Infrastruktura

​Pražští zastupitelé schválili stavbu lanovky z Podbaby do Bohnic

4.7. - Pražský dopravní podnik (DPP) postaví lanovou dráhu z Podbaby do Bohnic. Schválili to zastupitelé. Lanovka má za úkol zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať. Podle odhadů má vyjít na 1,5 miliardy korun a mohla by být v provozu v roce 2025.

​Stát chce do konce roku otevřít 63 km silnic a 48 km tratí

3.7. – Do konce letošního roku bude otevřeno 63,1 kilometrů nových či modernizovaných silnic a dálnic, na železnici pak dalších 48 kilometrů tratí. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V příštím roce chce stát na silniční síti dokončit dalších 109,1 kilometru, z toho 46,5 kilometru nových dálnic, což je více než dvojnásobek než letos. Kompletně hotová by v příštím roce měla být i rekonstrukce D1.

​Práce na D1 jdou podle plánu, koronavirus je nezbrzdil

3.7. – Rekonstrukce dálnice D1 postupuje podle plánu a pandemie koronaviru ji nezbrzdila. Řidiči přes léto musejí počítat s dopravními omezeními, pracuje se na 71 kilometrech dálnice, a to i v noci. Stavbaři začnou opravované úseky postupně opouštět od konce srpna. Novinářům to při prohlídce D1 u Bernartic na Benešovsku řekli ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Rekonstrukce D1 má být hotova do konce příštího roku.

​Fond dopravy loni proinvestoval 95,6 miliardy Kč, dosud nejvíce

28.6. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, loni proinvestoval 95,6 miliardy Kč. Zároveň je to nejvyšší objem peněz od roku 2001, kdy fond vznikl. Vyplývá to z výroční zprávy fondu, se kterou se v pondělí seznámí vláda. Letos by měly investice fondu ještě vzrůst, vláda nedávno navýšila jeho rozpočet na 113 miliard Kč.

​V Trutnově začne fungovat kancelář ŘSD pro výkupy pozemků pro D11

24.6. – Na Městském úřadě v Trutnově začne od 1. července fungovat informační kancelář Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Bude k dispozici majitelům pozemků, kterých se dotkne výstavba dálnice D11 v úseku Trutnov – státní hranice. Poté, co v lednu stavba získala pravomocné územní rozhodnutí, nic nebrání tomu, aby ŘSD začalo s výkupy pozemků a nemovitostí.

Na dálnicích čeká na řidič přes léto téměř 40 uzavírek

22.6. – Téměř 40 uzavírek a omezení čeká během letošního léta na motoristy na tuzemských dálnicích. Nejvíce komplikací bude už tradičně na páteřní dálnici D1, na trase mezi Prahou, Brnem a Ostravou budou pokračovat opravy na 13 místech. Omezení budou i na dalších 11 dálnicích. Některé opravy ovšem začnou až koncem léta. Vyplývá to z informací, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Sněmovna schválila rychlejší přípravu infrastrukturních staveb

19.6. – Příprava staveb dopravní a další infrastruktury se v budoucnu zřejmě výrazně zkrátí. Podle vlády by to mohlo být až o třetinu. Stát by měl také snáze a rychleji získávat pozemky pro výstavbu dálnic a železnic. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb bude moci vlastník dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny. Počítá s tím novela takzvaného liniového zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. V současné době trvá příprava velkých dopravních staveb až 13 let.ch dopravních staveb až 13 let.

​Dopravu v Praze o prázdninách zkomplikuje řada uzavírek

19.6. – Stavební sezona v Praze je v plném proudu a Technická správa komunikací (TSK) oznámila, že nejenže pokračuje v zahájených stavbách, ale některé už i dokončila. V současnosti připravuje i řadu nových staveb, které čekají na zahájení v letních měsících, kdy je každoročně nižší intenzita dopravy.

​Brněnští radní schválili přípravy soutěže na nové nádraží

18.6. – Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok. Na základě vítězného návrhu může Správa železnic vypsat zakázku na stavbu nového nádraží a město na stavbu dopravního uzlu, přednádražního a zanádražního prostoru, řekli novinářům primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík. Soutěž bude stát 50 milionů Kč, z čeho deset zaplatí město a 40 Správa železnic.

Soud potvrdil pokutu sto tisíc korun pro ŘSD od antimonopolního úřadu

17.6. – Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 100 000 Kč, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil v roce 2018 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Důvodem bylo pochybení při výběrovém řízení na stavbu pětikilometrového úseku silnice R4 u Skalky ve Středočeském kraji.

spinner