Silniční doprava

ŘSD dnes otevřelo další úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji z Časů do Ostrova

22.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes otevřelo další úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji z Časů do Ostrova na Chrudimsku. Navazuje na část Opatovice – Časy. Celková délka D35 v regionu se tak prodloužila na více než 30 kilometrů.

Výběr mýta v ČR v listopadu meziročně stoupl o 1,4 procenta na 1,3 miliardy Kč

22.12. - Silniční dopravci zaplatili v listopadu v Česku na mýtném 1,3 miliardy korun, což je o 1,4 procenta meziročně více. Proti letošnímu říjnu se výběr téměř nezměnil. Listopad byl prvním kompletním měsícem, kdy bylo mýtné vybíráno na obchvatech Církvice a Chýnova v celkové délce přes 7,7 kilometru. Informoval o tom dnes správce mýtného systému, společnost CzechToll.

Renault Trucks přidává do systému Optifleet moduly “Health” a “Safety”

21.12. - Optifleet, řešení pro správu vozového parku značky Renault Trucks, pomáhá dopravcům zvyšovat profitabilitu jejich vozidel snižováním provozních nákladů a zlepšovat spokojenost jejich vlastních zákazníků. Pro ještě vyšší produktivitu svých zákazníků přidává Renault Trucks do systému Optifleet dva nové: “Health” a “Safety”. Ty jsou navrženy tak, aby snižovaly riziko nehod a neplánovaných odstávek vozidel na minimum.

Zbývající část obchvatu Frýdku-Místku se otevře v polovičním profilu ve čtvrtek

21.12. - Zbývající část obchvatu Frýdku-Místku se otevře ve čtvrtek večer. Dálnice D48 se tam tak propojí z obou stran, od Brna a Ostravy i od Českého Těšína a Polska. Po druhé části obchvatu se bude zatím jezdit v polovičním profilu, tedy po polovině silnice v jednom pruhu každým směrem. Novinářům to včera ve Frýdku-Místku řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Severovýchodní část obchvatu Pardubic byla zahájena

20.12. - Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu silnice I/36, Pardubice, Trnová – Fáblovka – Dubina. Jedná se o čtyřpruhovou, směrově rozdělenou komunikaci, která bude plnit funkci severovýchodního obchvatu krajské metropole. Stavba se soutěžila v režimu Design&Build.

Nové LNG stanice navzdory plynové krizi přibývají

20.12. - Zkapalněný zemní plyn (LNG) je podle různých studií jediné alternativní palivo aktuálně použitelné pro těžkou nákladní dopravu. Do budoucna tkví jeho potenciál v přechodu na bioLNG, a to při využití stejné infrastruktury. I přes cenové turbulence zemního plynu v Česku nadále vzrůstají počty tahačů poháněných kapalným metanem. V tomto roce také výrazně přibylo plnicích stanic LNG, byť jde celkově stále jen o jednotky. V prosinci zprovoznil jednu plničku GasNet a další dvě vybudoval Eurowag.

Zavedení emisních povolenek podle dopravců zdraží silniční dopravu

20.12. – Zavedení emisních povolenek pro silniční dopravu bude znamenat její zdražení pro zákazníky i veřejnost. Malí dopravci nebo dopravci v méně rozvinutých zemích se mohou dostat do pozice, kdy nebudou stačit kapitálově silnějším konkurentům. Řekl to mluvčí největšího tuzemského sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix. Reagoval tak na informaci o dohodě na úrovni EU na zavedení povolenek pro dopravce.

​ČSAD Uherské Hradiště: Zakázek je hodně, ale chybějí řidiči

19.12. – Pro společnost ČSAD Uherské Hradiště byl rok 2022 z hlediska objemu zakázek výborný, v současné době není problém zajistit nové klienty. Zájem o dopravní služby je obrovský. Problém, se kterým se firma musela vypořádat, bylo dostat do smluvních cen navýšení pohonných hmot. Firma navíc naráží na nedostatek řidičů, což je aktuální téměř na celém světě. U současných zákazníků ČSAD Uherské Hradiště pokrývá 60 až 70 % jejich požadavků. Na parkovišti společnosti stojí zhruba 20 kamionů, se kterými nemá kdo jezdit. Nové zákazníky firma proto ani nevyhledává, není totiž schopna uspokojit veškeré potřeby stávajících klientů. Přitom poptávek je velké množství.

​Operační leasing vozidel u domácností narostl téměř o 40 procent

19.12. – Zájem českých domácnosti o operativní leasing vozů se zvyšuje. Jeho podíl narostl meziročně od ledna do září o 38,5 % procenta a tuzemští řidiči jím financují každé páté auto na leasing. Vyplývá to z aktuální tiskové zprávy České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Češi úvěrovými a leasingovými produkty za 9 měsíců letošního roku financovali 35 184 nově registrovaných vozidel, což představuje čtvrtinu všech nových aut v Česku. Rostoucí zájem o operativní leasing vozů potvrzuje také leasingová společnost Arval, které v letošním roce vzrostla poptávka od fyzických osob o 200 procent, a tito zákazníci podepisují každou šestou smlouvu.

​ŘSD zprovoznilo průtah mezi obcemi Havírna a Bohutín na Příbramsku

19.12. – Ředitelství silnic a dálnic(ŘSD) uvedlo v režimu předčasného užívání stavby do provozu 1663 metrů silnice I/18 na průtahu obcemi Havírna a Bohutín na Příbramsku, s jejíž opravou začalo letos v září. Mimo konstrukčních vrstev vozovky se pracovalo na odvodnění komunikace včetně pročištění a rekonstrukce propustků, pročištění stávajících a zřízení nových uličních vpustí za účelem zajištění plné funkčnosti systému odvodnění.

spinner