Silniční doprava

Stavbaři dokončili první část obchvatu Jesenice u Prahy

19.9. – Stavbaři dokončili první část obchvatu Jesenice u Prahy. Na jih od města spojuje okružní křižovatku u Pražského okruhu a silnici na Dolní Břežany. Práce začaly loni v dubnu a včetně výkupu pozemků vyšly na 168,4 milionu korun. Nová silnice by měla odvést nadměrnou dopravu z centra téměř desetitisícového města. V dlouhých zácpách tam často čekaly také autobusy hromadné dopravy.

Průzkum: Agresivita řidičů roste, ti se za agresivní nepovažují

Praha 18.9. – Na 88 procent Čechů je přesvědčeno o vzrůstající agresivitě řidičů. Za agresivního řidiče se přitom považuje jen pět procent z nich. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura STEM/MARK pro Českou asociaci pojišťoven. Ta představila novinářům preventivní kampaň, na níž spolupracuje s Besipem i Policií ČR. „Překvapilo nás, kolik dotazovaných dokáže rozpoznat projevy agresivní jízdy u ostatních, avšak u sebe samých potřebný náhled postrádají. Projevy vlastní agrese si uvědomí teprve tehdy, když jsou dotazováni na reakce při konkrétních dopravních situacích,“ řekl výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

​PPP projekt na D4 chtějí realizovat dvě renomovaná konsorcia

18.9. - Ministerstvo dopravy obdrželo finální nabídky na pilotní PPP projekt výstavby, provozu a údržby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Bude-li Koncesionářská smlouva schválena vládou a Poslaneckou sněmovnou do konce roku 2020, budou práce na staveništi zahájeny v březnu 2021.

​Úsekově měření rychlosti u Jesenice a Modletic je již připraveno k ostrému provozu

17.9. – Na vybraných úsecích dálnice D0 u Jesenice a Modletic probíhala výstavba úsekového měření rychlosti. Systémy již úspěšně prošly zkušebním provozem a z technického ani administrativního hlediska již nic nebrání jejich užívání v rámci ostrého provozu. Uvedl to Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).


Novou generaci česko-slovenských nabíječek elektromobilů z DEL využijí firemní flotily, čerpací stanice i sídliště

17.9. – Inženýrská společnost DEL se sídlem ve Žďáru nad Sázavou představila v Praze v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT modernizované nabíjecí stanice elektromobilů. Zatímco model Vector DC75 nabízí i velmi rychlé nabíjení stejnosměrným proudem, stanice DEL Tower zase může nabíjet až čtyři vozy najednou. Výhodou obou nabíječek je také chytré nabíjení s funkcí Plug & Charge umožňující plánovat nabíjení dle aktuálních kapacit sítě a akumulátoru vozu. Stanice lze rovněž propojit s obnovitelnými zdroji energie. Využití mohou nalézt jak ve veřejném prostoru, tak i v komerčních objektech.

​FCA a skupina PSA posilují finanční strukturu skupiny Stellantis

16.9. – Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA) a Peugeot S.A. (skupina PSA) se dohodly na úpravě některých podmínek své dohody o fúzi 50:50, na jejímž základě vznikne koncern Stellantis, čtvrtý největší výrobce automobilů z hlediska objemu.

​Scania uvádí na trh první řadu elektrických nákladních vozidel

16.9. – Společnost Scania uvádí na trh svou řadu elektrických nákladních vozidel. Je to milník v rámci jejího cíle udávat směr v přechodu k udržitelnému systému dopravy. Vysoce výkonná plug-in hybridní a plně elektrická nákladní vozidla budou zpočátku zaměřena na nasazení ve městech, včetně distribuce zboží maloobchodním prodejcům.

​Desítky českých patentů posouvají hranice mobility směrem k autonomní dopravě

13.9. – Skupina Valeo řídí z České republiky celosvětové testovací aktivity technologií pro autonomní vozidla. Ve svém středočeském vývojovém centru se zaměřuje rovněž na rozvoj nízkoemisní mobility nebo pokročilé asistenční systémy. Čeští vědci z Valea mají na kontě již více než 70 patentů a celosvětově jich skupina drží přes 33 000. Své technologie dodává výrobcům automobilů po celém světě a patří mezi globální lídry v oblasti chytré mobility. Výzkum tuzemského zastoupení Valea podporuje i Středočeský kraj.

O víkendu se provoz na D1 u Soutic vrátí na obě poloviny dálnice

8.9. – O víkendu se provoz na D1 mezi Souticemi a Loktem na Benešovsku vrátí na obě poloviny dálnice. Od jara zde byl provoz omezený a vedený pouze po jedné polovině. Ve směru na Prahu i ve směru na Brno bude provoz vedený ve dvou jízdních pruzích (režim 2+2). Oprava úseku dálnice bude kompletně hotová na začátku října. ČTK to v úterý v tiskové zprávě sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

O prázdninách znatelně narostl počet obětí nehod z řad cyklistů

8.9. – Při dopravních nehodách zemřelo o letošních prázdninách o sedm cyklistů více než loni. Počet obětí z řad jezdců na kolech se tak více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 zahynulo v červenci a srpnu na silnicích šest cyklistů, letos to bylo 13. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Vyšší počet tragických následků srážek pro lidi jedoucí na bicyklech přičítá zejména nárůstu tuzemské cykloturistiky v důsledku koronavirové krize a zvyšujícímu se počtu lidí na elektrokolech.


spinner