Silniční doprava

ŘSD vypíše do konce letošního roku výběrová řízení na minimálně 15 nových dálničních a silničních staveb

25.8. – Vzhledem k pokročilé fázi přípravy vypíše Ředitelství silnic a dálnic do konce letošního roku výběrová řízení na minimálně 15 dálničních a silničních staveb s předpokládanou hodnotou 20,6 miliard Kč (bez DPH). Na dalších 14 staveb o celkovém objemu téměř 17 miliard Kč (bez DPH) již výběrová řízení probíhají, případně jsou stavby již připraveny k zahájení.

​Příští rok by mohla začít stavba dalších středočeských úseků D6

25.8. – Příští rok by mohla začít stavba zbývajících tří středočeských úseků karlovarské dálnice D6. Nyní pokračují výkupy pozemků, příprava nejdál pokročila v úseku u Krupé, na něj by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo vypsat tendr na práce ještě letos. Na úseky u Hořesedel a Hořoviček v příštím roce, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký. ŘSD předpokládá, že by úseky měly být hotovy v roce 2024.

​Pražská Jižní spojka bude mezi 5. května a Vídeňskou rozšířena

24.8. – Pražská Jižní spojka bude v úseku mezi kříženími s ulicemi 5. května a Vídeňská rozšířena. Magistrát si nechá vypracovat studii rozšíření komunikace a rovněž nových napojení na zmíněné ulice. Důvodem je zvýšení bezpečnosti a kapacity. Náklady na vytvoření projektu by neměly přesáhnout 3,1 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Jižní spojka je součástí městského, vnitřního silničního okruhu. Z údajů Technické správy komunikací za loňský rok vyplývá, že Jižní spojka je třetí nejvytíženější pražskou komunikací, denně po ní projede 129 000 aut.

Ve Vršovicích a části Vinohrad začaly platit parkovací zóny

24.8. – Ve Vršovicích a části Vinohrad, která spadá pod Prahu 10, začaly platit zóny placeného stání. Magistrát je spouští na žádost radnice městské části, která plánuje placené parkování zavést na celém území Prahy 10. Ve Strašnicích mají začít platit 5. října a v Malešicích 2. listopadu. Za první auto lidé stejně jako v zónách ve zbytku Prahy zaplatí 1200 korun ročně, druhé vyjde na 7000 korun.

​Polovině zájezdových dopravců hrozí krach, krize potrvá do jara

23.8. – Až polovině tuzemských zájezdových dopravců hrozí krach. Současná krize v oboru totiž podle jejich odhadů potrvá zřejmě až do jara příštího roku. Žádají proto o pomoc stát. V současnosti mají autobusoví dopravci zhruba pětinu obvyklého počtu zakázek. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. V Česku krize zasáhla kolem 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.

Na českých silnicích zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí

21.8. – Na silnicích v České republice zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí. V tiskové zprávě to uvedla Hana Estefányi z Centra dopravního výzkumu v Brně. Připomněla, že pás zvyšuje šanci na přežití, nepřipoutaní se každoročně významně podílejí jak na množství usmrcených, tak zraněných. Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, 2110 se těžce zranilo.

Distribuci dálničních známek provede stát a Čepro

20.8. – Stát podepsal smlouvu na distribuci elektronických dálničních známek s Českou poštou a Čeprem. Společné konsorcium státních podniků uspělo s cenově nejnižší nabídkou, proti tendru nebyly námitky. ČTK o tom informoval podnik Cendis, který má přípravu systému elektronických známek na starosti. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

Účet za slevy v dopravě v pololetí klesl o 41 procent na 1,7 miliardy Kč

20.8. – Stát letos za první pololetí dopravcům vyplatil za slevy poskytnuté studentům a seniorům 1,7 miliardy korun, což je meziročně o 41 procent méně. Důvodem poklesu je především omezení provozu během koronavirové krize. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Během krize jezdila vlaky a autobusy zhruba desetina původního počtu cestujících, část spojů dopravci navíc zrušili.

​Starostové žádají, ať je D56 z Ostravy do Frýdku-Místku zdarma

19.8. – Starostové 13 obcí z Frýdecko-Místecka a městských obvodů Ostravy sepsali petici, ve které požadují, aby byla dálnice D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou vyňata ze zpoplatněných úseků. Chtějí pod ni nasbírat co nejvíce podpisů a přinutit orgány v Praze k jednání. ČTK to sdělila mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková.

Kraj zabezpečí silnici z Českého Krumlova, mohla by se tam zřítit skála

18.8. – Jihočeský kraj zabezpečí silnici II/160 z Českého Krumlova do Rožmberka nad Vltavou před rizikem, že se v úseku zřítí skála. Práce za 52 milionů korun začnou v roce 2021. Riziko, že se svah zřítí, je na několika místech vysoké. Česká geologická služba zařadila skálu do katalogu Svahových nestabilit. ČTK to řekly mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová a Hana Brožková z kanceláře jihočeské hejtmanky. Jde o silnici, po níž jezdí řada vodáků, kteří sjíždějí Vltavu.

spinner