Letecká doprava

​Německý investor Kühne je největším akcionářem Lufthansy, má v ní 15 procent

8.7. – Německý investor a podnikatel v logistice Klaus-Michael Kühne se stal největším akcionářem aerolinek Lufthansa. Dopravce oznámil, že Kühne svůj podíl zvýšil z dosavadních deseti na více než 15 procent. Už v minulosti Kühne uvedl, že jeho cílem je být pro Lufthansu dlouhodobým, stabilním a spolehlivým partnerem.

​Aerolinky British Airways zruší do konce října dalších 10 300 letů

7.7. – Aerolinky British Airways zruší do konce října dalších 10 300 letů, zejména kvůli nedostatku zaměstnanců. S odvoláním na leteckou společnost o tom dnes informovala agentura AFP.

​Itálie obdržela ze zahraničí nabídky na koupi aerolinek ITA

7.7. – Italská vláda obdržela ze zahraničí nabídky na převzetí národní letecké společnosti Italia Trasporto Aereo (ITA), nástupce aerolinek Alitalia. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Úspěšný prodej by znamenal velké vítězství pro premiéra Maria Draghiho po sérii neúspěšných pokusů, které v posledních deseti let organizovaly předchozí vlády. Generální ředitel ITA Fabio Lazzerini minulý měsíc uvedl, že očekává, že se podaří prodej uzavřít do konce roku.

​Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli

6.7. – Skandinávská letecká společnost SAS požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli a varovala, že stávka pilotů ovlivňuje její finanční situaci a likviditu. Podání žádosti má urychlit transformaci aerolinek, které budou po celou dobu konkurzního řízení nadále poskytovat veškeré služby zákazníkům, i když stávka pilotů zahájená v pondělí ovlivňuje její letový řád, uvedla společnost.

​Piloti aerolinek SAS vstupují do stávky, aerolinky se obávají o přežití

5.7. – Mzdová jednání mezi skandinávskou leteckou společností SAS a jejími piloty včera ztroskotala. Piloti tak vstupují do stávky, která podle vedení ohrožuje budoucnost aerolinek a přispívá k chaosu v cestování po celé Evropě v době, kdy začíná období letních dovolených. Je to první stávka ve velkých aerolinkách v době, kdy se toto odvětví snaží využít plného oživení cestovního ruchu po pandemii nemoci covid-19, uvedla agentura Reuters.

​Čínské letecké společnosti si od Airbusu objednaly téměř 300 letadel

4.7. – Čínské letecké společnosti si od evropského výrobce letecké techniky Airbus objednaly téměř 300 letadel, jejichž hodnota podle katalogových cen přesahuje 37 miliard dolarů (zhruba 880 miliard Kč). Jde o největší objednávku letadel ze strany čínských aerolinek od začátku pandemie covidu-19, informovaly dnes tiskové agentury, které se odvolávají na sdělení jednotlivých aerolinek. Zakázky podléhají schválení akcionářů.

​Martin Kuba: Z Plané u Českých Budějovic by se do tří let mohlo létat na dovolenou

2.7. – Jihočeši by mohli do dvou až tří let létat z letiště v Plané u Českých Budějovic na dovolenou do zahraničí. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba. Kraj jedná se státem o tom, že by se na řízení letiště podílelo Řízení letového provozu, čímž by kraji, jedinému akcionáři letiště, klesly náklady. Kraj dává letišti ročně provozní dotaci kolem 80 milionů korun.

​Reorganizace ČSA skončila, firma splnila podstatné části reorganizačního plánu

29.6. – Reorganizace Českých aerolinií skončila. Insolvenční soud vzal na vědomí splnění podstatných částí reorganizačního plánu podniku. Šlo především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Vyplývá to z informací insolvenčního rejstříku.

​Letištní personál v Německu by mohlo posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka

27.6. – Problémy s nedostatkem personálu na letištích, s nimiž se po zrušení proticovidových opatření se začátkem letní sezony potýká řada evropských měst, bude německá vláda asi řešit dočasným najmutím zahraničních pracovníků. Podle včerejších zpráv místních médií by mohlo personál na německých letištích od července posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka.

​Turismus ve Francii se chystá na obtížné léto se stávkami a frontami

26.6. – Takhle si obnovu po pandemii covidu-19 nepředstavovali – léto bude pro cestovní kanceláře a agentury obtížné. Fronty na evropských letištích se prodlužují a nutí přední aerolinky rušit lety po stovkách. Další výpadky způsobily přeplněné letové plány, které se vzhledem k nedostatku letištního personálu sestavovaly příliš ambiciózně. Společně s plánovanými stávkami zaměstnanců i pilotů vše nasvědčuje tomu, že začátek léta bude bouřlivý. Píše to francouzský list Le Monde.

spinner