Silniční doprava

​V expozici Czechoslovak Group a Tatra Trucks na veletrhu IDET 2023 byla k vidění celá řada premiér

1.6. – Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od uskutečnění svého prvního ročníku. Od té doby prošel mnoha změnami a ten zatím poslední, konaný ve dnech 24. až 26. května 2023, přivítal vůbec nejvíce vystavovatelů za celou dobu své existence. Již dlouhá léta se mezi ně řadí i firmy holdingu Czechoslovak Group a také automobilka Tatra Trucks. Ty se letos představily v rámci vůbec největší expozice na veletrhu, a to jak v halách P a F, tak také na venkovních plochách i na polygonu dynamických ukázek.

​Eurowag nabízí dopravcům jednoduchý převod fakturační měny, služba je zdarma

1.6. – Faktury vystavené v různých měnách jsou pro mezinárodní dopravce každodenní realitou. Zatímco větší dopravní společnosti řeší problém založením cizoměnových účtů, pro menší a střední logistické firmy to může znamenat citelné náklady navíc. Vedení účtu v cizí měně je často zpoplatněné, stejně jako platby či převody. Zajímavé a jednoduché řešení přináší dopravcům Eurowag. Přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě nabízí převod měny na vystavených fakturách Eurowagu pomocí pár kliknutí všem svým zákazníkům.

​DKV Mobility vstupuje do aliance ChargeUp Europe

30.5. – Společnost DKV Mobility vstoupila do aliance ChargeUp Europe. Aliance sídlí v Bruselu a reprezentuje odvětví infrastruktury pro nabíjení elektrických vozidel. Celkem 27 členů z tohoto oboru spolupracuje na rychlém a efektivním zavádění nabíjecí infrastruktury v Evropě. Členové organizace ChargeUp Europe jsou aktivní ve 27 členských státech EU a spravují akceptační síť s celkem 500 000 dobíjecími body.

​Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v květnu stagnovaly

30.5. – Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v květnu stagnovaly. Průměrná cena povinného ručení činila 6848 korun, za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický automobil v českých domácnostech. Loni byla cena o 185 korun nižší.

​Mezi novými polskými sankcemi je i zákaz vjezdu kamionů z Ruska a Běloruska

30.5. – Polsko zavádí nové omezení na hranicích s Běloruskem a od 1. června zakáže vjezd kamionům s běloruskou a ruskou poznávací značkou, oznámil včera ministr vnitra Mariusz Kamiňski. Příslušné nařízení již vyšlo v úředním věstníku a 30. května vstoupí v platnost, uvedl polský rozhlas. Zákaz bude platit do odvolání.

​Koncerny opouštějící Čínu se stěhují do Severní Ameriky

29.5. – Dvě akvizice logistických společností během půl roku podnikl přepravce DSV v Severní Americe. Místní logistický trh se na oživení regionu rychle adaptuje. Tři státy regionu – USA, Kanada a Mexiko těží z bohatých zdrojů surovin i široké dopravní sítě. Region pomalu navazuje na svou automobilovou historii a vítá koncerny opouštějící Čínu. Jediné, co v strategických plánech chybí, je ochota municipalit k výstavbě na brownfieldech.

​Memorandum mezi ORLEN Unipetrol a Škoda Auto o vysokorychlostních nabíjecích stanicích

29.5. – Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v modernizaci a rozvoji své sítě ORLEN Benzina, která je s 436 čerpacími stanicemi největším řetězcem v Česku. Jedním ze strategických cílů je i budování infrastruktury pro alternativní pohony v návaznosti na národní i evropské cíle rozvoje veřejné infrastruktury pro čistou mobilitu. ORLEN Unipetrol plánuje do své sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina instalovat vysokorychlostní elektrodobíjecí stojany o výkonu 150 kW a podepsal memorandum o spolupráci při jejich výstavbě s koncernem Škoda Auto.

​Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení

29.5. – Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení. Opravovat se bude několik úseků dálnic včetně mostů, ale také příjezdové cesty k některým turistickým cílům. Vyplývá to z aktuálních dat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které dosud zveřejnilo v mapě oprav. Finální podoba letních dopravních omezení by měla být podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého zveřejněná až v polovině června.

​Počet prodaných dálničních známek meziročně vzrostl o 200 tisíc

29.5. – Prodej elektronických dálničních známek za pět měsíců letošního roku meziročně stoupl, když od začátku roku do středy 24. května se prodalo přes 3,4 milionu vinět, což je proti stejnému období loni nárůst o 200 000 kusů. Největší zastoupení v prodejích mají roční známky, následují desetidenní. Informoval o tom státní podnik Cendis, který má systém elektronických známek na starosti. Tržby za prodeje vinět meziročně naopak klesly zhruba o 1,2 procenta na 3,27 miliardy Kč.

​Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína omezený provoz

29.5. – Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína na Českobudějovicku omezený provoz. Do 9. června budou v obou směrech auta jezdit jen jedním pruhem. Omezený je na dálnici provoz již od 22. května na Táborsku, na hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Tam potrvají opravy dva měsíce.

spinner