Silniční doprava

​Dálnice D55 má ulehčit přetížené oblasti střední a jižní Moravy

6.11. – Dálnice D55 by po svém dokončení měla ulehčit dopravně přetížené oblasti střední a jižní Moravy a centrům řady měst. Její dokončení je však stále ještě vzdálené, byť se s její stavbou začalo již v roce 2000. Tento první pouze 1,2 km dlouhý úsek u Olomouce, který však nebyl značen jako dálnice, ale jako R55, byl otevřen 8. listopadu 2002.

​V Jihlavě otevřeli tunel na silnici 38 o den dříve

6.11 – Silničáři otevřeli včera v Jihlavě v 19:00 tunel na hlavním silničním tahu 38. Zavřený byl kvůli pracím, které navázaly na jarní rekonstrukci jeho technologií. Silničáři původně avizovali, že zavřený bude do nedělního večera, nakonec ho otevřeli s předstihem již včera večer.

​Barometr nákladní dopravy ČESMAD Bohemia predikuje hospodářské potíže

5.11. – Sdružení ČESMAD BOHEMIA publikuje na svých webových stránkách další vydání Barometru nákladní dopravy – čtvrtletní hodnocení situace v oboru silniční nákladní dopravy samotnými dopravními firmami. Výsledky jsou na www.odoprave.cz.

​Dachser využívá telematiku pro sledování zásilek ve sběrné službě

4.11. – Mezinárodní logistický provider Dachser spustil sledování výměnných nástaveb přes GPS pomocí technologie 5G/LPWAN a telematických systémů. Od začátku roku vybavil Dachser 8 500 výměnných nástaveb, které používá pro přepravu zboží na dlouhé vzdálenosti mezi svými evropskými pobočkami, inteligentními sledovacími zařízeními. Jednotlivé výměnné nástavby lze tedy sledovat v reálném čase a pomocí internetu věcí přesně kalkulovat časy příjezdu. Nyní Dachser spustil i centrální platformu pro vizualizaci a analýzu všech těchto údajů o poloze přepravních jednotek – včetně údajů z návěsů a tahačů – a „páruje“ je s údaji o zásilkách ve svém systému pro řízení přepravy (TMS). Z této inovace, která přispívá k větší transparentnosti dodavatelského řetězce, těží především zákazníci společnosti Dachser.

​Oficiální český e-shop edalnice.cz nabízí novou službu

4.11. – Od včerejška přibyl na státním e-shopu s elektronickými dálničními známkami edalnice.cz nový rozcestník. Ten uživatele navede na stránky oficiálních e-shopů okolních zemí, kde je možné koupit elektronickou dálniční známku bez dalších dodatečných poplatků.


​Senát schválil zákon, který při zakázkách zvýhodní nízkoemisní vozidla

4.11. – Zadavatelé budou muset u zakázek na zajištění veřejné dopravy stanovit minimální podíl vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi. Vládní návrh nového zákona o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících schválil Senát. Nové pravidlo reaguje na směrnici EU. Podle dřívějšího vyjádření ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, jenž zákon předkládal, jde o čistou transpozici směrnice, kterou vláda nezpřísnila. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

​Končí oprava na D4 mezi Mníškem pod Brdy a Kytínem

3.11. – Dnes má být zprovozněn 3,5kilometrový opravovaný úsek na dálnici D4. Při opravě v pravém jízdním pruhu ve směru na Příbram, přibližně mezi MÚK Exit 18 Mníšek pod Brdy a MÚK Exit 21 Kytín, byla provedena výměna vozovkového souvrství. Provedlo se čištění nezpevněných krajnic, jejich případné rozšíření, úprava do předepsaného sklonu a zpevnění asfaltovým recyklátem. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.


​Divizi Components & Bus Mobility Škoda Group vede od listopadu Petr Novotný

2.11. – Od 1. listopadu posílil tým vrcholového managementu Petr Novotný (50), který nastoupil na pozici President Components & Bus Mobility. Škoda Group tímto krokem zefektivňuje řízení dvou obchodních jednotek, které do této chvíle fungovali odděleně. Jejich činnost je ale vzájemně významně propojená a dohromady mají velký růstový potenciál.

​Eurowag přebírá Inelo Group a rozšiřuje své působení na evropském trhu

1.11. – Eurowag, přední evropský poskytovatel integrovaných řešení v oblasti komerční silniční dopravy (Commercial Road Transportation „CRT“), získal 100 % společnosti Inelo Group, která se zabývá integrovanými technologickými řešeními pro nákladní dopravu v regionu střední a východní Evropy. Transakce rozšíří geografickou působnost společnosti Eurowag na 16 evropských trhů a zhruba zdvojnásobí její základnu telematických zařízení. Zvětší se také produktové portfolio Eurowagu, které bude nově zahrnovat kritická řešení určená k řízení pracovní doby a správě vozového parku. Obojí pomůže zákazníkům prostřednictvím digitalizace zvýšit efektivitu provozu a zlepšit pohodu i bezpečí řidičů.

​Zimní údržbu dálnic a silnic zajistí 201 sypačů a 662 řidičů

1.11. – O sjízdnost dálnic a část silnic se během zimy bude starat 201 sypačů, na kterých se vystřídá 662 řidičů z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle tiskové zprávy ŘSD je připraveno přes 51 000 tun soli a solného roztoku.

spinner