Silniční doprava

Letošní veletrh IAA ve znamení elektromobility

Zatímco na běžných silnicích potkáváme těžká nákladní vozidla, která i se vznětovými motory plní přísné emisní normy, v Hannoveru na letošním veletrhu IAA byl k vidění zcela jiný svět – s trochou nadsázky se dá říci, jako by nic jiného než elektromobilita (respektive vodík) v těžké nákladní dopravě již neexistovalo. Přesto však porota soutěže o Mezinárodní nákladní vozidlo roku udělila titul Truck of the Year 2023v provozu reálně využitelnému vozidlu, nové řadě DAF XD.

Zeptali jsme se Martina Felixe, mluvčího Sdružení ČESMAD Bohemia

Jak se silniční dopravci vyrovnávají s vysokými vstupními náklady? Daří se je promítat do cen?

V rámci prvních výzev OPD3 je připraveno 85 miliard

Minulý týden byly vyhlášeny první čtyři průběžné nesoutěžní výzvy Programu Doprava 2021 – 2027 (OPD3). Otevřeny jsou pro Správu železnic (SŽ) a Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Souhrnný příspěvek EU v rámci prvních čtyř výzev je zhruba 85 miliard korun (57,9 miliardy pro ŘSD a 27,1 miliardy pro SŽ). Příjem žádostí začal 10. října. Současně začaly oficiálně fungovat i nové webové stránky OPD3.

Bezpečnost na prvním místě! Řidiči PPL se zdokonalují ve zvládání krizových situací

Nečekané dopravní situace dokážou překvapit i ty nejzkušenější řidiče, kterými jsou například řidiči kamionů, hromadné městské dopravy či přepravních služeb. Pro posílení bezpečnosti na silnici a zvýšení kvalifikace svých řidičů proto balíkový přepravce PPL CZ navázal dlouhodobou spolupráci s Autoklubem České republiky.

Jubilant MAN Česká republika: Vždy na špičce vývoje a nabídky

MAN poskytuje své služby v České republice již třicet let. Již tři desetiletí dodává kompletní dopravní řešení a poskytuje služby tisícům spokojených českých zákazníků. Letos slaví 30. narozeniny pod heslem „Rosteme spolu“.

Ing. Aleš Willert: Letos očekáváme další růst, především díky akvizicím nových zákazníků

Společnost C.S.CARGO loni výrazně zvýšila tržby a otevřela také nové logistické areály. Výhled na letošní rok i další plány nám přiblížil její generální ředitel Ing. Aleš Willert.

ŘSD hodlá v listopadu vypsat tendr na stavbu D35 mezi Hořicemi a Sadovou

26.10. - Ředitelství silnic dálnic ČR (ŘSD) hodlá v listopadu zahájit výběrové řízení na stavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Samotná stavba 10,5 kilometru dlouhého úseku, který má vydané pravomocné stavební povolení, by měla začít v roce 2023, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

V rámci dostavby D4 začaly odstřely skalního masivu u Milína

25.10. - Na stavbě dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, odstartovala jedna z nejvýznamnějších akcí letošního roku. Dojde k odtěžení velkého skalního masivu u obce Milín, který tvoří překážku v budoucí trase komunikace. První odstřely začnou v tomto týdnu.

ŘSD zprovozňuje obchvat obce Církvice na silnici I/38

25.10. - Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozňuje obchvat obce Církvice na silnici I/38. Součástí stavby byly mimo jiné tři mosty, jedna mimoúrovňová křižovatka a tři protihlukové stěny. Během výstavby musela být provedena také přeložka ropovodu Družba.

Dopravci v září za mýto zaplatili 1,29 mld. Kč, meziročně o 6,3 pct víc

24.10. - Dopravci v září zaplatili na mýtných poplatcích 1,29 miliardy korun, meziročně o 6,3 procenta více. Stoupl i počet mýtných transakcí, a to o osm procent na téměř 100 milionů. Růst je zejména výsledkem letního rozšíření mýtného systému o 373 kilometrů silnic první třídy. Informoval o tom dnes správce mýtného systému, společnost CzechToll.

spinner