Silniční doprava

Ing. Michal Žižák (EWT) Ekologické trendy se projevují již i u návěsové techniky

Společnost Schmitz Cargobull představila na letošním veletrhu IAA v Hannoveru řadu novinek. Ty nejzajímavější z pohledu českých dopravců a pohled na český trh s přípojnými vozidly nám přiblížil Ing. Michal Žižák, jednatel společnosti EWT, která vozidla značky Schmitz Cargobull do České republiky dováží.

​Právě vyšlo v DN č. 23

Nové modely eCanter a Canter i ve verzích pro stavební sektor

11.11. – FUSO, dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, představila v říjnu na veletrhu bauma 2022 v Mnihcovně nové generace modelů eCanter a Canter, jimiž dokazuje, že má ve svém portfoliu přesvědčivé produkty pro stavebnictví, ať se jedná o užitková vozidla s elektrickým pohonem napájeným akumulátory, nebo o varianty s konvenčními spalovacími motory.

​ACEA: Nový návrh normy Euro 7 může zpomalit přechod na bezemisní dopravu

10.11. – Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) má vážné obavy z dnes zveřejněného návrhu Evropské komise na nové emisní normy pro osobní a dodávkové automobily (Euro 7) a nákladní automobily a autobusy (Euro VII). Se současnými pravidly Euro 6/VI má EU nejkomplexnější a nejpřísnější normy pro emise znečišťujících látek (např. NOx a PM) na světě. Emise výfukových plynů jsou již nyní díky nejmodernějším technologiím vozidel na sotva měřitelné úrovni.

Josef Melzer (ČESMAD Bohemia): Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování silniční dopravy a ekonomiky

Růst nákladů, snaha Sdružení ČESMAD Bohemia o podporu silniční dopravy, která je důležitým přispěvatelem do státního rozpočtu a nedílnou součástí fungující ekonomiky, ale také nejistota ohledně investic do nových technologií v důsledku celoevropské snahy o dekarbonizaci, to jsou témata, která dnes zajímají české silniční dopravce a o nichž jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia a jednatelem společnosti M+L Logistik Josefem Melzerem.

TIMOCOM: Digitalizace je konkurenční výhodou, integrace zvyšuje efektivitu

Digitalizace prostupuje všemi odvětvími a své místo má také v logistice. Firmy jsou neustále nuceny uvažovat nad zaváděním automatizací a moderních technologií, zejména pro úsporu nákladů a zefektivnění procesů. Jaké přínosy má pro dopravní a spediční firmy digitalizace logistiky? Jaký význam má digitalizace pro burzu přeprav nebo vytěžování? Podívejme se, jak na digitalizaci nahlížejí odborníci z firmy TIMOCOM.

Nová řada DAF XD: důraz na pohodlí, bezpečnost a efektivitu

Novou řadu XD pro specializované a distribuční přepravy představil nizozemský výrobce DAF v září na veletrhu IAA v Hannoveru a ihned se dočkala ocenění International Truck of the Year 2023. A o měsíc později jsme si ji již mohli vyzkoušet přímo v provozu v okolí španělské Barcelony.

​CzechInvest a automobilky založily centrum podpory inovací v dopravě

10.11. – Vládní agentura CzechInvest spolu s ministerstvem průmyslu, Sdružením automobilového průmyslu a firmami v oboru založily centrum Mobility Innovation Hub. Platforma má propojovat jednotlivé aktéry na dopravním trhu, podporovat inovace v odvětví a pomáhat jejich zavádění do praxe. Zástupci organizací to uvedli na včerejším zahajovacím setkání.

Vydání DN č. 23

Výběr článků z DN č. 23 přineseme 28. listopadu.

(red)

​Autoklub ČR zajišťuje školení pro řidiče PPL CZ

9.11. – Autoklub České republiky rozvíjí na poli zvyšování bezpečnosti silničního provozu a prevence dopravních nehod řadu projektů, od nejmenších účastníků – předškoláků – až po řidiče seniory. Jedním ze segmentů širokého spektra aktivit v této oblasti je také zajištění vzdělávání profesionálních řidičů. V rámci pilotního programu Autoklub ČR navázal spolupráci s jednou z nejvýznamnějších firem na českém trhu v oblasti balíkové logistiky, společností PPL CZ. Pilotní kurz ve spolupráci PPL CZ s Autoklubem ČR se konal již v roce 2021. Pro rok 2022 bylo naplánováno celkem sedm praktických školení pro 200 řidičů PPL CZ. Na podzim probíhají ještě kurzy na polygonech v Příbrami, Vysokém Mýtě a Mostě.

​DB Schenker využije elektrické návěsy společnosti Trailer Dynamics

8.11. – Společnost DB Schenker pokračuje v zelené transformaci pozemních přeprav předobjednávkou 2000 kusů elektrických návěsů. Ve spolupráci s Trailer Dynamics a Krone Commercial Vehicle Group plánuje nasadit eTrailers do evropských logistických operací už od roku 2024.

spinner