Silniční doprava

Scania předala své první čistě elektrické vozidlo ve středoevropském regionu

17.3. – Scania dodala svůj první plně elektrický nákladní vůz v Maďarsku i celém regionu CER, který zahrnuje dále Českou republiku a Slovensko. Společnost WIN Capital převzala toto vozidlo na speciálním galavečeru za přítomnosti Matse Gunnarssona, výkonného ředitele a vedoucího obchodní organizace Scania. Vozidlo bude sloužit k zásobování prodejen Aldi v Budapešti.

MAN hlásí růst prodeje a kladný upravený výsledek navzdory přerušení výroby

16.3. - Navzdory šestitýdennímu zastavení výroby v první polovině roku v důsledku války na Ukrajině a následnému nedostatku komponentů se mnichovskému výrobci užitkových vozidel MAN Truck & Bus podařilo ve finančním roce 2022 dosáhnout tržeb ve výši 11,3 miliardy EUR (10,9 miliardy Kč), což představuje mírný nárůst oproti předchozímu roku.

Přepravní skupina VCHD Cargo loni zvýšila tržby o 23 procent na 1,24 miliardy Kč

16.3. - Přepravní skupina VCHD Cargo loni podle předběžných výsledků vykázala tržby za 1,24 miliardy korun a meziročně si polepšila o 23 procent. Nákladní společnost se sídlem v Kladně posilovala v loňském roce na tuzemském i německém trhu. Vzrostl i počet zaměstnanců. VCHD Cargo to uvedla včera v tiskové zprávě. Hospodářský výsledek nesdělila.

Výběr mýtného v únoru meziročně stagnoval, dopravci uhradili 1,173 mld. korun

15.3. - V únoru uhradili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích 1,173 miliardy korun. Meziročně tak se tak výběr mýtného snížil o 0,6 procenta. Počet mýtných transakcí naopak vzrostl o 3 procenta na více než 86 milionů. Přibližně 89 procent z vybraného mýtného připadlo na poplatky za použití dálnic, zbylých 11 procent uhradili dopravci za jízdu po zpoplatněných úsecích silnic I. třídy.

Ministr dopravy si prohlédl, jak pokračuje stavba nové dálnice D4 Via Salis

15.3. - Krátce po zahájení letošní stavební sezóny se s průběhem dostavby dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti dopravní infrastruktury, přijel přímo včera do terénu seznámit ministr dopravy Martin Kupka. V doprovodu zástupců koncesionáře a zhotovitele si prohlédl klíčová místa budoucí dálnice a přesvědčil se, že investice, která je referenční pro další PPP projekty, pokračuje podle předpokladů.

Goodyear uvádí na trh pneumatiky URBANMAX COMMUTER

15.3. - Společnost Goodyear uvádí na trh nejnovější rozšíření do své řady pneumatik pro veřejnou osobní dopravu. Pneumatiky URBANMAX COMMUTER překlenují mezeru mezi pneumatikami pro dálkové a městské použití. Byly vyvinuty speciálně pro vozidla provozovaná na meziměstských a příměstských spojích („park and ride“) v reakci na zvyšující se poptávku po každodenním dojížděním do práce. V Evropě doprava na takových spojích stále roste, protože místní samosprávy usilují o omezování dopravy přímo v centru měst.

Část obyvatel Církvice si i po otevření obchvatu stěžuje na tranzitní dopravu

14.3. - Část obyvatel Církvice na Kutnohorsku si i po nedávném otevření obchvatu stěžuje na tranzitní dopravu. Důvodem je chybějící napojení tamní čerpací stanice na přeložku silnice I/38. Řidiči, kteří chtějí tankovat, musejí sjíždět z obchvatu a k benzince se dostávají částí obce po původní silnici. Lidé kvůli tomu podepisují protestní petici. Možnému připojení pumpy k obchvatu bude 22. března věnována schůzka zástupců obce, společnosti Tank Ono, Ředitelství silnic a dálnic a projektanta, řekl starosta Jiří Volenec.

​Martin Kupka: Ministři dopravy se shodli na nutnosti odložit účinnost navrhované normy Euro 7

13.3. – Česká republika, Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Portugalsko mají výhrady k současné podobě návrhu nové emisní normy Euro 7 a budou požadovat odložení její účinnosti a některé země i zmírnění jejich parametrů. To je hlavní závěr podnělního jednání ministrů dopravy ve Štrasburku, které svolal český ministr dopravy Martin Kupka.

​Letošní opravy Barrandovského mostu začnou 15. května a potrvají 92 dní

13.3. – Letošní etapa oprav pražského Barrandovského mostu začne 15. května a potrvá 92 dní, tedy do 14. srpna. Opravy zahrnují práce na severní polovině jižního mostu a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib. Doprava bude podobně jako loni vedena ve třech namísto nynějších čtyř jízdních pruzích v každém směru. Barrandovská rampa bude uzavřena. Dělníci mimo jiné opraví svršek mostu a odvodnění, sanují spodní části nosné konstrukce či udělají nové římsy. Město vyzývá řidiče, aby zvážili nutnost jet přes most a využili objízdné trasy.

​ŘSD chystá kompromisní variantu dostavby D6 k německé hranici

13.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje kompromisní variantu prodloužení dálnice D6 z Chebu ke státní hranici s Německem. Čtyřproudou dálnici by ŘSD mohla postavit alespoň k mostu přes přehradu Skalka. Německá strana totiž stále neplánuje na svém území rozšíření silnice k dálnici A93. Ekonomický přínos prodloužení D6 až k hranici tak podle ŘSD není dostatečný. Karlovarský kraj i ministerstvo dál chtějí přesvědčit německou stranu o výhodností propojení dálnice D6 s německou A93, řekl hejtman Petr Kulhánek.

spinner