Letecká doprava

​Aerolinky Air France-KLM budou v nákladní dopravě spolupracovat s CMA CGM

19.5. – Francouzsko-nizozemské aerolinky Air France-KLM budou v letecké nákladní dopravě spolupracovat s francouzskou přepravní společností CMA CGM. Ta v nich získá až devítiprocentní podíl v rámci možného zvýšení kapitálu ze strany letecké skupiny. Firmy to uvedly ve svém včerejším sdělení. Reagují přitom na rostoucí poptávku po letecky dopravovaném zboží po celém světě a snaží se zvýšit odolnost globálních dodavatelských řetězců.

Letiště Praha spouští nábor, přijme až 200 nových zaměstnanců

16.5. - Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021. S předpo­kládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo pracovní poměr. Nejvíce potřebné profese aktuálně zahrnují pracovníky bezpečnostní kontroly, pracovníky odbavení cestujících a pracovníky nakládky a vykládky letadel. Pro mnoho zájemců může být atraktivní široká nabídka zkrácených a flexibilních úvazků.

Pardubické letiště skončilo minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu korun

16.5. - Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje mezinárodní civilní letiště v Pardubicích, skončila minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu korun, v roce 2020 ztráta dosáhla 42,5 milionu korun. Celkové výnosy vloni dosáhly 55,9 milionu korun, rok předtím to bylo 42,4 milionu korun. V roce 2019 před vypuknutím pandemie činily celkové výnosy 66,5 milionu korun. Největší tržby minulý rok společnosti plynuly z prodeje zboží, hlavně leteckého paliva, z přistávacích, přibližovacích, handlingových a parkovacích poplatků a z poplatků za cestující. Téměř 18 milionů korun EBA získala z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu a ostatních provozních výnosů a úroků. Výsledky značně ovlivnila protiepidemická omezení. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Emirates Group zveřejnila hospodářské výsledky za finanční rok 2021-22

15.5. - Emirates Group v pátek 13. května zve­řejnila výroční zprávu za rok 2021–22. Celá skupina vykazuje výrazné oživení napříč všemi jednotlivými podniky. Dubajská národní agentura pro leteckou dopravu dnata se navrací k ziskovosti, stejně tak bylo zaznamenáno výrazné příjmové zlepšení, jak na straně Emirates, tak i dnata. Toto oživení souvisí s obnovou letecké dopravy a cestovních aktivit, které byly v důsledku pandemie omezeny.

DACHSER zajistil dlouhodobou kapacitu pro letecké cargo

13.5. - DACHSER Air & Sea Logistics rozšiřuje svůj charterový program na trase mezi Šanghají a Frankfurtem nad Mohanem na období od května 2022 do dubna 2024. Společnosti to umožní i nadále nabízet svým zákazníkům spolehlivé přepravní kapacity. DACHSER létá dvakrát týdně na trase mezi Asií a Evropou se širokotrupým letadlem, které najednou přepraví 33 tun nákladu.

ČSA požádaly insolvenční soud o vyřazení pohledávek Airbusu, ten je měl stáhnout

11.5. - Zadlužené České aerolinie (ČSA) požádaly insolvenční soud, aby vyřadil z řízení pohledávky společnosti Airbus za více než 17 miliard korun. Podle letecké společnost je Airbus v minulých dnech stáhl. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. ČSA jsou v úpadku od loňského března, letos v dubnu schválili věřitelé i soud jejich reorganizaci.

DHL Express oznamuje dvě dosud největší dohody o udržitelném leteckém palivu

10.5. - DHL Express oznámila významný krok směrem k dekarbonizaci letecké logistiky a její udržitelnosti. Společnost DHL potvrdila novou strategickou spolupráci se společnostmi bp a Neste k poskytnutí více než 800 milionů litrů paliva pro udržitelné letectví (SAF) společnosti DHL Express během příštích pěti let. Nové dohody tvoří jednu z dosud největších dohod SAF v letectví. Tyto obchodní dohody, spolu s dříve oznámeným zavedením SAF v síti DHL v San Franciscu (SFO), East Midlands (EMA) a Amsterdamu (AMS), překročí 50 procent cíle DHL Express k dosažení 10 procent přimíchávání SAF v rámci letecké přepravy do roku 2026. DHL očekává, že strategická spolupráce ušetří přibližně dva miliony tun emisí oxidu uhličitého během životního cyklu leteckého paliva – ekvivalent ročních emisí skleníkových plynů ve výši přibližně 400 000 osobních aut.

IATA: Letecká doprava se vrátí na úroveň před pandemií už v roce 2023

10.5. - Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) se odvětví vrátí na úroveň před pandemií už v roce 2023, tedy o rok dříve, než organizace dosud odhadovala. Ke skokovému nárůstu chuti po létání vedlo celosvětové rušení omezení souvisejících s covidem-19, které uvolnilo poptávku zadržovanou během posledních dvou let, kdy vlády uzavřely hranice. Agentuře Reuters to na konferenci v Rijádu řekl generální ředitel IATA Willie Walsh.

Americký Boeing přesune centrálu blíž k hlavnímu městu

6.5. - Americký výrobce letecké techniky Boeing přesune svou firemní centrálu z Chicaga do Airlingtonu nedaleko Washingtonu. Chce být blíže vládě, která je jeho nejdůležitějším zákazníkem. Firma to uvedla ve čtvrtek na svém webu.

Aerolinky Air France-KLM zlepšily hospodaření, Lufthansa snížila ztrátu

5.5. - Francouzsko-nizozemské aerolinky Air France-KLM v prvním čtvrtletí hospodařily s čistou ztrátou 552 milionů eur (13,6 miliardy Kč), příjmy ale více než zdvojnásobily. Uvedly to dnes v tiskové zprávě. Díky zájmu o letenky a nižším nákladům tak firma překonala vlastní odhady. Německý konkurent Lufthansa pak meziročně snížil čistou ztrátu o 44 procent na 584 milionů eur, výsledek ale zaostal za očekáváním. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.

spinner