Letecká doprava

Airbus zvýšil díky nárůstu dodaných letadel upravený zisk EBIT o 82 procent

5.5. - Evropský výrobce letadel Airbus zvýšil v prvním čtvrtletí upravený provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o 82 procent na 1,26 miliardy EUR (přes 31 miliard Kč). Přispělo k tomu zvýšení dodávek letadel a jednorázová změna, která souvisí s výpočtem penzí. Vyššímu zisku zamezily dopady ruské invaze na Ukrajinu. Podnik o tom informoval ve výsledcích hos­podaření.

Nové berlínské letiště v loňském roce vykázalo ztrátu 569,1 milionu EUR

4.5. - Letiště Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska v loňském roce vykázalo ztrátu 569,1 milionu EUR (14 miliard Kč). Včera to při představení obchodní zprávy za rok 2021 oznámila šéfka letiště Aletta von Massenbachová. Výraznější zlepšení situace očekává letiště v letošním roce, hospodaření ale i tak kvůli dluhům a pohledávkám zůstane v červených číslech.

​Společnost flynas zahájila přímé pravidelné lety z Prahy do Rijádu

2.5. – Na pražském letišti se poprvé představila nová letecká společnost, saúdskoarabský dopravce flynas, který minulý pátek zahájil pravidelné přímé lety mezi Prahou a Rijádem. Nová linka slibuje silný potenciál pro posílení příjezdového cestovního ruchu ze Saúdské Arábie a celého blízkovýchodního regionu. Pro cestující z Čech pak otevírá nové možnosti při cestách ať již do Saudské Arábie, či do vzdálenějších destinací v Asii s přestupem v Rijádu.

​Před 90 lety bylo otevřeno letiště v Pardubicích

2.5. – Letiště v Pardubicích, které je dnes regionálním uzlem s civilním i vojenským provozem, bylo otevřeno před 90 lety, 3. května 1932. Civilní letiště v Pardubicích funguje od roku 1994. Provozo­vatelem civilní části letiště je společnost East Bohemian Airport (EBA), kterou vlastní ze dvou třetin město Pardubice, z jedné třetiny Pardubický kraj. V minulosti se hodně orientovalo na ruskou klientelu, v letech 2015 a 2016 jejich počty významně poklesly, velký dopravce přesunul lety do Prahy. Na letišti, které zažilo kvůli covidové pandemii dva obtížné roky, se každoročně koná letecký den Aviatická pouť.

​Skupina Kuehne+Nagel má za sebou silné první čtvrtletí roku 2022

29.4. – Začátek hospodářského roku 2022 se pro skupinu Kuehne+Nagel nesl ve znamení pokračující vysoké poptávky po kvalitních přepravních službách. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se skupině podařilo zlepšit všechny klíčové ukazatele: čistý obrat vzrostl o 68 % na 10,2 miliardy CHF, EBIT o 160 % na 1,1 miliardy CHF, výnosy o 162 % na 832 milionů CHF a volné cash flow o téměř 1 miliardu CHF. Konverzní poměr, který vyjadřuje podíl EBIT na hrubém zisku skupiny, dosáhl 38,1 %.

​Nespokojení řídící letového provozu v Polsku odvolali záměr v práci skončit

29.4. – Řídící letového provozu v Polsku, kteří jsou nespokojeni s pracovními podmínkami a s výši své mzdy, odvolali úmysl v práci skončit. Podle odborů se dohodli se zástupci polské vlády, že zůstanou alespoň do 10. července, informovala agentura Reuters. Znamená to, že hromadné rušení letů, které hrozilo od neděle, je prozatím zažehnáno.

​Boeing prohloubil v prvním čtvrtletí ztrátu na 1,24 miliardy dolarů

28.4. – Americký výrobce letadel Boeing prohloubil v prvním čtvrtletí ztrátu na 1,24 miliardy dolarů (28,8 miliardy Kč) z 561 milionů USD ve stejném období loni. Provedl velké odpisy a zaznamenal ztráty v oblasti civilních letadel a obrany. Jak ztráta tak pokles tržeb byly větší, než odhadovali analytici, akcie firmy proto před zahájením obchodování vykazovaly pokles přibližně o čtyři procenta.

​Polsko se kvůli nespokojeným řídícím letového provozu chystá na omezení letů

27.4. – Řídící letového provozu v Polsku se stále nedohodli na zvýšení platů a na zlepšení pracovních podmínek. Zástupci jejich odborové organizace ZZKRL se proto znovu sejdou se zástupci Polské agentury pro leteckou navigaci (PAŽP), informovala agentura PAP. Bez dohody hrozí, že od neděle bude letecká doprava nad Polskem výrazně omezena, před čímž už minulý týden varovala evropská organizace pro bezpečnost letecké navigace Eurocontrol.

​Eurocontrol: Spor kolem dispečerů by mohl omezit letový provoz nad Polskem

24.4. – Polský úřad pro civilní leteckou dopravu výrazně sníží počet letů v polském vzdušném prostoru, pokud se nepodaří dospět k dohodě ve sporu ohledně mezd a pracovních podmínek letových dispečerů. Uvedla to evropská organizace pro bezpečnost řízení letového provozu Eurocontrol.

​American Airlines snížily ztrátu, hlavně díky březnovému oživení poptávky

22.4. – Americká letecká společnost American Airlines Group v prvním čtvrtletí snížila ztrátu bez mimořádných položek na 1,51 miliardy USD (33,8 miliardy Kč), zatímco před rokem ztráta činila 2,74 miliardy USD. Největšímu leteckému dopravci na světě pomohl vysoký růst počtu cestujících za březen, který vykompenzoval slabší lednový výkon způsobený koronavirovou variantou omikron.

spinner