Letecká doprava

​Aero Vodochody za 100 let existence vyrobilo na 11 000 letounů

22.2. – Společnost Aero Vodochody je největším výrobcem letecké techniky v Česku. Historicky tato firma dokonce drží celosvětový primát ve výrobě vojenských proudových cvičných letadel. Letos slaví 100 let své existence.

​Letiště Praha zrekonstruuje pojezdové dráhy za 209 milionů Kč

21.2. – Letiště Praha zrekonstruuje vozovky pojezdových drah B1 a B2 u Terminálu 1 a předělá na nich i naváděcí prvky pro pojezd letadel. Modernizaci provede za téměř 209 milionů Kč stavební společnost Eurovia CS. Včera to sdělil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Dopady na provoz budou podle něj minimální.

​Kraj asi v pondělí vypíše tendr na leteckou linku Brno-Mnichov

21.2. – Rada Jihomoravského kraje asi na pondělním jednání vypíše nové výběrové řízení na provozovatele letecké linky z Brna do Mnichova. V tiskové zprávě to uvedl hejtman Bohumil Šimek. Rada zároveň projedná ukončení smlouvy s firmou BMI regional, která linku zabezpečovala. Firma zkrachovala a s okamžitou platností zrušila všechny lety. Kraj dal loni na linku 22 milionů Kč, podle Bohumila Šimka bude po firmě požadovat zpět maximálně dva miliony Kč. Přesnou částku ukáže ale až vyúčtování. Udělá si ho také Brno, které linku podpořilo miliony Kč. Dalo je ale už v minulosti, loni nepřispělo nic a pro letošek mělo vyčleněno 22 milionů Kč.

​Brno a kraj daly na létání do Mnichova miliony, linka ale končí

18.2. – Jihomoravský kraj s městem Brnem daly v posledních letech desítky milionů Kč na podporu letecké linky z Brna do Mnichova, která fungovala od konce roku 2015. Linka ale končí, protože její britský provozovatel Flybmi zkrachoval. Hejtman Bohumil Šimek včera v tiskové zprávě uvedl, že kraj hradí společnosti náklady měsíčními zálohami, takže by to nemělo znamenat zásadní finanční ztrátu. Přesnou částku ale kraj vyčíslí. Vyúčtování si udělá i Brno, které potom zváží další kroky, řekla primátorka Markéta Vaňková. Kraj i město chtějí zajistit náhradního dopravce. Trvat to ale může i měsíce.

Aktuality ze světa 7/2019 Premium

Aktuality ze světa 7/2019

17.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Svaz varuje před poplatky za vykládku na letišti Frankfurt. Velmi ostrý spor vznikl mezi leteckými speditéry a službou odbavení leteckého zboží Frankfurt Cargo Services (FCS). Jde o poplatky za vykládku exportního zboží, vyhlášené ve výši 3,3 centu za kilogram. Neplatí se za zboží vykládané samotnými řidiči. Německý svaz spedice a logistiky DSLV je přesvědčen, že bez odpovídající dohody s příslušným speditérem je takové účtování poplatků za vykládku nelegální, protože zákonné předpisy vykládkovou povinnost speditérovi nepředepisují. Proto musí být poplatek za vykládku mezi subjektem odbavování zboží a speditérem dohodnut. Svaz doporučuje, aby vlastní a od spolupracujících podniků nasazený jízdní personál pracovní podklady o odbavení nepodepisoval při vlastní vykládce a použití vykládkového zařízení, když o tom není smluvní prohlášení. Lze však očekávat že takový způsob jednání povede k diskusím a může vést ke zpožděním na rampách. Pro případy, že řidič pracovní podklady v zájmu urychlení podepíše, měl by dotyčný podnik sdělit odbavující firmě, že jízdní personál není k uzavírání takových ujednání zmocněn. Při odepření příjmu by měl dotyčný letecký speditér podle DSLV informovat najatého dopravce, že smluvní dodání letecké zásilky ztroskotalo. Současně by měl speditér informovat svého příkazce o překážce v přepravě podle paragrafu 419 BGB. V zájmu vyhnutí se problému na rampě radí DSLV, aby se dotyční letečtí speditéři a FCS informovali o různých právních pozicích tak, aby se následné náklady udržely co nejníže.


