Silniční doprava

​Na Vysočině budou v létě zdržovat dopravu opravy tahu 38 u Jihlavy i jinde

13.5. – Na hlavních silnicích Vysočiny budou letos v létě řidiče omezovat opravy na tahu 38, který vede přes tento kraj ze Středočeského do Jihomoravského kraje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přestavuje křižovatku s propojením na dálnici D1 v Jihlavě-Pávově, opravovat se od června chystá obchvat Jihlavy. Krajští silničáři připravují na vozovkách v tomto kraji pro letošek okolo 150 akcí.

​Řidiče ve středních Čechách v létě omezí například opravy na D5 nebo v Říčanech

13.5. – Řidiči ve středních Čechách musí v letních měsících počítat s omezeními na řadě míst. Například na dálnici D5 budou zřejmě od konce léta kvůli opravě téměř devítikilometrového jízdního pásu mezi Bavoryní a Karlovou Hutí na Berounsku ve směru na Prahu jezdit zúženými jízdními pruhy. Provoz zkomplikuje také rozsáhlá rekonstrukce silnice I/2 na průtahu Říčan u Prahy. Desítky oprav a omezení čekají řidiče i na silnicích nižších tříd. Informace pocházejí od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR a Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje, která se stará o krajské silnice druhé a třetí třídy.

​Silničáři na jihu Čech zahájí nejvíce stavebních prací po prázdninách

13.5. – Většina dopravních omezení čeká řidiče na jihu Čech po prázdninách. V červenci ale musí počítat s omezením na Prachaticku na komunikaci I/39, kdy začne oprava povrchu vozovky na asi 2,5 kilometru dlouhém úseku u Volar do Lenory. Tím směrem lze jet do Strážného a dál k hranicím s Německem. Na druhou stranu z Volar se dojede až k Lipenské přehradě. Naopak stavební práce v souvislosti s výstavbou dálnice D3 dopravu příliš omezovat nebudou, informoval ČTK Adam Koloušek z českobudějovické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Úpravy projektu Radlické radiály v Praze potrvají tři až čtyři roky

12.5. – Praha upraví projekt plánované Radlické radiály podle dokončené studie, což podle odhadu magistrátu potrvá tři až čtyři roky. Bude také nutné nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Uvedl to mluvčí Prahy Vít Hofman. Po úpravách povede v tunelech asi 71 procent silnice, zatímco původně to bylo 55 procent. Stavba se má také proti původnímu odhadu prodražit o pět miliard korun, tedy o asi 17 procent. Projekt radiály, která má má propojit vnější a vnitřní okruh na jihozápadě metropole, je od roku 2018 v územním řízení.

​Nastavení radarů v Liberci bude asi shovívavější, přestupků za měsíc bylo 14 400

12.5. – Kritice, zejména na sociálních sítích, čelí Liberec kvůli nastavení svých prvních měřicích radarů, které jsou od začátku dubna v ulici Dubice. Jeho tolerance je tři kilometry v hodině, což kritici považují za moc přísné. Řidiči tak dostávají pokutu, když úsekem s povolenou padesátkou projíždí rychlostí od 54 kilometrů v hodině. Za první měsíc provozu bylo přestupků skoro 14 400, z toho 12.227 s překro­čením rychlosti do deseti kilometrů v hodině. Primátor Liberce Jaroslav Zámečník naznačil, že nastavení radarů bude vůči řidičům asi shovívavější.

​Společnost CONTI-RSC přebírá mosteckou dopravní firmu B E S

10.5. – CONTI-RSC patří mezi největší české vnitrostátní i mezinárodní přepravce sypkých materiálů. Téměř tři roky od akvizice společnosti LASIUS Group převzala tuzemská jednička v silo cisternové dopravě k 1. květnu 2024 také společnost B E S. Od kroku si slibuje růst na západní trh či ještě efektivnější logistické plánování.

​ŘSD vyloučilo polský Budimex z tendru na D11 Trutnov - hranice, firma se odvolá

10.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyloučilo polskou stavební firmu Budimex ze soutěže na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Původně Budimex tendr v hodnotě přes 11 miliard korun vyhrál, ale rozhodnutí ŘSD o jeho vítězství zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nyní běží lhůta 15 dní pro podání námitek. O výběru nové nejvhodnější nabídky ŘSD dosud nerozhodlo. Budimex si za nabídkou stojí a podá odvolání, sdělila firma.

​Pardubický kraj chce letos začít či dokončit stovku rekonstrukcí silnic a mostů

9.5. – Pardubický kraj chce letos začít či dokončit zhruba stovku rekonstrukcí silnic a mostů. Na dalších téměř 70 se připravuje projektová dokumentace. Kraj do silnic plánuje investovat téměř tři miliardy korun včetně DPH, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

​Jeroen van den Oetelaar bude jmenován do funkce hlavního inženýra DAF Trucks

9.5. – Jeroen van den Oetelaar bude jmenován do funkce hlavního inženýra společnosti DAF a stane se členem představenstva DAF. Od 1. června nahradí Van den Oetelaar úspěšného Patricka Deana, který byl povýšen do funkce ředitele společnosti PACCAR Electronics.

​Do Tatra Trucks se vrací Jan Kadlec, který byl u zrodu řady Phoenix

8.5. – Od 1. května tohoto roku stojí v čele marketingu automobilky Tatra Trucks Jan Kadlec. Zkušený manažer produktového marketingu se vrací na ‚místo činu‘. V Tatře již působil v letech 2010 až 2013, organizoval například marketingovou komunikaci spojenou s uvedením tehdy zcela nové typové řady Tatra Phoenix a působil v týmu, který uváděl v život slogan Tatra vás dostane dál, který nejstarší česká automobilka s úspěchem používá dodnes.

spinner