Letecká doprava

​Unijní soud zamítl odvolání Air France-KLM a dalších kvůli pokutě

31.3. – Tribunál soudního dvora Evropské unie včera zamítl odvolání některých aerolinek proti pokutě, kterou jim před pěti lety uložily antimonopolní úřady EU za účast v kartelu v letecké nákladní dopravě v letech 1999 až 2006. Finanční postih v nezměněné podobě tak zaplatí mimo jiné Společnost Air France-KLM a její nizozemská dceřiná společnost KLM či lucemburský Cargolux.

​Pražské letiště bude používat nový systém pro zadávání veřejných zakázek

30.3. – Pražské letiště začne od dubna nově používat systém pro zadávání veřejných zakázek Tender Arena. Dosud společnost využívala elektronický nástroj E-ZAK. Od změny si slibuje především zjednodušení a zpřehlednění komunikace s obchodními partnery.

​Věřitelé zadlužených ČSA přijali reorganizační plán na záchranu firmy

29.3. – Věřitelé zadlužených Českých aerolinií (ČSA) včera na své schůzi přijali reorganizační plán společnosti. Rozhodnutí bude ještě potvrzovat soud, vzhledem k souhlasu všech skupin věřitelů by ovšem jeho přijetí mělo být spíše formální. Investorem v ČSA by se tak měla stát nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. Podle reorganizačního plánu poskytnou investoři aerolinkám vypořádací úvěr 125 milionů korun na vyplacení věřitelů. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.

​Na pražském letišti se ode dneška přesune na tři měsíce provoz na vedlejší dráhu

28.3. – Na pražském letišti se ode dneška dočasně přesune provoz na vedlejší dráhu. Důvodem jsou plánovaná údržba a opravy hlavní vzletové a přistávací dráhy. Práce potrvají až do 1. července. Přesun na vedlejší dráhu zvýší letecký provoz nad hustě osídlenými částmi Prahy a Kladenska.

​Ruským aerolinkám bylo v zahraničí zabaveno téměř 80 letadel

23.8. – V důsledku protiruských sankcí bylo ruským leteckým společnostem v zahraničí zabaveno téměř 80 letadel. Řekl to ruský ministr dopravy Vitalij Saveljev. Západní leasingové společnosti kvůli sankcím vypovídají ruským aerolinkám smlouvy a žádají vrácení letadel. Saveljev též uvedl, že ruské aerolinky S7 do provozu vrátí stroje domácí výroby Iljušin Il-86 a Il-96, napsala agentura RIA Novosti.

​Nové islandské aerolinky PLAY spouští přímé spojení mezi Prahou a Reykjavíkem

23.3. – Od 5. května začnou nové islandské aerolinky PLAY létat mezi Prahou a Reykjavíkem. Nové spojení umožní přímé lety na Island i cenově výhodné spojení do Spojených států. Aerolinky PLAY budou létat mezi Prahou a Reykjavíkem 2× týdně. Aerolinky PLAY začaly nabízet spojení mezi vybranými evropskými zeměmi a Islandem v loňském roce, od 5. května přidávají přímé spojení i mezi Prahou a Reykjavíkem. V letní sezóně od počátku května do konce října budou létat vždy ve čtvrtek a neděli.

​Polský LOT bude od 29. března opět pravidelně létat mezi Ostravou a Varšavou

22.3. – Polská společnost LOT Polish Airlines bude od 29. března znovu pravidelně létat mezi ostravským letištěm v Mošnově na Novojičínsku a Varšavou. Linku obnovuje po roce, přerušena byla kvůli koronavirové pandemii a souvisejícím omezením. Za letenkový portál Letuška.cz to sdělila Lucie Kovandová.

Smartwings a Eurowings zahájily code-share spolupráci

21.3. - Česká letecká společnost Smartwings a německá letecká společnost Eurowings ze skupiny Lufthansa zahájily první fázi spolupráce v oblasti codesharingu – sdílení kódů. Smartwings nově od dnešního dne 21. března umisťuje svůj kód na linky Eurowings provozované z Prahy a zpět do 16 destinací: Kolína nad Rýnem, Hamburgu, Düsseldorfu, Bristolu, Birminghamu, Kodaně, Barcelony, Atén, Larnaky, Heraklionu, Málagy, Alicante, Stockholmu, Fara, Říma a na Mallorku. Díky této spolupráci mohou zákazníci Smartwings těžit z dalších nových přímých spojení do širokého portfolia destinací po celé Evropě.

Stovka ruských letadel nesmí za hranice, podle USA porušily sankce

19.3. - Spojené státy včera zveřejnily seznam stovky letadel z Ruska, která nebudou moci létat do zahraničí. Jde o stroje americké výroby nebo letadla s americkými součástkami, které podle ministerstva obchodu porušily svým návratem do Ruska nařízení o kontrole exportu. Týká se to asi pětiny flotily Aeroflotu a letadel dalších ruských aerolinek, ale také soukromých letadel včetně stroje Gulfstream G650, který patří oligarchovi Romanu Abramovičovi.

DACHSER vytvořil další kapacity pro letecké nákladní přepravy

17.3. – Válka na Ukrajině, embarga a uzavření vzdušného prostoru ovlivňují i globální provoz leteckých nákladních přeprav. Globální kapacita letecké nákladní dopravy se snížila přibližně o 20 procent. DACHSER Air & Sea Logistics nabízí v této situaci svým zákazníkům další kapacity a pro následující tři týdny spouští další charterové lety s týdenním odletem na trase Frankfurt-Šanghaj.

spinner