Silniční doprava

​Prodej automobilů v EU letos zřejmě opět klesne

Vzhledem k tomu, že se očekává, že se trh s automobily v EU letos sníží o více než čtvrtinu ve srovnání s úrovní před rokem 2019, vyzvala Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) k vytvoření politického rámce, který by umožnil jak oživení trhu, tak přechod na nulové emise.

​Středočeský kraj chce, aby ÚOHS prověřil dohody mezi dodavateli cestářů

11.11. – Středočeský kraj dá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil případné kartelové dohody mezi dodavateli krajských cestářů. Zároveň kraj vypíše soutěže na nové smlouvy na zimní a letní údržbu silnic. Rozhodli o tom včera krajští radní, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

Ing. Michal Žižák (EWT) Ekologické trendy se projevují již i u návěsové techniky

Společnost Schmitz Cargobull představila na letošním veletrhu IAA v Hannoveru řadu novinek. Ty nejzajímavější z pohledu českých dopravců a pohled na český trh s přípojnými vozidly nám přiblížil Ing. Michal Žižák, jednatel společnosti EWT, která vozidla značky Schmitz Cargobull do České republiky dováží.

​Právě vyšlo v DN č. 23

Nové modely eCanter a Canter i ve verzích pro stavební sektor

11.11. – FUSO, dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, představila v říjnu na veletrhu bauma 2022 v Mnihcovně nové generace modelů eCanter a Canter, jimiž dokazuje, že má ve svém portfoliu přesvědčivé produkty pro stavebnictví, ať se jedná o užitková vozidla s elektrickým pohonem napájeným akumulátory, nebo o varianty s konvenčními spalovacími motory.

​ACEA: Nový návrh normy Euro 7 může zpomalit přechod na bezemisní dopravu

10.11. – Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) má vážné obavy z dnes zveřejněného návrhu Evropské komise na nové emisní normy pro osobní a dodávkové automobily (Euro 7) a nákladní automobily a autobusy (Euro VII). Se současnými pravidly Euro 6/VI má EU nejkomplexnější a nejpřísnější normy pro emise znečišťujících látek (např. NOx a PM) na světě. Emise výfukových plynů jsou již nyní díky nejmodernějším technologiím vozidel na sotva měřitelné úrovni.

Josef Melzer (ČESMAD Bohemia): Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování silniční dopravy a ekonomiky

Růst nákladů, snaha Sdružení ČESMAD Bohemia o podporu silniční dopravy, která je důležitým přispěvatelem do státního rozpočtu a nedílnou součástí fungující ekonomiky, ale také nejistota ohledně investic do nových technologií v důsledku celoevropské snahy o dekarbonizaci, to jsou témata, která dnes zajímají české silniční dopravce a o nichž jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia a jednatelem společnosti M+L Logistik Josefem Melzerem.

TIMOCOM: Digitalizace je konkurenční výhodou, integrace zvyšuje efektivitu

Digitalizace prostupuje všemi odvětvími a své místo má také v logistice. Firmy jsou neustále nuceny uvažovat nad zaváděním automatizací a moderních technologií, zejména pro úsporu nákladů a zefektivnění procesů. Jaké přínosy má pro dopravní a spediční firmy digitalizace logistiky? Jaký význam má digitalizace pro burzu přeprav nebo vytěžování? Podívejme se, jak na digitalizaci nahlížejí odborníci z firmy TIMOCOM.

Nová řada DAF XD: důraz na pohodlí, bezpečnost a efektivitu

Novou řadu XD pro specializované a distribuční přepravy představil nizozemský výrobce DAF v září na veletrhu IAA v Hannoveru a ihned se dočkala ocenění International Truck of the Year 2023. A o měsíc později jsme si ji již mohli vyzkoušet přímo v provozu v okolí španělské Barcelony.

​CzechInvest a automobilky založily centrum podpory inovací v dopravě

10.11. – Vládní agentura CzechInvest spolu s ministerstvem průmyslu, Sdružením automobilového průmyslu a firmami v oboru založily centrum Mobility Innovation Hub. Platforma má propojovat jednotlivé aktéry na dopravním trhu, podporovat inovace v odvětví a pomáhat jejich zavádění do praxe. Zástupci organizací to uvedli na včerejším zahajovacím setkání.

Vydání DN č. 23

Výběr článků z DN č. 23 přineseme 28. listopadu.

(red)

spinner