Veřejná doprava

​České dráhy od 10. prosince zdraží jízdné o 9,5 procenta, kvůli inflaci

26.9. – České dráhy od 10. prosince zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta. Zdražení reflektuje inflaci a rostoucí ceny údržby, nafty či náhradních dílů. České dráhy upravují ceny jízdenek pravidelně s novými jízdními řády, loni vzrostla cena jízdného o 15 procent. Národní dopravce za první pololetí vykázal hrubý zisk téměř miliarda korun. Ve stejné výši zdraží od prosince také univerzální železniční jízdenka OneTicket.

​Vodíkový autobus pro Mostecko se osvědčil, v zimě jej čekají testy na mráz

25.9. – Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol uskutečnila ve spolupráci s městy Most a Litvínov pilotní provoz vodíkového autobusu, který vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production, s. r. o. „Vodíkový autobus byl zařazen do provozu na vybraných linkách ve městech Most a Litvínov od čtvrtka 29. června do neděle 9. července,“ přiblížil Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova, a dodal: „S výsledky letního testování vodíkového autobusu za vysokých teplot v městském prostředí i kopcovitém terénu jsme spokojeni. Provoz byl bezproblémový, průměrná spotřeba autobusu dosáhla 3,37 kg vodíku na 100 kilometrů. Pozitivní ohlasy jsme získali také od cestujících. Autobus je tichý a bezemisní. Navzdory vyšší náročnosti letních testů, plánujeme zimní provozní testy na lednové a únorové měsíce. Po jejich dokončení vydáme doporučení ohledně možného zařazení těchto autobusů do našeho vozového parku.“

​Na nové řidiče čeká v Brně náborový příspěvek 100 tisíc korun

25.9. – Dopravní podnik města Brna láká nové řidiče na náborový příspěvek. Aktuálně zaměstnává 1400 šoférů; jejich řadu by rád rozšířil o dalších 50. Všichni, kteří nastoupí do kurzu řízení autobusu, tramvaje nebo trolejbusu po prvním říjnu, získají od dopravce 100 tisíc korun. V platnosti zůstává i náborový příspěvek pro „hotové“ řidiče autobusu, který činí 150 tisíc korun.

​IVECO Bus a ChargePoint se společně zaměří na fleet management

21.9. – IVECO Bus, evropský lídr v oblasti udržitelné mobility se svými inovativními řešeními pro osobní dopravu, a společnost ChargePoint podepsaly dohodu, která IVECO Bus umožňuje nabízet portfolio softwaru ChargePoint pro správu vozového parku svým evropským zákazníkům.

​Autonomní technologie od Škoda Group jako řešení ke snižování nákladů

21.9. – Provozovatelé veřejné dopravy čelí stále větší výzvě – výraznému růstu cen energií a s tím související potřebě optimalizovat svůj provoz. Každá koruna vynaložená na neefektivní provoz znamená méně zdrojů na zlepšování služeb a rozšiřování dopravní sítě. Škoda Group přichází s řešeními, jejichž integrací mají dopravní podniky možnost posunout své služby na novou úroveň. Své digitální systémy skupina představila v rámci tiskové konference na veletrhu Trako 2023 v polském Gdaňsku.

​Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém, nejvíce jim vadí zácpy

21.9. – Podle průzkumu provedeného platformou Bolt v rámci její kampaně Cities for People považuje rovných 70 procent Pražanů „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Nepřekvapivě vadí lidem hlavně zácpy (78 procent) a těžkosti s parkováním (64 procent), ale také zplodinami znečištěné ovzduší (71 procent). Zajímavé přitom je, že 58 procent Pražanů si stěžuje na nedostatek fyzické aktivity v důsledku ježdění po městě autem.

​Zkušební provoz RegioFoxů se rozšiřuje o další jednotky, denně ujedou na 1 400 kilometrů

20.9. – Už minulý víkend otestovali odborníci Českých drah provoz dvojice spojených souprav a od úterý se provoz jednotek RegioFox rozšiřuje na středočeských tratích z Rakovníka do Berouna a z Berouna do Prahy přes Rudnou u Prahy. Denně budou jezdit až tři „lišky“ z pěti, které mají České dráhy ke zkušebnímu provozu k dispozici. Denně najedou zhruba 1 400 kilometrů a v pracovní dny obslouží až 38 vlaků. Na zbývajících jednotkách bude probíhat zácvik personálu, provozní údržba a odstraňování nedostatků zjištěných při zkušebním provozu.

​Nové trolejbusy pro Švédsko získají elektrickou výzbroj od Škoda Group

17.9. – Škoda Group byla vybrána jako dodavatel kompletní elektrické výzbroje pro parciální trolejbusy výrobce Solaris Bus&Coach, které zamíří do švédské Landskrony. Součástí kontraktu v hodnotě dosahující 1 milionu eur je dodávka kompletní trakční výzbroje a její montáž do tří vozidel. Dodávka hotových trolejbusů je naplánována na podzim roku 2024.

​Jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu

16.9. – Univerzální vlaková jízdenka OneTicket už má za sebou tři letní sezony a ta letošní byla nejúspěšnější. Za červen, červenec a srpen se prodalo celkem 732 779 jízdenek. To je o bezmála 18,5 tisíce víc než ve stejném období loni. Červen byl zároveň nejlepším prodejním měsícem v historii – jednotnou jízdenku na českou železnici si za 30 dnů koupilo přes čtvrt milionu cestujících. V červenci navíc padla hranice pěti milionů prodaných jízdenek celkem, tedy od spuštění do provozu v prosinci 2020.

​Ministerstvo vyčlení 245 milionů z evropských fondů na bezemisní vozidla MHD

15.9. – Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlení příští rok 245 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj na nákup bezemisních vozidel pražské MHD. Půjde o peníze na nákup elektrobusů, vodíkových autobusů nebo trolejbusů. Příjem žádostí ministerstvo spustí v lednu. Ministerstvo pro místní rozvoj to včera uvedlo v tiskové zprávě.

spinner