DN č. 8 - Skladová a manipulační technika, CEMAT Hannover 2018, Logistika, vychází 12.4., uzávěrka již 22.3.! 

Letecká doprava

Odvod ze zisku ŘLP státu letos stoupne na 138 milionů

20.3. – Stát by měl letos získat ze zisku leteckých dispečerů téměř 138 milionů Kč, tedy o dvě pětiny víc než loni. Celkem sto milionů bude příjmem rozpočtu ministerstva dopravy a 38 milionů bude využitých na výcvik řídicích letového provozu armády. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy na zítřejší jednání vlády, která musí převod schválit.

Emirates SkyCargo získala certifikaci Cargo iQ

19.3. – Emirates SkyCargo, nákladní divize letecké společnosti Emirates, získala na World Cargo Symposium v texaském Dallasu svou první certifikaci od sdružení Cargo iQ, do něhož vstoupila v roce 2016. Certifikace oceňuje dubajské řídicí středisko nákladních operací.

Zisk Lufthansy se loni zvýšil o třetinu, je potřetí rekordní

16.3. – Čistý zisk německé letecké společnosti Lufthansa se loni zvýšil o třetinu na 2,37 miliardy € (60 miliard Kč). Již třetím rokem byl rekordní. Firmě vzrostly o 12,4 procenta na 35,58 miliardy € i tržby, také díky převzetí letky zkrachovalých aerolinek Air Berlin. Pro letošek společnost podle svého včerejšího sdělení odhaduje mírně nižší zisk, protože kvůli nedostatku pilotů a strojů není schopna dostatečně zareagovat na růst poptávky.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – březen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LETOŠNÍ VĚDECKÁ SYMPOZIA

ELA upozorňuje členy na dvě letošní vědecké akce, které se již ozvaly se žádostmi o příspěvky. Tou první je 9. mezinárodní vědecké sympozium o logistice, které proběhne v Magdeburku ve dnech 13. a 14. června. Pořadatelem je vědecká poradní rada německého Spolkového společenstva Logistika (BVL) – hlavními tématy pak Porozumění budoucí logistice – modely a aplikace. Snahou akce je především podpořit přeshraniční výměnu názorů. Účastníci představí a budou diskutovat o nových modelech a definovat rozvojové elementy.

Řízení letového provozu vycvičí letové dispečery z Malty Premium

Řízení letového provozu vycvičí letové dispečery z Malty

13.3. – Škola pro řídící letového provozu, kterou pod značkou CANI provozuje státní podnik ŘLP, získala další velkou zakázku v zahraničí. Čeští školitelé vycvičí nové kolegy pro středisko řízení letového provozu na Maltě. Na spolupráci se obě strany dohodly letos v lednu, nyní se připravuje smlouva. Minulý týden to oznámil mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Aktuality ze světa 10/2018 Premium

Aktuality ze světa 10/2018

13.3. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Zákazy jízd dieselů v německých městech jsou v zásadě přípustné. Spolkový správní soud tak rozhodl ve smyslu platného práva. Žalovaná města Düsseldorf a Stuttgart ale musí své plány na udržení čistého vzduchu realizovat přiměřeně. Rozsudek počítá s přechodovými lhůtami a postupným zaváděním zákazů. Ve Stuttgartu nejsou zákazy možné před 1. zářím letošního roku. Kromě toho mohou být zavedeny výjimky například pro řemesla. „Je třeba přijmout určité hodnotové ztráty,“ řekl předseda soudu A. Korbmacher. Příslušné zemské úřady mají dohlédnout, aby nedocházelo „k flikování koberce.“

Airbus sníží výrobu A380 a A400M, ovlivní to až 3700 míst

8.3. – Evropský výrobce letadel Airbus potvrdil, že sníží výrobu svých modelů A380 a vojenského A400M. Rozhodnutí může mít dopad až na 3700 pracovních míst ve Francii, Německu, ve Velké Británii a ve Španělsku. Uvedla to firma ve svém prohlášení.

Aktuality ze světa 9/2018 Premium

Aktuality ze světa 9/2018

2.3. - LETECKÁ DOPRAVA – Společnosti Nippon Cargo Airlines (NCA) a Singapore Airlines Cargo (SIA Cargo) podepsaly Memorandum o porozumění (MOU) k vývoji strategického partnerství. Zamýšlené „proposed partnership“ bude postaveno na existujícím bloku prostorových uspořádání mezi oběma leteckými dopravci, jež za posledních pět let významně expandují. Pro první fázi vedení NCA a SIA Cargo odsouhlasilo zavedení sdílení kódu na nákladních linkách mezi Tokiem a Singapurem od 1. dubna letošního roku – za předpokladu, že návrh schválí úřední regulátor. Provozní zisk ve třetím čtvrtletí finančního roku 2017–18 stoupl u SIA Cargo o 35 milionů SGD na 88 milionů za čtvrtletí (plus 66 %). Náklady činily 53 milionů SGD, z části vlivem zahraničních burzovních ztrát a vyšších mezd. Ložný faktor stoupl o 2,4 procentních bodů na 68,3 %.

ČSA budou nově létat mezi Prahou a Ostravou až čtyřikrát denně

1.3. – České aerolinie od května posílí pravidelnou linku mezi Prahou a Ostravou až na čtyři lety denně místo současných dvou. Celkem bude na lince 15 zpátečních spojů týdně. Oznámil to mluvčí ČSA Daniel Šabík. Mezi oběma městy budou ČSA nadále létat turbovrtulovými letadly ATR 42 nebo 72, let potrvá jednu hodinu.

Travel Service odkoupil podíly Korean Air a Priska v ČSA

28.2. – Společnost Travel Service včera odkoupila celkem 64 procent akcií ČSA od Korean Air a státní společnosti Prisko a stala se vlastníkem 97,7 procenta v národním leteckém dopravci. Oznámila to mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková. Cenu neuvedla. Firma Travel Service v ČSA dosud držela 34 procent akcií.

spinner