Železniční doprava

​EU rozdá mladým lidem 60 tisíc jízdenek, aby poznávali Evropu vlakem

13.10. – Cestovat až 30 dnů zdarma po Evropě mohou mladí lidé, kteří se přihlásí do soutěže vypsané od včerejška Evropskou komisí. V rámci projektu Discover EU rozdá Evropská unie osmnácti až dvacetiletým lidem 60 000 vlakových jízdenek platných na území všech 27 členských států. Jednotlivé země dostanou pro své mladé obyvatele přidělen počet lístků v poměru k celkovému počtu obyvatel EU.

​Skupina Škoda Transportation se bude podílet na výrobě lokomotiv pro Tanzánii

12.10. – Skupina Škoda Transportation se bude významně podílet na výrobě flotily nových lokomotiv pro osobní dopravu v africké Tanzánii. Škodovka podepsala s nadnárodním koncernem Hyundai Rotem kontrakt za více než 580 milionů korun na dodávku sedmnácti sad kompletní elektrovýzbroje, které budou tvořit „srdce“ nových lokomotiv pro novou železniční linku v Tanzánii.

​Kolektivní vyjednávání v Deutsche Bahn v roce 2021 je ukončeno

11.10. – V posledním kole kolektivního vyjednávání mezi zaměstnavatelskou asociací poskytovatelů mobility a dopravních služeb (AGV Move), která zastupuje společnosti Deutsche Bahn, a Unií železnic a dopravy (EVG) v roce 2021 se partneři kolektivního vyjednávání dohodli na předpisech, které nahradily kolektivní vyjednávání dohoda ze dne 17. září 2020. Tím je kolo kolektivního vyjednávání v roce 2021 v DB ukončeno.

​Pomalý rozvoj infrastruktury zpomaluje růst železnice

8.10. – Green Deal, Fit for 55, strategie mobility, programy financování, jako je fond EU pro obnovu RFF – v Evropském roce železnic je cesta alespoň politicky průchodná pro intenzivnější využívání železnice. Infrastruktura se však stává limitujícím faktorem, jak bylo ukázáno na společném železničním kongresu Spolkové asociace pro správu materiálů, nákupu a logistiky (BME) a Sdružení německých dopravních společností (VDV) 6. října v Essenu. Zástupci železnic se obávají nedokončené správy staveniště a pomalého rozšiřování sítí. Zdvojnásobení výkonu provozu do roku 2030 není vzhledem k časově náročnému plánování infrastruktury reálné.

Právě vychází v DN 20

​Ing. Jana Mlkvá (ČD Cargo Logistics) : Během prvního roku pandemie jsme posílili

8.10. - Společnost ČD Cargo Logistics, a. s., dceřiná společnost ČD Cargo, a. s., poskytuje komplexní logistické služby se zaměřením na přepravu po železnici a návazné dopravní módy. Jaký dopad na její činnost měla pandemie a jaké jsou její perspektivy do budoucna, to nám přiblížila předsedkyně představenstva ČD Cargo Logistics Ing. Jana Mlkvá.

​Železničních dopravců loni v Česku přibylo, na počet nehod to nemělo vliv

6.10. – Počet železničních dopravců v Česku se loni dále zvýšil, a to o 15 na 128 firem. Počet nehod na železnici v roce 2020 stagnoval. Bylo jich 91, meziročně o jednu méně. Havárie si ale vyžádaly více obětí. Vyplývá to z výroční zprávy Drážního úřadu.

​DB Schenker zavádí pravidelnou železniční linku z Číny na trase Si-an-Budapešť

6.10. – Globální logistická společnost DB Schenker reaguje na nepříznivou přepravní situaci z Asie dalším posílením přímých přepravních kapacit. Z čínského města Si-an proto bude každý týden vypravovat vlakovou linku do Budapešti. Odtud může zboží putovat do dalších evropských zemí včetně České republiky. Hlavní výhodou nové přímé linky je zejména odstranění administrativních prodlev při překračování státních hranic a tím pádem i celkové zrychlení toku zboží.

Slovensko zaostává v modernizaci železnic, podle úřadu se může inspirovat Českem

2.10. - Slovensko výrazně zaostává v modernizaci svých hlavních železničních koridorů a v této oblasti neplní původně stanovené cíle. Ve své analýze to dnes uvedl slovenský nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), podle kterého by se Bratislava při modernizaci železničních tratí mohla inspirovat Českou republikou.

Správa železnic dá do roku 2030 na obnovu speciálních vozů 8,7 mld. Kč

1.10. - Správa železnic plánuje investovat do obnovy svých speciálních vozidel pro diagnostiku a údržbu železnic, do roku 2030 na ně chce dát 8,7 miliardy korun. Nejnovější akvizicí jsou dva nové vozy za celkem 570 milionů korun. Při dnešní prezentaci vozů to řekl generální ředitel správy Jiří Svoboda. V současné době má organizace 1335 speciálních vozů pro údržbu, v následujících deseti letech se tento vozový park zúží o zhruba stovku vozidel.

Na trati z Plzně do Karlových Varů jezdí čtyři nové elektrické vlakové soupravy

30.9. - Z Plzně do Karlových Varů jezdí čtyři nové elektrické vlaky RegioPanter v barvách obou krajů. Zlepšilo se tak propojení Plzeňska s Tachovskem, Mariánskolázeňskem i zbytkem Karlovarského kraje. České dráhy (ČD) jako dopravce i Plzeňský kraj doufají, že spolu s novými vlaky na Horažďovice a od prosince také na Klatovy a Prahu přilákají nové cestující na železnici. ČTK to řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek. Přispět by k tomu mohla i započatá kompletní obnova výpravní budovy plzeňského hlavního nádraží za 670 milionů Kč.

spinner