Veřejná doprava

​Pražský dopravní podnik nakoupí desítky midibusů

19.2. – Pražský dopravní podnik (DPP) plánuje v následujících pěti letech nakoupit až 60 midibusů, každý asi za pět milionů Kč. Na základě dvou veřejných zakázek uzavřel rámcové smlouvy se společnostmi SOR Libchavy a Solaris Bus & Coach. Zakázky se týkají menších midibusů s kapacitou 76 osob a většího typu, kam se vejde o deset cestujících víc. Jako první chce DPP ještě letos pořídit 20 větších vozů.

​Na Vysočině bude od března možné jezdit s jednou jízdenkou vlaky i autobusy

19.2. – Na Vysočině mohou lidé od března jezdit s jednou jízdenkou vlaky i linkovými autobusy. Jde o další důležitý krok v zavádění nového systému veřejné dopravy v kraji. Zároveň se změní výpočet ceny jízdného. Teď vychází z počtu ujetých kilometrů, nově bude cena jízdenky stanovená podle nejkratší vzdálenosti mezi nástupní a výstupní zónou. Uvedl to Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy.

Ve Spojených státech budují vodíkové čerpací stanice nové generace Premium

Ve Spojených státech budují vodíkové čerpací stanice nové generace

18.2. – Ve Spojených státech amerických dlouhodobě investují do budování infrastruktury zajišťující provoz vodíkových elektromobilů. V rámci budování sítě vodíkových stanic v Kalifornii uvedli tento měsíc do provozu zatím největší čerpací stanici pro autobusy s novou technologií rychlého plnění vodíkových nádrží.

Vlaky Arrivy už podle ministerstva dopravy více plní požadované standardy

17.2. – Situace na státem objednávaných železničních linkách se uklidňuje včetně provozu zajišťovaného společností Arriva. Podle ministerstva dopravy kontroly ukazují, že oproti začátku ledna je provoz linek soukromými dopravci zajišťován stále více podle požadavků státu. Řekl to řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Problémy se týkaly převážně linek zajišťovaných Arrivou, která za ně v polovině ledna dostala pokutu 670 000 Kč. Další sankce dostala společnost i v krajích.

​Škoda Electric Prešovu deset nových trolejbusů Premium

​Škoda Electric Prešovu deset nových trolejbusů

17.2. – Plzeňská Škoda Electric dodá do města Prešov deset nových trolejbusů za téměř 130 milionů Kč. Tamní dopravní podnik totiž uplatnil opci na základě zakázky uzavřené v roce 2016, v rámci které již Škodovka před časem dodala prvních deset trolejbusů.

Odboráři vyhlásili v Krodos Bus stávkovou pohotovost, jednání budou pokračovat

17.2. – Odboráři sdružující zaměstnance kroměřížského autobusového dopravce Krodos Bus dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je neshoda na dodatku kolektivní smlouvy, který nepodepsal předseda představenstva společnosti Zdeněk Zemek. V prohlášení rozeslaném médiím to uvedl předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Kroměříž Miroslav Lipner. Ředitel Krodos Bus Luděk Ferenc dnes řekl, že zástupci vedení firmy budou s odboráři jednat.

FlixBus testuje autobus se solárními panely Premium

FlixBus testuje autobus se solárními panely

14.2. – Dopravce FlixBus vybavil první mezinárodní autobus na lince mezi Dortmundem a Londýnem solárními panely. Vyrobená zelená energie se využívá mj. na provoz klimatizace, Wi-Fi, portů USB a elektrických zásuvek pro dobíjení smartphonů a notebooků. Prokazatelná úspora paliva odpovídá nižším emisím oxidu uhličitého do ovzduší.

​​Chystá se změna podmínek pro přepravu ve veřejné dopravě

Vyhláška č. 175/2000 Sb., o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu (stanovuje podmínky pro přepravu osob, zavazadel, věcí a zvířat v drážní a silniční osobní dopravě), byla vydána v roce 2000 a dosud nebyla novelizována.

​​CzechBus 2019: Důraz na elektromibilitu a alternativní pohony

Loni na konci listopadu se v Praze uskutečnil již 9. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy a garážové a servisní techniky. Pro návštěvníky první největší změnou byla skutečnost, že veletrh se loni nekonal v Praze-Holešovicích, ale v novém areálu PVA Expo Praha v Letňanech.

DB po snížení cen jízdného očekává masivní růst počtu cestujících

Německý železniční koncern Deutsche Bahn od 1. ledna snižuje ceny jízdenek v dálkové přepravě o přibližně 10 procent. Díky nižší sazbě daně z přidané hodnoty, která klesla z 19 na sedm procent, jsou jízdenky Sparpreise a Flexipreise ještě výhodnější.

spinner