Železniční doprava

​Vlak z Brna na vídeňské letiště pojede od 11. června ve výhodnějších časech

30.3. – Vlak z Brna na vídeňské letiště bude od 11. června jezdit v jiných časech než dosud. Mají být výhodnější pro to, aby cestující stihli na letišti ranní odletovou a večerní příletovou špičku, uvedl v tiskové zprávě brněnský radní Petr Kratochvíl. Komfortnější bude i pro ty, kteří se chtějí v Brně na železniční nádraží dostat či z něj odjet nočními autobusy. Město také od června vybralo nového dopravce. Zatímco půlroční pilotní provoz zajistila firma RegioJet, nyní bude jezdit jiný brněnský dopravce, a to Gepard Express, který má získat smlouvu do prosince 2025. Ještě ji musí schválit radní.

​Německo bude ze zvýšeného mýtného financovat i výstavbu železnice

29.3. – – Němečtí vládní sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) po třech dnech koaličních rozhovorů dospěli ke kompromisu v řadě sporných otázek, které se týkaly především dopravy a ekologie. Koalice se dohodla na větších investicích do železnice a také na tom, že nebude povinné vyměnit fosilní zdroje vytápění za ekologické. Zatímco ještě včera odpoledne hovořil předseda opoziční Křesťanskodemo­kratické unie (CDU) o očividné vládní krizi, na večerní tiskové konferenci již vyjadřovali šéfové trojice vládních stran spokojenost s výsledky.

​ČD a asociace železničních dopravců upozornily na špatný stav slovenských kolejí

29.3. – České dráhy a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí ŽSR na špatný stav železniční infrastruktury v zemi, vybídly proto k nápravě, informoval včera v tiskové zprávě AROS. Firma ŽSR v reakci na dopis Českých drah napsala, že si je vědoma stávajícího stavu infrastruktury a že podnik je ze strany státu podfinancován. Slovenské ministerstvo dopravy výhrady ke stavu tratí uznalo.

​Česko a Rakousko chtějí zlepšit železniční i silniční spojení

28.3. – Lepší přeshraniční železniční spojení, rozvoj elektromobility, dálniční spojení D3 – S10 nebo D52 – A5. To byla hlavní témata včerejšího jednání ministra dopravy Martina Kupky s rakouskou spolkovou ministryní pro ochranu klimatu a dopravu Leonore Gewessler. Během jednání došlo také k podpisu společného prohlášení o podpoře rozvoje přeshraniční železnice na trase Veselí nad Lužnicí – Gmünd – Vídeň.

​Společnost DAKO-CZ obhájila ocenění Czech Business Superbrands

28.3. – Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, společnost DAKO-CZ z východočeské Třemošnice, obhájila ocenění Czech Business Superbrands i pro rok 2023. Porotce přesvědčila firma s více než dvousetletou tradicí svými hospodářskými výsledky, růstem i novými projekty, které získala. Jediný český výrobce brzd pro kolejová vozidla kontinuálně roste, za uplynulé čtyři roky zdvojnásobil tržby a v roce 2022 poprvé v historii v tomto ukazateli prolomil dvoumiliardovou hranici.

Komunikaci společnosti Alstom v Česku a na Slovensku nově řídí Kateřina Pištorová

27.3. - Novou manažerkou komunikace a tiskovou mluvčí společnosti Alstom pro Česko a Slovensko se stala Kateřina Pištorová. V Alstomu zodpovídá za externí a interní komunikaci. Rozšířila řady manažerské a obchodní kanceláře se sídlem v Praze, do jejích kompetencí spadá také komunikace směrem k 1100 zaměstnancům ve výrobním závodě v České Lípě.

Veřejnou dopravu v Německu ochromí stávka, problémy budou mít i spoje s ČR

27.3. - Veřejná doprava v Německu se dnes prakticky zastaví kvůli stávce za vyšší mzdy. S problémy musí počítat statisíce lidí, kteří spoléhají na železniční, leteckou, lodní i místní dopravu. Potíže se nevyhnou ani cestujícím z Česka, některé mezistátní spoje podle Českých drah skončí na hranicích s Německem.

Slezský železniční spolek chce od ČD koupit dva osobní vagony

27.3. - Slezský železniční spolek, který vypravuje mimořádné, výletní a zážitkové vlaky zejména v Moravskoslezském kraji, chce od Českých drah odkoupit a znovu zprovoznit dva osobní vagony. Peníze na to hodlá získat veřejnou sbírkou. Z potřebných 800 000 korun mu už dárci prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit přispěli téměř 340 000 korun. Za spolek to řekla Zuzana Kantorová.

Kupka chce sankční řízení s RegioJetem kvůli provozu na státem objednávané lince

26.3. - Ministr dopravy Martin Kupka chce zahájit sankční řízení s dopravní společností RegioJet pro údajné porušení podmínek smlouvy na provoz železniční linky mezi Ústím nad Labem a Kolínem. U dopravce si ji objednává stát, přičemž podle Kupky nesplnil dohodnutou kvalitu služeb a nasazování vozů. Martin Kupka to uvedl na twitteru. Podle RegioJetu byla na lince jiná souprava pouze jednou kvůli poruše lokomotivy.

SŽ hledá dodavatele ETCS pro více než stokilometrový úsek na levém břehu Labe

25.3. - Správa železnic vyhlásila tendr na projekt a realizaci instalace ETCS na více než stokilometrovém úseku od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou. V oblasti zavádění evropského zabezpečovacího systému jde o první zakázku, která řeší výstavbu přímo pro výhradní provoz ETCS včetně následného servisu po celou dobu životnosti zařízení. Vybraný zhotovitel po dokončení projektů a získání příslušných povolení následně provede i stavební práce, zajistí certifikaci celého systému a jeho údržbu. Celkové investiční náklady akce jsou ve výši 11,8 miliardy korun.

spinner