Veřejná doprava

​JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch

22.9. – Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů, který zveřejnilo mi­nisterstvo financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího MF Michala Žurovce uvedená.

​Způsob dopravy do práce je pro Čechy jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zaměstnání

21.9.  – Třetině Čechům trvá za běžných podmínek cesta do zaměstnání a zpět méně jak půl hodiny a většina z nich si náklady spojené s přesunem do zaměstnání musí hradit sama. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti A­mazon, která se ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos rozhodla zjistit více o návycích zaměstnanců při cestování do práce. Průzkumu se zúčastnilo více než 1 000 respondentů v Česku a na Slovensku. Výsledky ukazují, že podmínky spojené s dopravou do zaměstnání jsou pro většinu dotazovaných jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zaměstnání.

Vydos Bus z Vyškova se po třech letech ztrát loni dostal do zisku

20.9. – Autobusová společnost Vydos Bus, která provozuje linky na jižní Moravě a také městské linky ve Vyškově, se po třech letech ztrátového hospodaření loni dostala do zisku. Loňský zisk činil 8,8 milionu korun po ztrátě 6,9 milionu o rok dřív. Obrat firmě meziročně vzrostl o více než 20 milionů na 234,2 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

​Dopravní podnik čeká kvůli koronaviru propad 1,2 miliardy Kč

17.9. – Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) očekává kvůli pandemii covidu-19 letos propad příjmů asi 1,2 miliardy Kč. Do konce letošního července to bylo zhruba 680 milionů Kč. Podnik proto hledá úspory v provozních i investičních výdajích. Řekl to generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících. Největší ztráty tak zaznamenal na tržbách z jízdného. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD.

​Praha se v Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu

16.9. – Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility (ETM) zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Řekli to včera náměstek primátora Adam Scheinherr a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

​Společnost Iveco Czech Republic oznámila změnu ve vedení

16.9. – Iveco Czech Republic, a. s., člen skupiny CNH Industrial, oznámila, že Jiří Vaněk, generální ředitel a ředitel pro Product Engineering & Validation, se rozhodl odejít ze společnosti.

​Jízdenky pražské MHD by mohly příští rok zdražit o osm korun

15.9. – Jízdenky v pražské MHD by mohly v příštím roce zdražit o osm Kč. Třicetiminutová jízdenka by stála místo 24 korun 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 Kč. Řekl to náměstek primátora Adam Scheinherr. Ceny by se mohly zvyšovat v souvislosti s plánovaným zdražením ročních kuponů o 365 Kč na 4015 Kč. Na změnách jízdného se ale dosud koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) neshodla.

​Plzeň od ledna zdraží předplatné MHD, roční bude stát 4120 korun

15.9. – Plzeň v příštím roce zdraží předplatné v MHD o výši inflace, tedy o 2,8 procenta. Například měsíční předplatné zdraží od 1. ledna o 14 Kč, pololetní o 66 Kč a roční o 114 Kč. Za roční jízdenku tak lidé v Plzni zaplatí 4120 Kč místo dosavadních 4006 Kč. Rozhodli o tom radní města. Stále platí, že v plzeňské MHD jezdí zdarma děti do 15 let a lidé nad 70 let, důchodci za polovic, řekl náměstek pro dopravu Michal Vozobule.

Hořice se téměř po dvaceti letech dočkaly autobusové budovy

14.9. – Devítitisícové Hořice na Jičínsku dnes otevřely odbavovací budovu u autobusového nádraží. Stalo se tak téměř po dvaceti letech od dokončení nádraží. Dosud cestující chodili na toaletu do provizorní stavební buňky, ve druhé buňce byla informační kancelář. Stavba odbavovací haly přišla na 10,5 milionu Kč včetně DPH, dalších 2,5 milionu Kč stála úprava odjezdových stání a nástupišť. Město na stavbu získalo z evropského programu IROP dotaci 11 milionů korun a 650 000 Kč dostalo od státu.

​Test jednotné jízdenky zatím funguje, koupilo si ji přes pět tisíc lidí

14.9. – Jednotnou jízdenku dosud za necelé tři měsíce zkušebního provozu využilo přes 5000 cestujících. Uvedl to mluvčí státního podniku Cendis Martin Opatrný. Podle něj testovací provoz, do kterého je zapojeno pět dopravců na dvou tratích, zatím funguje bez problémů. Ostrý provoz by měl začít letos v prosinci.

spinner