Silniční doprava

​Čeští výzkumníci hledají řešení etiky provozu autonomních vozidel

Komplexní etická analýza provozu autonomních vozidel a její bezprostřední uplatnění ve vývoji řídících softwarů je cílem společného projektu výzkumného týmu z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Řešení, které tým odborníků nabídne, má rozptýlit obavy potenciálních řidičů ze ztráty kontroly nad vozidlem. Výzkum finančně podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR).

Společnost Schmitz Cargobull představila chytrá řešení pro efektivní dopravu

V souladu s mottem Smart Trailer Days představila v společnost Schmitz Cargobull začátkem září své nejnovější inovace v oblasti produktů a služeb, které pomohou dopravcům snížit celkové náklady na vlastnictví (TCO) ve vozovém parku. Jednou z nejdůležitějších novinek je zavedení telematiky jako standardní výbavy pro plachtové návěsy. Pozornost při vývoji nových produktů byla zaměřená především na snížení hmotnosti při zachování stejné robustnosti vozidel, účinné chlazení při přepravách s řízenou teplotou a digitální propojení.

ZEPTALI JSME SE Aleše Willerta, generálního ředitele skupiny C.S. CARGO

Jak hodnotíte z pohledu dopravce silniční balíček, který v létě schválil Evropský parlament?

Celkově hodnotíme balíček jako dobrý kompromis, který odstranil nepřijatelnou a v praxi neplnitelnou úpravu vysílání řidičů, kdy každý z členských států může podle „předbalíčkové“ legislativy uplatňovat svá vlastní a nijak nekoordinovaná pravidla a požadavky. Podle nových pravidel se také výrazně omezí rozsah přeprav, kdy řidiči vysílání budou podléhat, a to jen na kabotáž a větší počet třetizemních přeprav. Nejen v nákladní dopravě, ale i v autobusové, dopravcům tak odpadne náročná administrativa, která je s vysíláním spojená. Některým úplně, některým výrazně ubyde, záleží na zaměření dopravce. Daní za to jsou přísnější pravidla při usazení dopravce nebo návraty vozidel jednou za 8 týdnů do státu registrace, ale to drtivé většině běžných českých autodopravců nebude vadit. Pokud jde o doby řízení a odpočinku, změny vítáme, vesměs se jedná o zpružnění pravidel, která zlepší sociální podmínky a možnosti nasazení řidičů. Nespokojení asi budou provozovatelé menších vozidel, zejména v mezinárodní dopravě, protože pravidla se budou rozšiřovat na vozidla a soupravy už od 2,5 tuny hmotnosti.

Přijatá podoba evropského silničního balíčku je velkým úspěchem českého lobbyingu

Evropský parlament v červenci po třech a půl letech od jeho vyhlášení Evropskou komisí schválil silniční balíček (viz DN 14–15/20). Jak jednotlivá nová opatření budou postupně nabíhat a co českým dopravcům přinesou, to nám přiblížil generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

​Dopravci chtějí využívat při modernizaci nových zdrojů

Silniční doprava se jako každé jiné odvětví vyvíjí a potřebuje modernizovat, digitalizovat a více zavádět tzv. zelené technologie. Dopravci snad nyní budou moci podle Sdružení ČESMAD Bohemia čerpat na investice do těchto oblastí finanční prostředky také z kohezních fondů, modernizačního fondu i fondu obnovy. Speciálně silniční nákladní dopravci bývali z těchto podpor v minulosti paušálně vylučováni, avšak toto omezení nyní padlo.

​Pro řidiče a dopravce začala platit nová pravidla pro přestávky

1.10. – Pro dopravce začala platit nová pravidla pro dodržování přestávek řidičů kamionů. Nově jsou vymezeny doba pro přestávky i podmínky jejich zaznamenávaní. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, která zavádí také opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů a zakazuje taxikářům, aby znemožnili kontrolu objednané jízdy.

​Dopravní nehody v září nepřežilo 39 lidí, o 16 míň než loni

30.9 – V září zemřelo zatím při dopravních nehodách na silnicích v Česku 39 lidí. Je to o 16 méně než za celé loňské září. Uvedl to ředitel dopravní policie Jiří Zlý s tím, že jde o předběžný údaj. Od začátku roku si nehody v Česku vyžádaly podle policejních statistik 362 životů. Kromě usmrcených klesl v září i počet těžce zraněných a celkový počet nehod.

​DKV nabídne řidičům firemních osobních a lehkých užitkových vozů unikátní tankovací kartu

28.9. – DKV Euro Service, největší poskytovatel tankovacích karet a dalších služeb pro nákladní dopravu v ČR, rozšiřuje svůj záběr na řidiče firemních osobních a lehkých užitkových vozů a nabídne jim na českém trhu unikátní tankovací kartu.

​Kamiony na dálnicích zapříčiní až 39 procent smrtelných nehod

25.9. – Kamiony se při nehodách na dálnicích stávají nebezpečnějšími než na jiných cestách. V průměru zapříčiní 39 procent smrtelných nehod a 27 procent nehod s těžkým zraněním. Nejhorším místem je úsek dálnice D1 kolem Brna, kde bourají častěji. Mezi hlavní příčiny patří nepozornost řidičů a jízda po nesprávné straně. Upozornil na to BESIP. Loni vinou řidičů nákladních vozů zemřelo na všech silnicích 67 lidí a 182 bylo těžce zraněno. Celkem se stalo 11 010 nehod kamionů.

​Sdružení chce prodloužit platnost EIA u dálnic z pěti na sedm let

25.9. – Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě navrhlo prodloužit platnost EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, u prioritních silničních staveb z pěti na sedm let. Se svým požadavkem už se obrátilo na ministerstvo dopravy. Novinářům to při dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku řekl předseda sdružení Libor Lukáš.

spinner