Silniční doprava

ŘSD má stavební povolení na poslední úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji

7.8. - Ministerstvo dopravy vydalo společné územní rozhodnutí a stavební povolení na stavbu dálnice D35 v úseku Litomyšl – Janov na Svitavsku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tak může pro obchvat Litomyšle po nabytí právní moci dokončit výkup a vyvlastnění pozemků. Na úsek délky 10,4 kilometru se zpracovává dokumentace pro zadání stavby, výběrové řízení na dodavatele chtějí silničáři zahájit počátkem roku 2024, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Mýtný systém v pololetí zaznamenal 256 000 přestupků, jejich počet roste

7.8. - Počet mýtných přestupků na českých dálnicích stoupá. Zatímco za první pololetí roku 2020 jich mýtný systém odhalil 135 000, za letošní první půlrok to byl téměř dvojnásobek. Nejčastěji šlo o chybně uvedený počet náprav, jízdu vozidla bez registrace či nedostatečný kredit v případě předplaceného režimu jízdy. ČTK to sdělil správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celní správa za první pololetí projednávala mýtných přestupků meziročně o 16 procent více.

Registrace vozidel v ČR od ledna do července 2023

5.8. - V červenci se meziročně zvýšily registrace ve všech kategoriích vozidel. U nových osobních automobilů došlo k nárůstu o 19,65 %, u lehkých užitkových o 20,62 %. Podíl čistě elektrických vozidel v těchto kategoriích činil 2,9, respektive 1,82 %. Rovněž výrazně vzrostl počet OA s plug-in hybridním pohonem – o 107 % (celkově se na OA podílely 2,98 %). Registrace motocyklů i nadále dosahují rekordních čísel a za letošních sedm měsíců již překročily celoroční počty za rok 2018.

Drivalia převzala leasingovou společnost LeasePlan Česká republika

4.8. - Společnost Drivalia nabízející služby v oblasti mobility učinila významný krok ve svém evropském procesu růstu. Po schválení Evropskou komisí Drivalia, náležící do skupiny Crédit Agricole Auto Bank, oficiálně dokončila akvizici společnosti LeasePlan Česká republika. Firma začala od srpna působit pod novým názvem Drivalia Lease Czech Republic.

Vláda v létě projedná PPP projekty na výstavbu dopravní infrastruktury

4.8. - Vláda bude v létě jednat o takzvaných PPP projektech na výstavbu dopravní infrastruktury. Novinářům to včera po setkání s prezidentem Petrem Pavlem na Hradě řekl ministr dopravy Martin Kupka. Jde o spolupráci soukromého a veřejného sektoru. S Petrem Pavlem hovořil právě o investicích do dopravní infrastruktury a o výstavbě vysokorychlostních železničních tratí.

Model DAF LF Electric úspěšně dokončil EV Rally 2023

3.8. - Dlouhé trasy. Kratší vzdálenosti. Městské oblasti. Dálnice a kopcovitý terén. Model DAF LF Electric opět prokázal svou provozní dokonalost a spolehlivost během téměř 2 000 km dlouhé EV Rally 2023, která se jela ve Velké Británii a Irsku. Společnost DAF Trucks právě úspěšně dokončila tuto pětidenní trasu společně s technologickou organizací Cenex, která sídlí ve Velké Británii a zabývá se výzkumem udržitelné dopravy.

Stavba tunelu Pohůrka na D3 by mohla skončit dříve

3.8. - Stavba tunelu Pohůrka, součásti obchvatu Českých Budějovice na dálnici D3, by mohla skončit o něco dříve než v závěru roku 2024, což byl plánovaný termín. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) společně se staviteli hledá variantu, jak by šlo tunel zprovoznit před plánovaným termínem. Novinářům to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka.

C.S.CARGO zvýšila v roce 2022 tržby znovu o více než 30 procent

3.8. - V porovnání s předchozím rokem zvýšila v roce 2022 skupina C.S.CARGO své tržby o více než 30 procent na celkových 7,6 miliardy korun. Provozní výsledek EBITDA byl 548 milionů korun. Společnost rostla ve všech logistických a transportních činnostech. Pozitivně se do výsledku promítla také diverzifikace zákaznického portfolia z posledních tří let. Do obnovy vozového parku, nových logistických projektů, IT a digitalizace investovala skupina více než 179 milionů korun.

Senát projednal přehlednější bodový systém

3.8. - Novela zákona o silničním provozu zjednodušuje i zpřehledňuje bodový systém. Zpřísňuje sankce za nejzávažnější přestupky, zavede zároveň povinný preventivní program pro začínající řidiče, kteří se dopustí závažného porušení pravidel silničního provozu. Návrh, který včera projednal Senát, také umožnuje řídit auto už od 17 let pod dohledem mentora. Pokud novelu podepíše prezident republiky, bude platit od ledna 2024.

Radní Prahy 1: Zpoplatnění ulic v centru se brání hlavně periferní radnice

2.8. - Praha 1 podporuje záměr vedení města zpoplatnit pro nerezidenty vjezd na Malou Stranu a Smetanovo nábřeží, ale odpor proti němu je v jiných, zejména periferních městských částech. V rozhovoru s ČTK to řekl radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola. Omezení připravuje magistrát a nyní k němu podle radního městská Technická správa komunikací (TSK) připravuje rozšířený dopravní model.

spinner