Letecká doprava

České aerolinie obnoví lety do Jerevanu

1.9. - České aerolinie (ČSA) od 2. října obnoví provoz na lince Praha – Jerevan. Na tuto trasu se ČSA vrací po pěti letech. Linka do hlavního města Arménie bude provozována 2× týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Během zimního letového řádu budou ČSA nadále provozovat pravidelné letecké spojení do Paříže (až 2× denně), Madridu (2× týdně) a do dalších více než 20 destinací je možné letět na linkách code-sharových partnerů.

Nedostatek kontejnerů a nízká cena ovlivňují svět námořní přepravy

1.9. - Globální námořní obchod čelí složitému prostředí, které přináší několik zásadních výzev. Vedle postupného obnovování narušených dodavatelských řetězců se setkáváme s poklesem poptávky po dopravních kapacitách, což způsobuje snižující se sazby v námořní dopravě. Cena za přepravu dvanáctimetrového kontejneru z Asie do Evropy poklesla ze 14 tisíc USD na pouhých 1700 USD. Pro mnohé přepravce se klesající cena za dopravu stala významným bodem zlomu. Prognózy na rok 2023 navíc naznačují, že situace se pravděpodobně v nejbližší době zásadně nezlepší. Možný problém v letošním roce představuje skartace 600 tisíc přepravních kontejnerů.

Corendon Airlines budou testovat zónu bez dětí za příplatek

31.8. - Letecká společnost Corendon Airlines chce zjistit, zda budou cestují ochotní připlatit za cestu bez dětí. Turecký dopravce oznámil, že od listopadu bude na letech mezi Amsterodamem a karibskou destinací Curaçao prodávat zónu pouze pro dospělé, respektive pro lidi starší 16 let. Informovala o tom agentura AP. Lidé tak stráví cestu v klidném prostředí a rodiče se nebudou muset obávat, že jejich plačící nebo neposední potomci budou obtěžovat spolucestující, uvedla letecká společnost.

Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo zavádějí pilotní projekt „bezpapírových“ logistických linek

29.8. - V době digitální transformace a důrazu na environmentální odpovědnost je snižování spotřeby papíru i zefektivňování provozu stále důležitější. Společnosti Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo proto zavádějí projekt „bezpapírových linek“ spojujících Evropu s Asií.

​Češi mají větší zájem o cestování s nízkonákladovými dopravci, tvrdí prodejci

23.8. – Zájem o cestování s nízkonákladovými dopravci v posledních letech u českých zákazníků roste. Může za to úpadek českého dopravce ČSA nebo nová základna Eurowings na pražském letišti, a s tím spojená větší nabídka přímých nízkonákladových spojů. Vyplývá to z vyjádření prodejců letenek. Ceny letenek se zvýšily zejména na dálkových trasách.

​Eurowings rozšiřují partnerství se společností Smartwings

22.8. – Společnost Eurowings ze své pražské základny posiluje celoevropský růst. Největší německá volnočasová letecká společnost prohlubuje spolupráci s přední českou leteckou společností Smartwings. V rámci oboustranné dohody o sdílení letů lze nyní spoje provozované společností Smartwings z Prahy rezervovat také pod kódy letů Eurowings.

​Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranky v regionu

22.8. – Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranné služby (LZS) v regionu. Obávají se možného přesunu do sousedního Karlovarského kraje, o němž se začalo hovořit po návštěvě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka v Karlových Varech začátkem srpna. Ministr po jednání s vedením kraje uvedl, že by LZS mohla začít fungovat v Karlovarském kraji příští rok. Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor Plzně Roman Zarzycký poslali ministrům průmyslu a zdravotnictví otevřený dopis, jehož text má k dispozici. Ministerstva i vláda stále deklarují, že LZS z Plzeňského kraje neodejde.

​Letiště Praha v příštím roce čeká růst počtu cestujících o 10 procent na 15 milionů

19.8. – Letiště Praha v příštím roce očekává zvýšení počtu cestujících a chce odbavit 14,9 milionu lidí. Podle dosavadního vývoje upravilo vedení letiště letošní výhled počtu cestujících na 13,6 milionu, příští rok tak předpokládá desetiprocentní nárůst počtu odbavených. Za letošní červenec a polovinu srpna letiště zatím odbavilo 3,1 milionu cestujících. Nejžádanější destinací je v letním letovém řádu tradičně Londýn.

​Léčiva bude DB Schenker nově přepravovat letecky a po moři

18.8. – Přeprava zdravotnických a farmaceutických zásilek podléhá přísným pravidlům. Díky certifikaci Life+ je DB Schenker v Česku a na Slovensku může nově posílat také letecky nebo po moři, a rozšíří tak své služby v oblasti skladové logistiky zdravotnického materiálu a léčiv.

​Funkcionalita na Letuška.cz umožňuje ukázat ceny sedadel tří tříd KLM a Air France

15.8. – Společnost Asiana na svém portálu Letuška.cz spustila evropsky ojedinělou funkcionalitu. Ta na jedno kliknutí umožňuje ukázat ceny sedadel tří cestovních tříd leteckých společností KLM a Air France, zároveň zobrazí jejich kompletní palubní služby ve zvoleném termínu do zvolené destinace. Jde o nové pojetí nabídky letenek, které má učinit z vyhledávání letenek a létání samotného ještě komfortnější zážitek. Usadí do pohodlnějších sedadel za příjemné ceny více cestujících, ale také je seznámí s celou produktovou nabídkou.

spinner