Silniční doprava

Více než 875 000 řidičů v příštím roce vyprší platnost řidičského průkazu

29.12. - Více než 875 000 motoristů v příštím roce vyprší platnost řidičského průkazu, navíc dalším desítkám tisíc řidičů skončila platnost dokladu letos a dosud si ho nevyměnili. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Počet propadnutých dokladů je tak výrazně vyšší než letos, kdy vypršela platnost průkazu zhruba 414.000 motoristů. Nově ovšem mohou řidiči o výměnu žádat elektronicky.

Prodej elektronických dálničních známek v Česku letos vzrostl o 26 procent

29.12. - V Česku se od začátku loňského prosince do konce letošního listopadu prodalo 7,26 milionu elektronických dálničních známek v celkové hodnotě 5,77 miliardy korun. Počet prodaných známek se meziročně zvýšil o 26 procent z předchozích 5,75 milionu kusů, které měly hodnotu 5,19 miliardy korun. Nejvíce si letos motoristé kupovali kupony s desetidenní platností, zatímco loni nejvíce upřednostňovali roční známku. Sdělil to Jan Paroubek, ředitel státní společnosti Centrum dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS), která prodej zajišťuje. Vzhledem k tomu, že prodej elektronických dálničních známek byl v ČR spuštěn 1. prosince 2020, uvádí CENDIS pro srovnání vždy údaje za období od prosince do listopadu následujícího roku.

ŘSD pokračuje v soutěži na zhotovitele tunelu Homole na budoucí dálnici D35

28.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje ve výběrovém řízení na zhotovitele tunelu Homole na budoucí dálnici D35. Tunel byl kvůli technické náročnosti vyčleněn jako samostatná stavba z úseku Ostrov – Vysoké Mýto, stavět by se mohl začít příští rok. Zahájení výstavby dálnice z Ostrova se plánuje o rok později.

Praha je připravena na novoroční úklid 2023

27.12. - Oslavy příchodu nového roku bývají v hlavním městě nejbouřlivější a po dvou letech spojených s covidovými opatřeními, které přinesly řadu omezení, se lidé do ulic metropole vrátí. Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) se společně s dodavatelem úklidových služeb na tento návrat Pražanů a návštěvníků metropole do centra města pečlivě připravují. Na pravém břehu Vltavy bude uklizena plocha o výměře necelých 150 tisíc metrů čtverečních a na levém břehu pak 41 tisíc metrů čtverečních. Úklid bude zajišťovat stovka pracovníků ručního čištění a více než třicet strojů a další techniky.

V příštím roce stát otevře 15,4 km nových dálnic, o rok později 118 km

26.12. - Dálniční a silniční síť v Česku se v příštím roce rozroste o nových 15,4 kilometru dálnic a dalších 43,1 kilometru silnic I. třídy. Mnohem výraznější rozšíření stát chystá na rok 2024, kdy plánuje otevřít přes 118 kilometrů nových dálnic a 41,5 kilometru silnic I. třídy. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Letos bylo v Česku nově zprovozněno 21,2 kilometru dálnic a přes 14 kilometrů silnic I. třídy.

Karlovy Vary v příštím roce částečně opraví Ostrovský most

26.12. - Karlovy Vary v příštím roce opraví Ostrovský most. Nepůjde o celkovou rekonstrukci, ale o dílčí opravy, které prodlouží jeho životnost do kompletní rekonstrukce. Přednost bude mít Chebský most, který je v horším stavu a i dopravně je důležitější, řekl náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek.

Dopravní rok 2022: nové dálnice, digitalizace i úspěchy na evropské úrovni

25.12 - Zahájení klíčových dopravních staveb, úspěšně zvládnuté předsednictví v Radě Evropské unie, další významný pokrok v digitalizaci dopravních agend, vyjednání rekordního rozpočtu pro dopravní investice nebo organizování humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům. Takový byl rok 2022 na Ministerstvu dopravy.

Od 1. ledna 2023 dojde k několika změnám v síti zpoplatněných komunikací

24.12 – Tento týden byla otevřena další část budované dálnice D35. Na novém úseku mezi Časy a Ostrovem, který měří celkem 14,7 kilometrů, zahájí CzechToll výběr mýtného od 1. ledna 2023. Ke stejnému datu bude spuštěn výběr mýtného také na zprovozněném polovičním profilu II. etapy dálničního obchvatu Frýdku-Místku v délce 4,3 kilometru.

České Budějovice zahájí stavbu parkovacího domu pro 500 aut

23.12. - České Budějovice v lednu Na Dlouhé louce zahájí stavbu parkovacího domu pro 500 aut, náklady jsou zhruba 120 milionů korun. Vznikne na místě, které v současnosti využívají k parkování desítky řidičů. Plocha proto bude od 1. ledna pro vozidla uzavřená. Město vytvoří provizorní parkoviště u nedalekého výstaviště. ČTK to řekla mluvčí českobudějovické radnice Jitka Welzlová.

Do dvou let se dálniční síť rozšíří o 134 km nových dálnic

23.12. - Letošní stavební sezóna končí, celkem bylo do dopravních staveb v Česku investováno ze Státního fondu dopravní infrastruktury 131,7 miliardy korun, což je o 4,1 miliardy více než byl schválený rozpočet pro rok 2022. Aktuálně je ve výstavbě 241,3 kilometrů dálnic a silnic I. třídy. Většina z nich bude otevřena v letech 2023 a 2024.

spinner