Letecká doprava

Šéf Letiště Praha: Letiště letos odbaví 4 miliony lidí a skončí ve ztrátě

17.9. – Pražské letiště by letos mělo podle odhadů odbavit asi čtyři miliony cestujících a společnost Letiště Praha zřejmě skončí ve ztrátě v řádu stovek milionů korun. Obnovování provozu je zatím pomalejší než u některých srovnatelných letišť v Evropě. Přesto bude letiště pokračovat v přípravě paralelní dráhy, některé jiné projekty naopak zreviduje. Novinářům to řekl nový šéf letiště Jiří Pos. Letošní provozní situace tak bude zřejmě podobná jako loni, kdy letiště odbavilo 3,66 milionu pasažérů a skončilo v provozní ztrátě 687 milionů korun.

​Emirates zahájí denní lety A380 do Istanbulu

15.9. – Letecká společnost Emirates zahájí od 1. října denní lety ikonickým letadlem A380 do Istanbulu, bude se jednat o vůbec první komerční linku do/z Turecka, na které bude nasazen tento dvoupatrový airbus.

​Boeing: Globální letecké cestování se vrátí na úroveň před pandemií v roce 2024

15.9. – Globální letecká doprava se na úroveň před pandemií vrátí za dva a půl roku, odhaduje americký výrobce letadel Boeing. Nejdéle bude trvat zotavení u dlouhých mezinárodních linek, uvádí dále včera zveřejněná prognóza. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) loni klesl počet přepravených pasažérů o 60 procent na 1,8 miliardy a odvětví přišlo o 126 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč).

​Eurowings připravují otevření základy v Praze, o místa je velký zájem

14.9. – Německé nízkonákladové aerolinky Eurowings otevřou na podzim svou novou leteckou základnu v Praze, z níž budou létat do 11 míst. V jejím rámci přijmou více než stovku zaměstnanců. O místa je podle firmy velký zájem, přihlásilo se až 6000 zájemců. Dopravce se chce v Praze zaměřit hlavně na pravidelné linky. Řekl to výkonný ředitel Eurowings Jen Bischof.

​Kiwi.com: Češi v létě cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie

12.9. – Nejnovější data (od 1. června 2021 do 31.srpna 2021) společnosti Kiwi.com naznačují, že Češi během letních prázdnin cestovali ve velkém. Letní rezervace se vyšplhaly na 95 procent z celkového počtu cest, které se uskutečnily ve stejném období v roce 2019, tedy v době před pandemií. Mezi nejnavštěvovanější destinace patřily Kyjev, Řím, Malaga, Lvov a Palma de Mallorca. První pětku doplnila další tradiční prázdninová města v Chorvatsku a Itálii. Oproti minulým letům se změnila průměrná cena letenky (pokles o 27 % v porovnání s rokem 2019), stejně tak předstih, s jakým lidé letenky nakupují, či doba pobytu v cílové destinaci.

​Emirates obnovuje linky do Saudské Arábie a Petrohradu

12.9. – Letecká společnost Emirates obnovuje linky do Saudské Arábie (od 11. září) a do Petrohradu (od 8. října). Společnost tímto krokem reaguje na rozvolňující se cestovní omezení a růst celosvětové poptávky po cestování. Dubaj obecně patří mezi Rusy k vyhledávaným destinacím. Město nabízí vše od pohostinství na špičkové úrovni přes příznivé počasí až po nákupní a zábavní aktivity pro všechny věkové skupiny.

​EK: Aerolinky ITA nepřeberou dluh po Alitalii a mohou dostat státní investici

11.9. – Evropská komise dnes oznámila, že schválila státní investici 1,35 miliardy eur (34,2 miliardy Kč) novým italským aerolinkám Italia Trasporto Aereo (ITA), která je nástupcem ztrátových aerolinek Alitalia. EK dále rozhodla, že dřívější státní pomoc 900 milionů eur pro Alitalii nebyla legální a že ITA nemusí dluh Alitalie převzít.

​Německo prodá až čtvrtinu svého podílu v Lufthanse

Německý stát prodá až čtvrtinu svého dvacetiprocentního podílu v letecké společnosti Lufthansa. Informoval o tom německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF. Zmínil přitom pozitivní vývoj největších evropských aerolinek, kterým německá vláda poskytla kvůli dopadům pandemie covidu-19 záchranný balík.

​Wizz Air jedná s Airbusem o koupi nejméně 100 letadel, tvrdí zdroje z odvětví

10.9. – Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air jednají s evropským výrobcem letadel Airbus o nákupu nejméně 100 úzkotrupých strojů. S odvoláním na zdroje z odvětví o tom informovala agentura Reuters.

​Na pražské letiště se vrací další dopravci, ostatní aerolinky přidávají spoje

9.9. – Aerolinky postupně obnovují na pražském letišti další letecké linky. V následujících týdnech spustí nové spoje SkyUp Airlines, Blue Air a Wizz Air, Smartwings pak obnoví lety do Dubaje, Londýna nebo Petrohradu. Po pauze se do Prahy vrací i flydubai, Air Arabia, Ural Airlines nebo Transavia France. Informovalo o tom Letiště Praha. V současnosti fungují na Letiště Václava Havla v Praze přímá spojení do celkem 115 destinací od 45 dopravců.

"U klíčových destinací dochází aktuálně k navyšování provozu. To vytváří příznivé podmínky i pro obnovu příjezdového cestovního ruchu, který na své podstatné oživení po pandemii teprve čeká. Na podpoře tohoto segmentu intenzivně pracujeme s agenturou CzechTourism a Prague City Tourism. Současně připravujeme podporu výjezdového turismu do exotických destinací, kde očekáváme výrazný zájem v nadcházející zimní sezóně,“ uvedl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip.

V září zahájí provoz i nové linky. Wizz Air začne od 18. září létat do Neapole, Blue Air spustí od 20. září spojení do Milána na letiště Linate a ukrajinský dopravce SkyUp Airlines bude od 23. září létat mezi Prahou a Kyjevem až třikrát týdně. Během září plánují obnovit provoz také další dopravci, kteří doposud své lety z Prahy po koronovairové pandemii nespustili. Do Moskvy na letiště Žukovskij začne opět létat společnost Ural Airlines, do Paříže na letiště Orly pak Transavia France. K dispozici jsou také znovu přímé linky například do Bristolu, Nantes, Hamburku či Billundu.

Více letů z Prahy pak od září nabídne airBaltic na trase do lotyšské Rigy, British Airways na londýnské letiště Heathrow či Rossiya Airlines do Petrohradu. Každý den mohou nově cestující využít spojení do Helsinek s Finnair, do Bruselu s Brussels Airlines nebo do Moskvy s ČSA i Aeroflotem. Do významných evropských měst, které slouží také jako důležité přestupní body, navyšují počet frekvencí KLM, Air France i Lufthansa.

Provoz na pražském letišti v posledních měsících postupně roste. Letiště v červenci odbavilo přes 605 000 pasažérů, což je o 53 procent více než v předchozím měsíci. Zároveň jde při meziročním porovnání o nárůst o 140 procent. To překonalo i původní prognózy o růstu po koronavirové krizi. I přes poslední nárůst je však letový provoz nadále hluboko pod čísly před vypuknutím pandemie koronaviru. Pražské letiště kvůli koronavirové krizi loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner