Silniční doprava

Na Vysočině letos ŘSD opraví krajské silnice poškozené při modernizaci D1

7.4. - Na Vysočině bude letos Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravovat úseky silnic poškozených při rekonstrukci dálnice D1. Po některých se převážel stavební materiál, některé byly zatížené větším provozem, protože fungovaly jako objízdná trasa. Na práce s předpokládanou cenou 110 milionů korun bez DPH vybírá ředitelství dodavatele. Náklady ponese ze tří čtvrtin stát, zbývající část zaplatí kraj. Vyplývá to z údajů ŘSD a krajské správy a údržby. Stavby na dálnici skončily před třemi lety.

Na dálnici D4 byly instalovány vysokorychlostní váhy

5.4. – Ředitelství silnic a dálnic na dálnici D4 u Jíloviště chystá spuštění ostrého provozu takzvaných vysokorychlostních vah. Smyslem tohoto zařízení bude v co největší míře odhalit a eliminovat především přetížené nákladní soupravy, které se do značné míry podílejí na rychlejším opotřebování i ničení vozovky.

ÚOHS zrušil rozhodnutí o výběru vítěze na stavbu D11 z Trutnova na hranice

5.4. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil rozhodnutí o vítězi tendru na výstavbu dálnice D11 v úseku z Trutnova na státní hranice s Polskem. Vítězem byla polská stavební firma Budimex, která ale podle ÚOHS nesplnila podmínku technické kvalifikace. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní musí nabídky v tendru znovu posoudit a vybrat vítěze. Na sociální síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl, informaci potvrdil mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Scania dodala Správě státních hmotných rezerv sedm nosičů kontejnerů

4.4. - Hasičský záchranný sbor České republiky dnes slavnostně převzal do užívání sedm nových Scanií určených pro převoz kontejnerů. Vozidla pořídila v rámci výběrového řízení Státní správa hmotných rezerv (SSHR) přímo od společnosti Scania Czech Republic. 

Continental slaví více než 120 let protektorování pneumatik pro nákladní automobily a autobusy

4.4. - Společnost Continental nastavuje standardy pro větší udržitelnost při protektorování nákladních pneumatik již od roku 1903. Výrobce prémiových pneumatik používá protektorování k prodloužení životnosti pneumatik již více než 120 let – šetří tak výrobní zdroje a snižuje náklady. Společnost Continental každoročně protektoruje více než jeden milion nákladních a autobusových pneumatik po celém světě. Podle studie Fraunhoferova institutu pro životní prostředí, bezpečnost a energetické technologie (UMSICHT) jsou s výrobou protektorovaných pneumatiky až o 50 % nižší emise CO2 ve srovnání s novými pneumatikami. Množství recyklovaných a obnovitelných materiálů v protektorovaných pneumatikách může činit až 85 procent. Z hlediska trakce, přilnavosti a bezpečnosti se protektorované pneumatiky Continental vyrovnají novým pneumatikám.

Italská vláda se obrátila na EU kvůli rakouským omezení v Brenneru

4.4. - Italská vláda se obrátila na Evropskou komisi kvůli omezením, které zavedlo Rakousko ohledně průjezdu nákladních vozů přes Brennerský průsmyk. Řekl to včera podle agentury ANSA ministr dopravy Matteo Salvini. Řím omezení, které zpomaluje přepravu zboží z Itálie do Německa a zemí na severu Evropy, dlouhodobě kritizuje a považuje ho za porušení povinností obsažených v unijních smlouvách.

Mezinárodní veletrh autobusové dopravy BUS2BUS

3.4. - Veletrh BUS2BUS se bude konat od 24. do 25. dubna 2024 ne berlínském výstavišti v nové multifunkční hale č. 27 a je pro každého, kdo nabízí nebo hledá něco nového v oboru autobusové dopravy. Veletrh se zaměřuje na všechny aspekty moderních autobusů a získáte díky němu kompletní přehled o trhu. Autobusy si lze také prohlédnout a vyzkoušet „naživo“ v ve venkovní části výstaviště.

Mercedes-Benz Trucks představuje model Actros L s futuristickou kabinou ProCabin, ještě lepší aerodynamikou a inovativními asistenčními systémy

3.4. - Actros L od svého uvedení na trh v červnu 2021 reprezentuje divizi Mercedes-Benz Trucks v prémiovém segmentu těžkých nákladních vozidel s pohonem na naftu. Společnost Daimler Truck nyní posouvá svůj úspěšný vývěsní štít na novou úroveň. Nový Actros L s futuristickým vnějším designem, optimalizovanou aerodynamikou, mnoha komfortními prvky, hospodárnými motory, vysokou úrovní jízdní dynamiky a nejnovějšími asistenčními systémy má všechny předpoklady k tomu, aby bodoval u provozovatelů vozových parků i profesionálních řidičů. Právě představené klasické nákladní vozidlo poháněné vznětovým motorem tak navazuje na úspěšnou historii této modelové řady představené poprvé v roce 1996 a znovu zdůrazňuje ambici divize Mercedes-Benz Trucks vycházet nejlepším možným způsobem vstříc požadavkům zákazníků a jejich řidičů. Stejně jako v minulosti je i dnes pro ni cílem být jedním z průkopníků ve svém oboru, a to i v segmentu konvenčně poháněných nákladních vozidel. Nový Actros L s kabinou ProCabin mohou zákazníci objednávat od dubna 2024 a jeho výroba bude zahájena v prosinci 2024.

CETIN pokryje D1 u Ostravy technologií umožňující jízdy autonomních aut

3.4. - Provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN pokryje v pilotním projektu úsek 125 kilometrů dálnic D1 a A1 mezi Ostravou a polskou Čenstochovou mobilní technologií, která umožní provoz autonomních vozidel. Spolupracovat bude s polskou firmou Cellnex. CETIN to uvedl v tiskové zprávě.

Ideální elektromobil pro Čechy: Sedan s cenou do půl milionu a dojezdem 500 km

2.4. - Velký jako oktávka, za půl milionu a s dojezdem alespoň 500 kilometrů. Tak si Češi představují ideální elektromobil, vyplývá z bleskového průzkumu společnosti Arval. Nejdůležitější je pro české řidiče dostupnost elektroaut a také dostatečná kapacita a životnost baterie. Čistotu provozu elektroaut považují tuzemští řidiči pouze za „cool faktor.“

spinner