Veřejná doprava

​MAN Lion's City E s účinnou a ekologickou technologií klimatizace

5.2. – MAN se zavázal, že do roku 2030 výrazně sníží emise oxidu uhličitého u prodávaných vozidel. Jako jedno z opatření k dosažení tohoto cíle společnost po intenzivní vývojové fázi implementovala do vozidla MAN Lion's City E klimatizační systém CO2 . Kromě šetrnosti k životnímu prostředí se tento systém vyznačuje také působivou účinností.

​ČD: Lidé se vrátili do vlaků, loni najeli o 43 procent více kilometrů než v roce 2021

3.2. – České dráhy loni přepravily 157 milionů cestujících. Je to o 30 % více než v roce 2021. Přepravní výkon dosáhl 7,7 miliardy osobokilometrů. Lidé tak ve vlacích národního dopravce ujeli o 43 % kilometrů více než rok před tím. Průměrná přepravní vzdálenost stoupla na 49 kilometrů. To je více než v roce 2019.

​Firma JHMD se odvolala proti tomu, že jí Drážní úřad odebral licenci

3.2. – Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) se odvolala proti rozhodnutí Drážního úřadu, který jí odebral licenci k provozování drážní dopravy. Firma vedle jiného argumentuje tím, že o licenci by měl úřad rozhodnout až poté, co věřitelé posoudí možnou reorganizaci. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma JHMD je od loňského října v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

​Soud vyhověl námitce firmy JHMD, že soudkyně rozhodující o insolvenci je podjatá

1.2. – Vrchní soud v Praze vyhověl námitce firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), že soudkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Pavlína Glaser Hrůzová je podjatá. Soudkyni vyloučil z projednávání a rozhodování o insolvenci firmy. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma JHMD je od loňského října v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

​IVECO Bus a De Lijn podepsali rekordní rámcovou smlouvu na až 500 elektrických autobusů

31.1. – IVECO Bus a belgický vlámský provozovatel De Lijn podepsali rekordní rámcovou dohodu na dodávku až 500 nízkopodlažních kloubových plně elektrických městských autobusů, přičemž prvních 65 vozidel bude dodáno v roce 2024. Díky této dodávce bude mít IVECO Busus největší flotilu elektrických kloubových autobusů v provozu v Belgii.

​Řidiči MHD v Brně měli loni téměř 800 nehod, dvě třetiny však nezavinili

31.1. – Řidiči Dopravního podniku města Brna se v loňském roce stali účastníky 795 nehod. Dvě třetiny kolizí nezavinili. Nejčastější střety byly s tramvajemi. Jejich příčina? Stejně jako v předešlých letech nedání přednosti při odbočování vlevo.

Práce na prodloužení tramvajové trati v Jablonci by mohly začít v roce 2025

30.1. - Práce na prodloužení tramvajové trati v Jablonci nad Nisou by mohly začít v roce 2025. Náklady odhaduje liberecký dopravní podnik, který bude investorem, v současných cenách na 280 milionů korun. Po odečtení dotací by se tak mělo město Jablonec na stavbě podílet zhruba 60 až 70 miliony korun, řekl dnes jablonecký primátor Miloš Vele. O prodloužení trati z dnešní konečné v Tyršových sadech o zhruba 800 metrů na připravovaný dopravní terminál v Kamenné ulici se jedná přes deset let.

Vyšlo v DN 1 - 2

JUDr. Ondřej Michalčík: Prioritou ministerstva dopravy je uchovat stávající rozsah veřejných služeb

30.1. – Poté, co se veřejná doprava vzpamatovala z pandemie a cestující se k ní začali vracet, začala prudce růst inflace a došlo prudkému nárůstu cen vstupů. Jaká je současná situace firem, které zajišťují dopravu v závazku veřejné služby, jsme se zeptali JUDr. Ondřeje Michalčíka, ředitele Odboru veřejné dopravy Ministerstva dopravy ČR.


​Vyšlo v DN 1 – 2

Zeptali jsme se Michala Krapince, předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah

30.1. – Do vlaků se po covidu vracejí cestující. Na druhé straně je zde velký nárůst cen vstupů a také ztráty z doby pandemie. Kdy počítáte, že se Českým drahám podaří dostat do černých čísel?

​Právě vychází v DN 1 - 2

Petr Moravec: Zastropování cen elektřiny umožnilo zajistit dodávku trakční energie na rok 2023

27.1 – Železniční doprava je z hlediska lokálních emisí díky elektrifikaci nejvíce zeleným dopravním módem. Jak železniční dopravci na reagovali nepředvídatelné zdražení, jak se vyrovnávají s rozsáhlou výlukovou činností a jaká vidí řešení, na to jsme se zeptali Petra Moravce, výkonného ředitele Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia.

spinner