Železniční doprava

Kvůli větru je přerušen provoz vlaků na dvou desítkách tratí

11.2. - Kvůli silnému větru je dnes ráno přerušen provoz na dvou desítkách tratí, jde zejména o lokální tratě na jihu Čech a v okolí Sázavy. Vlaky nejezdí třeba mezi Klatovy a Plzní, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi nebo Jindřichovým Hradcem a Počátky. Vyplývá to z údajů Správy železnic a Českých drah k 08:00. V pondělí, kdy silný vítr zasáhl Česko, byl přerušen provoz na 132 tratích. Na řadě míst popadaly stromy na koleje.

V Olomouckém kraji vyjedou ČD s prvními jednotkami Stadler Premium

V Olomouckém kraji vyjedou ČD s prvními jednotkami Stadler

11.2. - České dráhy včera společně s Olomouckým krajem představily novinku v regionální železniční dopravě – jednotky řady 646 výrobce Stadler Pankow. První dvě soupravy začnou vozit cestující v nejbližších dnech, a to na trati z Olomouce do Drahanovic.

Vítr měl rychlost až 180 km/h, zastavil vlaky a přerušil proud

10.2. - Vítr v Česku dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, už brzy ráno přerušil mnohde dopravu i dodávky proudu až pro 120 tisíc odběratelů. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Během dopoledne se situace zlepšila, do 11:00 klesl počet míst bez proudu na 76 000 a ubylo i výluk na tratích. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu.

Německé dráhy kvůli bouři zastavily dálkovou železniční dopravu, lety ruší i aerolinky

10.2. - Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu Sabine, jehož vítr v Německu místy dosahuje až 180 km/h, zastavila dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Aerolinky zase po celém Německu zrušily stovky letů. Další stovky jich odpadnou během pondělí. Živel, který už naplno zasáhl západ a sever země, si zatím vyžádal jednoho těžce zraněného.

ZSSK představila první jednopodlažní elektrickou jednotku pro Slovensko Premium

ZSSK představila první jednopodlažní elektrickou jednotku pro Slovensko

7.2. - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) včera představila první novou jednopodlažní elektrickou jednotku. Společnost Škoda Transportation v konsorciu se společností ŽOS Trnava slovenským drahám dodá 25 těchto elektrických jednotek.

Zlínský kraj vyměřil Arrivě pokutu ve výši 690 000 Kč

6.2. - Zlínský kraj vyměřil společnosti Arriva vlaky za potíže v železniční dopravě pokutu 690 000 Kč. Novinářům to po jednání se zástupci společnosti řekl hejtmanův náměstek Pavel Botek. Důvodem je porušení vzájemné smlouvy. Firma měla potíže s dodržováním jízdních řádů, několik týdnů v jejích vlacích nefungoval odbavovací systém pro prodej jízdenek cestujícím. Ředitel společnosti Jiří Nálevka novinářům řekl, že firma sankci akceptuje.

V Hevlíně schválili smlouvu o prodeji tratě z Hrušovan

6.2. - Zastupitelé Hevlína na Břeclavsku ve středu schválili znění smlouvy se Správou železnic (SŽ) o prodeji tratě Hrušovany nad Jevišovkou – Hevlín. Obec ji získá za 2,2 milionu Kč, které nabídla ve veřejné soutěži. S plány vytvořit v bývalé nádražní budově v Hevlíně regionální muzeum chce obec pokročit co nejdříve, řekl ČTK starosta Antonín Pichanič.

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa Premium

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa

6.2. -  Přípravu tunelu pod Krušnými Horami pro vysokorychlos­tní trať z Prahy do Drážďan by mohla spolufinancovat Evropa. Na jednání v Berlíně včera spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer spolu s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem podepsali žádost německé strany o spolufinancování přípravy německého úseku přeshraničního tunelu z prostředků Connecting Europe Facility (CEF).

Zvyšování rychlosti na české železnici Premium

Zvyšování rychlosti na české železnici

5.2. - Vlaky na české železnici zrychlují. Umožňuje to dokončování investičních akcí Správy železnic, jejichž výsledkem je mimo jiné také zvyšování traťové rychlosti. Ke zkracování jízdních dob přitom dochází nejen na zmodernizovaných hlavních tazích, ale i na zrekonstruovaných regionálních dráhách.

Siemens dodá ÖBB dalších 11 elektrických jednotek Desiro ML Premium

Siemens dodá ÖBB dalších 11 elektrických jednotek Desiro ML

5.2. – Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) objednaly u společnosti Siemens Mobility na základě stávající rámcové smlouvy dalších 11 elektrických trakčních jednotek (EMU) Desiro ML, čímž plně využily rámcovou smlouvu na celkových 200 jednotek. Od konce roku 2021 bude v provozu všech 200 vozidel Desiro ML, jež v regionální dopravě nabídnou služby, které zná většina cestujících jinak pouze z dálkových vlaků.

spinner