Železniční doprava

Jednotné jízdné na železnici využilo za osm měsíců zatím přes 755 000 lidí

13.9. – Jednotnou jízdenku na železnici využilo za zhruba osm měsíců jejího fungování v ostrém provozu přes 755 000 cestujících. Zájem o jízdenky OneTicket stoupl především během letních prázdnin, kdy se prodalo přes 300 000 kusů. Běžný měsíční průměr přitom činí kolem 50 000 prodaných jízdenek. Informoval o tom správce systému, státní společnost Cendis. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce.

​Vítkovické železniční opravny zvýšily loni tržby na 200,3 milionu korun

13.9. – Ostravská společnost Vítkovické železniční opravny (VŽO) zvýšila v loňském roce tržby z prodeje výrobků a služeb o 86,3 milionu na 200,3 milionu korun. Provozní výsledek hospodaření jí stoupl meziročně z 12 000 korun na 21,1 milionu korun a ze ztráty 4,6 milionu korun se firma loni dostala do čistého zisku 11,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Stát počítá se zabezpečovacím systémem ETCS do deseti let na 4800 km železnic

10.9. – Zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně vybudován na asi 4800 kilometrech tuzemských tratí. Stát na to dá zhruba 47 miliard korun, dalších 15 miliard vynaloží na vybavení vlaků stejným systémem. Vyplývá to z plánu na zabezpečení tuzemských železnic, který v pondělí projedná vláda. ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, automaticky zastaví vlak na dálku. V ČR je jím nyní vybaveno 569 kilometrů tratí z celkových zhruba 9000 kilometrů železniční sítě.

​UIC představila svou deklaraci o klimatu

Mezinárodní unie železnic UIC přišla nedávno se svou Deklarací o klimatu s cílem podnítit přední drážní organizace ve světě zabývat se intenzivně tímto významným tématem. Řada podniků k Deklaraci přistoupila a UIC se v poslední době zaměřila na představení pozitivních kroků, které v tomto směru již podnikla britská drážní společnosti Network Rail. A o tyto informace se v následujícím textu opíráme.

​V Gdaňsku se v září uskuteční veletrh TRAKO

Představení nových výrobků, inspirativní setkání. Prostě svět železnice na jednom místě. V září se v polském Gdaňsku uskuteční již 14. ročník Mezinárodního železničního veletrhu TRAKO.

​ČD měly ztrátu 217 milionů korun, meziročně je to zlepšení o 1,8 miliardy

10.9. – Skupina České dráhy hospodařila v letošním prvním pololetí se ztrátou 217 milionů korun. Meziročně je to i přes pandemii koronaviru a s ní spojená omezení zlepšení o téměř 1,8 miliardy korun. Skoro všechny dceřiné společnosti skupiny skončily první půlrok ziskem. Ve ztrátě 580 milionů korun byla kvůli snížené mobilitě pouze osobní doprava, meziročně si však polepšila o 1,3 miliardy korun. Vlaky ČD cestovalo 50,3 milionu pasažérů, meziročně o 9,5 milionu méně. Novinářům to řekl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Za celý loňský rok skupina kvůli krizi hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun.

​Slovenský dopravce ZSSK podepsal smlouvu na vlaky i se Škoda Transportation

10.9. – Slovenský národní dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dnes podepsal smlouvu o nákupu devíti nových elektrických vlakových jednotek za 76,28 milionu eur (1,94 miliardy Kč) s konsorciem firem Škoda Transportation a ŽOS Trnava. Součástí smlouvy je také opce na dalších 11 souprav. Konsorcium uspělo ve veřejné soutěži a ZSSK už v srpnu oznámila, že s ním uzavře smlouvu.

V Německu skončila třetí stávka strojvedoucích Deutsche Bahn

7.9. – Po takřka šestidenní stávce strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se dnes opět rozjely vlaky podle běžného jízdního řádu. Pro miliony cestujících v Německu a také podniky spoléhající na zásobování po železnici to znamená úlevu. DB ráno ohlásily, že vlaky se bez komplikací daří vypravovat. Odborový svaz strojvedoucích (GDL) se stávkou, která byla třetí za posledních 30 dní, snaží dosáhnout vyšších mezd. Dopravce sice s navýšením souhlasí, požaduje ale odklad, což zdůvodňuje hospodářskými dopady pandemie nemoci covid-19.

Správa železnic vyhlásila další architektonickou soutěž na terminál VRT

6.9. - Správa železnic vypsala již druhou architektonickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice. Přestupní uzel Roudnice nad Labem bude součástí nového železničního spojení Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, díky němu se zvýší dostupnost nové vysokorychlostní železnice pro obyvatele regionu. Vítězný architektonicko-urbanistický návrh by měl být představen na začátku příštího roku.

Vlakovou dopravu v Královéhradeckém kraji budou následujících 10 let zajišťovat ČD

5.9. - Dotovanou veřejnou železniční dopravu v Královéhradeckém kraji budou následujících deset let zajišťovat státní České dráhy (ČD). Kraj za tu dobu objedná 58 milionů tzv. vlakokilometrů za 9,3 miliardy korun, které bude financovat spolu se státem. Smlouvu na zajištění veřejné vlakové dopravy v kraji dnes v Trutnově podepsal hejtman Martin Červíček se zástupci ČD. Nová smlouva začne platit od letošní prosincové změny jízdních řádů. ČTK to řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

spinner