Železniční doprava

SŽ hledá zpracovatele dokumentace rychlodráhy z Hranic do Ostravy

24.11. – Správa železnic (SŽ) vypsala veřejnou zakázku na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a dokumentace posuzující vlivy na životní prostředí (EIA) pro úsek vysokorychlostní trati z Hranic na Přerovsku do Ostravy-Svinova. Hlavním cílem bude navrhnout novostavbu úseku vysokorychlostní tratě (VRT) Moravská brána, který přímo naváže na první úsek z Prosenic u Přerova k Hranicím. Náklady na dokumentaci mohou přesáhnout 300 milionů Kč. Informoval o tom mluvčí SŽ Tomáš Polák.

Deutsche Bahn a Siemens Mobility budou společně testovat využití vodíku na železnici

23.11. Deutsche Bahn (DB) a Siemens Mobility spojují své síly v oblasti dopravy šetrné k životnímu prostředí a budou společně testovat využití vodíku na železnici. Cílem je otestovat zcela nový komplexní systém skládající se z nově vyvinuté vodíkové regionální trakční jednotky a nově navržené vodíkové plnící stanice. DB upraví jednu ze svých údržbářských dílen, aby zde mohl probíhat servis vozidel na vodíkový pohon.

Správa železnic opravuje lokálku mezi Zadní Třebaní a Lochovicemi

22.11. – Až do konce listopadu probíhají opravné práce na trati mezi Zadní Třebaní a Lochovicemi na Berounsku ve středních Čechách. Konkrétně se za 75 milionů korun na části uvedené regionální dráhy vymění kolejový rošt a celkem 7600 pražců, na 11,4 kilometrech bude nově bezstyková kolej a v délce 15,3 kilometru se trať podbije. Opravou projde také sedm přejezdů.

VIDEO: Jak vypadají nové patrové vlaky pro Moravskoslezský kraj

19.11. - Nové patrové vlaky push-pull, první tohoto typu v ČR, pro Moravskoslezský kraj jsou před dokončením. Informovaly o tom České dráhy. První budou nasazeny do zkušebního provozu ještě v průběhu roku 2021. Následně bude spuštěn provoz celkem 5 souprav na trati z Ostravy do Frenštátu p. Radhoštěm.

​Leo Express se chce vrátit do Německa, získal k tomu osvědčení

19.11. – Český soukromý dopravce Leo Expres se chce znovu ucházet o provoz na železničních tratích v Německu. Společnost k tomu nyní získala osvědčení o bezpečnosti pro osobní dopravu, informoval Leo Express. Dopravce už v minulosti na německé železnici působil, letos se však s partnerskou společností rozešel a v německé dopravě zatím skončil.

​Firma JHMD chce koupit vlaky na úzkokolejku za 370 milionů Kč

17.11. – Firma Jindřichoh­radecké místní dráhy (JHMD), jež provozuje železniční dopravu na úzkokolejce, dokončila tržní konzultace k nákupu nových vlaků. Má nabídky od čínské firmy CRRC a švýcarské Stadler Rail. Investice bude 370 milionů Kč, zkušební provoz plánuje na konec roku 2023. ČTK to řekl ředitel JHMD Boris Čajánek.

Začíná rekonstrukce nádražní budovy v Pardubicích

17.11. - Správa železnic podepsala smlouvu se zhotovitelem první etapy rekonstrukce nádražní budovy v Pardubicích. Stala se jím společnost tvořená firmami Chládek a Tintěra, Pardubice a EUROVIA CS, celkové investiční náklady dosahují 613,8 milionu korun. Akce se bude připravovat v režimu P+R, který zahrnuje jak zhotovení projektu, tak samotnou realizaci stavby. 

Škoda Transportation dodá ČD až 60 elektrických vlaků za 9,6 miliardy

13.11. - České dráhy uzavřely rámcovou smlouvu na dodání až 60 kusů moderních elektrických jednotek s konsorciem Škoda TransportationŠkoda Vagonka. Tyto vlaky jsou určeny pro provoz v regionální dopravě a budou mít klimatizovaný, bezbariérový interiér, nabídnou Wi-Fi připojení k internetu a další prvky nejmodernější výbavy. Cestující se jimi svezou nejdříve v Moravskoslezském, a pokud záměr definitivně posvětí nové krajské vedení, také v Olomouckém kraji.


​PKP CARGO INTERNATIONAL realizovala první přepravu koksu do Itálie

13.11. – Mezinárodní železniční dopravce PKP CARGO INTERNATIONAL (dříve AWT), člen skupiny PKP CARGO, předního logistického operátora v Evropě, úspěšně realizovala na vlastní licenci a jednou vícesystémovou lokomotivou Vectron přes šest států první přepravu koksu pro svého dlouholetého významného zákazníka z České republiky do Itálie. Skupina tak nadále zvyšuje počty mezinárodních přeprav a pokračuje v posilování své pozice na evropském železničním trhu, zejména v koridoru sever-jih.

Jednotnou jízdenku zatím využilo 9339 pasažérů, testy brzdí krize

13.11. – Jednotnou jízdenku za pět měsíců zkušebního provozu využilo zatím přes 9300 cestujících. Většina si ji přitom koupila na pokladně. Testování ovšem v současnosti komplikuje koronavirová krize, původně plánované rozšíření testů se proto zatím odkládá. Ostré spuštění systému je však nadále plánováno na polovinu prosince. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Cendis Martin Opatrný.

spinner