Železniční doprava

​Společnost ÖBB objednala dalších 21 jednotek Desiro ML od Siemens Mobility

22.8. – Společnost ÖBB rozšiřuje stávající flotilu příměstských a regionálních vozidel o dalších 21 moderních elektrických jednotek Desiro ML od Siemens Mobility, které budou využívány pro příměstskou dopravu. Čtvřvozové trakční jednotky jsou zhruba 100 metrů dlouhé, disponují 8 nástupními dveřmi a vyznačující se obzvláště vysokým cestovním komfortem v rámci příměstské a regionální dopravy. Jednotky budou vybaveny evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS. Nasazení vozidel se předpokládá v Rakousku v oblasti Voralberska.

​Stávka na německé železnici opět ochromí spoje mezi Prahou a Berlínem

21.8. – Kvůli stávce strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB) nebudou v pondělí a v úterý vypraveny žádné přímé vlaky mezi Prahou a Berlínem. Stejně jako při stávce před týdnem budou spoje bez přestupu jezdit jen mezi českým hlavním městem a saskou metropolí Drážďany. Stávku za vyšší mzdy v sobotu odpoledne zahájí strojvedoucí nákladních vlaků, v pondělí brzy ráno se k nim přidají jejich kolegové z osobní dopravy.

​Španělský státní Renfe dopravce koupil padesátiprocentní podíl v Leo Express

20.8. – Společnost Renfe získala 50 procent kapitálu české železniční společnosti Leo Express, která provozuje služby v různých zemích střední Evropy. Operace, kterou schválilo ministerstvo financí a která je součástí procesu internacionalizace španělského operátora, představuje strategickou obchodní příležitost pro společnost Renfe, která se snaží navázat aliance a otevřít nové obchodní kanály mimo domácí trh.

​Ing. Tomáš Tóth: Společnost ČD Cargo se již v půlce roku vrátila do černých čísel

Společnost ČD Cargo, a.s., se po loňském náročném roce vrátila letos v polovině roku již do černých čísel. Co tomu předcházelo a jaké jsou plány dopravce do budoucna, o tom jsme hovořili s předsedou představenstva ČD Cargo, a.s., Ing. Tomášem Tóthem.

​Cestující nově najdou OneTicket také na Mapy.cz

19.8. – „Pokračujeme v digitalizaci a službách veřejnosti, po spolupráci s portálem CzechTourism Kudyznudy.cz je to další výrazné rozšíření dostupnosti jedné jízdenky na železnici, která umožňuje pohodlnější nákup jízdního dokladu a využívání vlaků na výlety i každodenní cestování,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

Právě vychází v DN 16 - 17

ČD Cargo: Dohoda s Ministerstvem průmyslu a obchodu má konkrétní výsledky

20.8. – Možná si někteří naši čtenáři vzpomenou, když jsme v loňském roce psali, že ČD Cargo jako první firma v České republice uzavřelo dohodu o spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), jejímž cílem je přispět ke zvyšování energetické účinnosti nad rozsah povinností vyplývajících z národního legislativního rámce případně právního rámce Evropské unie. Dohoda byla uzavřena na nejvyšší možné úrovni, když za MPO ji podepisoval ministr pan Karel Havlíček a za nás předseda představenstva pan Ivan Bednárik. I to vypovídá, jakou důležitost jí obě strany přikládají.

Právě vychází v DN 16 - 17

Mgr. MgA. Roman Kokšal: Budoucnost železnice je v bezemisních vozidlech

20.8. – Jedním z hlavních témat dnešní doby je i na železnici náhrada vozidel poháněných spalovacími motory bezemisními vozidly, a to v kombinaci rozvoje liniové elektrifikace dalších železničních tratí a zaváděním vozidel se zásobníky energie. Podle ředitele společnosti Siemens Mobility Romana Kokšala k tomu přispějí vedle technických inovací i programy na podporu nákupu bezemisních vozidel. Je potřebná celková obnova vozového parku řešící zvýšení rychlosti a výkonnost železniční dopravy, aktivní bezpečnost (ETCS, brzdy) i pasivní bezpečnost (pevnost) vozidel, růst cestovního pohodlí a spolu s tím i snížení spotřeby energie a odstranění emisí.

​Ukrajina se po pandemii opět otevírá, Leo Express spouští autobusovou linku

18.8. – Po dlouhé koronaviruové pauze se opět otevřely hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou i pro autobusovou dopravu. Leo Express proto spustil prodej jízdenek na svůj návazný autobusový spoj z Košic do Užhorodu a Mukačeva, který poprvé vyjede 26. srpna. Autobusový spoj v Košicích navazuje na vlakové spoje Leo Express z Prahy, Pardubic, Olomouce nebo Ostravy. Cestujícím tak nabízí pohodlný spoj ze střední Evropy až do srdce Ukrajiny pouze s jedním přestupem.

Na německé železnici hrozí další stávka strojvedoucích

17.8. – Na německé železnici hrozí další stávka strojvedoucích, pokud německé dráhy Deutsche Bahn (DB) nepředloží novou nabídku na zvýšení mezd. Na dnešní demonstraci před berlínským sídlem DB to řekl šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky. Stávka může být podle dřívějšího prohlášení Weselského vyhlášena kdykoli, možný termín ale odborový předák nesdělil.

​Správa železnic opravuje za 670 mililionů výpravní budovu nádraží v Plzni

15.8. – Správa železnic (SŽ) zahájila komplexní opravu památkově chráněné výpravní budovy plzeňského hlavního nádraží za 668 milionů korun. Práce by měly trvat 2,5 roku, řekla mluvčí SŽDC Nela Friebová.

spinner