Železniční doprava

Agentura Moody‘s potvrdila rating ČD v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.5. - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah (ČD), a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná ratingová agentura ocenila především silné postavení společnosti na českém železničním trhu a zdravou finanční kondici celé skupiny, a to i v současném období rekordních investic do obnovy vozidlového parku. České dráhy mají za sebou rok rekordních hospodářských výsledků. Skupina České dráhy hospodařila v uplynulém roce se ziskem více než 3,8 miliardy korun.

Stanice v Bubnech získává svoji podobu, vznikají i navazující estakády

17.5. - Projekt modernizace trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem úspěšně pokračuje, už rok a čtvrt prochází rekonstrukcí úsek mezi Bubny a Výstavištěm. Práce běží rychlým tempem, výrazně pokročila výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, stejně jako navazujících estakád. Ty nahradí jak přejezd v Bubenské ulici, tak i železniční náspy, které dosud rozdělovaly velkou část Holešovic.

Podniky českého železničního průmyslu letos investují do inovací více než 5 miliardy korun

16.5. - Český železniční průmysl patří k celosvětové špičce a je také jedním z lídrů inovací a výzkumu v České republice. Firmy sdružené v Asociaci českého železničního průmyslu (ACRI) plánují letos realizovat investice do inovací ve výši více 5 miliard korun. Naprostá většina z nich má vlastní vývojovou a výzkumnou základnu a investice směřují nejen do inovací produktového portfolia, ale také do dekarbonizace výroby, budování vlastní energetické nezávislosti, do informačních systémů nebo kyberbezpečnosti. Inovace jim pomáhají posilovat také obchodní pozici na mezinárodních trzích.

Škoda Group koupila firmu Cegelec, výrobce dílů pro tramvaje, trolejbusy a vlaky

16.5. - Plzeňská strojírenská skupina Škoda Group, součást investiční společnosti PPF, koupila společnost Cegelec. Jde o dceřinou firmu VINCI Energies, která je součástí nadnárodní průmyslové skupiny VINCI sídlící ve Francii. Cegelec vyvíjí a vyrábí elektrická zařízení pro městskou hromadnou dopravu, pro tramvaje, trolejbusy, metro i příměstskou železnici. Podílí se také na modernizaci kolejových vozidel, hlavně tramvají z původní produkce ČKD Praha, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla. Cenu transakce ani parametry kupované firmy strojírny nezveřejnily. 

Správa železnic vybere projektanta tříkolejného mostu na Výtoni

16.5. - Budování moderní železnice na území metropole pokračuje, Správa železnic hledá projektanta stavby nového tříkolejného mostu na Výtoni. Jedná se o další klíčový krok pro zajištění bezpečné a kapacitní železnice nejen na území hlavního města Prahy, ale i na páteřní trati směrem na Německo, na níž přemostění leží. Práce by měly probíhat v letech 2027 až 2029, předpokládané celkové náklady stavby dosahují 3,4 miliardy korun.

​Správa železnic spustila další mapový portál, tentokrát pro úsek VRT Poříčany – Světlá nad Sázavou

14.5. – Správa železnic nově spustila mapový portál pro vysokorychlostní úsek Poříčany – Světlá nad Sázavou. Ten přehledně zobrazuje plánovanou trasu zasazenou do mapových podkladů. Návštěvníci portálu mohou pomocí jednoduchého systému klást dotazy či připomínky přímo k místům, která je zajímají. Odpovídat na ně budou odborníci ze Správy železnic.

Na středočeské tratě vyjel ve zkušebním provozu první RegioPanter PID

14.5. – Zbrusu novým regionálním vlakem RegioPanter v barvách PID se od včerejška na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou mohou svézt první cestující. Na trati začal zkušební provoz první jednotky v ostrém provozu. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.

​Škoda za krádež komponentů trakčního vedení u Prosenic činí 700 000 Kč

13.5. – Škoda způsobená krádeží komponentů trakčního vedení u Prosenic na Přerovsku, která v sobotu zásadně zkomplikovala provoz na páteřním koridoru mezi Přerovem a Ostravou, byla vyčíslena na 700 000 korun. Kriminalisté případ vyšetřují pro dva trestné činy, kromě krádeže také pro podezření z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Pachateli hrozí až šestileté vězení, sdělila mluvčí policie Petra Vaňharová. Provoz na trati byl plně obnoven až ve večerních hodinách.

​Drážní úřad zatím nevydal osvědčení o bezpečnosti jindřichohradeckým drahám

11.5. – Drážní úřad zatím stále nevydal osvědčení o bezpečnosti Jindřichohradeckým místním drahám (JHMD), které přesto věří, že v červnu obnoví provoz. Bez osvědčení nemohou vlaky na železnici. JHMD kvůli úpadku provoz v říjnu 2022 dočasně ukončily. Řekl to Jan Kysela, který pracuje na reorganizaci Jindřichohradeckých místních drah.

​ČD u Klínce vyprostily dva vozy po vykolejené vlakové soupravě bez strojvůdce

10.5. – Pracovníci Českých drah včera nedaleko Klínce u Prahy vyprostili dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Po poledni se jim první vagon podařilo vrátit na koleje a odtáhnout, druhý vyprostili a odtáhli odpoledne. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi byl od 8:00 přerušený, cestující vozily autobusy.

spinner