Silniční doprava

​DKV Mobility a 4Fleet Group rozšiřují spolupráci na Rakousko

2.5. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, pokračuje v rozšiřování své celoevropské akceptační sítě pro automobilové servisní služby. Zákazníci společnosti DKV Mobility mohou nyní kartou DKV komfortně platit za pneuservis, údržbu a opravárenské služby v cca 170 rakouských partnerských servisech sítě 4Fleet Group.

Vydání DN č. 9

Výběr z článků DN č. 9 přineseme 23. května

(red)

​ČESMAD Bohemia: Zákazy předjíždění pro kamiony stav infrastruktury nevyřeší

30.4. – Od soboty přibyly v obou směrech na naší nejvytíženější dálnici D1 desítky kilometrů se značkami zakazujícími předjíždění vozidlům s hmotností nad 3,5 tuny. Cílový stav bude znamenat, že mezi Prahou a Brnem zůstane pouhých 30 km, kde tři pruhy v jednom směru umožní nákladním vozidlům předjíždění. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

​ŘSD začalo instalovat další značky se zákazem předjíždění kamionů na dálnici D1

29.4. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo instalovat značky se zákazem předjíždění kamionů na dálnici D1. Jde o druhou etapu, která se týká úseků dálnice mezi 21. a 90. kilometrem a mezi 112. a 141. kilometrem. Od června by měl zákaz předjíždění kamionů na D1 platit na určených místech v rozsahu od 21. kilometru do 230. kilometru. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​Praha 1 zpřísní podmínky pro vjezd zásobování do pěších zón

28.4. - Radnice Prahy 1 od příštího roku zpřísní podmínky pro vjezd vozů zásobování do pěších zón. Nově bude v časech uvedených na značkách povolen pouze bezemisním vozidlům. Sdělil to radní městské části pro dopravu Vojtěch Ryvola. Cílem je podle něj zlepšení životního prostředí v centru metropole.

Nejlevnějším pohonem je LPG, spočítalo ministerstvo

26.4. - Z aktuálního porovnání nákladů na ujetých 100 kilometrů, které pravidelně publikuje MPO, vyplývá, že nejlépe jsou na tom majitelé vozů na LPG. Nejdražší je benzín, CNG je v některých případech dražší než nafta.

Evropský parlament schválil revizi TEN-T: Česko ve středu evropské dopravní transformace

25.4. - Evropský parlament včera na plénu přijal revizi takzvaných transevropských dopravních sítí (TEN-T). To je pro Českou republiku zcela zásadní. Nová verze TEN-T totiž zahrnuje celou řadu strategických dopravních staveb v ČR, na něž tak můžeme v budoucnu čerpat finanční prostředky z unijních fondů, mimo jiné na budování vysokorychlostní železniční sítě.

E-mobilita na vzestupu, v 1. čtvrtletí meziročně stouply odběry o 65 %

24.4. - Za posledních 12 měsíců se síť veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily rozrostla o 135 stojanů. Každá čtvrtá nově postavená „dobíječka“ měla přitom výkon 150 kW a vyšší, který umožňuje řidičům během 10 minut doplnit baterie na dalších až 150 km jízdy. Počet registrovaných zákazníků vzrostl i vlivem zlevněného dobíjení na 27 231 řidičů. To všechno se projevuje na objemu odebrané bezemisní elektřiny. Zatímco za první tři loňské měsíce řidiči u stojanů ČEZ načerpali přibližně 1 milion kWh, letos je to už přes 1,8 milionu kWh. Síť roste díky prostředkům z Operačního programu Doprava i z vlastních investic Skupiny ČEZ.

Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší za poslední půlrok, nafta je v ČR z okolních zemí nejlevnější

24.4. - Litr pohonných hmot od začátku roku zdražil o několik korun, benzín dokonce překonal hranici 40 Kč/l. Přesto je Česko ve srovnání s okolními zeměmi nejlevnější, výjimkou je pouze Polsko, kde je mírně levnější Natural 95. Odborníci nevylučují, že ceny i vzhledem k sezónním vlivům ještě porostou. Plošné ceny pro firemní odběratele paliv ale naznačují, že zejména nafta brzy zlevní.

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

22.4. - Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již v roce 2016. Dosud tento post zastával Radomír Smolka, jehož nová role člena představenstva automobilky zodpovědného za vývojové projekty a výzkum se posouvá do roviny strategického plánování a rozhodování. Jakub Pončík se tak ve svých 30 letech stává nejmladším ředitelem výzkumu a vývoje v historii Tatry.

spinner