Letecká doprava

​Air India se chystá objednat přes 200 Boeingů a nejméně 200 Airbusů

18.12. – Letecká společnost Air India se chystá objednat přes 200 letadel Boeing a nejméně 200 strojů Airbus. O obměně a rozšíření flotily pod vedením skupiny Tata s odvoláním na své zdroje z odvětví informovala agentura Reuters. Hodnotu objednávek zdroje neuvedly. Reuters už v neděli uvedla, že se Air India blíží zadání objednávek bezmála 500 letadel, z toho 400 úzkotrupých, v celkové hodnotě v řádu desítek miliard dolarů.

​IATA: Letecká doprava je pro evropsku konkurenceschopnost zásadní

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zveřejnilo výsledky průzkumu mezi 500 evropskými podnikateli. Tito vedoucí představitelé podniků, kteří využívají leteckou dopravu k přeshraničnímu podnikání, potvrdili, že letecká doprava je pro jejich obchodní úspěch rozhodující.

​Czech Airlines Technics bude další tři roky zajišťovat údržbu letadel pro Finnair

14.12. – Dlouholetá spolupráce společnosti Czech Airlines Technics s dopravcem Finnair bude pokračovat. Původní tříletá smlouva na těžkou údržbu letadel totiž byla díky uplatněné opci prodloužena o další tři roky. Czech Airlines Technics tak bude v Hangáru F na Letišti Václava Havla Praha pokračovat v údržbě flotily úzkotrupých letadel typu Airbus A320 Family společnosti Finnair, která celoročně využívá jednu údržbářskou linku.

​Boeing získal od United Airlines největší objednávku na letadla 787

14.12. – Americké aerolinky United Airlines si objednaly od společnosti Boeing 100 letadel 787 Dreamliner a dalších 100 letadel 737 MAX. Pro Boeing je to největší objednávka strojů Dreamliner a pro United největší objednávka velkých letadel s dvěma uličkami. Aerolinky to oznámily v tiskové zprávě. Katalogová hodnota celé objednávky podle agentury Reuters činí asi 43 miliard USD (991,4 miliardy Kč). Konečná cena se může lišit, protože výrobci letadel poskytují u větších objednávek výrazné slevy.

​Letiště Praha je stále bezpečným místem pro cestování. Obhájilo akreditaci od ACI

13.12. – Letiště Praha nadále poskytuje bezpečný zážitek pro všechny cestující. Dokazuje to certifikát ACI Airport Health Accreditation, který pražské letiště opět získalo za vysokou úroveň přijatých cílů a opatření v oblasti zdraví. Ta vedou k větší bezpečnosti cestujících, kteří létají přes Prahu. Certifikace oceňuje, že nastavené standardy odpovídají požadavkům mezinárodních organizací, které v letectví působí.

​Letiště v Plané u Českých Budějovic slaví 85 let od zahájení provozu

12.12. – Letiště v Plané u Českých Budějovic patřilo po druhé světové válce mezi důležité základny československého a později českého letectva. Stíhací piloti však aerodrom, zkolaudovaný v původní podobě 13. prosince 1937 pro civilní provoz, opustili koncem roku 1994. Poté ještě nějakou dobu sloužil armádě hlavně jako opravárenská základna a v roce 2005 éra vojenského letectví na jihu Čech skončila a začala se psát nová kapitola letiště. Vznikem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, a. s., byla v roce 2006 zahájena éra civilního letectví.

​Belgie uvalí daň na soukromá letadla a krátké lety

11.12. – Belgie uvalí nové daně na starší a hlučnější letadla, soukromé letouny a krátké lety. Cílem je snížit hluk a znečištění ovzduší. V současné době musí letadla využívající bruselské letiště platit daň stanovenou podle úrovně hluku při startu a přistání. Dosud byla od této daně osvobozena malá letadla, jako jsou soukromé tryskáče.

​Ministerstvo dopravy spustilo Portál dopravy pro digitální dopravní služby

9.12. – Ministerstvo dopravy spustilo nový Portál dopravy. Umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. Tento nástroj je podle resortu dopravy dalším krokem v digitalizaci dopravních agend do roku 2025.

​Aero Vodochody je významným dodavatelem pro nejžádanější dopravní letadlo na světě

8.12. – Na rozvoji civilního letectví, které 7. prosince slavilo svůj mezinárodní den, se významně podílí i Aero Vodochody. Vyvinulo a nyní vyrábí náběžnou hranu křídla pro Airbus A220, který je v současnosti ve světě nejžádanějším dopravním letadlem ve své kategorii. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) pravidelně v den výročí svého založení připomíná, mimo jiné, důležitost mezinárodní průmyslové spolupráce.

​Výrobce letadel Airbus se vzdal letošního plánu odbytu, splnit ho nedokáže

7.12. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus se vzdal letošního plánu odbytu. Firma chtěla letos dodat na trh zhruba 700 strojů, do konce roku to ale nestihne, uvedla ve svém sdělení. Airbus nicméně zároveň potvrdil svůj letošní finanční výhled.

spinner