Silniční doprava

ŘSD letos zahájí opravy na zhruba 60 km středočeských dálnic a silnic I. třídy

21.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce letos začít s opravami zhruba 60 kilometrů středočeských dálnic a silnic I. třídy. V plánu je rovněž rekonstrukce sedmi mostů. Na jaře má například začít kompletní oprava mostu přes železnici na silnici I/32 nedaleko Libice nad Cidlinou na Poděbradsku nebo demolice a stavba nového mostu na silnici I/2 v Doubravčanech na Kolínsku. ŘSD letos dokončí i pět větších oprav zahájených v loňském roce, například mostu na D4 u Staré Huti nebo protihlukové stěny na D10. Letos zahájené opravy mají vyjít na více než tři miliardy korun bez DPH, informoval dnes Martin Buček z ŘSD.

Nové úseky D35 odlehčily obcím na silnici I/35, v lednu zde projelo přes 66 tisíc nákladních vozidel

21.2. - Po prosincovém poklesu se výběr mýtného v prvním měsíci roku 2023 vrátil k růstu. Dopravci uhradili za užití zpoplatněních komunikací 1,16 mld. korun, meziročně o 3,4 procenta více. K růstu přispěl i nově otevřený úsek dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem, který měří 14,7 kilometrů. CzechToll zde zahájil výběr mýtného od 1. ledna 2023.

Kraj zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí na D11 Jaroměř - Trutnov

20.2. - Krajský úřad Královéhradeckého kraje dnes zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí na stavbu dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. Po uplynutí lhůty 15 dnů na vyvěšení rozhodnutí nabude územní rozhodnutí právní moci. ČTK to řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Proti územnímu rozhodnutí se v prosinci 2021 odvolal jeden majitel pozemků v Hajnici, v jejíž blízkosti má dálnice vést.

Dálniční známky v Česku zdraží, přibude jednodenní kupon

20.2. - Dálniční známky v Česku zdraží, řekl včera v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj je to nezbytné pro další investice. Nové ceny známek zatím nepředstavil, už dříve ovšem připustil možnost každoročního zdražování o inflaci. Stát zároveň připravuje vznik jednodenních známek. Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není.

Západní okruh Plzně se otevřel řidičům, uleví centru města od dopravy

20.2. - Západní okruh Plzně, největší a nejdražší stavba, kterou dosud realizoval Plzeňský kraj, se dnes v noci poprvé otevřel řidičům. Stavba druhé etapy okruhu, který má v každém směru jeden pruh, stála 2,2 miliardy korun, z toho 1,54 miliardy je dotace EU. Úsek propojí sever Plzně a hlavní tah z Karlových Varů s dálnicí D5 a ulehčí dopravně přetíženému středu města, řekl novinářům plzeňský hejtman Rudolf Špoták.

Slovenská firma Aeromobil, která stála za vývojem létajícího auta, končí činnost

18.2. - Slovenská firma Aeromobil, která stála za vývojem létajícího auta, oznámila ukončení činnosti. Krok zdůvodnila tím, že nezískala nové investory. Například v roce 2017 společnost představila novou generaci modelu létajícího vozidla a zároveň zahájila přijímání předběžných objednávek.

Středočeský kraj chystá opravu silnic na Benešovsku a Kolínsku za stovky mil. Kč

18.2. - Středočeský kraj chystá opravu silnic na Benešovsku a Kolínsku za stovky milionů korun. Nyní požádá o evropské i státní dotace. Pokud je získá, začnou práce. Jde o silnici ze Sázavy do Staňkovic, dále z Miličína na hranici kraje u Petrovic, z Milčic do Kouřimi a také o opěrnou zeď v Pičíně na Příbramsku. Pokračování přípravy jejich rekonstrukce schválili krajští radní, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

Právě vychází v DN č. 3 - 4

Tatra loni vyrobila 1326 vozidel, více než v předchozím roce

17.2. – Automobilce Tatra Trucks se v roce 2022 dařilo, což se promítlo do počtu 1326 vyrobených a prodaných vozů a překonání předpokládaných tržeb. Automobilka také v minulém roce pokračovala v plnění klíčových kontraktů a zahájila vývoj nových generací automobilů svých stěžejních modelových řad i systémů alternativních pohonů. Tyto procesy se zásadním způsobem promítnou do její produkce v následujících letech.

ČESMAD Bohemia: Evropská komise přitvrzuje pro náklaďáky i autobusy

16.2. - Současně, co Evropský parlament potvrdil definitivní konec spalovacích motorů pro osobní automobily do roku 2035, se Evropská komise zaměřila na nákladní vozidla a autobusy. Dle jejího návrhu by všechny nově prodávané nákladní automobily nad 5 tun a dálkové autobusy měly od roku 2030 omezit emise CO₂ o 45 % proti stavu v roce 2019. O pět let později by to mělo být o 65 % a v roce 2040 by se měly emise CO₂ snížit o 90 %. U městských autobusů by měl být podíl zcela bezemisních vozidel již v roce 2030 stoprocentní.

Komentář: ​Co nám dal a vzal rok 2022 v dopravě a logistice

V lodní dopravě se objevilo zcela na vrcholu jedno číslo: 57,4. Je to průměrná marže EBIT deseti největších dopravců kontejnerů podle podílu na trhu (bez MSC) za první čtvrtletí roku 2022. Nikdy v historii přepravy – obvykle s nízkou marží – nebyli linioví rejdaři ziskovější a pravděpodobně již nikdy nebudou. První čtvrtletí tak znamenalo vrchol i konec nebývalého boomu.

spinner