Silniční doprava

Josef Melzer (ČESMAD Bohemia): Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování silniční dopravy a ekonomiky

Růst nákladů, snaha Sdružení ČESMAD Bohemia o podporu silniční dopravy, která je důležitým přispěvatelem do státního rozpočtu a nedílnou součástí fungující ekonomiky, ale také nejistota ohledně investic do nových technologií v důsledku celoevropské snahy o dekarbonizaci, to jsou témata, která dnes zajímají české silniční dopravce a o nichž jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia a jednatelem společnosti M+L Logistik Josefem Melzerem.

TIMOCOM: Digitalizace je konkurenční výhodou, integrace zvyšuje efektivitu

Digitalizace prostupuje všemi odvětvími a své místo má také v logistice. Firmy jsou neustále nuceny uvažovat nad zaváděním automatizací a moderních technologií, zejména pro úsporu nákladů a zefektivnění procesů. Jaké přínosy má pro dopravní a spediční firmy digitalizace logistiky? Jaký význam má digitalizace pro burzu přeprav nebo vytěžování? Podívejme se, jak na digitalizaci nahlížejí odborníci z firmy TIMOCOM.

Nová řada DAF XD: důraz na pohodlí, bezpečnost a efektivitu

Novou řadu XD pro specializované a distribuční přepravy představil nizozemský výrobce DAF v září na veletrhu IAA v Hannoveru a ihned se dočkala ocenění International Truck of the Year 2023. A o měsíc později jsme si ji již mohli vyzkoušet přímo v provozu v okolí španělské Barcelony.

​CzechInvest a automobilky založily centrum podpory inovací v dopravě

10.11. – Vládní agentura CzechInvest spolu s ministerstvem průmyslu, Sdružením automobilového průmyslu a firmami v oboru založily centrum Mobility Innovation Hub. Platforma má propojovat jednotlivé aktéry na dopravním trhu, podporovat inovace v odvětví a pomáhat jejich zavádění do praxe. Zástupci organizací to uvedli na včerejším zahajovacím setkání.

Vydání DN č. 23

Výběr článků z DN č. 23 přineseme 28. listopadu.

(red)

​Autoklub ČR zajišťuje školení pro řidiče PPL CZ

9.11. – Autoklub České republiky rozvíjí na poli zvyšování bezpečnosti silničního provozu a prevence dopravních nehod řadu projektů, od nejmenších účastníků – předškoláků – až po řidiče seniory. Jedním ze segmentů širokého spektra aktivit v této oblasti je také zajištění vzdělávání profesionálních řidičů. V rámci pilotního programu Autoklub ČR navázal spolupráci s jednou z nejvýznamnějších firem na českém trhu v oblasti balíkové logistiky, společností PPL CZ. Pilotní kurz ve spolupráci PPL CZ s Autoklubem ČR se konal již v roce 2021. Pro rok 2022 bylo naplánováno celkem sedm praktických školení pro 200 řidičů PPL CZ. Na podzim probíhají ještě kurzy na polygonech v Příbrami, Vysokém Mýtě a Mostě.

​DB Schenker využije elektrické návěsy společnosti Trailer Dynamics

8.11. – Společnost DB Schenker pokračuje v zelené transformaci pozemních přeprav předobjednávkou 2000 kusů elektrických návěsů. Ve spolupráci s Trailer Dynamics a Krone Commercial Vehicle Group plánuje nasadit eTrailers do evropských logistických operací už od roku 2024.

​Vít Rakušan: Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migrantům zrušit nelze

7.11. – Kontroly na česko-slovenských hranicích podle ministra vnitra Víta Rakušana nyní kvůli migrantům zrušit nelze, čekací doby dopravců by se ale mohly zkrátit. Ministr to řekl novinářům v souvislosti s noční blokádou jednoho z hraničních přechodů slovenskými autodopravci.

​Slovenští dopravci ráno ukončili protest na dálnici D2 s Českou republikou

7.11. – Slovenští autodopravci dnes časně ráno ukončili protest na dálničním hraničním přechodu na D2 s Českou republikou Brodské/Břeclav. Dopravu tam hodlají zablokovat znovu v pátek pro případ, že se na hranicích s ČR kvůli obnoveným českým hraničním kontrolám budou vytvářet kolony. Řekl to šéf Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala.

​První továrna vyrábějící užitkové vozy na vodík, elektřinu i fosilní paliva

7.11. – Carlos Tavares, šéf koncernu Stellantis, oznámil během své návštěvy v továrně ve francouzském Hordainu, že v tomto závodě se rozjede velkosériová výroba lehkých užitkových modelů řady „K-Zero“ (Peugeot Expert, Citroën Jumpy, Opel Vivaro) poháněných vodíkovými palivovými články.

spinner