Silniční doprava

EK navrhuje do roku 2030 nulové emise u nových městských autobusů

15.2. - Evropská komise včera předložila návrh, který obsahuje nové ambiciózní cíle snížení emisí oxidu uhličitého pro nová těžká vozidla od roku 2030. Chce tím zajistit omezení emisí oxidu uhličitého v od­větví dopravy. Nákladní automobily, městské autobusy a autokary totiž způsobují přibližně 6 % celkových emisí skleníkových plynů v EU a více než 25 % emisí ze silniční dopravy. Díky navrhovaným přísnějším normám by tak mohl tento segment silniční dopravy přispívat k přechodu na bezemisní mobilitu a pomohl by EU dosáhnout cílů, které si stanovila v oblasti klimatu a nulového znečištění. 

Nové autoškolské otázky, zaměřené na řidiče autobusů a nákladních vozidel představeny

14.2. - Ministerstvo dopravy, Asociace autoškol ČR a ČESMAD Bohemia představily další sadu 38 nových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Tato, již pátá, série se mimo jiné týká zájemců o řidičské oprávnění na autobus, nákladní automobil a přípojná vozidla. Obsahuje i otázky dětské bezpečnosti, hlavně přepravy dětí v autosedačkách apod. V nové sadě jsou zahrnuty i testové otázky týkající se utváření souprav vozidel skupin B+E a B96, jako reakce na časté dotazy řidičů karavanů a podobných vozidel.

Plzeň připravuje první modulární parkoviště na nejlidnatějším sídlišti Lochotín

14.2. - Plzeň chystá stavby takzvaných modulárních parkovišť. Jejich jedno- až dvoupatrové nadzemní stavby jsou výrazně levnější a rychlejší než klasické parkovací domy. První ve městě by mělo vzniknout na místě současného pozemního parkoviště u centra obchodu a služeb ATOM na nejlidnatějším sídlišti Lochotín. Je to levnější a rychlejší stavba a nevyžaduje takový zásah do terénu, náklady budou v desítkách milionů korun, řekl náměstek primátora Pavel Bosák. Klasické betonové parkovací domy s několika patry pod i nad zemí, které město také plánuje, stojí nižší stovky milionů korun.

​DKV Mobility nabízí přístup k více než 400 000 dobíjecím bodům v celé Evropě

14.2. – DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, důsledně rozšiřuje svou síť pro dobíjení vozidel s elektrickým pohonem. Zákazníci společnosti DKV Mobility mohou nyní s kartou DKV +Charge nebo aplikací DKV Mobility dobíjet svá vozidla v jedné z největších sítí pro nabíjení v celé Evropě. K dispozici mají již více než 413 000 zcela nebo částečně veřejných dobíjecích bodů.

​Průzkum: Čekání na peníze z faktur v logistice se loni prodloužilo na dva týdny

13.2. – Rozdíl mezi dobou splatnosti a reálnou dobou zaplacení faktur v logistice se v roce 2022 prodloužil v průměru o dva týdny, ukazuje průzkum firmy 4Trans mezi malými a středními podnikateli. Přitom ještě v roce 2019, před pandemií, byla podle něj doba úhrady faktur v logistice poloviční. Situaci dopravcům komplikují i rostoucí náklady kvůli energetické krizi a stále dražší bankovní financování, uvedla společnost.

​Brusel vnímá české připomínky k normě Euro 7, komise chce společné řešení

11.2. – Evropská komise vnímá připomínky Česka k nové automobilové emisní normě Euro 7, jejíž podobu navrhla v listopadu. Novinářům v Bruselu to včera řekl český ministr dopravy Martin Kupka, který o plánovaném zpřísnění limitů oxidů dusíku a pevných částic z provozu aut jednal s eurokomisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem. Martin Kupka hodlá v nejbližší době hovořit o návrhu s ministry z dalších unijních zemí a zjišťovat jejich pozice.

​Rezidentní parkování v Brně se příští rok rozšíří do osmi nových oblastí

10.2. – Systém rezidentního parkování v Brně se v příštím roce rozšíří do dalších osmi oblastí. S novými modrými čarami, které toto parkování vyznačují, se řidiči setkají v Žabovřeskách, Brně-severu, Novém Lískovci i Židenicích. V tiskové zprávě to za brněnský magistrát uvedla Anna Dudková.

​Británie přitvrzuje proti nelegální migraci

9.2. – S ilegálními migranty využívajícími k překročení hranic kamiony se Velká Británie potýká desetiletí. V roce 2015 se v přístavu Calais vyhrotila situace natolik, že francouzská vláda byla nucena zlikvidovat třítisícové uprchlické městečko migrantů, kteří ohrožovali bezpečnost okolních obyvatel, a především řidičů kamionů, do jejichž vozidel se snažili násilím proniknout.

​Martin Kupka: Emisní norma Euro VII je pro ČR nepřijatelná

9.2. – Ministerstvo dopravy se nebrání snižováním emisí a kladení důrazu na zlepšení životního prostředí. Nová emisní norma Euro VII však v současné podobě může poškodit český i evropský automobilový průmysl a může mít tak dalekosáhlé negativní dopady. Ministr dopravy vyslovil odmítavý postoj po setkání se zástupci Škody Auto, IVECO Busu, Sdružením automobilového průmyslu a Sdružením dovozců automobilů. O změně emisní normy a předložení konkrétních argumentů proti zavedení v současné podobě bude ministr Kupka jednat v Bruselu s eurokomisařem pro vnitřní trh Thierry Bretonem.

​Embargo zatím pohonné hmoty nezdraží, plošné ceny naopak naznačují zlevňování

8.2. – Od neděle 5. února platí v EU embargo na námořní dovoz ruských ropných produktů a současně se na tyto komodity zavádějí cenové stropy. Avizovaný konec „levných“ paliv u čerpacích stanic se však zatím nekoná. Jednak nelze očekávat, že by po zavedení sankcí, o kterých se vědělo půl roku dopředu, nastalo skokové zdražování. Navíc tzv. plošné ceny pohonných hmot naznačují pro nejbližší týdny spíše zlevňování, uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell.

spinner