Silniční doprava

Budimex je připraven zahájit stavbu D11

27.3. – Do roku 2024 vstoupila polská stavební společnost Budimex se ziskem první zakázky v Česku. Vedle poldru u Kutřína na Chrudimsku by však letos měla začít realizovat i první úseky tuzemských dálnic. Aktuálně se chystá na zahájení stavby dálnice D35 mezi Džbánovem a Litomyšlí, kde již podepsala smlouvu s investorem. Připravena je rovněž začít s budováním úseku dálnice D11 mezi Trutnovem a polskými hranicemi. Zde však prozatím není zhotovitel finálně potvrzený.

​Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

27.3. – Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturali­začních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i investicím bude potřebovat i nové kapacity a pracovníky, mimo jiné pro vývoj a konstrukci. Proto Tatra otevřela novou konstrukční kancelář v Brně a plánuje otevření další v Ostravě.

​Siemens uvádí na trh novou dobíjecí stanici SICHARGE D 400 kW

27.3. – Řada SICHARGE D je určena pro dobíjení stávajících a budoucích elektrických vozidel. Proto splňuje všechny příslušné standardy, protokoly a normy a dokáže se přizpůsobit aktuálním i budoucím nárokům na dobíjení. Externí výdejníky typu SICHARGE D umožňují navíc paralelní stejnosměrné dobíjení až čtyř vozidel v rámci jednoho připojení k síti, což optimalizuje dobu dobíjení a zajistí provozovatelům dobíjecích stanic úspory nákladů i prostoru.

​Unijní norma o spalovacích motorech a emisích budí kontroverze od počátku

26.3. – V následujícím textu přinášíme vybrané body dohody, kterou schválily státy EU 28. března 2023 a podle které by měly být veškeré emise ze spalovacích motorů u nových vozidel od roku 2035 v EU zpoplatněny, což by prakticky znemožňovalo po roce 2035 prodej nových benzínových a naftových aut s výjimkou spalovacích motorů pro syntetická paliva:

​Conti Gen5: Hybridní pneumatiky Continental pro regionální nákladní dopravu

Odvětví dopravy a logistiky zažívá nebývalý rozmach. Změny v chování spotřebitelů a rychlý růst online nakupování vedly k tomu, že se doprava stala největším odvětvím obchodu se zbožím v Evropě. Stabilní dodavatelské řetězce jsou životně důležité, regionální doprava nabývá stále většího významu a zejména vozidla zapojená do regionální přepravy zboží musí prokázat schopnost splnit neustále se měnicí požadavky.

​Model IVECO eDaily získal ocenění "Průlom roku v oblasti elektrických dodávek"

26.3. – IVECO eDaily rozšířilo svou rostoucí sbírku oborových ocenění o vítězství v kategorii „Průlom roku v oblasti elektrických dodávek“ na soutěži Fleet News Awards 2024. Soutěž každoročně oslavuje to nejlepší z firemního motorismu ve Velké Británii, od správců vozových parků po dodavatele a výrobce.

​Automatizovaná úhrada mýtného s DKV Box Europe nyní i na Slovensku

26.3. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, nově umožňuje úhradu slovenského mýtného pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny palubní jednotkou DKV Box Europe. Dosud bylo pro úhradu mýtného na Slovensku k dispozici pouze řešení od slovenského provozovatele mýtného systému.

​Německo po částečné legalizaci konopí hledá limit omamné látky THC u řidičů

26.3. – Německo od dubna částečně legalizuje rekreační užívání konopí. Zatím ale není jasné, zda a jak se u řidičů změní tolerovaná hranice THC, tedy jedné z omamných látek. V Německu nyní platí přísný limit, což kritici označují za nespravedlivé, neboť řidiči mohou beztrestně usednout za volat s 0,5 promile alkoholu v krvi. Spolkový ministr dopravy Volker Wissing navrhuje větší toleranci THC, záležitosti se proto už věnuje expertní komise. Výsledek ale nelze odhadovat, neboť někteří odborníci jsou proti zvýšení limitu, zatímco jiní ho naopak podporují.

​Začínají platit opravené sazby mýtného zvýšeného o poplatek za emise

25.3. – Začínají platit opravené sazby mýtného, které se od 1. března zvýšilo o emisní poplatek. Potvrdil to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vláda navýšení mýtného od 1. března schválila i s chybou, kterou ve výpočtu udělali úředníci ministerstva dopravy. Pro většinu nákladních vozů by ale mělo být mýtné po dnešku téměř stejné jako na začátku měsíce, lišit se podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Martina Kupky bude o haléře.


​ŘSD dokončilo demolici nadjezdu na dálnici D1 u Řehořova

25.3. – Ředitelství silnic a dálnic dokončilo veškeré práce spojené s demolicí zastaralého, již nevyhovujícího nadjezdu na dálnici D1 v km 126 u Řehořova. Veškerá dopravní omezení v místě prací skončila a dnes od 5.00 hodin byl na dálnici plně obnoven provoz. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina.

spinner