Silniční doprava

​Řidiči mohou nově využívat odpočívací místo na dálnici D3 u Chotýčan

15.9. – Řidiči mohou nově využívat odpočívací místo na dálnici D3 u Chotýčan na Českobudějovicku. Výstavba odpočívky, která je v obou směrech dálnice, stála 432 milionů korun bez daně. K dispozici je téměř 200 parkovacích míst a čerpací stanice.

​ČESMAD Bohemia: Vysoká cena nafty ohrožuje spíše malé nákladní dopravce

15.9. – Vysoká cena nafty ohrožuje spíše malé nákladní dopravce, kteří mají u zákazníků horší vyjednávací pozici. Velcí dopravci mohou lépe rozložit svá rizika, protože obsluhují větší část logistického řetězce. Uvedlo to Sdružení ČESMAD Bohemia. Ceny paliv postupně rostou od konce letošního května, litr benzinu nyní podle údajů společnosti CCS stojí v průměru 40,05 koruny za litr. Cena nafty stoupla za týden o 70 haléřů na průměrných 38,88 koruny za litr.

​Právě vychází v DN č. 18 - 19

Vojtěch Hromíř (ČESMAD Bohemia): Snaha zatěžovat silniční dopravu dalšími náklady začíná být neúnosná

14.9. – Silniční dopravci se v současné době potýkají s poklesem přeprav a zároveň s dalším nárůstem vstupních nákladů. O aktuální situaci a o výhledu na další období jsme hovořili s generálním tajemníkem Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěchem Hromířem.

​Právě vychází v DN č. 18 - 19

Mercedes-Benz eActros 600 prošel úspěšným testem ve Španělsku

14.9. – Mercedes-Benz Trucks na konci srpna úspěšně dokončil letní testování bateriového elektrického vozidla eActros 600 pro dálkovou přepravu. Po dobu přibližně pěti týdnů testovací inženýři podrobovali elektrický nákladní vůz zkouškám při vysokých teplotách až 44 stupňů Celsia v Andalusii na jihu Španělska.

​Continental a Google Cloud vybaví auta generativní umělou inteligencí

14.9 – Společnost Continental na tiskové konferenci v rámci veletrhu IAA Mobility 2023 oznámila zahájení spolupráce s Google Cloud. Společně budou dodávat generativní umělou inteligenci (AI) do automobilů. Continental se tak stane jedním z prvních dodavatelů pro automotive, který začlení technologii Google Cloud přímo do počítače na palubě vozu. Řidič tak může komunikovat s vozem naprosto přirozeně. Ať už potřebuje zjistit optimální tlak v pneumatikách, nebo jaké zajímavosti se nacházejí po cestě na dovolenou či přímo na místě, kde ji bude trávit. Generativní AI nalezne ty správné informace a zodpoví i otázky. Každá ze společností do spolupráce přináší své znalosti a zkušenosti z oblasti automotive, softwaru, umělé inteligence a cloud computingu.

​Začal fungovat první Goodyear CheckPoint v České republice

14.9. – První přejezdová deska Goodyear CheckPoint v České republice byla nainstalována ve společnosti STEBAL Spedition, s. r.o., v Dubí. Skupina STEBAL provozuje vlastních více než tisíc velkoobjemových souprav. STEBAL je zastoupen vlastní transportní a logistickou společností již na dopravních trzích v Česku, Polsku, Rumunsku, Německu, Rusku a Estonsku. V České republice má skupina vlastních téměř 400 velkoobjemových souprav.

​Výběr mýtného stagnuje, přesto již překročil celoroční výnos z roku 2016

13.9. – Výběr mýtného od vozidel s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny stagnuje. Za prvních 8 měsíců roku 2023 zaplatili dopravci na mýtném 9,897 miliardy korun, jen o 7,5 milionu korun více, než za prvních 8 měsíců roku 2022. V samotném srpnu v meziročním srovnání poklesl výnos z mýtného o 1,15 procenta na 1,218 miliardy ko­run.

​VCHD Cargo GmbH oznámila změnu sídla

13.9. – Přepravní společnosti VCHD Cargo GmbH učinila strategické rozhodnutí a přestěhovala svoje sídlo z Radeburgu do Alsfeldu v německém Hessensku. Důvodem je výhodná poloha u dálnice A5 na křižovatkách jejích mezinárodních linek i blízkost k dceřiné společnosti Völker Logistik, která v Alsfeldu působí již 18 let.

Rok nazpět stálo CNG až 140 Kč/kg, aktuálně je odpovídající množství i za polovinu ceny benzínu

11.9. - Cena stlačeného zemního plynu (CNG) je oproti loňskému září téměř o 60 % nižší. Průměrných 32 Kč/kg je sice stále o něco více než před ruským vpádem na Ukrajinu, vzhledem k poměrně drahému benzínu ale vychází CNG cenově výrazně lépe. V průměru je ekvivalent litru benzínu levnější o 17 korun, na mnoha čerpačkách však lze odebírat CNG levněji asi o 20 korun.

Kutná Hora vybuduje parkoviště pro 49 aut v Uhelné ulici

11.9. - Kutná Hora vybuduje parkoviště pro 49 aut v Uhelné ulici a investuje do opravy ulic a výstavby chodníků v okolí. Náklady budou několik milionů korun, cena bude známa po dokončení projektové dokumentace a výběrovém řízení. Nyní má město projekt jen pro parkoviště a chce ho doplnit o úpravy okolí, řekl starosta Lukáš Seifert.

spinner