Letecká doprava

​Smartwings loni zdvojnásobily tržby a pokračují v restrukturalizaci

18.10. – Tržby letecké společnosti Smartwings se v loňském roce zdvojnásobily a dosáhly celkové výše 19,3 miliardy korun. Oproti roku 2021, kdy tržby z prodeje služeb činily 8,2 miliardy korun, jde o nárůst o 11,1 miliardy, tedy na 234,50 procenta roku předchozího. Provozní výsledek hospodaření loni vzrostl na 766,3 milionů korun, meziročně o 1,79 procenta. Společnost v roce 2022 zaznamenala také výrazný růst přepravních výkonů.

​Letecký provoz na Letišti Praha se kvůli pravidelné údržbě krátkodobě přesune na vedlejší dráhu

16.10. – Pravidelná podzimní údržba hlavní dráhy přesune letecký provoz na Letišti Praha krátkodobě na vedlejší runway. K uzavření hlavní dráhy dojde ve vybraných dnech a v sekvencích v období mezi 16. a 27. říjnem, vždy pouze v denních hodinách od 8 do 16 hodin. Nezbytné práce zahrnují odstranění gumy, obnovu značení, kontrolu revizních šachet, pravidelné geodetické měření nebo údržbu podzemních objektů a poklopů.

​Komerční lety v EU podle Eurostatu stále nejsou na úrovni před pandemií

15.10. – Komerční lety v Evropské unii stále nejsou na úrovni před pandemií covidu-19. V září sice meziročně stouply o 7,9 procenta na 605.806 letů, ale za zářím roku 2019, tedy před vypuknutím pandemie, zaostaly o 8,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat na svém webu.

​Mezinárodní letiště České Budějovice ukončilo první sezonu, odbavilo 5000 lidí

15.10. – Letiště České Budějovice ukončilo první sezonu se statusem civilní mezinárodní letiště. Od srpna, kdy provoz zahájilo, z něj odlétlo na dovolenu přibližně 5000 lidí. Naposledy na něm přistál ve čtvrtek spoj z turecké Antalye. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba.

​ACI Europe: Osobní letecká doprava na evropských letištích oživí v roce 2024

12.10. – Osobní doprava na evropských letištích by měla plně oživit v roce 2024. To je o rok dříve, než se původně čekalo. Kvůli geopolitickým a strukturálním změnám však budou mezi jednotlivými letišti přetrvávat značné rozdíly ve výkonnosti. Uvedla to organizace ACI Europe, která zastupuje evropská letiště. V letošním roce by objem osobní dopravy na evropských letištích měl dosáhnout 95,5 procenta objemu roku 2019, tedy doby před pandemií nemoci covid-19.

IAG jedná s Airbusem a Boeingem o potenciální objednávce širokotrupých letadel

8.10. - Společnost International Airlines Group (IAG), která je vlastníkem aerolinek British Airways a Iberia, jedná s Airbusem a Boeingem o potenciální objednávce širokotrupých letadel. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom v pátek informovala agentura Bloomberg. Britsko-španělská skupina hodlá modernizovat svou flotilu strojů určených na dlouhé lety. Zúčastněné strany se k věci nevyjádřily.

Letiště Praha se zapojilo do oslav 100. výročí Českých aerolinií

7.10. - Je tomu 100 let, co se začal psát příběh Českých aerolinií, který je v mnoha ohledech propojený s historií samotného pražského letiště. Letiště Praha se proto k oslavám s radostí připojuje. České aerolinie byly založeny 6. října 1923. Od roku 1937 následně přestěhovaly svou základnu na tehdejší ruzyňské letiště.

Ekonomika u protinožců roste, DSV vypravilo zásilku až do Nové Kaledonie

6.10. - V rámci seriálu o přepravě zboží po kontinentech se tentokrát podíváme na ten, který je z českého pohledu tím nejvzdálenějším – na Austrálii a Oceánii. I když jde o nejmenší světadíl, díky silné australské ekonomice se neztrácí ani v konkurenci obrů typu Asie či Ameriky. Společnost DSV proto nepodceňuje svoji přítomnost ani v této části světa.

Novými hlavními akcionáři aerolinek SAS budou Castlelake a Air France-KLM

4.10. - Hlavními akcionáři skandinávských aerolinek SAS se po konkurzním řízení stanou kromě Dánska také investiční společnost Castlelake a letecká společnost Air France-KLM. Oznámily to včera aerolinky SAS. Celková investice do reorganizované společnosti bude činit 12,9 miliardy švédských korun (27,2 miliardy Kč).

Letiště Praha na cestě k budoucnosti

3.10. - Rychlejší odbavení, lepší nabídka služeb, parkování na míru nebo nová přímá spojení. Letiště Praha konečně po pandemické krizi může představit plány svého rozvoje na další roky. Cestující se díky tomu mohou těšit na výraznější komfort pří cestování už i při cestě na letiště. Nové plány podporuje přes 90 procent obyvatel České republiky. Rozvoj letiště do roku 2030 přinese 200 přímých spojení, 37 dálkových linek a 10 000 parkovacích míst. V neposlední řadě bude letiště uhlíkově neutrální.

spinner