Silniční doprava

Na obchvatu Olbramovic zaznamenal systém CzechToll v říjnu 132 tisíc mýtných transakcí

24.11. - V říjnu uhradili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích celkem 1,29 mld. korun, což je téměř stejná částka, jako byla předepsána dopravcům v září. Meziročně zpomalil růst výběru mýtného z 6,3 % v září na 4,2 % v říjnu.

Výkony nákladní a osobní dopravy na Slovensku rostou, před covidem-19 byly vyšší

24.11. - Výkony nákladních dopravců na Slovensku letos v září po předchozím dvouměsíčním poklesu meziročně stouply o 9,1 procenta. Dál však zaostávaly za stejným obdobím roku 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové nákaze. Také v osobní dopravě rostly počty cestujících, ale výrazně pomaleji než v předchozích měsících. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Význam LPG roste, potenciál mají obnovitelné plyny bioLPG i rDME

24.11. - V říjnu se v Praze uskutečnila akce českého předsednictví The Future of Gaseous Solutions in the EU Energy Market. Při této příležitosti Česká asociace LPG uspořádala kulatý stůl, který se týkal jen LPG a jeho bio variant. Cílem bylo připomenout význam LPG spolu s bioLPG coby ekologické, a hlavně ekonomické alternativy dnešních fosilních paliv. Kulatého stolu se účastnili zástupci České asociace LPG, evropské asociace Liquid Gas Europe, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu.

ŘSD vypsalo tendr na stavbu dálnice D35 mezi Hořicemi a Sadovou

24.11. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku. Předpokládaná hodnota zakázky je 3,5 miliardy korun bez DPH, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba 10,5 kilometru dlouhého úseku D35 má vydané pravomocné stavební povolení, dokončuje se majetkoprávní příprava. S uvedením do provozu úseku se počítá v roce 2026, uvedlo dříve ŘSD.

České projekty pro vzdělávání řidičů jsou na světové úrovni, na konferenci v Abú Dhabí uspěly

22.11. - Ministerstvo dopravy představilo na konferenci Mobility Education Summit v Abú Dhabí české projekty zaměřené na vzdělávání a zkoušky řidičů. Konkrétně prezentovalo novou sadu testových otázek pro žáky v autoškolách, interaktivní aplikaci simulující nebezpečné situace v provozu Hazard Perception a také dopravně-vzdělávací projekty Učme se přežít a Start Driving.

​První vodíkový Hyundai s nástavbou Schmitz Cargobull schválen pro provoz v Německu

21.11. – Společnost Schmitz Cargobull dodala svému zákazníkovi hylane první klimaticky neutrální kombinaci skříňové nástavby M.KO a vodíkového motoru. Nástavba, vyrobená ve výrobním závodě Schmitz Cargobull v Litvě, je vybavena multifunkční podlahou, dvěma kolejnicemi pro zajištění nákladu a zadním zvedákem a doplňuje vozidlo Hyundai s vodíkovým pohonem.

​David Nurkovič: Elektrifikace nákladní dopravy se bez chytrých IT systémů neobejde

21.11. – Elektromobilita je globální megatrend. Dokazuje to zejména rychle rostoucí segment elektrických osobních vozů, ovšem vliv elektromobility pomalu, ale jistě proniká i do dalších oblastí – jednou z nich je i komerční silniční doprava (zkráceně CRT z anglického pojmu commercial road transport). Jaké specifické požadavky na dopravce elektrifikace flotil klade? A jak jim s nimi mohou pomoci chytré IT systémy? Na tyto otázky odpovídá v následujícím textu David Nurkovič, Product Owner e-Mobility e-Fleet – W.A.G. payment solutions, a. s.

​DB Schenker otestoval elektrický vůz Volta Zero v reálném distribučním prostředí

21.11. – Společnosti DB Schenker a Volta Truck dokončily testování zcela elektrického nákladního vozu Volta Zero. Prototyp se v reálném provozu na silnicích v Paříži objevil poprvé a otestoval si fungování ve skutečném distribučním prostředí. Volta Trucks a DB Schenker budou dále zkoumat možnosti, jak technologii implementovat do běžných logistických operací.

​V Brně kvůli namrzání vozovek vyjelo všech 21 sypačů, spotřebovaly 92 tun soli

20.11. – Kvůli namrzání vozovek a teplotám pod nulou vyjelo dnes na silnice v Brně všech 21 posypových vozů městské společnosti Brněnské komunikace. Spotřebovaly 92 tun posypové soli. V tiskové zprávě to uvedl provozní ředitel firmy Jan Klištinec. Podle webu Tepláren Brno se teploty ve městě kolem osmé hodiny ranní pohybovaly od –1,7 do 0,7 stupně Celsia.

​Lidé si dnes připomínají oběti dopravních nehod

20.11. – Na začátku dálnice D1 si dnes lidé mohou připomenout oběti dopravních nehod. Pietní akt začne v 11:00 u památníku obětí nehod na pražském Chodově. Naváže na něj bohoslužba v kapli na dálnici D5 u Plzně.

spinner