DN č. 26 - Vánoční příloha, přání zákazníkům, vychází 20.12., uzávěrka již 29.11.! 

Veřejná doprava

Vláda chce systém jednotných jízdenek, vyjde na 254 milionů Kč

25.10. – Vláda chce systém jednotných jízdenek na železnici. Jeho zavedení a pětiletý provoz bude stát 254 milionů Kč. Systém jednotného tarifu budou muset využívat všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Vyplývá to z návrhu novely zákona o drahách, který včera schválila vláda. Kabinet o tom informoval na twitteru. Novela zároveň umožní vstup zahraničních dopravců na tuzemský železniční trh, aniž by měli sídlo v České republice. Nově jim bude stačit sídlo v některé ze zemí Evropské unie.

Škoda Transportation představila model tramvaje pro Německo

9.10. – Skupina Škoda Transportation včera představila na slavnostní akci v Mannheimu model nové tramvaje ForCity Smart, s níž uspěla v Německu. Třetí největší dopravní podnik v Německu, Rhein-Neckar-Verkehr (rnv), bude provozovat minimálně 80 těchto vozidel na tratích mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg ve třech spolkových zemích, a to Bádensku-Württembersku, Hesensku a Porýní-Falci. Oznámil to předseda představenstva Škoda Transportation Petr Brzezina.

Kladenský dopravce vypsal tendr na nákup 25 autobusů na plyn

25.9. – Kladenský dopravce ČSAD MHD Kladno vypsal tendr na nákup 25 nových autobusů. Chystá se je pořídit příští rok. Jedná se o nízkoemisní vozy s pohonem na zemní plyn. Oznámil to ředitel společnosti Ludomír Landa. Hodnota tendru se pohybuje v desítkách milionů Kč.

Jihomoravský kraj vybere autobusové dopravce za 794 milionů Kč

25.9. – Vedení Jihomoravského kraje chystá vypsání tendru na výběr autobusových dopravců za 794 milionů Kč. Hledat bude dopravce, kteří od června 2019 zajistí dopravu ve 13 podoblastech, uvedl v tiskové zprávě náměstek hejtmana Roman Hanák. Jedná se o podoblasti, v nichž dosavadní dopravci dali loni výpověď kvůli skokovému navýšení mezd řidičů podle nařízení vlády, které nebyl kraj schopný v plné míře kompenzovat. Vedení kraje včera schválilo podmínky tendru.

Bezbariérové vozy tvoří přes 70 procent parku

Podíl nízkopodlažních vozidel se v městské hromadné dopravě v Česku zvyšuje. Nízkopodlažní autobusy, tramvaje a trolejbusy tvoří nyní ve vozových parcích dopravních podniků 70,5 procenta, v roce 2011 to bylo 45 procent.

Do Ostravy zamíří tramvaje ze Škody Transportation Premium

Do Ostravy zamíří tramvaje ze Škody Transportation

20.9. – Předseda představenstva a generální ředitel Škoda Transportation Petr Brzezina a generální ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys včera na mezinárodním veletrhu Innotrans v Berlíně podepsali kontrakt  na dodávku až čtyřiceti nízkopodlažních velkokapacitních tramvají ForCity Smart. Do Ostravy tak zamíří flotila nejmodernějších škodováckých tramvají.

Na Jablonecku a Semilsku bude dalších deset let jezdit BusLine

12.9. – Regionální dopravu na Semilsku a Jablonecku budou i v příštích letech zajišťovat autobusy BusLine. Firma zvítězila ve veřejné soutěži. Liberecký kraj ale dostal jen dvě nabídky, ta druhá od společnosti Okresní autobusová doprava Kolín byla v obou oblastech vyšší, než byla maximálně přípustná cena, takže ji vyřadil. Obě zakázky tak získala společnost BusLine LK, která tam v současnosti jezdí. Včera to oznámil hejtman Martin Půta, který minulý týden obě smlouvy podepsal.

Praha chce v budoucnu víc železničních zastávek i tratí

4.9. – Na území Prahy vzniknou nové železniční zastávky, rozšířeny budou některé tratě, zlepší se vybavení zastávek a intervaly příměstských vlaků budou deset až 15 minut. Vzniknou také vysokorychlostní spojení pro dálkovou dopravu. Vyplývá to ze Strategie rozvoje metropolitní železnice, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR) a organizace Ropid, která organizuje pražskou integrovanou dopravu (PID). Materiál dnes projednají pražští radní. Termíny změn nebo jejich cena v materiálu nejsou uvedeny.

Liberecký kraj podal žalobu kvůli rozhodnutí ÚOHS o nákupu akcií

30.8. – Liberecký kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu, kterou napadl rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad v březnu zakázal kraji plánovaný nákup 86 procent akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec od majoritního vlastníka. Kraj podle úřadu musí na nákup vyhlásit soutěž. Hlavní spor je o to, zda jsou akcie věc jako třeba papír do kopírky, nebo nikoliv. V zákoně to není jasně stanoveno, řekla včera novinářům náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Přeprava linkovými autobusy klesá, lidé přesedají do aut i vlaků

21.8. – Cestujících v linkové autobusové dopravě v Česku dlouhodobě ubývá. Loni využilo autobusy 298 milionů lidí, což je nejméně za posledních 15 let. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Cestující stále častěji přesedají do aut a vlaků.

spinner