Silniční doprava

Soud zrušil verdikt o změně územního rozhodnutí na D1 u Přerova

21.10. – Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který v červnu potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Příprava této dopravní stavby se kvůli tomu zkomplikuje. Na twitteru to oznámil ředitel Ředitel­ství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Stavba musí začít nejpozději na podzim 2021, kdy pro tento dopravní projekt končí výjimka z EIA.

​Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení k výstavbě D4 mezi Milínem a Lety, stavět se má formou PPP

21.10. - Ministerstvo dopravy (MD) vydalo stavební povolení k vybudování dálnice D4 mezi Milínem na Příbramsku a Lety v jižních Čechách. Úsek dlouhý 11,4 kilometru je součástí dostavby zbývajících 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem. Stát chce D4 postavit formou PPP, tedy za pomoci soukromých peněz, informoval Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Zájezdoví dopravci budou moci žádat o kompenzace od 26. října

20.10. – Zájezdoví autobusoví dopravci budou od pondělí 26. října moci žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Oznámilo to ministerstvo dopravy. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.

Nízké ceny pohonných hmot podpořily oblibu prémiových paliv

18.10. – Spotřeba prémiových paliv kontinuálně roste. Podle odborníků jsou za tím nejen vyšší nároky motoristů, ale také poměrně levné pohonné hmoty. Jejich ceny byly extrémně nízké během jarní koronavirové krize, což přispělo k ještě větší oblibě prémiové nafty i benzínu. Například v odběrech prostřednictvím tankovacích karet poskytovaných nákupní aliancí Axigon se podíl prémiových paliv v posledních letech téměř zdvojnásobil. Ne každá dražší varianta paliva je však nutně prémiová. Pro prémiové palivo totiž neexistuje jednotný standard nebo norma.

​Mercedes Benz představil GenH2 Truck, nákladní vozidlo poháněné palivovými články

Výrobce nákladních vozidel Daimler Trucks představil v září technologickou strategii elektrifikace svých vozidel určených pro rozmanitý provoz od městské rozvážkové dopravy až po mezinárodní dálkovou dopravu – a tím potvrdil svůj zájem o naplňování cílů Pařížské dohody o ochraně klimatu. Akce se zaměřila především na technologii nákladních vozidel s palivovými články na vodík pro segment dálkové dopravy.

Umberto de Pretto (IRU): Jako jediné bezemisní řešení pro kamiony se jeví obnovitelný vodík

Mezinárodní unie silniční dopravy IRU jednala na konci září s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem o strategii EU v oblasti dekarbonizace a o realizaci Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Generální tajemník IRU Umberto de Pretto po jednání uvedl, že IRU je odhodlána pomoci zajistit Zelenou dohodu, a uvítal ochotu komise lépe porozumět realitě komerčních subjektů. Umberta de Pretta jsme proto požádali o podrobnější přiblížení pohledu IRU na tuto problematiku. 

​Praha loni z parkovacích zón získala 750,5 milionu korun

15.10. – Pražský magistrát společně s městskými částmi získal loni z parkovacích zón 750,5 milionu korun, což je meziročně více. Největší částku vybral, stejně jako v minulých letech, v Praze 1 a 2 a nejvíc peněz zaplatili řidiči prostřednictvím parkovacích automatů, celkem přes 349 milionů. Vyplývá to z informačních dokumentů, které pro vedení města vypracovali úředníci. Předloni vybral magistrát v Praze 1 až 8 zhruba 650,5 milionu. Roční parkovací oprávnění stojí 1200 korun.

Zájezdoví dopravci dostanou až miliardu korun, schválila vláda

14.10. - Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu až miliardu korun. Kompenzace, které budou vypláceny za sedačku a den, schválila vláda. ČTK to sdělil ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach. Sdružení bude chtít jednat i o podpoře pro linkové autobusy. Zájezdoví autobusoví dopravci zároveň včera nabídli, že jsou připraveni zdarma vozit děti zdravotníků do škol, které pro ně zůstaly otevřené. Oslovili už ministerstvo školství a také zástupce Prahy, v případě zájmu pak mohou jezdit i v dalších městech. ČTK to sdělila iniciativa Za autobusy.

Do čtvrtka je třeba zaplatit odložené zálohy na silniční daň

13.10. – Do čtvrtka 15. října je zapotřebí zaplatit odložené zálohy silniční daně, které byly původně splatné v dubnu a červenci. Upozornila na to Finanční správa na svém webu. Vláda v březnu jejich splatnost odložila jako jednu z forem pomoci podnikatelům zasaženým pandemií koronaviru. Kromě toho připadá na čtvrtek termín splatnosti běžné zálohy splatné k 15. říjnu. Finanční správa upozorňuje, že zálohu je nutné zaplatit tak, aby peníze byly připsány na její účet nejpozději do čtvrtka.


Nejvyšší soud odmítl dovolání v dieselgate, spor bude řešit obvodní soud

13.10. - Nejvyšší soud (NS) podle týdeníku Euro odmítl dovolání společností Safe Diesel a Support Diesel, které zastupují majitele vozů z koncernu Vol­kswagen. Dotkla se jich aféra dieselgate. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. I po rozhodnutí NS platí, že by měl Obvodní soud pro Prahu 8 znovu rozhodovat o nároku na případnou náhradu škody od koncernových automobilek.

spinner