Železniční doprava

​Svaz dopravy ČR: Systém emisních povolenek ETS 2 významně ohrozí železniční a vodní dopravu v ČR

8.6. – Zavedení emisních povolenek na fosilní paliva v případě železniční a vodní dopravy zhorší konkurenceschopnost těchto odvětví. U neelektrifi­kovaných železnic nelze v případě nákladní dopravy využívat lokomotivy na baterie či vodík. Technologie nejsou připraveny na těžké nákladní vlaky. Varianta naftových motorů je aktuálně jedinou možnou. Ještě fatálnější dopady by zaznamenala vodní doprava. V kombinaci s nedobudovanou infrastrukturou hrozí reálně lodním dopravcům v ČR úplný zánik.

​Právě vychází v DN č. 11

Vlasta Slavíková (ČD Cargo Logistics):Trh se mění a je třeba aktivně vyhledávat nové příležitosti

7.6. - ČD Cargo Logistics, dceřiná společnost ČD Cargo, poskytuje komplexní logistické služby související s přepravami po železnici. Aktuální nabídku společnosti, ale také situaci na trhu a výhled do budoucna, nám přiblížila předsedkyně představenstva Vlasta Slavíková.

​Právě vychází v DN č. 11

Konference ŽESNAD.CZ 2024: Dopravci jednali o budoucnosti železniční nákladní dopravy

7.6. – Již sedmá konference Sdružení železničních nákladních dopravců ČR, ŽESNAD.CZ se uskutečnila koncem května ve Špindlerově Mlýně. Vedle dopravců se jí zúčastnili i zástupci Ministerstva dopravy, Správy železnic, Evropské komise, Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER), Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR. A stejně jako v předchozích letech se ukázalo, že tato setkání mají smysl a jsou přínosná pro všechny strany.

Expres v Pardubicích podle Drážní inspekce projel návěstidlo na červenou

6.6. – Osobní expres minul ve středu večer v Pardubicích návěstidlo zakazující jízdu a vjel do postavené cesty pro nákladní vlak, vyplývá ze zjištění Drážní inspekce. Při následném střetu zemřeli čtyři lidé a 27 skončilo v nemocnicích. Zda se jednalo o technickou závadu, lidskou chybu nebo kombinaci obou faktorů, inspekce vyšetřuje, uvedla na webu.

​Předseda ÚOHS zrušil pokutu pro České dráhy za nákup čtyř vlaků bez soutěže

6.6. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zrušil pokutu šest milionů korun, kterou letos v březnu jeho úřad vyměřil Českým drahám za nákup čtyř bateriových jednotek bez soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. Mlsna rozhodnutí zrušil a věc vrátil úřadu k opětovnému posouzení.

​Právě vychází v DN č. 11

Uzavření prvního projektu vybavení vozidel ČD Cargo ETCS za podpory CEF 2015

6.6. – ČD Cargo respektuje veškeré termíny vycházející z Národního implementačního plánu ERTMS a Plánu moderního zabezpečení české železnice, vnímá implementaci vlakového zabezpečovače ETCS především jako nástroj značné navýšení bezpečnosti již tak velmi bezpečného módu dopravy a přistupuje k němu s maximální mírou společenské zodpovědnosti. Protože bez finanční podpory by tento projekt byl pro ČD Cargo ekonomicky náročný a finančně zatěžující, je zároveň velmi důležité včas reagovat také na všechny dostupné dotační tituly.

​Právě vychází v DN č. 11

Španělské železnice jsou pro Českou republiku velkou inspirací

6.6. – Ministerstvo dopravy ČR, ICEX a ekonomická a obchodní sekce Velvyslanectví Španělska v Praze uspořádaly v květnu ve Fantově budově Hlavního nádraží v Praze Česko-španělské železniční fórum (Czech Republic – Spain Railways Business Forum) zaměřené na výzvy a možná řešení pro udržitelnou dopravu.

​Na veletrhu RAIL BUSINESS DAYS v Ostravě se představí legendární Slovenská strela

5.6. – Ve spolupráci se společnostmi DAKO-CZ a Tatra Trucks z CSG Mobility division si pořadatelé pro návštěvníky letošního veletrhu Rail Business Days v Trojhalí Ostrava přichystali možnost si v úterý 11. června od 9.00 do 15:30 hodin prohlédnout legendární čtyřnápravový motorový vůz M 290002 Slovenská strela, který byl v kopřivnické Tatře vyroben v počtu dvou kusů na zakázku Československých státních drah v roce 1936.

​Prostějov se dohodl se SŽ na možném převodu historické nádražní budovy

4.6. – Prostějovská radnice se dohodla se Správou železnic na možném převodu historické nádražní budovy v železniční stanici Prostějov-místní nádraží, která už několik let bez užitku chátrá a hrozila jí i demolice. Město by mohlo objekt při splnění dohodnutých podmínek získat bezúplatně. Transakci ještě musí schválit správní rada SŽ, vláda a prostějovské zastupitelstvo. Zastupitelé by o převodu výpravní budovy z konce 19. století měli hlasovat v červnu. Sdělil to primátorův náměstek Jiří Rozehnal. Možné využití budovy postavené na konci 19. století zatím nechtěl komentovat.

Vydání DN č. 11

Výběr z článků DN č. 11 přineseme 20. června.

(red)

spinner