Železniční doprava

​Bc. Jiří Svoboda, MBA: Úsek Ševětín – Nemanice by mohl být financován pomocí PPP

Železniční infrastrukturu v České republice charakterizuje v současnosti velká rozestavěnost. Jaké hlavní stavby budou letos realizovány, to nám přiblížil generální ředitel Správy železnic (SŽ) Bc. Jiří Svoboda, MBA.

​Lepší wi-fi spojení pro uprchlíky s blízkými na hlavním nádraží v Praze

7.3. – ČD – Telematika ve spolupráci se Správou železnic pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny. Díky expresní montáži nových wi-fi routerů v prostorách železniční stanice Praha hlavní nádraží mají přijíždějící občané Ukrajiny k dispozici neomezený přístup k internetu zcela zdarma a mohou sledovat aktuální vývoj a zůstat ve spojení se svými blízkými.

​Na univerzitách v Německu chybí obory pro železniční dopravu

7.3. – Sedm spolkových zemí nemá na vysokých školách vůbec žádné vzdělávací programy pro budoucí železniční sektor. Nová studie německého Centra pro výzkum železniční dopravy (DZSF), o níž informovala asociace Allianz pro Schiene, vyzývá k větší angažovanosti federální a státní vlády.

​Do Čech dorazily další dva vlaky s uprchlíky z Ukrajiny

6.3. – Do Prahy včera dorazil další humanitární vlak s 589 uprchlíky z Ukrajiny. Řekla to mluvčí Českých drah (ČD) Vanda Rajnochová. Další, už šestý speciální vlak ČD z ukrajinského Čopu se skoro 700 uprchlíky přijel dnes. Předtím dráhy vypravily do Čopu celkem pět humanitárních vlaků, kterými do Česka přijelo přibližně 2800 uprchlíků. Humanitární vlaky vysílá i RegioJet, stoupá také obsazenost pravidelných spojů ze zahraničí.

​Kamil Holenda novým obchodním ředitelem PKP Cargo International

1.3. – Kamil Holenda byl dnes jmenován novým obchodním ředitelem společnosti PKP Cargo International. Kamil Holenda bude i nadále ve skupině působit ve funkci předsedy představenstva AWT Rekultivace, dceřiné společnosti PKP Cargo International. Na pozici obchodního ředitele PKP Cargo International nahradil Annu Różalskou, která bude ve společnosti působit jako vedoucí obchodní oddělení pro segmenty intermodal a automotive.

​Firma RegioJet a nákladní dopravci spouštějí humanitární vlakový most na Ukrajinu

1.3. – Společnost RegioJet ode dneška spouští společně s nákladními dopravci ČD Cargo a Rail Cargo Group každodenní humanitární vlakový most mezi Ukrajinou a Prahou. Ten bude zajišťovat evakuaci osob a přepravu humanitární pomoci ze sbírky organizace Člověk v tísni.

​Z Bohumína vyjel další humanitární vlak, jede do ukrajinského Čopu

28.2. – Z Bohumína včera večer vyrazil směrem k ukrajinským hranicím další humanitární vlak na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Jede do Čopu u slovensko-ukrajinských hranic, aby přepravil do bezpečí ženy a děti. Informoval o tom mluvčí národního dopravce České dráhy Lukáš Kubát. Na pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny už ČD vypravily dva vlaky v pátek. Jely do polské Přemyšle, odkud se v sobotu navečer vrátil zatím jen jeden z nich. Druhý zůstává v Přemyšli.

​Ivan Bednárik končí v čele ČD, do výběru nového šéfa firmu povede Michal Kraus

28.2. – V čele Českých drah dnes končí dosavadní předseda představenstva a generální ředitel společnosti Ivan Bednárik. Ten v polovině února rezignoval. Jeho nástupce podnik vybere ve vyhlášeném výběrovém řízení, dopravce zatím dočasně povede místopředseda představenstva Michal Kraus.

​Od polsko-ukrajinské hranice se vrátí jeden evakuační vlak ČD, druhý tam zůstane

26.2. – Ze dvou vlaků, které v pátek vypravily České dráhy do města Přemyšl u polsko-ukrajinské hranice, se dnes vrátí do Česka jen jeden a oproti předpokladu neukončí svou jízdu v Praze, ale v Bohumíně. Druhý vlak zatím zůstane v Přemyšli a bude operativně použit podle dalšího vývoje humanitární situace na místě. Uvedl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle náměstka ředitele pro osobní dopravu ČD Jiřího Ješety se většina uprchlíků chce přesunout hlavně do Krakova, Katovic či Varšavy, proto se ČD dohodly s polskými kolegy, že český vlak mohou použít pro cestu uprchlíků do uvedených polských stanic.

​První lokomotiva zpětně vybavená ETCS může do ostrého komerčního provozu

25.2. – Sdružení dodavatelů ČD-Telematika a AŽD Praha úspěšně dokončilo certifikaci evropského vlakového zabezpečovače ETCS u prototypového vozidla řady 362 WTB pro České dráhy a získalo od Drážního úřadu konečné povolení typu vozidla a jeho uvedení na trh. Toto povolení znamená, že vozidlo je plně způsobilé k ostrému komerčnímu provozu pod ETCS na tuzemské železniční síti, tedy v tzv. režimu Switch-On. Jedná se o vůbec první vozidlo zpětně dovybavené palubní jednotkou zabezpečovače ETCS, které takové povolení v České republice získalo.

spinner