​Na Českolipsku nevyjely dva autobusy, ČSAD Liberec chybí kvůli covidu řidiči

​Na Českolipsku nevyjely dva autobusy, ČSAD Liberec chybí kvůli covidu řidiči

3.12. - Na Českolipsku nevyjely dnes ráno dva autobusové spoje. ČSAD Liberec chybí řidiči, kteří jsou v karanténě a izolaci kvůli koronaviru. Firma tam přesunula posily z Liberce, na základě dohody vypomáhají i tři řidiči konkurenční dopravní společnosti BusLine. Vedení firmy se obává, že situace se bude dál zhoršovat, nemocných na Českolipsku dál přibývá. Řekl to předseda představenstva ČSAD Liberec Martin Bobek.

V Libereckém kraji je z pohledu koronavirové nákazy situace nejhorší právě na Českolipsku, za poslední týden tam testy odhalily 523 nových případů nákazy, to je bezmála 508 nově nakažených na 100 000 obyvatel. V Česku je aktuálně horší situace jen v okrese Praha-západ, kde v přepočtu na obyvatele připadá 521 nových případů za poslední týden. "To množství řidičů, kteří chybí, je velké a nevracejí se tak rychle, jak bychom potřebovali. Část lidí je nemocných a část v karanténě," řekl Martin Bobek. Zkrácení karantény, o němž se aktuálně uvažuje, by podle něj pomohlo.

Na Českolipsku nevyjely dnes ráno dva spoje z autobusového nádraží v 6:30 z České Lípy na Volfartice a v opačném směru v 07:09 z Volfartic do České Lípy. "Jsou to posilové spoje, takže lidé se do práce a do škol dostali, i když v trochu víc plných autobusech," řekl Martin Bobek. Obává se, že v příštích dnech bude ale situace ještě horší, další lidé čekají na výsledky testů, proočkovanost řidičů je navíc podle něj podprůměrná a jde také o lidi z rizikových věkových skupin.

"O víkendu to vypadalo, že to bude ještě horší, nakonec vypadly jen dva spoje, které mají náhradu, takže dopady jsou minimální," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. Ze zhruba 700 spojů, které na Českolipsku denně vyjíždějí, je to zatím jen zlomek. V ostatních částech kraje zatím podle Svitáka se zajištěním dopravy problémy nejsou, i když i tam jsou dopravci na hraně kapacit a za volant často musí sednout i lidé z vedení a dispečeři.

Před možným ohrožením dopravy kvůli koronavirové nákaze varoval už na konci listopadu majitel dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil, situace je podle něj velmi vážná. "Nedostatek řidičů může v krátké době ochromit ekonomiku celého státu, lidé se nedostanou do práce," upozornil. Podle Martina Bobka je zajištění autobusové dopravy vážně ohroženo, pokud se bude nová varianta omikron šířit stejným tempem jako v západní Evropě, může to podle něj ve výsledku znamenat redukci až poloviny spojů.

Podle dopravců jsou řidiči MHD i příměstské autobusové dopravy vystaveni dennímu kontaktu s velkým počtem lidí všech věkových skupin. Pokud se řidič od cestujících nakazí, tak spousta kolegů, s nimiž třeba trávil pauzu na vozovně, nebo se kterými se potkal, musí do karantény. Zajistit pak všechny linky je velmi náročné. Bobek se navíc obává i povinného testování i očkovaných a případných falešně pozitivních testů, které mohou z provozu vyřadit další lidi. Na PCR test se v kraji aktuálně čeká dva až tři dny, s povinným testováním ve školách a firmách se zřejmě lhůty ještě prodlouží.

(čtk)

Foto: Liberecký kraj

spinner