Silniční doprava

Mezinárodní veletrh autobusové dopravy BUS2BUS

3.4. - Veletrh BUS2BUS se bude konat od 24. do 25. dubna 2024 ne berlínském výstavišti v nové multifunkční hale č. 27 a je pro každého, kdo nabízí nebo hledá něco nového v oboru autobusové dopravy. Veletrh se zaměřuje na všechny aspekty moderních autobusů a získáte díky němu kompletní přehled o trhu. Autobusy si lze také prohlédnout a vyzkoušet „naživo“ v ve venkovní části výstaviště.

Mercedes-Benz Trucks představuje model Actros L s futuristickou kabinou ProCabin, ještě lepší aerodynamikou a inovativními asistenčními systémy

3.4. - Actros L od svého uvedení na trh v červnu 2021 reprezentuje divizi Mercedes-Benz Trucks v prémiovém segmentu těžkých nákladních vozidel s pohonem na naftu. Společnost Daimler Truck nyní posouvá svůj úspěšný vývěsní štít na novou úroveň. Nový Actros L s futuristickým vnějším designem, optimalizovanou aerodynamikou, mnoha komfortními prvky, hospodárnými motory, vysokou úrovní jízdní dynamiky a nejnovějšími asistenčními systémy má všechny předpoklady k tomu, aby bodoval u provozovatelů vozových parků i profesionálních řidičů. Právě představené klasické nákladní vozidlo poháněné vznětovým motorem tak navazuje na úspěšnou historii této modelové řady představené poprvé v roce 1996 a znovu zdůrazňuje ambici divize Mercedes-Benz Trucks vycházet nejlepším možným způsobem vstříc požadavkům zákazníků a jejich řidičů. Stejně jako v minulosti je i dnes pro ni cílem být jedním z průkopníků ve svém oboru, a to i v segmentu konvenčně poháněných nákladních vozidel. Nový Actros L s kabinou ProCabin mohou zákazníci objednávat od dubna 2024 a jeho výroba bude zahájena v prosinci 2024.

CETIN pokryje D1 u Ostravy technologií umožňující jízdy autonomních aut

3.4. - Provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN pokryje v pilotním projektu úsek 125 kilometrů dálnic D1 a A1 mezi Ostravou a polskou Čenstochovou mobilní technologií, která umožní provoz autonomních vozidel. Spolupracovat bude s polskou firmou Cellnex. CETIN to uvedl v tiskové zprávě.

Ideální elektromobil pro Čechy: Sedan s cenou do půl milionu a dojezdem 500 km

2.4. - Velký jako oktávka, za půl milionu a s dojezdem alespoň 500 kilometrů. Tak si Češi představují ideální elektromobil, vyplývá z bleskového průzkumu společnosti Arval. Nejdůležitější je pro české řidiče dostupnost elektroaut a také dostatečná kapacita a životnost baterie. Čistotu provozu elektroaut považují tuzemští řidiči pouze za „cool faktor.“

Intenzita mezinárodní kamionové dopravy od vstupu do EU stoupla o 45 procent

2.4. - Objem mezinárodní silniční dopravy v Česku za posledních 20 let po vstupu do EU narostl o 45 procent na 54,7 milionu tun. Vnitrostátní doprava naopak ve stejném období klesla o 11 procent na 379 milionů tun. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy.

Siemens má v portfoliu novou dobíjecí stanici SICHARGE D 400 kW

31.3. - Společnost Siemens představila novou variantu ultra výkonné dobíjecí stanice SICHARGE D s maximálním výkonem 400 kW, která je určena pro trhy používající normu IEC.

Nový zákon rozšíří povinné ručení na širší okruh vozidel

31.3. - Od pondělí začne platit nový zákon o povinném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Především rozšíří okruh vozidel, za které bude nutné platit povinné ručení. Nově se to bude vztahovat třeba na některé elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry či motorová golfová vozítka. Zvýší se také minimální limity pojistného plnění v případě újmy na zdraví, smrti nebo majetkové škody. Ve všech případech se limit zvyšuje z nynějších 35 milionů na 50 milionů korun. V případě újmy na zdraví nebo smrti se limit vztahuje na každého postiženého, u majetkové škody je limit pro jednu škodní událost bez ohledu na počet poškozených.

Česká dobíjecí infrastruktura je aktuálně velmi dobrá

30.3. - Na 2 600 dobíjecích bodů podpořilo doposud Ministerstvo dopravy v rámci výzev evropských operačních programů. Nynější kapacity tak nejen vystačí pro elektromobily, které se pohybují po našich silnicích, ale zvládly by obsloužit i jejich výrazně vyšší množství. Rezort však nadále pokračuje v podpoře rozvoje dobíjecích míst a řídí se přitom mj. i výzvami a strategiemi stanovenými v memorandu, které podepsal se Škoda Auto.

DAF Trucks obdržela na předávání Fleet News Awards 2024 tři ocenění

29.3. - Již druhý rok po sobě obdržela společnost DAF Trucks na předávání Fleet News Awards 2024 v Londýně ocenění „Fleet Manufacturer of the Year“. Společnost DAF navíc obdržela dvě ocenění za vozidla s podvozkem: nákladní vozidla XD a LF byla v příslušných kategoriích do 12 tun a více označena jako „nejlepší nákladní vozidlo“.

​MŽP odmítlo výhrady odpůrců stavby D3 k prodloužení platnosti EIA

28.3. – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítlo výhrady odpůrců stavby dálnice D3 k prodloužení platnosti stanoviska EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Úřad postupoval striktně podle zákona. Uvedla to mluvčí MŽP Veronika Krejčí. Spolek Alternativa středočeské D3 tvrdí, že prodloužení bylo v rozporu se zákonem, v dokumentaci jsou podle něj neaktuální data.

spinner