Silniční doprava

Kraj zabezpečí silnici z Českého Krumlova, mohla by se tam zřítit skála

18.8. – Jihočeský kraj zabezpečí silnici II/160 z Českého Krumlova do Rožmberka nad Vltavou před rizikem, že se v úseku zřítí skála. Práce za 52 milionů korun začnou v roce 2021. Riziko, že se svah zřítí, je na několika místech vysoké. Česká geologická služba zařadila skálu do katalogu Svahových nestabilit. ČTK to řekly mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová a Hana Brožková z kanceláře jihočeské hejtmanky. Jde o silnici, po níž jezdí řada vodáků, kteří sjíždějí Vltavu.

Vláda podpořila možnost zajistit auto kvůli neuhrazeným pokutám

17.8. – Policisté a celníci by mohli dostat možnost na místě odebrat registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Nový právní předpis, který by mohl začít platit od poloviny příštího roku, má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Návrh ministerstva vnitra schválila vláda, informoval šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda schválila aktualizaci bodového systému, je přísnější k závažným přestupkům, mírnější k těm bagatelním

17.8. – Po čtyřech letech diskusí s veřejností i odborníky vláda schválila největší aktualizace bodového systému od jeho vzniku v roce 2006. Návrh je přehlednější, mírnější k bagatelním přestupkům, přísnější k těm závažnějším, kvůli kterým umírají lidé na silnicích. Novelu zákona o silničním provozu teď projednají poslanci.


Třetina řidičů při páteční policejní akci překročila rychlost

17.8. – Policisté při bezpečnostní akci, ve které se minulý týden v pátek zaměřili na dodržování rychlosti na silnicích v Česku, zjistili při kontrole 5300 aut 2281 dopravních přestupků. Povolenou rychlost jízdy porušilo 1740 řidičů, tedy zhruba třetina kontrolovaných. V několika případech také policisté zjistili, že lidé za jízdy nemají zapnutý bezpečnostní pás, technický stav aut nevyhovuje požadavkům nebo že auta nemají dálniční známku. Policie výsledky zveřejnila dnes na webu. O stanovištích a celé akci byli řidiči předem informováni. „V tuto chvíli stále probíhá vyhodnocování celé akce a na základě provedených analýz v různých lokalitách se policisté i v budoucnu na nejvíce problematická místa opět zaměří,“ uvedla policie.

Předepsané mýtné v ČR udrželo i v červenci meziroční růst nad hranicí 6 procent

13.8. – V červenci 2020 zaplatili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích na mýtném 982,8 milionu Kč. Podobně jako v červnu překonal růst předepsaného mýtného hranici 6 procent – konkrétně se meziročně zvýšil výběr o 6,11 procent. Při stejném počtu pracovních dnů v letech 2019 a 2020 je dán růst zejména rozšířením sítě zpoplatněných komunikací od 1. ledna 2020. Uvedla to společnost CzechToll.

Společnost DB Schenker spustila kampaň #WeKeepEuropeMoving

12.8. – Společnost DB Schenker zajistila během pandemie koronaviru funkčnost své přepravní sítě díky dobře nastaveným procesům, blízkým vztahům se zákazníky a inovacím. Nyní společnost podporuje cestu zpět k novému začátku a její celoevropská kampaň vysílá optimistický signál směrem k zákazníkům.

Svaz průmyslu a dopravy: Pokles průmyslu v červnu již nebyl tak hluboký

11.8. – Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby automobilů. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) a která nyní komentoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR).

V rámci C-ROADS se hledají řidiči pro testy inteligentních dopravních systémů

11.8. – V rámci celoevropského projektu C-ROADS, který je založen na vzájemné komunikaci vozidel mezi sebou i s okolní infrastrukturou, se hledají řidiči, kteří budou pomáhat s testováním pilotní zkoušky celého systému. Řidiči budou mít po dobu zhruba dvou měsíců ve svých vozech jednotku C-ITS, která bude komunikovat s mobilním telefonem řidiče. Po dobu testování budou řidiči dávat vývojářům a autorům projektu zpětnou vazbu.

Do Spojených Arabských emirátů dorazila ze Saudské Arábie první zásilka v režimu TIR

11.8. – Do Spojených Arabských emirátů dorazila ze Saudské Arábie první zásilka uskutečněná v režimu TIR. Společnost Almajdouie Logistics přepravila na základě jednoho celního tranzitního dokumentu a jediné záruky přes hranice téměř 25 tun hliníku. Využila přitom elektronického predeklarace TIR (EPD), čímž zkrátila čekací dobu na celních úřadech ze dvou dní na pouhé čtyři hodiny.

​Nová generace vozidel MAN TG ušetří podle TÜV Süd až 8,2 procenta paliva

10.8. – Značka MAN představila letos v únoru novou generaci nákladních vozidel TG. Vedle velkého důrazu na pohodlí řidiče a na nový koncept ovládacích prvků byla při vývoji nových vozidel podle výrobce nejvyšší prioritou palivová účinnost. Díky inovativnímu pojetí pohonného ústrojí, aerodynamiky a systému MAN EfficientCruise je nová generace vozidel MAN výrazně ekonomičtější – ve srovnání s předchozí generací vozidel dosahuje až o 8,2 procenta nižší spotřebu paliva. Tento potenciál úspor potvrdil i test TÜV Süd.

spinner