Železniční doprava

​Vlaky na koridoru dál nabírají zpoždění, výluky budou pokračovat ještě rok a půl

23.4. – Vlaky na páteřním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou dál nabírají zpoždění. I přes prodloužení jízdní doby v jízdním řádu se zpoždění jednotlivých spojů pohybuje i v desítkách minut, vyplývá z informací Českých drah. Důvodem zpoždění jsou práce na trati, které jen během letošního roku budou pokračovat na čtyřech úsecích. Výluky by podle plánů Správy železnic měly skončit na konci příštího roku.

​Soud potvrdil pokutu 200 tisíc korun pro Správu železnic od ÚOHS

23.4. – Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 200 000 korun, kterou dostala Správa železnic v roce 2020 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na nákup dvou tahačů s návěsem. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu. Správa železnic sdělila, že odůvodnění rozhodnutí analyzuje, poté zváží svůj další postup v kauze. Rozsudek může napadnout kasační stížností u Nejvyššího správního soudu v Brně.

​Ermewa aktivně podniká kroky pro zelenější budoucnost

21.4. – Cirkulární ekonomika je v jádru samotného podnikání společnosti Ermewa SA. Oblast nákladní železniční dopravy má zelenou z pohledu životního prostředí. Není nic nového, že Ermewa prosazuje transformaci celé nákladní přepravy směrem k uhlíkové neutralitě a významně se zapojuje v oběhovém hospodářství již několik let. Teď se Ermewa posouvá na další úroveň – její kanceláře jsou vybaveny nábytkem z materiálů z jejích vlastních recyklovaných nákladních vagonů.

​SCHP ČR a ŽESNAD.CZ reagují na výluky na trasy Děčín - Drážďany

21.4. – Svaz chemického průmyslu ČR a Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky se zkratkou ŽESNAD.CZ a vydaly stanovisko k opatřením, jež souvisejí s plánovanými výlukami na trase Děčín – Drážďany v letech 2022 a 2023. Reakci svazů přinášíme v plném znění.

Voice of America: Konflikt na Ukrajině ohrozil železniční spojení Číny s Evropou

17.4. - Ruská invaze na Ukrajinu ohrozila železniční spojení Číny s Evropou, protože většina tras vede přes Rusko. Vyvolala také vážné otázky ohledně osudu čínského celosvětového infrastrukturního projektu nové Hedvábné stezky, napsala na svém webu zpravodajská společnost Voice of America (VOA).

Dopravci budou mít více času na podání nabídky pro provoz rychlíků mezi Prahou a Jihlavou

16.4. - Ministerstvo dopravy prodloužilo dopravcům o pět měsíců termín pro předložení nabídek na provoz rychlíků na lince R9 Praha – Jihlava/Brno. Důvodem jsou dopady doznívající pandemie covidu-19 a ruské agrese na Ukrajině. Současná situace může dopravcům komplikovat tvorbu nabídky pro soutěž. Nový nejzazší termín je stanoven na 15. září 2022.

V ČD Muzeu v Lužné se budou slavit Velikonoce

15.4. - Pestrý velikonoční program a speciální jízdy parní lokomotivou po okolí, na to vše se mohou těšit návštěvníci ČD Muzea v Lužné u Rakovníka o nadcházejícím víkendu. Dále se kromě stálé expozice mohou těšit třeba velikonoční jarmark s lidovými řemesly.

Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě

15.4. - Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě. Ta bude svým postavením a pravomocemi obdobou například oblastních ředitelství, fungovat však bude centrálně a věnovat se bude přípravě projektů i jejich následnou výstavbou, provozem a údržbou. ČTK o tom informovala Správa železnic. V současnosti správa připravuje pět nových úseků rychlotratí. Stavba prvního by měla začít v roce 2026, provoz pak v roce 2030.

Nádražní budova v Krásné Lípě projde rekonstrukcí

14.4. - Na Dráze národního parku, která vede chráněnou oblastí Českého Švýcarska, začnou cestující brzy využívat další zrenovované nádraží. Správa železnic může díky pravomocnému stavebnímu povolení pokračovat v přípravě rekonstrukce nádražního objektu v Krásné Lípě na Děčínsku. Kromě kompletní opravy se v něm vzhledem k turistické oblibě počítá i se vznikem ubytovacích prostor.

DAKO-CZ sází na flexibilitu společnosti ve vztahu ke svým zákazníkům

Třemošnická společnost DAKO-CZ, která patří mezi přední výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla, oslavila loni 205 let své existence. Rozhodně ale nespí na vavřínech a své produkty stále zlepšuje. Na novinky jsme se zeptali jejího generálního ředitele Lukáše Andrýska.

spinner