Železniční doprava

Finanční podpora historickým železničním vozidlům se zvýší na pět milionů korun

6.4. - Ministerstvo dopravy vyhlašuje výzvu v rámci programu na obnovu historických železničních vozidel na období 2021–2023. Ministerstvo financí v uplynulých dnech schválilo a navýšilo roční rozpočet na pět milionů korun.

​Před 15 lety dosáhl TGV rychlostního rekordu pro kolové vlaky

3.4. – Rychlovlaky TGV jsou výkladní skříní francouzských železnic. Elegantní soupravy běžně vozí cestující rychlostí přes 300 kilometrů v hodině, ale před 15 lety, 3. dubna 2007, dosáhl expres TGV rychlosti 574,8 kilometru v hodině a vytvořil tak nový světový rekord pro kolejové vlaky na normální trati. I předchozí rekord z května 1990, který měl hodnotu 515,3 kilometru, vytvořil rychlovlak TGV.

​MD: Pokračuje příprava na osvobození dopravců od poplatků za obnovitelné zdroje

2.4. – Ministerstvo dopravy spolu s resorty průmyslu a obchodu a financí připravilo žádost Evropské komisi týkající se osvobození dopravců od poplatků na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Opatření platí od začátku roku, Evropská komise ještě musí potvrdit, že odpuštění poplatku nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.

​Bezplatná přeprava pro uprchlíky z Ukrajiny má od dubna jasná pravidla

1.4. – Uprchlíci přijíždějící do České republiky z důvodu ruské agrese na Ukrajině budou v mezinárodních vlacích přepravováni zdarma. Ostatní vlaky budou moci využívat také zdarma po dobu 5 dnů od získání dokladů o dočasné ochraně. Vyplývá to z cenového výměru, který vydalo Ministerstva financí po domluvě s Ministerstvem dopravy, Ministerstvem vnitra a železničními dopravci. Cenový výměr je účinný od 1. dubna 2022.

České dráhy objednaly 50 lokomotiv Siemens Vectron MS

31.3. – České dráhy dnes podepsaly se společností Siemens Mobility Česká republika smlouvu na nákup padesáti interoperabilních vysoce výkonných vícesystémových elektrických lokomotiv Siemens Vectron MS, které disponují maximální provozní rychlostí 230 km/h a jsou vhodné pro provoz na konvenčních i na vysokorychlostních tratích. Součástí smlouvy je full servis na 15 let.

​ČD letos zahájí zkušební provoz pod ETCS, začaly již školit strojvedoucí

29.3. – České dráhy během letošního roku zahájí zkušební provoz pod dohledem evropského zabezpečovacího systému ETCS. V současnosti začaly cvičit své strojvedoucí pro provoz pod tímto systémem, do konce roku chce dopravce vyškolit desítky až stovky prvních strojvedoucích.

​České dráhy ověřily provoz Vectronu s netrakční soupravou Railjet

28.3. – České dráhy ve spolupráci se společností Siemens Mobility provedly ve dnech 22. až 24. března praktické ověření spolupráce lokomotiv Vectron s netrakční jednotkou Railjet. Cílem zkoušky bylo reálné otestování a doladění spolupráce softwaru na lokomotivách řady 193 Siemens Vectron, které provozují České dráhy, a modrých netrakčních jednotek Railjet ČD. Ověřována byla spolupráce lokomotivy a jednotky jak v taženém, tak v sunutém režimu a také součinnost dalších ovládacích prvků včetně například stranově selektivního ovládání dveří.

​Provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese chtějí tři firmy

28.3. – Plzeňský kraj jedná se třemi dopravci, kteří chtějí provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese. Definitivní upřesněné nabídky bude mít kraj v dubnu. Nový dopravce musí začít vozit cestující od prosince 2023, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek. Koncem roku 2023 končí kraji smlouvy v těchto oblastech, kde dnes jezdí České dráhy.

​Michal Krapinec bude muset podle expertů řešit hlavně finance ČD

25.3. – Nový šéf Českých drah Michal Krapinec bude muset především finanční stabilitu společnosti a pokračovat v investicích kvůli zlepšování kvality služeb. Důležitá bude také stabilizace struktury vedení firmy, shodují se dopravní experti a zástupci odborů a opozice. Výběr Krapince vesměs schvalují, výhodou podle nich bude jeho znalost prostředí z dřívějšího působení v Českých drahách.

Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapinec, jenž vedl ČD - Telematiku

24.3. - Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD – Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka. Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.

spinner