Železniční doprava

Správa železnic loni vykázala ztrátu 483 milionů korun, meziročně ji snížila

23.5. - Správa železnic (SŽ) za loňský rok vykázala ztrátu 483 milionů korun, meziročně ji snížila o 4,8 miliardy korun. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Správy železnic. Loňské investice byly 39 miliard korun, tedy o tři miliardy menší než v roce 2022. Rozpočet SŽ v loňském roce činil 64 miliard korun. Výdaje za spotřebu materiálu a energie vzrostly o 80 procent na 14,4 miliardy ko­run.

ČD - Telematika loni vykázala hrubý zisk 169,6 mil. Kč, meziročně o 35 procent vyšší

22.5. - Dceřiná společnost Českých drah ČD – Telematika za loňský rok vykázala hrubý zisk 169,6 milionu korun, meziročně byl o více než 35 procent vyšší. Tržby z prodeje firmě loni ve srovnání s předešlým rokem vzrostly o 19 procent na 2,86 miliardy korun. Růst tržeb firma zdůvodňuje realizací zakázek při instalaci evropského vlakového zabezpečovače ETCS a výstavbě infrastruktury. Společnost zaznamenala také 16procentní růst u provozního zisku EBITDA, a to na 244 milionů korun. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy společnosti.

Návrh manuálu pro aplikaci a implementaci RID

22.5. - Zasedání expertů pro přepravu nebezpečných věcí po železnici, které se koná 22. května v Bernu, bude předložen návrh sekretariátu OTIF na vypracování „Příručky pro aplikaci a implementaci RID“.

V Lovosicích pokračuje rekonstrukce nádraží

21.5. - Cestující v Lovosicích mohou využívat výtahy na všechna nástupiště, která se nacházejí v úrovni moderních vlaků. Zrekonstruovaný podchod navíc spojuje části města na obou stranách stanice. Stavbaři se nyní zaměří na nádražní budovu, kterou čeká celková obnova. Správa železnic vynaloží na zmíněné stavební úpravy celkem 680 milionů korun.

ČD zahájily stavbu moderní opravárenské haly v Chebu

21.5. - České dráhy v pondělí oficiálně zahájily stavbu nové opravárenské haly ve Středisku údržby v Chebu. Moderní středisko údržby se bude starat o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a RegioShark. Jedná se o další krok ve strategii opravárenství národního dopravce, která se zaměřuje na modernizaci servisního zázemí a zvýšení kvality servisu kolejových vozidel.

Siemens prodá společnost Innomotics firmě KPS Capital Partners

21.5. - Management board a dozorčí rada koncernu Siemens schválily prodej společnosti Innomotics, která je předním světovým výrobcem elektromotorů a velkých pohonů, firmě KPS Capital Partners (dále jen „KPS“). Obě strany již podepsaly příslušnou smlouvu. Kupní cena (hodnota podniku) činí 3,5 miliardy EUR. Prodej by měl být dokončen v první polovině fiskálního roku 2025 a podléhá obvyklým schvalovacím procesům v oblasti zahraničních investic a kontroly fúzí.

Rekonstrukcí projde poslední část Fantovy budovy

21.5. - Správa železnic plánuje ještě letos odstartovat druhou část rekonstrukce interiéru ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží. Důležitou podmínkou k samotnému zahájení stavby je právě vypsané výběrové řízení na zhotovitele prací. Jeho vítěz provede obnovu zbývající části historického objektu, mimo jiné prostor, které nyní využívá Drážní úřad nebo Policie České republiky. Nejvyšší přípustná nabídková cena je 570 milionů korun.

SVOD Bohemia: Rozjeďme projekty na zkapacitnění úzkých hrdel české železnice

20.5. - Zkapacitnění klíčové kolejové infrastruktury by mělo být vrcholnou prioritou České republiky. A to spolu s elektrifikací železniční sítě a výstavbou vysokorychlostních tratí. Bez toho narazí rozvoj železniční dopravy v Česku brzy na výrazné a nepřekonatelné limity. To může nepříznivě ovlivnit nejen dopravu, ale i celou ekonomiku.

Věřitel Jindřichohradecké úzkokolejky žádá soud o více času na reorganizaci

18.5. - Plán reorganizace společnosti Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), které jsou v insolvenci, věřitel nestihne předložit do konce května. Jan Kysela, který ho připravuje, požádal Krajský soud v Českých Budějovicích o prodloužení lhůty k podání plánu o 120 dnů. Žádost má ČTK k dispozici. JHMD stále nemá osvědčení o bezpečnosti od Drážního úřadu, bez níž vlaky nesmí na koleje. Úřad vydá závěr posuzování žádosti o vydání osvědčení příští týden, řekla jeho mluvčí Pavlína Straková. Jak bude znít, neuvedla. Jan Kysela ale stále věří, že by vlaky mohly v červnu jezdit.

AFRY CZ a Správa železnic projednávají s veřejností úsek VRT Vysočina I

17.5. - Setkání s veřejností k technickému návrhu plánované vysokorychlostní trati (VRT) v úseku Velká Bíteš – Brno se konají na zhruba desítce míst v regionu. První veřejné setkání proběhlo na přelomu dubna a května v Říčanech u Brna, poslední se plánuje v Brně na konci června. Organizátorem je investor projektu Správa železnic, technické dotazy veřejnosti zodpovídá tým projektantů ze společnosti AFRY CZ. Ta připravuje návrh trati a mj. dokumentaci pro potřebná povolení.

spinner