Silniční doprava

​Scania loni vykázala významný růst tržeb a zisku a pokračovala na cestě k udržitelnosti

8.3. – Společnost Scania v průběhu roku 2023 pokračovala ve skvělých výkonech a výrazně zvýšila tržby i zisk. Aktuálně byla zveřejněna výroční zpráva a zpráva o udržitelnosti společnosti Scania, která podrobně popisuje její finanční, sociální a environmentální výsledky v roce 2023.

​DB Schenker čerpá v Červeném Kříži u Jihlavy palivo z udržitelných zdrojů

8.3. – DB Schenker už čerpá palivo HVO100 i v České republice. Společnost Eurowag otevřela u Jihlavy novou samoobslužnou čerpací, kde toto biopalivo nabízí. Udržitelná alternativa nafty logistické společnosti umožní rozšířit nabídku ekologických přeprav. Navazuje tak na pilotní projekt, který se před měsícem spustil v Malackách na Slovensku.

​DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic díky spolupráci se společností ČEZ

7.3. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou dobíjecí síť pro elektromobily o 1 800 dobíjecích bodů společnosti ČEZ, předního českého provozovatele a zároveň tahouna rozvoje české veřejné dobíjecí infrastruktury.

​DHL rozšiřuje svůj udržitelný vozový park v Německu o 178 vozidel IVECO S-WAY CNG

7.3. – Skupina DHL objednala celkem 178 nových vozů IVECO S-Way CNG pro svou společnost Post & Parcel Germany a rozšířila tak svůj vozový park na více než 450 nákladních vozidel na CNG. Nová nákladní vozidla poháněná bio-CNG ještě více sníží uhlíkovou stopu skupiny DHL a významně přispějí k dekarbonizaci silniční dopravy.

​Eurowag otevřel v Jihlava Truck Parku svou první stanici na biopalivo HVO100 v Česku

7.3. – Eurowag, přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, otevřel novou samoobslužnou čerpací stanici nabízející HVO100 u Jihlavy. HVO se vyrábí čistě z obnovitelných zdrojů, dokáže snížit emise oxidu uhličitého až o 90 procent a lze jej bez nutnosti jakýchkoliv zásahů tankovat do většiny vozidel s dieselovými motory, a to beze změny ve spotřebě.

​Společnost PACCAR Parts instaluje první systém napájení u dealera DAF

6.3. – Společnost PACCAR Parts Europe úspěšně implementovala systém napájení v BEST Trucks DAF Electric Truck Center v nizozemském Barendrechtu. Tato mikrosíť se skládá z kombinace 750 solárních panelů umístěných na střeše, systému skladování energie a pokročilých systémů řízení energie. Mikrosíť může dobíjet nákladní vozidla vyjíždějící z dílny a také napájet veřejnou superrychlou nabíječku.

​Pokutu za přetížení kamionu zřejmě budou nově platit jen jeho provozovatelé

5.3. – Pokutu za přetížení kamionu, které by policie zjistila při vysokorychlostním vážení, zřejmě budou napříště platit jen jeho provozovatelé, nikoli také řidiči. Změnu má přinést novela o pozemkových komunikacích, kterou doporučily Senátu schválit bez úprav jeho výbory pro dopravu a ústavně-právní. Horní parlamentní komora má předlohu projednat tento týden.

​ČEZ staví ultrarychlé dobíjecí stanice pro síť KM-PRONA

4.3. – Řetězec čerpacích stanic KM-PRONA věří elektromobilitě a ve spolupráci s provozovatelem nejvýkonnější české sítě veřejného dobíjení ČEZ začíná osazovat své areály ultrarychlými stojany. Po premiéře v krkonošské Velké Úpě vzniknou další stojany umožňující dobití auta za pár minut také na dalších místech. V nejbližší době půjde hlavně o stanice kolem dálnice D10 včetně velkého dobíjecího hubu o 8 stojanech na 57. kilometru u Mnichova Hradiště. Dobíjecí stanice vznikají i díky grantu z Operačního programu Doprava.

​Dálniční známka by měla podle ministra dopravy znovu zdražit od ledna 2025

3.3. – Cena dálniční známky by se měla znovu zvednout od ledna příštího roku. Růst by měla podle vývoje inflace. V dnešním pořadu Týden v politice České televize to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Přesnou částku, o kterou se známka zdraží, zveřejní ve druhé polovině letošního roku. Cena se změnila naposledy 1. března. U ročního kuponu vzrostla z 1500 na 2300 korun.

​Povolení nadrozměrných nákladů je jednodušší, začal fungovat informační systém NADR

2.3. – Ministerstvo dopravy spustilo nový informační systém, skrze který si dopravci mohou zažádat o povolení nadrozměrné přepravy elektronicky. Díky elektronizaci úkonů je proces povolování zvláštního užívání pozemních komunikací nadrozměrnými vozidly významně efektivnější, jednodušší a rychlejší.

spinner