Železniční doprava

Na vybraných přejezdech budou kamery, které umožní pokutovat přestupky Premium

Na vybraných přejezdech budou kamery, které umožní pokutovat přestupky

5.9. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se rozhodla bojovat proti řidičům, kteří riskantním a bezohledným chováním na přejezdech nejen porušují silniční zákon, ale především ohrožují zdraví a životy lidí ve vozidle či ve vlaku. Na vybraných přejezdech po celé České republice instaluje nový kamerový systém, jehož výstupy jsou použitelné i ve správním řízení a na jejich základě bude možné pokutovat provozovatele vozidla. První takový přejezd již funguje v Úvalech u Prahy. 

Ministr dopravy doporučil na šéfa dozorčí rady ČD Pavla Kysilku

4.9. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík doporučil na post předsedy dozorčí rady Českých drah (ČD) bývalého viceguvernéra České národní banky a někdejšího generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilku (60). Ministr to uvedl dnes na twitteru. Dosavadním šéfem rady je akademik Karel Pospíšil. O předsedovi i dalších členech rady rozhoduje Řídící výbor ČD, který zastupuje ministerstvo dopravy. Karel Pospíšil skončí k 10. září.

Chystá se modernizace českobudějovického nádraží za půl miliardy korun

3.9. – Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájí v příštím roce modernizaci českobudějovického nádraží. Odhadované náklady na úpravy činí přibližně půl miliardy Kč. Novinářům to dnes řekl náměstek českobudějovického primátora Viktor Lavička. Součástí projektu se možná stane i stavba podchodu pod nádražím, který spojí Žižkovu třídu se čtvrtí Suché Vrbné.

PKP CARGO: vedeme si dobře na obtížném trhu Premium

PKP CARGO: vedeme si dobře na obtížném trhu

2.9. – Nákladní složka polských drah PKP CARGO oznámila výsledky za prvních šest měsíců letočního roku. Provozní výnosy skupiny dosáhly 2,45 miliardy PLN (14,7 miliardy Kč), což ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 (2,51 mld. PLN, 15,06 miliardy Kč) představovalo pokles o 2,5 procenta. Přitom pokles výnosů je podle údajů firmy třikrát nižší než pokles objemu přepravného zboží. EBITDA se udržuje na vysoké úrovni a dosáhla 450 mililonů PLN (2,7 miliardy Kč), což představovalo ve srovnání s loňskem nárůst o 6,7 procenta.

Provoz na pražské železnici bude řídit nové dálkové zařízení

30.8. – Na části pražské železnice vznikne nové dálkově ovládané zařízení, které usnadní řízení provozu ve stanicích a zastávkách. Technologie budou zahrnovat například zabezpečovací, komunikační a další zařízení pro řízení provozu. Stavbu za téměř 250 milionů Kč provede společnost AŽD Praha. Vyplývá to z informací ve veřejném věstníku zakázek.

RegioJet plánuje od června zavést přímé vlakové spojení z Česka na Ukrajinu Premium

RegioJet plánuje od června zavést přímé vlakové spojení z Česka na Ukrajinu

23.8. – RegioJet chystá další rozšíření provozu svých mezinárodních vlakových spojů. Od června příštího roku plánuje zavedení přímého nočního vlaku na Ukrajinu. Dopravce proto podal Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře oznámení o plánované nové službě v osobní drážní dopravě. Kromě přímého spojení na Ukrajinu chystá také od června příštího roku také přímé vlakové spojeí z Prahy přes Vídeň do Budapešti. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Předseda ÚOHS zrušil pokutu 300 000 Kč pro firmu DPOV

21.8. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil pokutu 300 000 Kč pro společnost DPOV, která je členem skupiny Českých drah. Firmě, která se zabývá opravami kolejových vozidel, úřad pokutu v první instanci udělil za chyby při uzavření smlouvy na dodávky materiálu pro modernizaci vlaků pendolino v Depu kolejových vozidel Praha.

Železniční přepravy po Evropě, na Balkán a Střední východ řídí GEFCO z Prahy

Nebezpečný náklad v podobě minerálních olejů, ale také plynů a chemikálií či kovové produkty, paletové zásilky nebo stavební materiál. To, kromě přeprav vozidel, patří nejčastěji k nákladu, který společnost GEFCO přepravuje po železniční síti. Kromě toho na vagony nakládá i koks či uhlí nebo zemědělské produkty, jako je obilí či hnojiva.GEFCO jako jednička v přepravách FVL (Finished Vehicles Logistics) disponuje flotilou zhruba 3500 kusů vlastních vagonů pro přepravu aut a další vagony si najímá.

Hejtman chce iniciovat diskusi s dalšími kraji o ETCS

Státní jednotný tarif či nový evropský zabezpečovací systém ETCS. To jsou jen některá z témat, o nichž jednali v polovině července ředitel odboru regionální dopravy Českých drah Jiří Ješeta a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Opravny RYKO zprovoznily v Děčíně novou nákladní vlečku

Děčínská společnost RYKO, jedna z největších evropských opraven nákladních železničních vozů, vybudovala novou vlečku. Jde o jednu z mála nově zprovozněných nákladních vleček v České republice. Investice do čtyř kolejí o délce téměř jeden kilometr přijde skoro na 20 milionů Kč.

spinner