Železniční doprava

Pendolina získají špičkový zabezpečovač ETCS, instalaci provede ČD - Telematika

12.4. - Populární elektrické jednotky řady 680 Českých drah, široké veřejnosti známé pod označením „Pendolino“, získají moderní evropský vlakový zabezpečovač ETCS (European Train Control System). ČD – Telematika ve spolupráci se společností Alstom vybaví všech sedm souprav řady 680 mobilní částí této špičkové technologie. Rozhodl o tom výsledek výběrového řízení vypsaného Českými drahami. Předpokládaná hodnota zakázky je zhruba 410 milionů Kč.

ISDA: Ruská státní železniční společnost se dostala do platební neschopnosti

12.4. - Ruská státní železniční společnost Rossijskije železnyje dorogi (RŽD) se dostala do platební neschopnosti, protože neuhradila úroky z dluhopisů. Rozhodl o tom výbor Mezinárodního sdružení pro swapy a deriváty (ISDA). Jde o první takovéto rozhodnutí poté, co západní země na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu uvalily rozsáhlé sankce, které zkomplikovaly provádění finančních transakcí, píše agentura Bloomberg.

Náklady v železničním průmyslu výrazně stouply, firmy řeší i existenční potíže

12.4. - Řada tuzemských firem v železničním průmyslu čelí existenčním problémům. Důvodem je výrazný nárůst nákladů za suroviny a energie, které v posledních týdnech stouply až o desítky procent. Podniky mají navíc omezenou možnost promítnout zvýšené výdaje do už uzavřených kontraktů. ČTK to v tiskové zprávě sdělila Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI).

Změny v Technických specifikacích pro interoperabilitu od roku 2023

11.4. – Od roku 2023 začnou v železničním sektoru platit nové Technické specifikace pro interoperabilitu (TSI). Jejich změny připravuje Evropská železniční agentura (ERA), která předložila jejich první návrhy. Od března do června letošního roku je možné změny v TSI konzultovat.

Správa železnic vybrala firmy pro modernizaci tratě Střelice - Zastávka

9.4. - Správa železnic (SŽ) vybrala sdružení firem, které mají do konce roku 2024 zmodernizovat deset kilometrů železniční tratě mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna. Stavba za 3,1 miliardy korun, která zahrnuje položení druhé koleje a elektrizaci, začne přípravnými pracemi už letos a hlavní stavební práce začnou za rok na jaře, napsal v tiskové zprávě mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Do Zkušebního centra VUZ Velim dorazila na testování hybridní jednotka Stadler Flirt3

9.4. - V pátek 8. dubna dorazila do areálu Zkušebního centra VUZ ve Velimi elektrická jednotka Stadler s alternativním pohonem z baterií Flirt3 BEMU2 SH. Technické řešení elektrické jednotky od švýcarského výrobce vychází z osvědčeného konceptu 3. generace nízkopodlažních jednotek Flirt3, které se nejčastěji používají pro příměstskou a meziregionální dopravu. BEMU2 je označením dvouvozové bimodální jednotky, která pro svůj pohon – vedle možnosti elektrického pohonu na německém střídavém systému 15kV/16⅔ Hz – využívá baterie.

Správa železnic představila práce na vysokorychlostní trati Moravská brána I

8.4. - Úsek mezi Prosenicemi a Hranicemi na Moravě projektuje společnost AFRY s dalšími mezinárodními dodavateli. Dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) by měla být hotova v příštím roce. Práce budou pravidelně projednávány se všemi partnery přípravy v regionu.

Pátým členem Představenstva Českých drah je Lukáš Svoboda

7.4. - Dozorčí rada Českých drah dnes zvolila pátým členem Představenstva ČD Lukáše Svobodu, dosavadního ředitele úseku Ekonomiky a sdílených služeb ve společnosti ČD – Telematika. U národního dopravce bude Lukáš Svoboda odpovědný za řízení ekonomických útvarů. Představenstvo ČD je tak kompletní.

Vznikne nové vlakové spojení Prahy se severoněmeckým Flensburgem

7.4. – Od června se rozšíří přímé vlakové spojení Praha – Hamburg až do přístavního města Flensburg na německo-dánské hranici. Provoz vlaku zajišťují České dráhy ve spolupráci s Deutsche Bahn.

Finanční podpora historickým železničním vozidlům se zvýší na pět milionů korun

6.4. - Ministerstvo dopravy vyhlašuje výzvu v rámci programu na obnovu historických železničních vozidel na období 2021–2023. Ministerstvo financí v uplynulých dnech schválilo a navýšilo roční rozpočet na pět milionů korun.

spinner