Silniční doprava

DAF Trucks obdržela na předávání Fleet News Awards 2024 tři ocenění

29.3. - Již druhý rok po sobě obdržela společnost DAF Trucks na předávání Fleet News Awards 2024 v Londýně ocenění „Fleet Manufacturer of the Year“. Společnost DAF navíc obdržela dvě ocenění za vozidla s podvozkem: nákladní vozidla XD a LF byla v příslušných kategoriích do 12 tun a více označena jako „nejlepší nákladní vozidlo“.

​MŽP odmítlo výhrady odpůrců stavby D3 k prodloužení platnosti EIA

28.3. – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítlo výhrady odpůrců stavby dálnice D3 k prodloužení platnosti stanoviska EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Úřad postupoval striktně podle zákona. Uvedla to mluvčí MŽP Veronika Krejčí. Spolek Alternativa středočeské D3 tvrdí, že prodloužení bylo v rozporu se zákonem, v dokumentaci jsou podle něj neaktuální data.

​Na dálnici D10 probíhá kácení nebezpečných stromů

28.3. – V těchto dnech probíhá kácení havarijních stromů, které 28.3. – bezprostředně ohrožují bezpečnost silničního provozu na dálnici D10. K zemi jich musí jít několik stovek, a to co nejdříve. Jde o takřka celý úsek dálnice D10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví, na kterém se situace s nebezpečnými stromy v posledních týdnech dramaticky zhoršila. Během zimní sezony řada z nich utrpěla poškození, nebo byla podmáčena a vlivem poryvů větru pak došlo k jejich částečnému vyvrácení.

​P3 Logistic Parks v příštím roce v Lovosicích pronajme velkou halu, do které může zajet vlak

28.3. – P3 Logistic Parks jako vlastník a správce průmyslových nemovitostí nabídne trhu v příštím roce atypickou halu, která může pojmout celou vlakovou soupravu. P3 Lovosice Cargo byla navržena pro překládku mezi silniční a železniční přepravou, což v kontextu silného tlaku na snižování emisí v dodavatelských řetězcích představuje zajímavou příležitost.

​Společnost Scania urychluje nasazení autonomní přepravy mezi dopravními uzly

27.3. – Společnost Scania spouští komerční pilotní program autonomní přepravy (Autonomous Commercial Pilot Programme). V plánu jsou automatická řešení s využitím předních technologií od společnosti Plus. Společnost Scania spuštěním komerčního pilotního programu autonomní přepravy pokračuje ve strategickém vývoji autonomních řešení přepravy mezi dopravními uzly. Jakožto člen skupiny TRATON bude také spolupracovat s americkou společností Plus, která ve vozidlech společnosti Scania a skupiny TRATON implementuje plně autonomní technologii SuperDrive™ na úrovni 4.

​Inven Capital podpořil britský start-up Ember zaměřený na bezemisní meziměstskou dopravu

27.3. – Investiční fond Skupiny ČEZ Inven Capital rozšířil své portfolio investic o britský start-up Ember, který vsadil na komplexní přístup k zajištění bezemisní meziměstské dopravy. Kombinuje ekologická vozidla, na jejichž vývoji se sám podílel, s vlastní dobíjecí infrastrukturou poháněnou prioritně obnovitelnými zdroji a svou operační technologickou platformu, díky níž optimalizuje trasy, dobíjení i vytížení vozidel. Ember se chystá rozšiřovat nejen flotilu čistě elektrických autobusů spojující města Edinburgh, Perth, Glasgow a Dundee, ale uvažuje také o expanzi svého řešení do dalších oblastí. V investičním kole, které spoluvedl Inven Capital, získal Ember od investorů na svůj další rozvoj 326 milionů korun.

Budimex je připraven zahájit stavbu D11

27.3. – Do roku 2024 vstoupila polská stavební společnost Budimex se ziskem první zakázky v Česku. Vedle poldru u Kutřína na Chrudimsku by však letos měla začít realizovat i první úseky tuzemských dálnic. Aktuálně se chystá na zahájení stavby dálnice D35 mezi Džbánovem a Litomyšlí, kde již podepsala smlouvu s investorem. Připravena je rovněž začít s budováním úseku dálnice D11 mezi Trutnovem a polskými hranicemi. Zde však prozatím není zhotovitel finálně potvrzený.

​Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

27.3. – Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturali­začních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i investicím bude potřebovat i nové kapacity a pracovníky, mimo jiné pro vývoj a konstrukci. Proto Tatra otevřela novou konstrukční kancelář v Brně a plánuje otevření další v Ostravě.

​Siemens uvádí na trh novou dobíjecí stanici SICHARGE D 400 kW

27.3. – Řada SICHARGE D je určena pro dobíjení stávajících a budoucích elektrických vozidel. Proto splňuje všechny příslušné standardy, protokoly a normy a dokáže se přizpůsobit aktuálním i budoucím nárokům na dobíjení. Externí výdejníky typu SICHARGE D umožňují navíc paralelní stejnosměrné dobíjení až čtyř vozidel v rámci jednoho připojení k síti, což optimalizuje dobu dobíjení a zajistí provozovatelům dobíjecích stanic úspory nákladů i prostoru.

​Unijní norma o spalovacích motorech a emisích budí kontroverze od počátku

26.3. – V následujícím textu přinášíme vybrané body dohody, kterou schválily státy EU 28. března 2023 a podle které by měly být veškeré emise ze spalovacích motorů u nových vozidel od roku 2035 v EU zpoplatněny, což by prakticky znemožňovalo po roce 2035 prodej nových benzínových a naftových aut s výjimkou spalovacích motorů pro syntetická paliva:

spinner