Železniční doprava

Vlaky na jindřichohradecké úzkokolejce by mohly začít jezdit 1. června

6.4. - Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) by 1. června opět mohly zahájit provoz. Vlaky by se na železnici vrátily poprvé od října 2022, kdy firma kvůli úpadku provoz dočasně ukončila. ČTK o termínu možného návratu JHMD k dopravě řekl Michal Žižlavský, jenž je advokátním zástupcem Jana Kysely, který pracuje na reorganizaci Jindřichohradeckých místních drah.

Nádraží v centru Jihlavy se promění v moderní terminál

3.4. - Správa železnic dnes vypsala tendr na komplexní rekonstrukci městského nádraží v Jihlavě. Ve spolupráci s tamní radnicí zde vznikne centrální dopravní terminál. V rámci stavby se zcela změní konfigurace kolejiště, vybuduje se nový podchod a stávající nádražní budovu nahradí novostavba. Výsledkem bude moderní přestupní uzel sloužící jako klíčový bod pro veškerou osobní dopravu v regionu.

Český železniční průmysl může zabojovat o dodávky nových italských regionálních vlaků za 800 mil. eur

2.4. - Jedná se o investici do nákupu nejméně 150 bezemisních vlakových souprav, které nahradí stávající letité elektrické a dieselové jednotky zejména v jižní části země. Počítá se přitom s obnovou vozového parku regionálních a příměstských vlaků s cílem snížit průměrné stáří prostřednictvím nákupu nových souprav na elektrický a vodíkový pohon.

Na Švestkové dráze bude zřízena nová dopravna Odolice

1.4. - Společnost AŽD zřídí na Švestkové dráze (Čížkovice – Obrnice) novou dopravnu s názvem Odolice. Bude vybudována a aktivována za pouhých 14 dnů přerušení provozu s cílem zvýšit kapacitu tratě a otevřít ji i dalším dopravcům.

Všejanská spojka zrychlí spojení mezi Prahou a Mladou Boleslaví

30.3. - Správa železnic vybrala projektanta takzvané Všejanské spojky, která propojí Milovice s tratí z Nymburka do Mladé Boleslavi. Zhotovitelem projektové dokumentace bude společnost AFRY CZ, která podala nabídku v ceně 117 939 500 korun. K propojení se stávající železnicí dojde v Čachovicích, na devět kilometrů dlouhé trati vzniknou stanice Milovice a Milovice-Boží Dar a zastávka Vanovice. Celkové náklady stavby se odhadují na 9,5 miliardy korun, její realizace začne pravděpodobně v roce 2030.

Středočeský kraj a hlavní město Praha připravují soutěž na dopravce, který bude provozovat velkokapacitní vlaky

29.3. - Zakázku na dopravce, který bude na území kraje a Prahy provozovat nové vlakové jednotky pro zhruba čtyři stovky sedících cestujících, bude monitorovat Transparency International (TI). Kraj a Praha se rozhodli tuto nevládní protikorupční organizaci oslovit v předstihu, aby se účastnila a monitorovala průběh realizace nabídkového řízení a potvrdila dodržování zásad transparentnosti a samozřejmě i finální výběr dodavatele. Krajští radní již schválili uzavření smlouvy mezi Integrovanou dopravou Středočeského kraje (IDSK), společností ROPID a TI. 

​P3 Logistic Parks v příštím roce v Lovosicích pronajme velkou halu, do které může zajet vlak

28.3. – P3 Logistic Parks jako vlastník a správce průmyslových nemovitostí nabídne trhu v příštím roce atypickou halu, která může pojmout celou vlakovou soupravu. P3 Lovosice Cargo byla navržena pro překládku mezi silniční a železniční přepravou, což v kontextu silného tlaku na snižování emisí v dodavatelských řetězcích představuje zajímavou příležitost.

​Terminál Jihlava VRT už má svou podobu

27.3. – Správa železnic v Jihlavě vyhlásila vítěze otevřené architektonicko-urbanistické soutěže na nový terminál vysokorychlostní železnice Jihlava VRT. Z celkového počtu 25 architekto­nických ateliérů, které se soutěže zúčastnily, zvítězil návrh francouzsko-českého sdružení AREP Architectes – monom. Výstavba má začít v roce 2029.

​Deutsche Bahn a strojvedoucí se dohodli o mzdách a pracovních podmínkách

26.3. – Německé dráhy Deutsche Bahn a odbory strojvedoucích GDL se po sérii stávek dohodly na mzdových a pracovních podmínkách. Včera večer to oznámila odborová organizace GDL s tím, že o podrobnostech bude informovat v úterý. Zda GDL dosáhla svého požadavku 35hodinového pracovního týdne se zachováním plné mzdy, není známo. Dohoda znamená úlevu pro miliony cestujících a také jistotu zásobování německého průmyslu.

​Středočeský kraj prodlouží smlouvu s ČD na provoz na neelektrifikovaných tratích

26.3. – Středočeský kraj uzavře dodatek smlouvy s Českými drahami (ČD) na provoz nových nebo modernizovaných motorových jednotek na léta 2029 až 2034, jezdit by měly na neelektrifikovaných tratích.

spinner