Veřejná doprava

Liberecký kraj žádá prověření deseti rozhodnutí ÚOHS spjatých s autobusovou dopravou Premium

Liberecký kraj žádá prověření deseti rozhodnutí ÚOHS spjatých s autobusovou dopravou

25.6. – Zajistit autobusovou dopravu v regionu, bylo v některých případech pro Liberecký kraj nelehké. Nikoli z důvodu nedostatku řidičů nebo autobusů, ale proto, že do soutěží často vstupoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nebo je napadala dopravní firma BusLine, jež se snažila o monopol v České republice. Večera to uvedl hejtman kraje Martin Půta.

Královéhradecký kraj vybere dopravce na železnici přímým zadáním

18.6. – Královéhradecký kraj vybere železniční dopravce pro zajištění dotované dopravy od prosince 2021 takzvaným přímým zadáním. Včera to schválili zastupitelé kraje. Dopravce bude kraj vybírat pro pět oblastí na deset let. Způsob přímého zadání zvolily již dříve i jiné kraje, včetně například sousedního Pardubického.

Minibusem roku 2019 se stal Mercedes-Benz Sprinter City 75

Se svým nejnovějším modelem řady Sprinter City 75 dokázal Mercedes-Benz přesvědčit mezinárodní odbornou porotu na letošní akci Minibus Euro Test v Madridu. Na bázi nové generace vozů Sprinter bylo vytvořeno vozidlo, které nabízí nejen velký prostor a nespočet technologických novinek, ale které rovněž názorně ukazuje, jak funguje moderní veřejná doprava zajišťovaná minibusy.

Odbavení ve veřejné dopravě se stává v Česku stále komfortnější

7.6. – Organizátoři veřejné dopravy v Česku nyní usilují o co nejjednodušší a nejpohodlnější odbavení cestujících. Snaží se, aby lidé nemuseli nikam chodit na nákup jízdenky ani při nákupu jednorázových jízdenek řešit výhodnější kombinace. Jde jim i o to, aby lidé nemuseli používat fyzické peníze. Cestu nacházejí v používaní bezkontaktních karet a mobilních aplikací, vyplývá z přednášek představitelů dopravních systémů v Praze a středních Čechách, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji na brněnském veletrhu Urbis.

KORID LK žaluje ÚHOS kvůli zrušené zakázce na odbavovací systém

6.5. – Koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji KORID LK podal správní žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem je zrušení zakázky na odbavovací systém ve veřejné dopravě, který měl začít fungovat už v polovině letošního roku. Úřad ale zakázal uzavřít smlouvu s vítězem. Podmínky byly podle ÚOHS kromě jiného v rozporu se zásadou transparentnosti. Včera to řekl hejtman kraje Martin Půta.

O Arrivu má zájem americká firma Carlyle i německá DWS

6.6. – Nabídku na převzetí britské železniční a autobusové firmy Arriva, která působí i v České republice, připravují americká investiční firma Carlyle nebo německý správce aktiv DWS. Obě společnosti o tom už jednaly s vlastníkem Arrivy, německou železniční společností Deutsche Bahn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. Hodnotu obchodu odhadují na zhruba 3,5 miliardy EUR (89,78 miliardy Kč).

Odboráři se dohodli se Znojemskou dopravní společností - Psota na zvýšení mezd

4.6. – Řidiči Znojemské dopravní společnosti – Psota nakonec nestávkovali. Odboráři se minulý týden dohodli s vedením společnosti na zvýšení mezd a členská základna domluvené podmínky přijala. Oznámil to předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Dopravního podniku města Brna Libor Weinstein. Kompromis považuje za poměrně tvrdý pro obě strany.

Jičín zaplatí firmě BusLine KHK za MHD o 200 000 Kč více

4.6. – Sedmnáctitisícový Jičín zaplatí firmě BusLine KHK za zajištění městské hromadné dopravy ve druhé polovině letošního roku o 200 000 Kč více, než město předpokládalo. BusLine KHK městu vypověděla ke konci července smlouvu.

​Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 8,5 milionu pro pražský dopravní podnik

3.6. – Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu 8,5 milionu Kč, kterou uložil pražskému dopravnímu podniku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na dostavbu metra A. Důvodem bylo nedostatečně transparentní hodnocení nabídek u kritéria na plán organizace výstavy. Stanovenou pokutu už musel dopravní podnik zaplatit v roce 2016, když rozhodnutí předsedy ÚOHS nabylo právní moci.

​Prvních patnáct hybridních elektrických autobusů IVECO Urbanway pro STIB-M IVB

3.6. – Společnost IVECO BUS oficiálně dodala prvních 15 hybridních elektrických autobusů Urbanway společnosti STIB-MIVB (Brussels Intercommunal Transport Company). Tato událost navazuje na podpis pětileté rámcové smlouvy loni v září. Dodávky budou realizovány v průběhu dvou let. Jejich první část v počtu 75 vozidel bude dodána do září a druhá v průběhu první poloviny roku 2020.

spinner