Letecká doprava

Čedok příští léto na letišti v Ostravě zdvojnásobí počet cestujících

13.8. - Ostravské letiště čeká v letní sezóně 2024 rekordní nárůst cestujících i nové destinace, do kterých se zatím nelétalo. Cestovní kancelář Čedok nabídne příští léto rekordních 17 destinací. Bez podpory kraje tak plánuje otevřít například lety na Fuerteventuru, která je součástí Kanárských ostrovů, do Tuniska nebo také do Itálie na letiště Lamezia Terme. Mezi novinky se zařadí i Marsa Matrouh, které se přezdívá „egyptský Karibik.“ Hitem budou i přímé lety do Albánie, u které se letos zvedl zájem oproti roku 2022 až sedminásobně a je tak jednoznačným skokanem roku. Letištěm v Mošnově projde jen díky expanzi Čedoku přibližně 120 tisíc cestujících. Nové destinace budou v prodeji už během letošního srpna.

Aerolinky Cathay Pacific plánují koupit dalších 32 letadel Airbus

11.8. - Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific Airways plánuje koupit 32 letadel Airbus A321neo a A320neo. Nová letadla mají přispět k modernizaci flotily společnosti, uvádí se ve včerejším proh­lášení.

Letiště Brno odbavilo za sedm měsíců 350 000 lidí, víc než před covidem

11.8. - Letiště Brno za sedm měsíců letošního roku odbavilo přes 350 000 cestujících, což je o 60 000 lidí víc než ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií covidu. Vedení letiště o tom informovalo v tiskové zprávě. Letošní rok má být podle očekávání rekordní, vedení plánuje odbavit 600 000 cestujících, což by byl v historii letiště nový rekord.

Pardubické letiště nejspíš odbaví za rok asi 100 000 cestujících

7.8. - Pardubické letiště by letos mohlo odbavit až 100 000 cestujících. Číslo bude nejspíš vyšší než loni, a to přesto, že bylo kvůli údržbě letové dráhy tři měsíce zavřené. Zatím nejlepším obdobím byl červenec, kdy podle měsíčních statistik na dovolenou odletělo nejvíc lidí v historii letiště. ČTK to řekla marketingová manažerka společnosti East Bohemian Airport Mária Ministrová.

American Airlines žalují Kiwi.com kvůli přeprodeji letenek bez smlouvy

6.8. - Americká letecká firma American Airlines žaluje brněnskou společnost Kiwi.com kvůli údajnému přeprodeji letenek aerolinií bez smlouvy. Uvedl to vpátek server E15.cz. Firma Kiwi.com to podle serveru odmítla komentovat. Kiwi.com už dříve neuspěla v podobném sporu s americkou leteckou firmou Southwest Airlines. Kiwi.com umožňuje na webu a přes aplikaci vyhledat, rezervovat a zakoupit letenky různých dopravců, včetně těch, kteří mezi sebou nespolupracují. Některé letecké společnosti tak mají k obchodnímu modelu Kiwi.com výhrady.

Airbus získal od maďarské firmy Wizz Air zakázku na dalších 75 letadel A321neo

3.8. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal od maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air zakázku na dalších 75 letadel A321neo. Podnik to oznámil včera v tiskové zprávě. Podle katalogové ceny, která byla naposledy aktualizována v roce 2018, činí hodnota zakázky téměř deset miliard USD (zhruba 220 miliard Kč), napsala agentura AFP.

American Airlines prý jednají s Airbusem a Boeingem o koupi nejméně 100 letadel

3.8. - Aerolinky American Airlines jednají s evropským výrobcem letadel Airbus a jeho americkým konkurentem Boeing o koupi nejméně stovky letadel, kterými by nahradily své starší stroje. Informovala o tom včera agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Společnost cargo-partner zavádí nové služby konsolidace letecké nákladní dopravy mezi západní Evropou a Asií

2.8. - Poskytovatel mezinárodní přepravy a informační logistiky opět rozšířil portfolio svých služeb o řadu nových řešení letecké přepravy a konsoliduje zásilky mezi klíčovými letišti napříč západní Evropou a různými lokalitami v Asii.

V Česku je šest mezinárodních veřejných letišť, včetně neveřejných jich je 19

2.8. - V ČR je podle ministerstva dopravy v současnosti 90 civilních letišť. Ta se dělí podle vybavení, provozních podmínek a základního určení na vnitrostátní a mezinárodní. Mezinárodní letiště jsou celní letiště určená a vybavená k uskutečňování jak vnitrostátních letů a letů, při nichž není překročena vnější hranice, tak i letů, při nichž je vnější hranice překročena. Podle charakteru se civilní letiště ještě rozdělují na veřejná, která přijímají v mezích své technické a provozní způsobilosti všechna letadla, a neveřejná, která přijímají letadla pouze na základě předchozí dohody provozovatele nebo velitele letadla s provozovatelem letiště. K neveřejným letištím dnes přibylo třinácté v Českých Budějovicích.

Čedok uzavírá se Smartwings tříletý kontrakt

31.7. - Mezinárodní letiště v České republice a na Slovensku v příštích letech odbaví ještě více charterových letů letecké společnosti Smartwings pro cestovní kancelář Čedok. Jedna z největších českých cestovních kanceláří uzavřela s dopravcem strategický kontrakt v hodnotě přes 13 miliard korun, který bude platit na obou trzích až do jara 2027. Nově podepsaná dohoda platí na Slovensku, kam se Čedok úspěšně vrátil po více než 15 letech, už od letošní letní sezóny, v Česku se potom stávající spolupráce prodlužuje na další období. Aerolinka bude pro cestovní kancelář zajišťovat i nadále spojení ze všech šesti letišť v tuzemsku, u slovenských sousedů potom z Bratislavy i z regionů. Klienti Čedoku tak budou i v dalších letech na dovolenou létat na palubách moderních letadel Boeing 737 do desítek destinací po Evropě i mimo ni po celý rok.

spinner