Letecká doprava

​V sobotu se otevře nové berlínské letiště, devět let po původním termínu

29.10. – Dne 31. října se otevře nové berlínské letiště. Jeho oficiální název zní Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko (Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt), nachází se zhruba 18 kilometrů jihovýchodně od centra města a v budoucnu nahradí dvojici stávajících berlínských vzdušných přístavů – Tegel a Schönefeld.

​Boeing čtvrté čtvrtletí za sebou vykázal ztrátu

29.10. – Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený koronavirovou krizí a odstavení jeho letounů 737 MAX z provozu. Ztráta za tři měsíce do konce září činila 466 milionů USD (10,9 miliardy Kč) po zisku 1,2 miliardy USD ve stejném období loni, oznámila společnost.

​ACI Europe: Dvěma stovkám evropských letišť hrozí insolvence

28.10. – Téměř dvěma stům evropských letišť hrozí v následujících měsících insolvence, pokud se letecká doprava pasažérů nezačne na konci roku zotavovat. Uvedla to včera asociace evropských letišť ACI Europe. Za ohrožené považuje 193 letišť, která k hrubému domácímu produktu (HDP) v Evropě přispěla částkou 12,4 miliardy EURT (339,1 miliardy Kč) a která vytvořila 277 000 pracovních míst.

​Češi v krizi letenky kupují, čekají však do poslední chvíle

28.10. – Přes současný nepříznivý vývoj koronavirové krize Češi chtějí cestovat, proti minulosti ovšem letenky kupují krátce před odletem. Zaměřují se hlavně na levné lety za několik set korun, ceny proti loňsku na řadě linek klesly i o desítky procent. Celkově však poptávka v posledních týdnech opět klesá a proti loňsku je nižší o desítky procent. Na podzim oslabuje i letecký provoz.

WTO oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

27.10. – Světová obchodní organizace (WTO) včera oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě čtyř miliard USD (zhruba 92 miliard Kč) ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Podle agentury Bloomberg se však neočekává, že tato cla budou zavedena před prezidentskými volbami 3. listopadu. USA již dříve uvalily cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

GEFCO zajistilo přepravy kyslíkových generátorů pro boj s pandemií COVID-19

26.10. – Společnost GEFCO zabezpečila leteckou přepravu dvou generátorů kyslíku od slovenské firmy Oxywise do nemocnic v jihoamerické Limě (Peru) a jednoho přístroje do nepálského Káthmandú. Slovenský výrobce medicínských kyslíkových systémů, společnost Oxywise, se v tomto období zaměřuje především na výrobu přístrojů, které pomáhají v boji s pandemií COVID-19 a podporují životní funkce pacientů. Během pandemie dodal výrobce své generátory i do Velké Británie a Irska. Přepravu dalších generátorů kyslíku, které byly určeny pro nemocnice v jihoamerické Limě, svěřil do rukou právě společnosti GEFCO. Ta zajistila přepravu téměř šesti tunového nákladu na sedmi paletách od výrobce ze slovenských Piešťan do peruánské Limy.

Největší japonské aerolinky ANA zruší 3500 pracovních míst

26.10. – Největší japonský letecký dopravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3500 pracovních míst. Informoval o tom japonský list Jomiuri. Firma, která loni zaměstnávala 43 500 lidí, se nyní potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a očekává rekordní celoroční ztrátu, napsala agentura Reuters.

​Z Schönefeldu se stal Terminál 5 nového berlínského letiště

25.10. – Ze stávajícího berlínského vzdušného přístavu Schönefeld se stal Terminál 5 nového letiště Willyho Brandta. Přejmenování je dalším ze série kroků, které předcházejí plnému otevření nového metropolitního letiště, které nahradí dosavadní letecké uzly Schönefeld a Tegel. Terminál 1, který je ústřední částí letiště Willyho Brandta, bude po opakovaných odkladech otevřen v sobotu 31. října, což je devět let po původně předpokládaném termínu.

​Emirates SkyCargo zřídí největší leteckou nákladní centrálu pro globální distribuci vakcíny proti COVID-19

23.10. – Emirates SkyCargo vytvoří první vyhrazený logistický prostor pro uchování a leteckou distribuci vakcín proti COVID-19. Nákladní terminál Emirates SkyCentral DWC situovaný na jihu Dubaje se tak stane prvním a největším specializovaným skladem tohoto druhu na světě. Dubaj se stane globálním leteckým nákladním uzlem pro distribuci vakcíny.

Firma provozující pardubické letiště bude mít nového ředitele

23.10. – Představenstvo společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provozuje par­dubické mezinárodní letiště, vyhlásí výběrové řízení na ředitele firmy. K dosavadní ředitelce Haně Šmejkalové má město výhrady, zastupitelé jí vyslovili nedůvěru. Pardubický kraj, který je třetinovým vlastníkem společnosti, s postupem souhlasil, řekl ČTK náměstek primátora Pardubic Jan Mazuch (ODS). „S krajem jsme se v úterý na tomto společném postupu dohodli,“ uvedl.

spinner