Silniční doprava

​FCA a skupina PSA posilují finanční strukturu skupiny Stellantis

16.9. – Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA) a Peugeot S.A. (skupina PSA) se dohodly na úpravě některých podmínek své dohody o fúzi 50:50, na jejímž základě vznikne koncern Stellantis, čtvrtý největší výrobce automobilů z hlediska objemu.

​Scania uvádí na trh první řadu elektrických nákladních vozidel

16.9. – Společnost Scania uvádí na trh svou řadu elektrických nákladních vozidel. Je to milník v rámci jejího cíle udávat směr v přechodu k udržitelnému systému dopravy. Vysoce výkonná plug-in hybridní a plně elektrická nákladní vozidla budou zpočátku zaměřena na nasazení ve městech, včetně distribuce zboží maloobchodním prodejcům.

​Desítky českých patentů posouvají hranice mobility směrem k autonomní dopravě

13.9. – Skupina Valeo řídí z České republiky celosvětové testovací aktivity technologií pro autonomní vozidla. Ve svém středočeském vývojovém centru se zaměřuje rovněž na rozvoj nízkoemisní mobility nebo pokročilé asistenční systémy. Čeští vědci z Valea mají na kontě již více než 70 patentů a celosvětově jich skupina drží přes 33 000. Své technologie dodává výrobcům automobilů po celém světě a patří mezi globální lídry v oblasti chytré mobility. Výzkum tuzemského zastoupení Valea podporuje i Středočeský kraj.

O víkendu se provoz na D1 u Soutic vrátí na obě poloviny dálnice

8.9. – O víkendu se provoz na D1 mezi Souticemi a Loktem na Benešovsku vrátí na obě poloviny dálnice. Od jara zde byl provoz omezený a vedený pouze po jedné polovině. Ve směru na Prahu i ve směru na Brno bude provoz vedený ve dvou jízdních pruzích (režim 2+2). Oprava úseku dálnice bude kompletně hotová na začátku října. ČTK to v úterý v tiskové zprávě sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

O prázdninách znatelně narostl počet obětí nehod z řad cyklistů

8.9. – Při dopravních nehodách zemřelo o letošních prázdninách o sedm cyklistů více než loni. Počet obětí z řad jezdců na kolech se tak více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 zahynulo v červenci a srpnu na silnicích šest cyklistů, letos to bylo 13. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Vyšší počet tragických následků srážek pro lidi jedoucí na bicyklech přičítá zejména nárůstu tuzemské cykloturistiky v důsledku koronavirové krize a zvyšujícímu se počtu lidí na elektrokolech.


​Výběry mýta opět rostou, za osm měsíců stát vybral o procento víc

8.9. – Výběry mýta v Česku znovu rostou. Za osm letošních měsíců stát vybral 7,4 miliardy korun, což je meziročně o jedno procento více. Růst podpořily především letní výběry, které takřka smazaly ztráty z jarní koronavirové krize. Informoval o tom správce mýtného systému, společnost CzechTo­ll. K růstu přispělo zejména letošní rozšíření mýta o 900 kilometrů a letní ekonomické oživení v zemi.

O prázdninách zemřelo při nehodách nejméně lidí od roku 1990

8.9. – O letošních letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 98 lidí. Počet obětí dopravních nehod je tento rok nejnižší od roku 1990. Oproti loňskému červenci a srpnu si kolize vyžádaly o 20 mrtvých méně, oproti předloňsku o 17. Policejní statistiky nehodovosti dnes na tiskové konferenci představil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Za mírnější následky dopravních kolizí podle něj může zejména to, že lidé v důsledku koronavirové pandemie zůstali častěji v Česku. Na hlavních tazích byl proto hustější provoz a rychlost byla pomalejší.

​Na dálnici D1 končí několik uzavírek

6.9. – Od neděle 6. září končí na dálnici D1 několik dopravních omezení. Po rekonstrukci se plně otevře úsek u Prahy mezi druhým a 12. kilometrem, stavbaři pro letošní rok přeruší i práce na dalších třech úsecích dálnice. Další uzavírky budou končit postupně během podzimu.

​Byla vydána aplikace Navigator Truck Pro určená řidičům rozměrných vozidel

4.9. – Společnost MapFactor vydala novou aplikaci pro Android Navigator Truck Pro, která je určena speciálně pro řidiče rozměrných vozidel, jako jsou například kamiony, dodávky, karavany či obytné přívěsy.


Koncept EcoDuo výrazně zvyšuje efektivitu kamionové dopravy

Philipp Reich, majitel spedice Reich z Vimfow v německé spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko, převzal dva nové plachtové návěsy konceptu EcoDuo vybavené systémem Power Curtain z továrny Schmitz Cargobull v Altenberge. Slavnostního aktu se zúčastnil předseda představenstva Andreas Schmitz i prodejní ředitel Benjamin Bröderdörp.

spinner