Veřejná doprava

​Siemens Mobility dodá dalších 22 jednotek pro mnichovské metro

8.7. – Poté, co byla v květnu 2020 nasazena do provozu první jednotka metra C2 z první opce k základní zakázce z roku 2016, využila společnost Stadtwerke München (SWM) druhou a poslední opci na dalších 22 šestidílných elektrických jednotek metra od společnosti Siemens Mobility. To znamená, že Mnichovská dopravní společnost (MVG) bude v budoucnu využívat celkem 67 nových velkokapacitních jednotek metra C2.

​Skupina Škoda Transportation získá firmu Ekova Electric

7.7. – Skupina Škoda Transportation významně posiluje v oboru opravy a výroby vozidel MHD, podepsala totiž smlouvu o koupi stoprocentního podílu v ostravské firmě Ekova Electric. K samotnému převodu podílu na skupinu Škoda Transportation dojde v roce 2021. Vstup silného partnera v podobě skupiny Škoda Transportation přispěje k dalšímu rozvoji firmy Ekova Electric.

Iniciativa Za autobusy: Drtivé většině zájezdových dopravců hrozí krach

7.7. – Zájezdová autobusová doprava v Česku je po koronavirové krizi na hraně kolapsu. Podle iniciativy Za autobusy, která zastupuje zájezdové dopravce, hrozí drtivé většině z 2000 českých společností do půl roku krach, více než třetina z nich je bez peněz už nyní. Dopravci proto žádají od státu pomoc, uvedla iniciativa.

​Společnost ČSAD BUS Uherské Hradiště loni hospodařila se ziskem 12 milionů Kč

6.7. – Autobusový dopravce ČSAD Bus Uherské Hradiště, který mimo pravidelné autobusové dopravy v okrese zajišťuje i městskou hromadnou dopravu (MHD) v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích, loni hospodařil se ziskem přes 12 milionů Kč. Předloni vykázal zisk o 7,7 milionu Kč nižší. Výnosy společnosti z autobusové dopravy meziročně vzrostly o 21,7 milionu na 232,2 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách podniku.

​Systém pražské a středočeské dopravy bude jednotný příští rok

5.7. – Systém pražské a středočeské veřejné hromadné dopravy bude jednotný příští rok. Postupné sjednocení zdržela opatření související s pandemií covid-19. Do systému zbývá zapojit ještě Kokořínsko, západní část Rakovnicka, Voticka, Dobrovicka, Královéměstecka, Berounska, Hořovicka, Kutnohorska, Posázaví, Rožmitálska, část Kolínska, Mladoboleslavska a Vlašimska, sdělila ČTK na dotaz Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

​ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

3.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, ČTK jeho vydání potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová. Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík ČTK řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje.

Dopravu v Plzeňském kraji bude zajišťovat také 92 autobusů MAN Lion’s City LE

Devadesát dva dvounápravových autobusů MAN Lion’s City LE bude od června letošního roku zajišťovat dopravní obslužnost v Plzeňském kraji. Z pohledu počtu dodaných vozidel se jedná o jeden ze zásadních projektů společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic pro letošní rok.

Arriva slavnostně převzala autobusy IVECO

Celkem 145 nových autobusů IVECO převzala na začátku června Arriva z rukou KAR group a TEZAS servis. Všechny autobusy slouží od neděle 14. června cestujícím v Plzeňském kraji, kde Arriva získala desetiletý kontrakt na zajištění autobusové dopravy.

​Autobusoví dopravci jsou podle Sdružení ČESMAD Bohemia v pasti a letní sezona je nespasí

26.6. – Předsednictvo Sdružení ČESMAD Bohemia včera sice ocenilo snížení silniční daně jako příspěvek státu k řešení těžké situace silničních dopravců, avšak konstatovalo také, že v přímo tragické situaci se ocitli provozovatelé zájezdových autobusů, jejichž zakázky v době nouzového stavu poklesly na nulu a budou muset z větší části odepsat i letní sezónu. V Čské republice se to týká zhruba 2000 firem provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů.

​Novým vlastníkem Ekovy Electric bude Škoda Transportation

25.6. – Ostravští městští zastupitelé včera zhruba po čtyřhodinové diskusi schválili prodej společnosti Ekova Electric, která modernizuje tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy a je dceřinou firmou Dopravního podniku Ostrava (DPO). Novým vlastníkem 100 procent akcií firmy se stane Škoda Transportation. Transakce se ale ještě bude dokončovat několik týdnů, řekl primátor Tomáš Macura.

spinner