​Airbus končí s výrobou letounu A380 superjumbo

15.2. – Evropská společnost Airbus včera ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu na světě přestane kvůli nezájmu zákazníků vyrábět v roce 2021. Letadlo mělo konkurovat legendárnímu boeingu 747, aerolinky ale dávají přednost menším modelům.

​Emirates podepsala smlouvu na dodání 40 letadel A330-900 a 30 A350-900 Premium

​Emirates podepsala smlouvu na dodání 40 letadel A330-900 a 30 A350-900

14.2. – Letecká společnost Emirates dnes oznámila objednávku 40 letadel typu Airbus 330–900 a 30 letadel typu Airbus 350–900. Cena objednávky při ceníkových cenách je v hodnotě 448,9 miliardy Kč (21,4 miliard USD). Letouny nejnovější generace, A330neo a A350, budou společnosti Emirates dodány mezi lety 2021 a 2024. Společnost Airbus a letecká společnost Emirates dosáhly dohody týkající se smlouvy na dodání letounů typu A380. Emirates do konce roku 2021 obdrží dalších 14 letounů A380. Celkový počet těchto letadel ve flotile Emirates tak bude 123.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - leden 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

SUMMIT EVROPSKÉ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI: TEISS AMSTERODAM

ELA informuje členy o akci, která proběhne letos 12. a 13. února. Budou zde představeny paralelní proudy zaměřené na kulturu a vzdělání a dále na hrozby a rizika; uskuteční se tak dvě konference v jedné. TEISS Amsterodam dále zorganizuje workshopy a odborné diskuse u kulatého stolu. Více než 200 profesionálů z oblasti kyberbezpečnosti a informačních technologií přijde informovat o posledních hrozbách a nejlepších zkušenostech při realizaci organizačních změn.

Aktuality ze světa 6/2019 Premium

Aktuality ze světa 6/2019

10.2. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Přístav Hamburk s novou intermodální linkou. Mezinárodní kontejnerová služba Eurogate Intermodal (EI) zahájila dvakrát týdně drážní spojení mezi přístavem Hamburk a terminálem v Singenu v Bádensku – Württembersku. Singen je středisko silniční a železniční dopravy, sloužící jižnímu Německu a regionu tří hranic v čele s jezerem Constance, regionem rakouského Voralbergu a východním Švýcarskem. Nová přímá služba s celkovou kapacitou 88 TEU na jednosměrnou jízdu má za cíl poskytnout zákazníkům alternativu vůči dalším terminálům v regionu B-W spojením vnitrozemské a interní přepravy s námořním přístavem. EI také nabízí zákazníkům kamionovou službu na první a poslední míli z terminálu do konečné destinace. Podnik uvádí, že v rámci nové služby se užívají nejnovější e-lokomotivy, pomáhající snižovat množství emisí C02. „Naším cílem je poskytnout lépe vyváženou alternativu dopravní služby v tomto a sousedních regionech,“ řekl Niels Riedel, šéf obchodu u EI. „Dále shledáváme naši spolupráci s kontejnerovým terminálem TSG Singen jako ideální příležitost k dalšímu rozšiřování naší námořní logistické činnosti. Až dosud byla logistika v tomto regionu zaměřena hlavně na intrakontinentální přepravu s poměrně omezeným přístupem na námořní trasy. S naší novou službou činíme krok směrem ke změně“.

​Růst počtu cestujících i nákladu na letištích v Evropě zpomalil

7.2. – Růstu počtu odbavených cestujících na evropských letištích loni zpomalil na 6,1 procenta z 8,5 procenta v roce 2017. Růst objemu nákladů se pak snížil na 1,8 procenta z předloňských 8,4 procenta. Situace se zřejmě nezlepší ani letos, kdy budou stejně jako loni růstu bránit obavy z dalšího vývoje globální ekonomiky a nejistá situace po odchodu Británie z EU. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil svaz letišť ACI Europe.

spinner