Veřejná doprava

Nový odbavovací systém liberecké MHD umožní koupit jízdenku pro celý kraj

21.2. - V některých autobusech a tramvajích liberecké MHD začne ode dneška fungovat nový odbavovací systém téměř za 11 milionů korun. Umožní koupit jízdenky v rámci celého IDOLu, tedy veřejné dopravy v Libereckém kraji. Ve zkušebním provozu bude nový systém fungovat do konce února v 17 vozidlech, z toho bude 11 autobusů a šest tramvají. Novinářům to včera řekl dopravní ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) Martin Hettner.

DPMB může kompletovat vlastní trolejbusy

19.2. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) úspěšně dokončil pilotní projekt kompletace vlastních trolejbusů. První dva vozy z projektu Mario získaly potřebné schválení typu a průkazy způsobilosti. Dopravce tak v projektu může pokračovat – v letošním roce plánuje stejným způsobem sestavit dalších osm trolejbusů. DPMB je jediným podnikem v ČR, který si některé vozy kompletuje sám. Na jednom vozidle tak v případě trolejbusů Mario ušetří 2,5 milionu korun.

​Kvůli zlodějům kovů jsou problémy na železnici mezi Frankfurtem a Stuttgartem

12.2. – Kvůli zlodějům kovů jsou problémy na důležité železniční trase mezi německými městy Frankfurt nad Mohanem a Stuttgartem. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) uvedla, že dnes ráno bylo zrušeno více dálkových spojů a že omezení potrvají zřejmě až do dnešního večera. Informuje o tom agentura DPA.

​Českým drahám stouply loni výdaje za odškodnění cestujících kvůli zpoždění o třetinu

11.2. – České dráhy (ČD) loni cestujícím kvůli zpoždění zaplatily téměř 7,6 milionu korun, meziročně o zhruba 31 procent více. K růstu částky podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vedl například vyšší počet cestujících, podpořilo ho i zavedení automatického vyplácení odškodnění bez nutnosti žádosti. Téměř 2,8 milionu korun vyplatil národní dopravce za zpoždění ve vnitrostátní dopravě, přibližně 4,8 milionu v mezistátní dopravě. Řekl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

​Litovel má moderní autobusové nádraží

9.2. – Autobusové nádraží v Litovli prošlo velkou rekonstrukcí a 1. února zahájilo provoz. Modernizace zásadně přispěje ke komfortu cestujících. „Litovel má konečně moderní autobusové nádraží a věřím, že cestující budou se zázemím spokojeni. Jsme rádi, že se společnosti ČSAD Ostrava, která nádraží vlastní a provozuje, podařilo dostát termínům, ke kterým se zavázala,“ řekl starosta města Litovel Viktor Kohout.

​Do Českých Budějovic zamíří 35 nových trolejbusů Škoda 33Tr s bateriemi

9.2. – Trolejbusová doprava v Českých Budějovicích výrazně posílí. Do jihočeské metropole zamíří hned 35 nových trolejbusu Škoda 33Tr v celkové hodnotě téměř 700 milionů korun. Dodávky budou probíhat mezi lety 2025 a 2026. Tato zakázka dále posiluje úspěšnou spolupráci mezi výrobcem a Dopravním podnikem města České Budějovice trvající již tři desetiletí. V jihočeské metropoli je v provozu celkem 57 trolejbusů, všechny vyrobené ve Škoda Group.

V Kladně bude stát nová nádražní budova

9.2. – Výsledky doplňkového průzkumu v kladenské nádražní budově ukázaly, že je stávající odbavovací hala v horším stavu, než se původně předpokládalo. Po odborném posouzení proto bylo vybráno efektivnější řešení v podobě novostavby, která bude lépe situovaná a nabídne cestujícím moderní multifunkční prostor.

​V systému OneTicket se loni prodalo přes 2,5 milionu jízdenek

9.2. – Systém univerzální vlakové jízdenky OneTicket má za sebou rekordní rok. Loni se prodalo více než 2,5 milionu jízdenek v hodnotě přes 322 milionů korun. To je téměř o 66 tisíc jízdenek a 58 milionů korun více než v roce 2022. Na výsledku se nejvíce podílely letní měsíce, kdy lidé tradičně hodně cestují. „Například v červnu 2023 poprvé padla hranice čtvrt milionu prodaných jízdenek za jediný měsíc a ten se tak zároveň stal nejúspěšnějším prodejním měsícem od počátku OneTicket,“ řekl Tomáš Tichý, zástupce ředitele státního podniku CENDIS, který systém OneTicket provozuje. „Od zavedení univerzální jízdenky na českou železnici v prosinci 2020 jsme do dnešních dnů prodali už přes 6,5 milionu jízdenek a v prodejích stále kontinuálně rosteme, z čehož máme velkou radost,“ doplnil.

​Na veletrh LogiMAT je připraveno na sto velkých novinek z oblasti intralogistiky

7..2. – Na veletrh LogiMAT 2024, která se utkusteční od 19. do 21 března ve Stuttgartu, se sjedou mezinárodní vystavovatelé ze všech produktových segmentů, aby odborníkům z oboru umožnili poprvé nahlédnout do široké nabídky nových a vylepšených produktů pro efektivní intralogistiku. Již před akcí bylo oznámeno přibližně 100 nových a dosud nevystavovaných produktů.

​Podíl nových elektrobusů se v EU zvýšil na 16 procent, lídrem v Česku je Ostrava

6.2. – Elektrobusy v zemích Evropské unie získávají na popularitě – v Česku se situace však nezdá být tak pozitivní, naopak Rumunsko bylo v loňském roce v tržním podílu elektrobusů premiantem mezi všemi zeměmi. V zemích EU bylo v roce 2023 registrováno 5 166 nových elektrobusů, meziročně o 39 % více, podíl na všech registracích se z 13,6 % zvýšil na 15,9 %. V Česku bylo registrováno pouze 6 nových elektrobusů, meziročně o 36 méně. Český trh v roce 2023 s novými autobusy byl 8. největší mezi zeměmi EU, s elektrobusy až 23., vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, které vycházejí ze zdrojových dat Evropského sdružení výrobců automobilů.

spinner