Železniční doprava

​Černošice získají nejen moderní zastávky, ale také rychlejší spojení s metropolí

10.5. – Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace trati z Prahy do Berouna. Nyní vybrala zhotovitele projektové dokumentace pro úsek mezi pražským Radotínem a budoucí odbočkou Berounka. Vyhotoví ji společnost SUDOP Praha, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 96 milionů korun. Stavební práce se plánují v letech 2026 až 2029, jejich výsledkem bude nejen zrušení několika přejezdů, ale také zvýšení traťové rychlosti.

​ČD začnou ve čtvrtek u Klínce odstraňovat vozy po vykolejené vlakové soupravě

8.5. – České dráhy (ČD) začnou ve čtvrtek u Klínce nedaleko Prahy odstraňovat dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi bude přerušen, pro cestující bude zavedena náhradní autobusová doprava, informoval včera mluvčí ČD Filip Medelský.

​Český železniční průmysl může zabojovat o dodávky vlaků pro Itálii

Český železniční průmysl může zabojovat o dodávky italských regionálních vlaků v hodnotě 800 milionů eur. Jedná se o investici do nákupu nejméně 150 bezemisních vlakových souprav, které nahradí stávající letité elektrické a dieselové jednotky zejména v jižní části země. Počítá se přitom s obnovou vozového parku regionálních a příměstských vlaků s cílem snížit průměrné stáří prostřednictvím nákupu nových souprav na elektrický a vodíkový pohon.

​Komentář: Co přinesl březen v dopravě a logistice

„Tak nám zase stávkuje ajznbón“, říká pani Müllerová a Švejk nejdřív neví, který a proč. „No přece v Němcích, pane Švejk!“ Tak tohle by mohl slyšet dobrý voják Švejk v poslední době několikrát, březen nevyjímaje. Odborový svaz strojvedoucích GDL 5. března přerušil kolektivní vyjednávání s Deutsche Bahn. Oba partneři kolektivního vyjednávání okamžitě začali obviňovat jeden druhého. Šéf GDL Claus Weselsky oznámil na středu 6. stávku v nákladní dopravě. Následovat měly další tzv. vlnové údery. Ty však budou oznámeny pouze v krátkém předstihu „a rozhodně ne 48 hodin předem,“ vysvětlil šéf GDL Weselsky a odmítl další arbitráž nebo moderování.

​Na veletrh Rail Business Days 2024 bude k vidění i první bateriový vlak v ČR

7.5. – Díky trojici České dráhy, Škoda Group a Moravskoslezský kraj bude na veletrhu Rail Business Days 2024, který se bude konat ve dnech 11. až 13. června v Ostravě, k vidění i historicky první bateriový vlak, jenž bude v pravidelném provozu na české železnici.

​Počet usmrcených při nehodách na železnici se v dubnu meziročně zdvojnásobil

6.5. – Počet usmrcených při nehodách na železnici letos v dubnu proti loňsku vzrostl dvojnásobně, z 11 na 22. Počet zraněných byl stejný jako loni v dubnu. Počet nehod na železnici ve stejném měsíci meziročně vzrostl téměř o deset procent. Železničních nehod za období od začátku roku do května se ale proti stejnému období loni stalo téměř o 11 procent méně. Vyplývá to ze statistiky Drážní inspekce (DI) zveřejněné na webu.

Martin Kupka (MD): Každá miliarda investovaná do dopravní infrastruktury zvyšuje HDP

Česká republika v posledních letech významnou měrou podporuje výstavbu dopravní infrastruktury. O vyjádření, jak hodlá financovat její rozvoj v následujících letech, ale také o pohled na další témata související s dopravou, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.

​Středočeský kraj a Hlavní město Praha chystají velkou soutěž na železniční dopravce

2.5. – Středočeský kraj a Hlavní město Praha připravují výběrová řízení na dopravce ve veřejné drážní dopravě. S novými dopravci by měly na koleje vyjet nové či modernizované vlaky. Nové smlouvy by měly začít platit od prosince 2029. Největší kontrakt chtějí Středočeský kraj a Praha uzavřít na dobu 30 let, a to z důvodu mimořádně vysoké investice do vozového parku. Ten by mělo nově tvořit více než padesát vysokokapacitních elektrických jednotek, každá z nich až pro 400 cestujících (EMU 400). Další vysoutěžení dopravci pak zajistí po dobu 15 let provoz zbývajících elektrických výkonů, a to s jednotkami s kapacitou cca 240 cestujících a také většinou stávajících jednotek CityElefant. Podrobnosti ukulatého stolu s novináři představili Petr Borecký, středočeský radní pro veřejnou dopravu a Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu.

​Spojení Praha-Liberec-Görlitz zařadil parlament EU do transevropské sítě

1.5. – Železniční spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec – Frýdlant v Čechách – Zgorzelec – Görlitz zařadil Evropský parlament do sítě hlavních evropských železnic TEN-T. Zvýšila se tím šance, že se trať po desetiletích dočká modernizace a elektrifikace a na projekt bude možné čerpat i evropské dotace. Trať do Liberce se prakticky dostává na podobnou úroveň důležitosti jako ostatní koridory v republice, řekl k rozhodnutí liberecký hejtman Martin Půta.

​Dalších 21 jednotek Desiro ML pro ÖBB od společnosti Siemens Mobility

1.5. – Společnost Siemens Mobility získala od Rakouských spolkových drah (ÖBB) zakázku na dalších 21 elektrických jednotek Siemens Desiro ML. Objednávka navyšuje počet těchto vozidel ve flotile ÖBB na celkový počet 294 kusů, z nichž 236 je již v provozu po celé zemi. Tato další objednávka jen podtrhuje spolehlivost vozidel Desiro ML, které jsou součástí portfolia kolejových vozidel společnosti Siemens Mobility. Od roku 2026 budou s novými jednotkami obsluhovány linky ve východní části země, zejména hlavní trať mezi vídeňským Meidlingem a Floridsdorfem a linky v Dolním Rakousku.

spinner