30.9. - První z přibližně 25 mostních provizorií, které vyčlenilo Ministerstvo dopravy ze svých zásob pro pomoc v povodněmi nejpostiženějších krajích, již míří ze skladů Správy státních hmotných rezerv do jedné z nejpostiženějších obcí v podhůří Jeseníků, Bělé pod Pradědem. Most by měl začít sloužit ještě tento týden.
Silniční doprava
30.9. - Společnosti Siemens Smart Infrastructure a E.ON Drive Infrastructure uzavřely spolupráci s cílem podpořit budování chytré a účinné infrastruktury rychlodobíjecích stanic pro miliony elektrovozidel v Evropě.
30.9. - Společnost CEE Logistics se sídlem v pardubické části Doubravice, která se věnuje mezinárodní dopravě a logistice, vloni vytvořila zisk po zdanění téměř 130 milionů korun. Je to o zhruba 48 milionů korun víc než v roce 2022. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb dosáhly 1,989 miliardy korun, což je o devět procent více než rok předtím, zjistila ČTK z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
29.9. - Společnost Uber poskytující alternativní taxislužbu plánuje v následujících měsících rozšířit své služby do dalších tří až pěti českých měst. Na tiskové konferenci k desátému výročí působení Uberu v Česku to v pátek řekl manažer Uberu pro ČR Štěpán Šindelář.
28.9. - V Říčanech u Prahy pokračuje rozsáhlá rekonstrukce Černokostelecké ulice, která je hlavní městskou třídou a tahem na Kutnou Horu. Práce začaly v létě a jsou rozvrženy do dvou stavebních sezon. Stavbaři se nyní soustředí na 900 metrů dlouhý úsek mezi ulicemi Smiřických a Modřínovou, což představuje zhruba třetinu rekonstruované trasy. Dokončit tuto část plánují do začátku prosince, pak se na celou rekonstruovanou trasu vrátí provoz a bude následovat zimní technologická přestávka. Od března budou práce pokračovat na zbylé části úseku, informoval Jiří Veselý z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
28.9. - Přezkum dopadů zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory musí proběhnout dříve, aby byla udržena konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu, zachována pracovní místa a zajištěna dostupnost dopravy. Je o tom přesvědčený ministr dopravy Martin Kupka.
27.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje historicky nejrozsáhlejší obnovu sypačů za víc než půl miliardy Kč. ŘSD zahájilo předběžnou tržní konzultaci a do konce roku 2026 by mělo mít téměř 80 nových sypačů. Část z nich využije ŘSD pro nová Střediska správy a údržby dálnic. Investorský rozpočet na všechny sypače je 577,3 milionu Kč. ŘSD na to nedostane žádnou speciální státní dotaci, stroje nakoupí z peněz určených na opravy a údržbu silnic a dálnic.
26.9. - Od ledna příštího roku se zvýší mýtné pro nákladní auta nad 3,5 tuny, oproti současným sazbám by navýšení mělo být do pěti procent. Zvedne se ta část mýtného, kterou dopravci platí za vypouštění emisí oxidu uhličitého. Sazby pro autobusy se nezmění. Vyplývá to z nařízení, které ve středu schválila vláda. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka napsal, že cílem je navýšení příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a také motivovat dopravce k používání vozů s nižšími emisemi CO2.
25.9. - Ministr dopravy Martin Kupka dnes vládě předloží návrh na zefektivnění výběru mýta a časového poplatku od 1. prosince 2029, kdy skončí platnost současných smluv státu v této oblasti. Nový systém má zajistit plynulý a efektivní výběr peněz a zároveň respektovat požadavky unijního práva a potřeby uživatelů silnic a dálnic. Návrh je podkladem pro další rozhodování státu v této oblasti, nepřináší konkrétní řešení nebo úpravu legislativy. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
25.9. - Společnost SkyToll včera podepsala v Záhřebu smlouvu o vybudování nového Systému elektronického výběru mýtného v Chorvatsku. Nový systém zajistí výběr mýtných poplatků od osobních i nákladních vozidel. Zachová princip úhrady za projeté kilometry, ale díky novým technologiím zásadně zvýší plynulost a bezpečnost dopravy na chorvatských dálnicích.