Silniční doprava

​PKSGO! je nová obchodní značka skupiny PKS Gdańsk - Oliwa SA

10.4. - Na začátku letošního dubna rozšířila skupina PKS Gdańsk-Oliwa SA trh dopravních a spedičních služeb o značku PKSGO! „Představujeme vám značku PKSGO!, která spojuje to, co umíme nejlépe, a DNA naší organizace,“ řekl Rafał Olszewski, předseda představenstva společnosti PKS Gdańsk-Oliwa SA. „Není náhodou, že v jejím názvu je slovo GO – jedná se o zkratku složenou z prvních písmen společnosti Gdańsk Oliwa. GO je také slovo, které vyvolává představu pohybu, energie a cestování, což je pro dopravu ideální, dodal.

​Stavbaři letos dokončí na dálnici D4 hrubé stavby většiny ze 40 mostů

8.4. – Stavbaři letos dokončí na nově budovaném úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem hrubé stavby většiny ze 40 mostů. Hotovo je v úseku 42 procent všech stavebních prací. Na stavbě denně pracují až stovky strojů a obdobný počet lidí. Vyplývá to z informací, které novinářům za sdružení Via Salis sdělila Daniela Pedret. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024. Kvůli stavbě jsou na různých místech krátké či delší uzavírky, objížďky nebo zpomalení.

​Klimatičtí aktivisté ve Švýcarsku zablokovali klíčový tunel, zasahovala policie

8.4. – Skupina klimatických aktivistů ve Švýcarsku se včera přilepila k vozovce dálnice poblíž vjezdu do Gotthardského tunelu. Policie musela klíčovou dopravní spojnici severní a jižní části země dočasně uzavřít, na místě se tak v době Velikonoc vytvořily dlouhé kolony, informovala agentura DPA. Už před protestní akcí hnutí Renovate Switzerland se kvůli hustému provozu způsobenému velikonočními svátky před severním portálem tunelu vytvořila zácpa dlouhá 15 kilometrů. Podle policie se odehrávaly potyčky mezi nervózními řidiči a šesticí přilepených aktivistů, policisté nakonec členy skupiny po 30 minutách odvedli a zatkli.

​Automatizace v dopravě může vyřešit nedostatek řidičů i zachránit životy

7.4. – Rozvíjející se automatizace v dopravě má široké využití. Jmenujme například ochranu života řidiče ve ztížených či nebezpečných podmínkách nebo řešení nedostatku řidičů v překladištích či depech. V technologicky vyspělých zemích jako USA, Izrael či Japonsko probíhá velice aktivní vývoj technologií pro dálkové řízení silničních vozidel. V České republice se výzkumu v této oblasti věnují například experti z Centra dopravního výzkumu (CDV) a společnost Roboauto. V rámci jejich společného projektu vzniká řídicí stanoviště operátora dálkově řízeného vozidla, který představuje v praxi vysoce uplatnitelný produkt. Zájem o něj projevují zájem zákazníci jak v tuzemsku, tak zejména v zahraničí. Projekt podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) v programu Ministerstva Dopravy DOPRAVA 2020+ částkou 20,4 milionu korun.

​Stát letos zahájí stavbu 105 kilometrů dálnic, otevře jich 15 kilometrů

6.4. – Stát plánuje v letošním roce zahájit stavbu 105 kilometrů dálnic a 18 kilometrů silnic I. třídy. Díky velké rozestavěnosti budou v příštích letech narůstat počty nově otevřených úseků dálnic. Letos se tak otevře 15,4 kilometru, příští rok až 118 kilometrů. Novinářům to dnes řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Loni bylo v Česku zprovozněno 21,2 kilometru dálnic.

​Produkce biometanu roste, v Česku loni pokryl třetinu spotřeby CNG v dopravě

6.4. – Dostatek zemního plynu se po výpadku dodávek z Ruska daří zajistit částečně též prudkým rozvojem výroby biometanu. Jeho produkce se podle sdružení CZ Biom v roce 2022 celosvětově zvýšila o 16 % na rekordních téměř 7 miliard metrů kubických. Je to zásluha především Evropské unie a USA, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu. V Česku se loni biometan podílel na celkové spotřebě zemního plynu v dopravě dle Českého plynárenského svazu z více než třetiny.

​Společnost DAF uvádí na trh kompletní řadu vozidel nové generace

6.4. – Společnost DAF dokončila svou úspěšnou řadu modelů XD, XF, XG a XG⁺ nové generace – doplnila ji sadou tahačů s dvojitými poháněnými nápravami a vozidly s pevnou nástavbou pro terénní a silniční využití. Patří mezi ně nová vozidla XDC a XFC Construction, která jsou nyní k dispozici také ve verzích s nápravami 4×2. Pro aplikace, které vyžadují nejvyšší úroveň odolnosti bez nutnosti vybavení do terénu, představuje společnost DAF novou verzi modelů XD a XF v provedení Extra Robust. Abychom to shrnuli: pro každou aplikaci existuje ten správný DAF nové generace.

​Výstavba vodíkové a dobíjecí infrastruktury se zpožďuje za dekarbonizačními plány EU

4.4. – Evropská unie si v oblasti dekarbonizace dopravy klade velmi ambiciózní cíle a do roku 2035 naplánovala konec spalovacích motorů pro osobní automobily. O několik let později by měly následovat i autobusy a nákladní vozidla. Zatím však provoz jak elektrických vozidel, tak vozidel s vodíkovým článkem, případně přímo spalujících vodík naráží na zcela nedostatečnou infrastrukturu. Upozornil na to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

​Solar Global vybuduje v Napajedlech jednu z prvních plnících stanic na zelený vodík

4.4. – Společnost Solar Global v Napajedlech postaví jednu z prvních veřejně dostupných českých plnících stanic na vodík vyrobený čistě jen z obnovitelných zdrojů energie. Stanice bude veřejně dostupná pro osobní i nákladní dopravu, a jde vůbec o první komplexní pilotní projekt komerční výroby a využití bezemisního zeleného vodíku. Projekt uspěl také v žádosti o dotaci v rámci dotačního programu Doprava, jeho realizaci tak částkou zhruba 40 milionů korun podpoří i Ministerstvo dopravy. To vyčlenilo na podporu vodíkové infrastruktury 300 milionů korun. Do výzvy se přihlásilo šest projektů a společnost Solar Global je jedním ze tří úspěšných uchazečů.

​Modřanská rampa na Jižní spojku se dočká rozšíření

3.4 – Technická správa komunikací (TSK) zahájí 11. dubna 2023 stavební práce na odbočovacím pruhu z ulice Modřanská na Jižní spojku s cílem rozšíření a zvýšení kapacity při nájezdu na Jižní spojku z modřanské strany. Práce jsou naplánovány a koordinovány tak, aby byly ukončeny před zahájeném druhé etapy rekonstrukce Barrandovského mos­tu.

spinner