Železniční doprava

V neděli dojelo do cíle 99 procent rychlíků Arriva včas

31.12. - Téměř všechny rychlíky společnosti Arriva dojely v neděli do svého cíle včas. ČTK to řekl mluvčí firmy Jan Holub. Společnost v posledních dnech čelila kritice za zpoždení i další prohřešky. Na Štěpána ráno projel rychlík firmy u Mladé Boleslavi návěstidlo se signálem stůj a poškodil při tom výhybku.

Aktuality ze světa 1/2020 Premium

Aktuality ze světa 1/2020

31.12. - SILNIČNÍ DOPRAVA – V listopadu 2019 se disponibilní kapacita ložného prostoru na evropských silnicích zvýšila ve srovnání s říjnem o 15,5 procent. Uvádí to aktuální Monitor dopravního trhu TMM (Transport Market Monitor) organizace Transporeon a jejích dceřiné společnosti Tim Consult, která je vedoucím poskytovatelem benchmarkingu a inteligence trhu pro všechny druhy dopravy. Důvody jsou mj. slábnoucí konjunktura a klesající poptávka po exportu. „Je zneklidňující, že disponibilní dopravní kapacita v některých klíčových odvětvích znovu stoupla. Ukazuje to na další poklesy výroby, v každém případě však na nízké využití průmyslových zařízení“ řekl Oliver Kahrs, ředitel společnosti Tim Consult. Příkladem je automobilový průmysl. Výroba zde v Německu meziročně poklesla o 8 procent a export dokonce o 10 procent. Dopravní ceny naproti tomu klesaly jen mírně a jsou stále na úrovni předchozího roku. 

Pardubický kraj si u Českých drah objednal moderní vlaky Premium

Pardubický kraj si u Českých drah objednal moderní vlaky

31.12. - Zbrusu nové motorové jednotky na trať z Pardubic do Chrudimi, Hlinska v Čechách a Havlíčkova Brodu nebo modernizaci osobních souprav z 90. let si objednal Pardubický kraj u Českých drah. České dráhy do modernizace vlakové flotily v Par­dubickém kraji investují kolem miliardy Kč.

Na jižní Moravě skončí příští rok opravy čtyř nádražních budov

30.12. - Na jižní Moravě skončí v příštím roce oprava čtyř nádražních budov a další dvě se opravovat začnou. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) tak pokračuje po převzetí budov od Českých drah s investicemi za desítky milionů korun, které pomáhají zlepšit komfort cestování vlakem, řekla ČTK mluvčí SŽDC Nela Friebová. Budovy byly často desítky let neopravované a řešily se mnohdy jen havarijní stavy.

Arriva Express z Nitry do Prahy si dává pauzu, vyjede opět na jaře Premium

Arriva Express z Nitry do Prahy si dává pauzu, vyjede opět na jaře

30.12. - Expresní vlak Arrivy na trase z Nitry přes Slovácko do Prahy mohou cestující využívat jen do dnešního dne. V současnosti však jedou z provozních důvodů místo vlaku autobusy. Z Prahy odjela linka naposledy v neděli 29. prosince ve 14.14. Prozatím poslední spoj, který už zajistily náhradní autobusy, měl dnes ráno odjezd v 6.36 z Nitry. Od Nového roku Arriva provoz na této lince dočasně na několik týdnů zastaví.

Projetí červené na železnici bylo do listopadu 140, méně než loni

27.12. - Případů, kdy strojvůdce nedovoleně projede návěstidlo, se letos do konce listopadu stalo na železnici v Česku 140. Loni jich za stejné období bylo 146. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Tento týden ve čtvrtek ovšem porušili zákaz jízdy dva strojvedoucí, loni byly dva případy za celý prosinec.

Před 15 lety svezlo české pendolino první cestující

23.12. - Rychlovlak pendolino, kterým České dráhy svezly první cestující 23. prosince 2004, se pro někoho stal symbolem rychlého a pohodlného cestování, pro jiné je ovšem zbytečným luxusem nevhodným pro české tratě. Běžný provoz zahájilo pendolino v prosinci 2005 a dnes je nejaktivnější mezi Prahou a severní Moravou. Nikde ovšem nevyužívá maximální rychlost 230 kilometrů za hodinu, na českých kolejích se totiž smí maximálně „stošedesátkou“.

​Dopravci plánují v příštích letech miliardové investice do vlaků

23.12. – Železniční dopravci plánují v příštích letech investovat miliardy korun do obnovy svého železničního parku. Největší z nich České dráhy v současnosti pořádají několik soutěží na nákup desítek nových vozů a lokomotiv, v příštích pěti letech chtějí na vlaky vynaložit až 40 miliard Kč. Několik miliard korun chce v příštích třech letech investovat i RegioJet a další dopravci. Vyplývá to z informací dopravců.

​PKP CARGO INTERNATIONAL převzala první lokomotivu 753 s novým brandingem Premium

​PKP CARGO INTERNATIONAL převzala první lokomotivu 753 s novým brandingem

23.12. – Společnost PKP CARGO INTERNATIONAL (dříve AWT), člen skupiny PKP CARGO, převzala minulý týden v České Třebové první lokomotivu řady 753 s novým vizuálem. Pravidelnou opravu a nový nátěr lokomotivy provedla společnost CZ LOKO.

​SŽDC vypsala tendr za 540 milionů na opravu budějovického nádraží

23.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypsala tendr na modernizaci vlakového nádraží v Českých Budějovicích. Práce začnou v polovině roku 2020, nová bude střecha i fasáda. Uvedl to generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Předpokládaná hodnota zakázky je podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše 540 milionů Kč.

spinner