Silniční doprava

Stavbaři příští týden zahájí opravu druhé poloviny estakády v Prostějově

23.3. - Stavbaři v úterý zahájí opravu druhé poloviny dálniční estakády v Prostějově, a to ve směru na Vyškov. Kvůli rekonstrukci bude upraven provoz na této části dálnice D46, jejíž pravá polovina byla opravena loni. Pokračování rozsáhlé rekonstrukce estakády za zhruba 350 milionů korun je naplánováno do letošního podzimu. ČTK to sdělil Miroslav Mazal z olomouckého pracoviště ŘSD.

Policie využívá ke kontrolám drony

Jihomoravská policie testuje odhalování dopravních přestupků i s pomocí dronů. Za vzduchu dron pomůže odhalit například předjíždění na plné čáře či nerespektování značek o přednosti v jízdě. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Petr Vala.

Mercedes-Benz Trucks obhájil po jednadvacáté první pozici na českém trhu

Společnost Mercedes-Benz Trucks obhájila po jednadvacáté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad šest tun celkové hmotnosti v České republice. Podrobné výsledky přiblížili na konci února zástupci značky na tiskové konferenci v Praze.

Index: Povinné ručení v březnu dál zdražilo, průměrně stojí 6821 korun

23.3. - Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v březnu pokračovaly v růstu, dosáhly nejvyšší úrovně za poslední tři roky. Průměrná cena povinného ručení činila 6821 korun, za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický automobil v českých domácnostech. Proti únoru zdražilo povinné ručení o 77 korun, meziročně o 230 korun. V příštích měsících se očekává další růst cen.

Generálním ředitelem Tatry se stává Lukáš Andrýsek

23.3. - Do Tatry přichází ke dni 1. 4. 2023 nový generální ředitel Lukáš Andrýsek, který má za úkol zvýšit výrobní kapacity Tatry a optimalizovat průchod zakázek firmou, aby dokázala uspokojit rostoucí poptávku zákazníků. Dosavadní generální ředitel Pavel Lazar v Tatře pokračuje, bude řídit připravovanou společnost TATRA CLASSIC zastřešující aktivity v oblasti muzejnictví a stane se předsedou dozorčí rady akciové společnosti TATRA TRUCKS.

Eurowag je první poskytovatel evropské služby elektronického mýtného v ČR

Společnost Eurowag, přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, získala certifikaci evropské služby elektronického mýtného (EETS) pro české dálnice a silnice první třídy. Eurowag je prvním poskytovatelem EETS v České republice.

Martin Sedlák (SMEČR): Do roku 2030 lze zvýšit výrobu solárních a větrných elektráren na 15 až 20 TWh

Cílem Svazu moderní energetiky ČR (SMEČR) je zajistit dobré podmínky pro technologický růst české ekonomiky, a to za výrazného využití nízkouhlíkových zdrojů energie. O bližší informace, jaké jsou možnosti a cesty k dosažení tohoto cíle, jsme požádali programového ředitele svazu Martina Sedláka.

Komentář: Co přinesl únor v dopravě

Pro zastánce vodíku jako budoucího přednostního zdroje – ale především nositele energie – začal tento týden začal velmi dobrou zprávou od firmy Etzel. Provozovatel zásobníku plynu Storag Etzel společně se svými projektovými partnery úspěšně dokončil první test plynotěsnosti vodíku na kavernovém vrtu. Během přibližně dvouměsíčního zkušebního období bylo do vrtu vpuštěno několik standardních krychlových metrů plynného vodíku ze zelené výroby a provedeny studie těsnosti materiálu.

Reuters: Itálie schválí vyřazení spalovacích motorů, jen když zůstanou biopaliva

22.3. - Itálie varovala Evropskou komisi (EK), že plán na ukončení prodeje aut se spalovacími motory do roku 2035 podpoří jen pod podmínkou, že se budou dál smět prodávat auta na biopaliva. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Evropská unie se snaží odblokovat řešení svého záměru na snížení emisí oxidu uhličitého z au­tomobilů, na poslední chvíli se totiž proti plánu postavilo Německo. Současný plán se nelíbí ani některým dalším zemím včetně České republiky.

Při stavbě dálnice D55 využívá ŘSD novou technologii zakládání mostů

22.3. - Při stavbě dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku využívá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) novou technologii zakládání mostů. Poprvé na dálničním úseku v ČR razí takzvané prefabrikované piloty, které budou součástí mostů u Nedakonic a Polešovic na Uherskohradišťsku. Tradiční vrtané piloty v léto lokalitě nebylo možné použít kvůli problému s podložím, sdělila mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

spinner