Silniční doprava

​Na dostavbě dálnice D4 Via Salis startuje stavební sezóna

3.3. – Pro stavbu dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je rok 2023 třetí stavební sezónou. V jejím průběhu dál stavba výrazně pokročí a řidiči se dokonce již projedou po některých hotových úsecích dálnice. Finalizace některých dálničních úseků si vyžádá také dočasná omezení provozu.

​Kafka Transport a Eurowag spolupracují již skoro 20 let

3.3. – Na začátku stál sám řidič mezinárodní dopravy, jedno pronajaté auto a touha dělat věci jinak. Dnes slaví firma Kafka Transport, a. s. 32 let na trhu. Za úspěchem společnosti stojí nejen odhodlání a schopnosti jejího zakladatele Josefa Kafky, ale – jak sám říká – také podnikatelské štěstí a ti správní partneři, kteří mu pomáhají byznys rozvíjet navzdory složité době i změnám, kterým komerční silniční doprava v poslední době čelí. Už skoro 20 let k těmto partnerům patří i Eurowag.

​Volvo nabízí elektrická nákladní vozidla i pro stavebnictví

2.3. – Společnost Volvo Trucks vyvinula řadu těžkých elektrických nákladních vozidel, která jsou přizpůsobena pro stavební segment. Pomocí elektrických nákladních vozidel mohou nyní společnosti uspokojit rostoucí poptávku po vozidlech s nižší hladinou hluku a nulovými emisemi na městských staveništích a v jejich okolí.

​Dobíjení elektromobilů u stojanů ČEZ v Jihočeském kraji meziročně vzrostlo

1.3. – Celkem 146 358 kWh ekologické elektřiny loni odebrali řidiči elektromobilů na stojanech ČEZ v Jihočeském kraji. V porovnání s rokem 2021 je to o 48 procent více. Souvisí to především se zvyšujícím se počtem čistě elektrických vozidel. Jen loni jich po celé zemi přibylo několik tisíc. Rozvíjel se i počet dobíjecích stojanů. ČEZ jich loni nově zprovoznil 130. Celkově řidiči u zelených stojanů největší české sítě načerpali celkem více než 4,4 milionu kWh certifikované bezemisní elektřiny.

​Kraj Vysočina chce zlepšit systém vážení kamionů u Velkého Meziříčí

1.3. – Kraj Vysočina se chystá zlepšit systém vysokorychlostního vážení kamionů u Velkého Meziříčí. Dynamické váhy, které dokážou auta zvážit za jízdy, tam jsou do silnice druhé třídy napevno zabudované asi sedm let, dopravci ale výsledky vážení zpochybňují, pokuty za přetížení vozidel se od nich nedaří vybírat. Data z nové technologie by měla být „neprůstřelná,“ řekl včera hejtman Vítězslav Schrek. Předpokládaná cena modernizace vah je 15 milionů korun.

​Česká republika žádá odložení platnosti normy EURO 7 a její zmírnění

1.3. – Premiér Petr Fiala je přesvědčen, že je možné automobilovou emisní normu Euro 7 upravit tak, aby byla realističtější a neměla tolik negativních dopadů. Podle předsedy vlády existují signály, že jsou k tomu země Evropské unie připraveny. Uvedl to na včerejší tiskové konferenci po bilanční návštěvě u ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka. Česko bude podle ministra dopravy Martina Kupky prosazovat odklad účinnosti normy a změnu dalších technických požadavků.

​Eurowag otevřel dvě nové LNG stanice, v Česku je jich nyní celkem sedm

28.2. – Zatímco na začátku roku 2022 měli řidiči příležitost plnit nádrže na třech stanicích, na konci uplynulého roku to bylo již sedm stanic. Eurowag v prosinci otevřel dvě z nich, konkrétně plnící stanice na D8 v Kozomíně a D1 v Modleticích.

​Stavbaři budou opravovat dálnici D1 mezi 16. a 21. kilometrem

28.2. – Stavbaře čekají po podzimních přípravách a zimní přestávce hlavní práce na rekonstrukci nedávno opravované dálnice D1, a to mezi 16. a 21. kilometrem. O víkendu mají v plánu instalaci dopravního opatření. Od března do konce června budou pracovat na polovině dálnice na Prahu, od konce června do půlky listopadu v opačném směru na Brno. Řidiči musejí počítat s omezením provozu, informovala mluvčí skupiny Vinci Construction CS Iveta Štočková.

​Das Welt Auto loni prodala 15 042 aut, cena průměrného vozu vyskočila na 553 tisíc korun

28.2. – Das WeltAuto, program prodeje prověřených ojetých vozů, bilancoval vstup do třetího desetiletí svého působení na českém trhu: prodejci Das WeltAuto za rok 2022 předali zákazníkům celkem 15 042 ojetých vozů. Razantně se také zvýšila průměrná cena ojetého vozu – na 553 000 Kč. Původní plány sice nedošly naplnění, nicméně vzhledem k okolnostem je podle zástupců sítě pokles o 10 procent velice dobrý výsledek, za který zástupci značky děkují nejen obchodníkům značky, ale hlavně zákazníkům.

Fyzická tlačítka předčí dotykové obrazovky v nových autech

27.2. - Automobilky dnes hojně využívají k ovládání a zapínání jednotlivých funkcí ve vozidle dotykové obrazovky. Nahradily fyzická tlačítka, která jednotlivé funkce spínala, případně ovládala. Z tohoto důvodu jsme se zaměřili na testování 11 nových vozidel, která využívají dotykové obrazovky pro nastavení různých parametrů ve vozidle, jako jsou například teplota, klimatizace, vyhřívání sedadel, rádio a podobně.

spinner