Letecká doprava

​Další krok k vlaku na letiště: Správa železnic a Letiště Praha koordinují společné záměry

16.12. - Správa železnic v rámci přípravy projektu modernizace trati Praha – Kladno s připojením na Letiště Václava Havla Praha úzce spolupracuje a koordinuje své záměry s letištěm. V prosinci za tím účelem společnosti uzavřely dvě důležité smlouvy. Konkrétně byly podepsány Smlouva o společném záměru a Smlouva o sdružení sektorových zadavatelů, které umožní společně připravovat a koordinovat jednotlivé projekty výstavby kolejového napojení na území Letiště Praha s ohledem na specifika infrastruktury letiště.


​Britský nejvyšší soud zrušil zákaz rozšíření letiště Heathrow

16.12. – Britský nejvyšší soud umožnil pokračovat v plánech na výstavbu třetí vzletové a přistávací dráhy na londýnském letišti Heathrow. Zrušil rozhodnutí odvolacího soudu, který výstavbu zakázal se zdůvodněním, že strategie nesplňuje aktuální klimatické cíle. Majitel letiště tak nyní může požádat o stavební povolení pro plánovanou dráhu. Stále je však před ní mnoho velkých překážek, včetně toho, že musí přesvědčit veřejnost o důležitosti stavby. I v případě, že dostane firma stavební povolení, poslední slovo bude mít vláda, upozornila BBC.

Oslavy 50 let od vzniku kazí Airbusu koronavirová krize

16.12. – Výrobce letadel Airbus byl založen před 50 lety, 18. prosince 1970, jako francouzsko-německé konsorcium, k němuž se pak přidali Španělé a poté i Britové. Samotný Airbus je součástí Airbus Group, která se původně jmenovala EADS. Konsorcium vyrábí kromě dopravních letadel i kosmické a obranné systémy, vojenské letouny a vrtulníky. Airbus loni poprvé o roku 2011 překonal amerického konkurenta Boeing a stal se světovou jedničkou ve výrobě letadel. Nyní společnost stejně jako její konkurenty zasáhla pandemie nového typu koronaviru.

Společnost flydubai před Vánoci obnoví lety do Dubaje

15.12. – Letecká společnost fly­dubai obnoví od 23. prosince svou pravidelnou linku z Prahy do Dubaje. Do Spojených arabských emirátů bude létat dvakrát týdně. Do Prahy se tak přes současnou krizi a pokles leteckého provozu vrátí další dálková linka. Informovalo o tom Letiště Praha. Z Dubaje létají do Prahy také Emirates.

​Koronavirus zvýšil zájem o přeměnu osobních letadel na nákladní

14.12. – Pandemie covidu-19 zvýšila zájem o přeměnu starších osobních letadel na letadla nákladní. Letecké společnosti a pronajímatelé letadel tak sázejí na rozmach internetového obchodu a využívají poklesu cen starších letadel, uvedla agentura Reuters.

Letiště Heathrow zavře kvůli malému provozu jeden terminál

12.12. – Britské letiště Heathrow zavře kvůli malému provozu způsobenému koronavirovou pandemií do konce příštího roku jeden ze svých čtyř terminálů. O sdělení letiště informovala agentura Reuters. Dříve nejrušnější evropský letecký uzel obsloužil v listopadu o 88 procent méně pasažérů.

​O funkci ředitele pardubického letiště má zájem 11 uchazečů

10.12. – Do výběrové řízení na ředitele či ředitelku společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické letiště, se přihlásilo 11 uchazečů. ČTK to řekl předseda představenstva firmy Petr Juchelka. Dosavadní ředitelka Hana Šmejkalová ve funkci skončí.

​Boeing dodal první letadlo 737 MAX od zrušení zákazu

9.12. – Americký výrobce letadel Boeing v úterý dodal první stroj 737 MAX od listopadového zrušení zákazu tato letadla provozovat. Letadlo podle médií převzala společnost United Airlines. Potížím ale Boeing čelí i nadále, jiné aerolinky totiž dřívější objednávky dál ruší. Letadla Boeing 737 MAX nemohla do vzduchu od loňského jara, kdy úřady po celém světě nařídily stroj po dvou tragických nehodách odstavit.

Bloomberg: Airbus chce za letošní rok dodat zhruba 530 letadel

8.12. – Evropský výrobce letadel Airbus chce letos dodat zhruba 530 letadel, napsala agentura Bloom­berg s odvoláním na obeznámený zdroj. Výrobce informoval, že za listopad dodal 64 strojů a úhrnem dosud za celý rok 477 letadel. Říjnové dodávky Airbusu činily 72 strojů, loni v listopadu jich dodal 77.

Francie hodlá vložit další miliardy eur do Air France

8.12. – Francouzská vláda hodlá na jaře příštího roku vložit další čtyři až pět miliard EUR (zhruba 106 až 132 miliard Kč) do domácí letecké společnosti Air France a zdvojnásobit svůj podíl v podniku ze současných 14 procent.

spinner