16.11. – Letecká společnost Emirates je podle žebříčku Safe Travel Barometer nejbezpečnější aerolinkou na světě, a to na základě toho, jak dokázala reagovat na pandemii COVID-19.
Letecká doprava
16.11. – Jihokorejské aerolinky Korean Air převezmou za 1,8 bilionu wonů (36 miliard Kč) zadluženého domácího rivala Asiana Airlines. Jihokorejská letecká jednička to uvedla s tím, že se tak dostane mezi deset největších leteckých společností na světě. Je to největší přeskupení sil v jihokorejském letectví od založení Asiany před olympijskými hrami v roce 1988 a první velké sloučení aerolinek od začátku koronavirové pandemie.
15.11. – Aerolinky Qantas, které byly založeny před 100 lety, 16. listopadu 1920, jsou australskou vlajkovou lodí. Zároveň jim patří třetí místo mezi nejstaršími stále provozovanými aerolinkami na světě. Firma přezdívaná „létající klokan“ byla původně leteckou taxislužbou. Dnes zajišťuje její flotila s asi 160 stroji lety do více než 80 destinací. Qantas jsou součástí třetí největší letecké aliance Oneworld.
14.11. – Nákladní divize letecké společnosti Emirates SkyCargo začala využívat Airbus A380 k vybraným charterovým operacím pro urgentní přepravu nákladního zboží v rámci své letecké sítě. První takový let přepravil potřebný zdravotnický materiál mezi Soulem a Amsterdamem s mezipřistáním v Dubaji.
14.11. – Růst letecké dopravy v příštích dvaceti letech dál potáhne Čína, předpověděl americký výrobce letadel Boeing. Firma odhaduje, že čínské aerolinky za uvedené období nakoupí 8600 letadel úhrnem za 1,4 bilionu dolarů (31,3 bilionu Kč). Loni Boeing předpovídal, že jich Čína pořídí 8090.
14.11. – Skupina Emirates zveřejnila pololetní výsledky finančního roku 2020/2021. Výnosy skupiny Emirates byly během prvních šesti měsíců finančního roku 2020/2021 vyčísleny na 13,7 mld. AED (3,7 mld. USD), což znamená pokles o 74 % v porovnání s výnosem 53,3 mld. AED (14,5 mld. USD) za stejné období v loňském roce. Tento dramatický pokles výnosů byl způsoben pandemií COVID-19, která prakticky zastavila cestování po celém světě na mnoho týdnů v důsledku uzavírání státních hranic a cestovních restrikcí. V rámci opatření k omezení pandemie pozastavila i společnost Emirates pravidelné lety přes Dubaj, na 8 týdnů během dubna a května 2020, stejně tak dnata.
12.11. – Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku ve středu odletěl první spoj na nové pravidelné lince mezi Ostravou a Prahou. Dřívější pravidelné letecké spojení na této trase skončilo po 83 letech loni v lednu. Nové spojení dočasně zavedl polský dopravce LOT Polish Airlines, létat bude na této lince v obou směrech pětkrát týdně, sdělil ČTK obchodní ředitel letiště Stanislav Bujnovský.
10.11. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) je v závěrečné fázi hodnocení navrhovaných změn u letadla Boeing 737 MAX, které již téměř dva roky nesmí létat. Celý proces by měl být ukončen v příštích dnech a povolení k letům by mohl stroj získat 18. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
10.11. – Evropská unie zavedla cla na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Po pondělní videokonferenci ministrů obchodu to oznámil místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Cla na zboží v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů (téměř 90 miliard Kč) začíná evropský blok vybírat od úterý. Podle německého ministra hospodářství Petera Altmaiera dala většina ministrů najevo, že jejich státy doufají po zvolení nového amerického prezidenta ve zlepšení obchodních vztahů.
8.11. – Letiště Tegel, které během studené války bylo hlavním leteckým uzlem západního Berlína, dneškem končí provoz. Leteckou obsluhu německé metropole tak plně přebírá nové letiště Willyho Brandta, které bylo uvedeno do provozu před týdnem v sobotu.