Silniční doprava

Končí tři ze sedmi omezení na D1, na konci listopadu bude dálnice plně průjezdná

1.9. – Na třech úsecích dálnice D1 v délce 32,7 kilometrů zmizí v září dopravní omezení. V říjnu pak bude kompletně dokončen 10kilometrový úsek mezi Souticemi a Loktem. Do konce listopadu chtějí stavební firmy přerušit práce na všech zbývajících 28,3 kilometrech. Celá modernizace dálnice D1 bude hotová na podzim příštího roku.

Policejní akce zjistila u 28 tisíc vozidel 4676 dopravních přestupků

1.9. – Policisté v Česku při bezpečnostní akci od čtvrtka do neděle zjistili 4676 dopravních přestupků, třetina z nich byla překročení povolené rychlosti. Při akci naplánované záměrně na konec letních prázdnin, kdy obvykle houstne silniční provoz, kontrolou prošlo víc než 28 000 aut. Oznámila to mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Spotřeba benzinu a nafty v době pandemie klesla, plynným palivům se daří

31.8. – Ekonomický útlum související s mimořádnými opatřeními kvůli COVID-19 výrazně omezil spotřebu pohonných hmot. Jak již dříve uvedla Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, výtoč benzinu a nafty letos zřejmě nedosáhne úrovně loňského roku.

Konec prázdnin byl klidný, tragických nehod bylo méně než loni

31.8. – Poslední prázdninový víkend byl na silnicích v Česku klidný. Při nehodách od pátku do dneška zemřeli dva lidé, což je o jednoho méně než loni za poslední prázdninový víkend včetně pátku. Vyplývá to z dopravních statistik policie a informací ČTK. Provoz na českých dálnicích byl dnes odpoledne většinou plynulý. Kolony se podle serveru Ředitelství silnic a dálnic DopravníInfo.cz tvořily jako obvykle hlavně v úsecích D1, které jsou zúženy kvůli opravám.

​Ministerstvo dopravy připravilo výzvu OPD na podporu výstavby dobíjecích stanic

31.8. – Ministerstvo dopravy vyhlásilo v pondělí 31. srpna pátou výzvu OPD v rámci dotačního programu na podporu infrastruktury pro alternativní paliva zaměřenou na vybudování tzv. doplňkové sítě dobíjecích stanic (Výzva). Žádosti je možné předkládat do 30. listopadu 2020.

​E-shopy: Prodej dálničních známek by byl pro nás ztrátový

30.8. – Prodej elektronických dálničních známek v internetových obchodech bude pro e-shopy ztrátový. Jejich zapojení do projektu v současnosti nedává žádný smysl. Oznámila to Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která se účastnila veřejné konzultace k projektu.


​Slovenská policie po tragických nehodách zintenzivní kontroly

28.8. – Slovenská policie po nárůstu počtu tragických dopravních nehod ohlásila zintenzivnění kontrol na silnicích, do kterých chce nasadit maximální počet policistů. Zaměřit by se měli na odhalování nejčastějších příčin nehod, informovala ČTK mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová.

Vjezd do centra Brna bude přísnější, návštěvy nevjedou

27.8. – Brno zásadně omezilo vjezd autem do historického jádra města. Úpravu rezidentního parkování, která dopravu v centru omezí, schválili  radní. Řidiči tam již nevyužijí krátkodobé návštěvnické oprávnění. Do centra vjedou autem pouze lidé, kteří tam trvale bydlí nebo podnikají. Změny začnou platit od 1.září. V příštím roce přibude také dalších osm oblastí města s modrými parkovacími zónami. Novinářům to řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

​Policejní akce se od čtvrtka do neděle zaměří na rychlost i pásy

26.8. – Policie naplánovala na konec prázdnin akci zaměřenou na bezpečnost v dopravě. Od čtvrtka do neděle se chce soustředit mimo jiné na dodržování povolené rychlosti a zákazu pití alkoholu, používání bezpečnostních pásů a telefonování za jízdy. Zejména v místech dopravních omezení na dálnicích bude dohlížet i ze vzduchu. Oznámila to mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Dopravci mohou dostat kvůli krizi stamiliony, uvedl v televizi Prima ministr Havlíček

26.8. – Zájezdovým dopravcům by mohl stát dát přímou peněžitou pomoc až v řádu stamilionů korun kvůli krizi způsobené koronavirem. Televizi Prima to řekl ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Pomoc ale ještě musí projednat s ministerstvem financí. Až polovině tuzemských zájezdových dopravců hrozí kvůli omezení cestování v souvislosti s pandemií krach, řekl již dříve ČTK mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.

spinner