Silniční doprava

ŘSD zprovoznilo nový obchvat Svitav za zhruba 800 milionů korun

20.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera zprovoznilo novou silnici I/43 Hradec nad Svitavou – Lačnov, která zároveň tvoří obchvat Svitav. Stavba úseku dlouhého 9,5 kilometru měla podle soutěže stát 787 milionů korun bez DPH, ale bude o něco dražší. Stavěly ji firmy Eurovia CS a M-Silnice. Svitavami dosud projíždělo 12 000 aut denně, řekl novinářům ministr dopravy Martin Kupka.

ČEZ umetá e-autům cestu do hor

19.12. - Horská chata Královka nad Bedřichovem a Penzion U Čápa v Příchovicích jsou prvními místy přímo v Jizerských horách, které na startu nové zimní sezóny začaly řidičům elektromobilů nabízet službu wallboxových dobíjecích hubů. Díky spolupráci majitelů chat s provozovatelem nejvýkonnější a nejrozšířenější české sítě veřejného dobíjení ČEZ tu návštěvníci hor mohou během občerstvení doplnit v jednu chvíli energii u celkem osmi stojanů. Ty zvládnou za cenu pomalého dobíjení obsloužit všechny typy e-aut až dvakrát rychleji než běžné AC stanice. V plánu je osazování dalších podobných míst na českých a moravských horách. Současně ČEZ spouští ultrarychlé dobíjecí stanice v sousedních Krkonoších, nejnověji v Harrachově.

​Emisní norma Euro 7 bude výrazně přijatelnější, potvrzuje to dohoda na jejím finálním znění

19.12. – Návrh nové emisní normy Euro 7 bude nakonec výrazně přijatelnější a realističtější, než bylo původně navrženo. Potvrzuje to finální kompromisní dohoda mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou, která byla dne 18. prosince 2023 dosažena. České republice se během více než rok dlouhého vyjednávání podařilo uhájit všechny své klíčové požadavky. Emisní limity výfukových plynů v případě aut a dodávek zůstanou na úrovni současné normy Euro 6, a to včetně podmínek testování pro osobní vozidla. Dále došlo k prodloužení lhůt vstupu nových pravidel v platnost, zásadních změn doznal i systém monitorování emisí vozidla.

​Satelitní mýtný systém CzechToll oslavil v prosinci čtvrté narozeniny

18.12. – Satelitní mýtný systém CzechToll oslavil 1. prosince své čtvrté narozeniny. Za 48 měsíců v provozu bylo od 1. prosince 2019 jeho prostřednictvím předepsáno na mýtném více než 55 miliard korun. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny tak přesahuje 1,149 miliardy ko­run.

​Evropský parlament přijal kompromisní návrhy týkající se dob řízení řidičů autokarů

18.12. – Plénum Evropského parlamentu přijalo kompromisní pozměňovací návrhy týkající se pravidel řízení a doby odpočinku řidičů autokarové turistiky, které minulý měsíc podpořil parlamentní výbor pro dopravu. Toto hlasování připravuje podle Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) řidiče autokarové turistiky, cestující a provozovatele na pozitivní výsledek během nadcházejících třístranných jednání v lednu 2024 a konečně dává řidičům autokarové turistiky pravidla určená pro jejich profesi.

​První v Česku: GasNet zahájil prodej bioLNG

Společnost GasNet, největší tuzemský distributor plynu a český lídr v LNG pro nákladní silniční dopravu, spustila prodej nízkoemisního zkapalněného biometanu (bioLNG). Je to poprvé v Česku, kdy mohou řidiči kamionů tankovat toto unikátní obnovitelné palivo. Ve srovnání s dieselovým motorem má bioLNG až o 95 procent nižší emise oxidu uhličitého.

​Na konci roku bude v České republice ve výstavbě 210km dálnic, chybí 650km

Koncem letošního roku bude v Česku rozestavěných rekordních víc než 210 kilometrů dálnic, ze základní dálniční sítě chybí dobudovat zhruba 650 kilometrů. Řekl to generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl s tím, že věří, že hotovo by mohlo být do deseti let.

​Společnost DAF představuje řadu Efficiency Champion

18.12. – Po prestižních titulech International Truck of the Year 2022 a 2023 pro nové modely XD, XF, XG a XG+ získala společnost DAF řadu dalších významných ocenění jako uznání špičkové efektivity jejích nákladních vozidel DAF nové generace. Což je skvělý důvod, aby společnost DAF představila novou řadu Efficiency Champions – Šampiony v oblasti efektivity.

​Dálniční síť se podle ministra dopravy v roce 2024 rozšíří o 118 km nových dálnic

16.12. – Dálniční síť v Česku se v příštím roce rozroste o 118,1 kilometru nových dálnic, což je dosud nejvíc. Včera to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Letos bylo v ČR otevřeno 15,4 kilometru dálnic. Největší část v příštím roce přibude na písecké D4, dále jihočeské D3 a jihomoravské D55. Práce pak nově začnou na dalších 117,8 kilometrech dálnic.

​Pražské služby testují elektrický popelářský vůz Mercedes-Benz eActros 300

15.12. – Hlavní město se dál připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků, vyplývajících z klimatického plánu. Pražské služby testují za silného větru, sněhu i mrazu plně elektrický Mercedes-Benz eActros 300 s nástavbou Geesink pro sběr odpadu. Do několika let má technika na bateriový pohon tvořit drtivou většinu vozového parku společnosti. Tím dojde ke snížení negativních dopadů na životní prostředí a pocítí to nejen obyvatelé a návštěvníci metropole, ale i samotní zaměstnanci firmy.

spinner