Veřejná doprava

​Elektronické odbavování zjednodušuje jízdu brněnskou MHD

3.10. – Elektronické odbavování cestujících v Brně překonalo další metu. Během září padly hned čtyři rekordy v počtu prodaných jednorázových jízdenek službou „Pípni a jeď!“. Díky elektronickým šalinkartám navíc zmizely fronty u přepážek.

​Na úzkokolejce vyjely místo vlaků autobusy, pro vlaky nemá firma osvědčení

3.10. – Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která provozuje vlaky na úzkokolejce v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina, nasadila místo vlaků autobusy. Vypršela jí platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. Autobusy jezdí podle jízdního řádu vlaků, řekl předseda správní rady JHMD Boris Čajánek.

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.

Slovenská firma ukázala na veletrhu v Brně svůj první autobus na vodík

23.9. - Slovenská firma Mobility&innovation production představila na brněnském veletrhu Future Mobility prototyp prvního slovenského autobusu na vodík. Jde o vozidlo, které konstruktéři sestavili z dílů a technologií z celého světa a z karoserie vlastní konstrukce. Zatím výrobek prezentovali a jezdili s ním v testovacím provozu a nyní čekají, jaká bude poptávka, a připravují se na sériovou výrobu. Uvedli to hlavní konstruktér Michal Choma a chemický inženýr Pavel Čulík.

Nová tramvaj od Škoda Group se představila na veletrhu InnoTrans

21.9. – První den berlínského veletrhu InnoTrans nabídl jedinečnou příležitost vidět poprvé novou tramvaj Škoda 36T pro německého zákazníka Rhein Neckar Verkehr (rnv), který zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve městech Mannheim, Heidelberg a Ludwigshafen. Nové třicetimetrové vozidlo je výjimečné tím, že bude jezdit nejen jako tramvaj ve třech významných a velkých městech, ale také jako vlakotramvaj na regionálních linkách, spojujících tato města ve třech spolkových zemích.

Praha má podklady pro tendr na studii páté linky metra

20.9. – Pražský magistrát plánuje na základě výsledků jednání pracovní skupiny vypsat tendr na vytvoření studie zvažované páté okružní linky metra. Podmínky soutěže dnes schválili radní města, magistrát podle náměstka primátora Adama Scheinherra nyní připraví její vypsání. Novou linku nynější vedení města plánuje stavět v souvislosti s budoucím rozvojem zejména brownfieldů.

DPP vypíše tendr na 200 nových tramvají, 40 z nich objedná závazně

19.9. - Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše zakázku na nákup až 200 nových tramvají. Z nich 40 objedná závazně, dodány by měly být nejpozději do konce roku 2026. Důvodem nákupu nových vozů je rozšiřující se tramvajová síť a zároveň nutnost modernizace vozového parku. Do roku 2030 by mohly přestat jezdit všechny staré vozy typu T3. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. DPP naposledy kupoval nové tramvaje 15T For City, a to v letech 2011 až 2019.

Městské autobusy v Mladé Boleslavi vyjedou na plyn z bioplynové stanice v pololetí 2023

18.9. - Městské autobusy v Mladé Boleslavi by mohly začít tankovat v čerpací stanici nové bioplynové stanice bioplyn zhruba v polovině příštího roku. Stanici, která má ročně zpracovat 25.000 tun biologicky rozložitelného odpadu, buduje město od loňského listopadu. Nejpozději v listopadu předpokládá dokončení první etapy včetně čerpací stanice, začalo se další částí, kterou je výstavba čističky bioplynu. Novinářům to řekli zástupci města a společnosti Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku.

V Brně bude možné objednat si odvoz na zastávku MHD, dva měsíce zdarma

16.9. - Brněnský dopravní podnik bude od soboty testovat novou službu Klik bus. Spočívá v tom, že cestující si v aplikaci zažádá o jízdu a do 70 metrů od něj přijede auto a převeze ho k požadované zastávce MHD. Služba se bude dva měsíce testovat v Masarykově čtvrti, kde síť MHD není tak hustá jako ve zbytku města. Cestující se tak budou moci svézt například na zastávky Úvoz, Pisárky či Tábor, uvedl dnes při představení služby ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Zatím bude služba zdarma. Dopravu bude zajišťovat firma CITYA.io, která je také poskytovatelem aplikace, s jejíž pomocí si zájemce auto objedná.

Škoda Group nově nabízí přestavbu dieselových autobusů na elektrobusy

16.9. - Škoda Group, český výrobce řešení pro veřejnou dopravu, podepsala memorandum o porozumění se společností pepper motion, specialistou na přestavby a modulární systémy pro elektrický pohon. Se společností pepper motion bude mít po svém boku partnera, který nás bude podporovat při modernizaci dieselových autobusů na čisté elektrobusy.

spinner