Železniční doprava

​V Senohrabech se uskutečnil již desátý ročník Konference čisté mobility

4.6. – Široký tematický rozptyl od evropské legislativy, přes domácí plány až po konkrétní opatření českých ministerstev k podpoře čisté mobility a ukázky současných trendů. Takový byl letošní jubilejní 10. ročník Konference čisté mobility, kterou 30. – 31. května 2024 v Senohrabech uspořádalo Ministerstvo životního prostředí ČR s podporou hlavního partnera, Skupiny ČEZ. Konference je pravidelně příležitostí k prezentaci různých úhlů pohledu a ke společné diskusi zástupců státní správy, samosprávy, automobilového sektoru, provozovatelů infrastruktury a zákazníků.

​Zubačku z Tanvaldu do Kořenova čeká velká oprava

3.6. – Jediná ozubnicová trať v Česku projde celkovou obnovou. Správa železnic vybrala zhotovitele prací, a to společnost Chládek a Tintěra, Litoměřice. Její vítězná nabídka byla ve výši 432 100 624 korun. Do konce letošního roku se vyrobí speciální komponenty ozubnice a ocelové pražce, nepřetržitá výluka začne 15. dubna příštího roku. Hotovo bude v únoru 2026. Stavba bude spolufinancována z přeshraničního programu INTERREG Česko – Polsko 2021–2027.

​JHMD předaly soudu reorganizační plán, provoz vlaků chtějí v červnu až červenci

2.6. – Věřitel Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) Jan Kysela včera soudu na schůzi věřitelů předal vypracovaný reorganizační plán firmy. V něm prezentoval mimo jiné předpokládaný výjezd vlaků na koleje v červnu až v červenci, vstup investora Good thing, který současný majetek jindřichohradecké úzkokolejky odkoupí, penězi uspokojí věřitele a pak majetek prodá Svazku obcí. O koleje se bude podle plánu starat firma Swietelsky Rail CZ. Úzkokolejka stále nemá osvědčení o bezpečnosti od Drážního úřadu, bez kterého vlaky nesmí na koleje. Úřad navíc v dubnu vykonal inspekci kolejišť a vyjádření vydá příští týden, zaznělo dnes u soudu.

​Rychlejší vlaky, nová nástupiště i zastávka v centru – končí opravy pardubického uzlu

1.6. – Cestující v Pardubicích již mohou využívat moderní nástupiště, která jsou pohodlně dostupná výtahy a eskalátory. Některé vlaky navíc začnou zajíždět na novou zastávku, která je blíž centru krajské metropole. Jde o výsledek dvou staveb, které včera slavnostně ukončila Správa železnic na pardubickém hlavním nádraží. Modernizace začala v září 2020, celkové náklady dosahují téměř 6,36 miliardy korun. Na dalších 74 milionů korun vyšla výstavba zastávky Pardubice centrum. Zároveň začínají práce na zbývající části budovy hlavního nádraží.

​Součástí sbírky divize Oldtimer značky Volkswagen Užitkové vozy je drezína Bulli

29.5. – Specialisté z Oldtimer oddělení značky, kteří pečují o historická vozidla značky Volkswagen Užitkové vozy, nalezli další poklad jménem Bulli. Po ohromující „polopásové lišce“, terénním vozidle Bulli se čtyřmi nápravami a pásovým pohonem dvou zadních náprav, představují nyní svého nejnovějšího automobilového jednorožce: vozidlo Bulli z roku 1955 upravené na drezínu, jemuž se v žargonu říká také „Klv-20“. Kombinace slov „bus“ a „železnice“ obvykle vyvolává představu nasazení autobusů jako náhrady železniční přepravy. Ale tento VW Bus, byť je to neuvěřitelné, jezdí po kolejích. Oldtimer divize ukáže toto neobvyklé vozidlo všem fanouškům na první akci „Bulli & Coffee“, která se uskuteční 2. června 2024 v Hannoveru u příležitosti Mezinárodního dne modelu VW Bus.

​Na hlavní trati z Hradce Králové na Prahu bude od 1. června deset dní výluka

28.5. – Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, mezi hradeckým hlavním nádražím a Velkým Osekem, nepojedou od 1. června deset dní vlaky. Nahradí je autobusy. Informovali o tom zástupci Českých drah. Důvodem výluky budou rozsáhlé opravy včetně výměny výhybek. Náhradní autobusová doprava bude zajištěna podle platného pravidelného jízdního řádu.

Preventivní vlak opět vyjíždí, učí zásady bezpečného chování

27.5. - Ve spolupráci Správy železnic a Českých drah se už pošestnácté vydává na cestu po republice Preventivní vlak bezpečné železnice. Jeho cílem je přiblížit mladým lidem, jak se chovat v okolí tratí. Interaktivní lekce tentokrát proběhnou na nádražích v Olomouci, Pardubicích, Plzni a Českých Budějovicích.

Další trať na Ostravsku čeká modernizace

25.5. - Správa železnic vybrala společnost SUDOP BRNO jako projektanta optimalizace a elektrizace úseku mezi Ostravou-Kunčicemi a Frýdkem-Místkem. Jeho předložená nabídka byla ve výši 237 683 000 korun. Samotná realizace stavby bude znamenat další významný krok k posílení železniční infrastruktury v Moravskoslezském kraji.

Drážní úřad přerušil řízení o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy pro Jindřichohradecké úzkokolejky

23.5. - Drážní úřad obdržel 30. ledna 2024 od Správy úzkokolejných drah s.r.o. žádost o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele regionální dráhy. Z předložených dokladů však vyplynulo, že žádost má nedostatky týkající se požadavků kladených na systém bezpečnosti dle evropských nařízení. Nedostatky jsou podstatného charakteru. Pokud žadatel do 90 dnů nedostatky neodstraní, bude řízení zastaveno. Proti usnesení je možné se do 15 dnů odvolat.

Táborští strojvedoucí se již školí na nové vlaky

První RegioFox přijel v půlce dubna do táborského depa a slouží ke školení dílenského personálu v depu, vlakových čet a strojvedoucích tak, aby byli všichni zaměstnanci Českých drah dopředu připraveni na zahájení pravidelného provozu moderních, bezbariérových jednotek RegioFox.

spinner