Veřejná doprava

​Dopravní podniky prosadily změnu v zákoně, ušetří stovky milionů korun

20.9. – Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a drážní dopravci společně docílili změny v zákoně o podporovaných zdrojích energie. Novelu tohoto zákona schválili minulý týden poslanci. Provozovatelé vozidel na elektřinu budou konečně osvobozeni od poplatků z obnovitelných zdrojů energie (POZE). Dopravní podniky tak v součtu ušetří zhruba 300 milionů korun.

​Odstavné kolejiště v Olomouci postaví za 279 milionu korun firma OHL ŽS

16.9. – Nový areál s kolejištěm pro odstavení tramvají postaví u vlakového nádraží v Olomouci za 279 milionů korun společnost OHL ŽS, která zvítězila v tendru Dopravního podniku města Olomouce. Stavba areálu bude zahájena v pátek.

​V Brně za pět let zbrousili většinu tramvajových kolejí, snižuje to hluk

15.9. – Brno nechalo za posledních pět let zbrousit speciální bruskou 130 kilometrů tramvajových tratí, tedy tři čtvrtiny celé sítě. Díky pravidelnému broušení se odstraňuje zvlnění kolejnic, díky čemuž jsou pak tramvaje méně hlučné a jízda je pohodlnější. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. Letos bylo od května zbroušeno 25 kilometrů tratí. Poslední stovky metrů se mají brousit příští týden na Palackého třídě.

​MHD v Praze využívá denně asi o dvě stě až tři sta tisíc lidí méně než před pandemií

11.9. – Městskou hromadnou dopravu v Praze využívá denně asi o 200 000 až 300 000 cestujících méně než před pandemií covidu-19. Největší pokles eviduje metro, které využívá místo někdejších asi 1,13 milionu v současné době 814 000 lidí denně. Část chybějících cestujících jsou turisté, kteří do Prahy nepřijíždějí, a část lidí přesedla do aut. Vyplývá to z dokumentu, který pro magistrát připravila organizace Ropid.

​Noví autobusoví dopravci budou v Pardubickém kraji jezdit od června 2022

9.9. – Noví autobusoví dopravci, které Pardubický kraj vybral v opakovaném výběrovém řízení, začnou v regionu jezdit až v polovině příštího roku. Dřívější termín by mohl způsobit komplikace. Dopravci mají s hejtmanstvím smlouvy na deset let, náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš s nimi jednal o nejdůležitějších bodech budoucí spolupráce.

​Veřejnou dopravu v Praze a středních Čechách bude řídit jedna organizace

8.9. – Veřejnou dopravu v Praze a ve středních Čechách by měl v budoucnu řídit jeden organizátor místo nynějších dvou. Na sloučení organizací Ropid a Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) se dohodli zástupci kraje a Prahy. Se sloučením do jednoho subjektu vlastněného Prahou i krajem se počítá do roku 2024, řekl na včerejším setkání se středočeskými starosty v Praze krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

Škoda Electric a Solaris jsou blízko zakázky na dodávku trolejbusů do Bratislavy

4.9. - Konsorcium plzeňské firmy Škoda Elektric a polské skupiny Solaris Bus & Coach s cenou 16,76 milionu EUR (přes 426 milionů korun) bez DPH podalo nejlepší nabídku na dodávku dvoukloubových trolejbusů do Bratislavy. ČTK o tom informoval bratislavský městský dopravní podnik DPB, který tendr na 16 zmíněných trolejbusů o délce až 24 metrů, stejně jako na dodávky kratších trolejbusů, vypsal letos na jaře.

Liberec bude ručit za úvěr dopravního podniku na opravu tratě do Jablonce

3.9. - Liberec bude ručit za úvěr Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) ve výši 179 milionů korun, bez toho by ho dopravce nedostal. Peníze se použijí na rekonstrukci tratě do Jablonce. Schválení ručitelského prohlášení včera schválili liberečtí zastupitelé.

Jihlava investuje do prodloužení dráhy pro trolejbusy přes 129 milionů korun

27.8. - Jihlava prodlouží dráhu pro městské trolejbusy o několik kilometrů do části Bedřichov, k průmyslové zóně s velkými továrnami. Na stavbu za 129,8 milionu korun bez daně už město vybralo zhotovitele, který příští měsíc převezme staveniště. Skončit by měl příští rok na podzim. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Ryška. Přibližně dvě třetiny tohoto projektu by měla pokrýt evropská dotace.

Jednu z linek kladenské MHD budou od září obsluhovat elektrobusy

27.8. - Jednu z linek kladenské městské hromadné dopravy budou od září obsluhovat elektrobusy. V Kladně nyní jezdí vozy MHD pouze na stlačený zemní plyn (CNG). V srpnu společnost ČSAD MHD Kladno pořídila 28 nových CNG autobusů a dva elektrobusy. Pokud se elektrobusy osvědčí, plánuje město spolu s dopravcem pořízení dalších šestnácti v roce 2023 pro nasazení na páteřní linky 603 a 606, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

spinner