Letecká doprava

​Airbus dodal v říjnu opět více letadel, dodávky Boeingu se snížily

9.11. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus dodal v říjnu na trh opět více strojů, celkem 60, oproti září o pět více. Dodávky amerického rivala Boeingu se naopak snížily. Airbus a Boeing to uvedly ve svých včerejších sděleních. Od začátku roku do konce října poskytl Airbus zákazníkům 497 strojů. To podle agentury DPA znamená, že v posledních měsících roku musí dodat ještě 200 letadel, aby naplnil svůj roční plán 700 komerčních strojů.


​Novým berlínským letištěm prošlo v říjnu rekordních 2,1 milionu lidí

9.11. – Novým berlínským letištěm Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, prošlo v říjnu 2,1 milionu cestujících. To je rekord od konce roku 2020, kdy byl tento vzdušný přístav pro obsluhu metropole otevřen. Nynější bilance nicméně i tak o více než milion cestujících zaostává proti předpandemickému říjnu 2019, kdy Berlín spoléhal na letiště Tegel a Schönefeld. Ta jsou už nyní uzavřená.

​Ukrajinci stavějí novou Mriju jako náhradu za stroj zničený Rusy

8.11. – Ukrajinská letecká firma Antonov staví na utajeném místě druhý exemplář největšího nákladního letounu světa An-225 Mrija (ukrajinsky Sen) jako náhradu za stroj, který na počátku invaze zničila ruská vojska na letišti Hostomel u Kyjeva. Nová Mrija je hotova ze 30 procent, uvedl generální ředitel společnosti Jevhen Havrylov podle listu Bild při otevírání výstavy na lipském letišti, kde původní Mrija bývala pravidelným hostem.

​Aerolinky Ryanair mají za pololetí rekordní zisk po zdanění 1,37 miliardy eur

7.11. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vykázala za první pololetí svého finančního roku zisk po zdanění 1,37 miliardy eur (33,4 miliardy Kč). Výsledek hospodaření zaostal za odhady analytiků, je ale dosud nejvyšší za období od dubna do září, které zahrnuje klíčové letní měsíce. Firma očekává, že se u zisku letos vrátí na úroveň z doby před pandemií covidu-19, ve výsledcích hospodaření jej odhadla nejméně na jednu miliardu eur.

​Společnost KLM získala ocenění APEX World Class Award 2023

6.11. – Společnost KLM získala podruhé za sebou ocenění APEX World Class Award. KLM bylo oceněno v kategoriích bezpečnost, pohoda zákazníků i udržitelnost. V soutěži se hodnotí také pohostinnost a osobní kontakt. Prestižní ocenění každoročně uděluje Asociace leteckých společností pro zkušenosti cestujících (APEX). Vítězové jsou vybíráni na základě celosvětových auditů a hodnocení zákazníků – cestujících.

​Izraelské aerolinky Israir nabídly 44 milionů eur za Smartwings

5.11. – Izraelská letecká společnost Israir nabídla 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč) za české aerolinky Smartwings. Informovaly o tom včera některé specializované weby, které se odvolávají na povinné informace určené pro akciovou burzu v Tel Avivu. Mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková sdělila, že akcionáři společnosti se k publikovaným informacím nebudou vyjadřovat.

​Obchvat jihočeského Lišova za miliardu se začne stavět po Novém roce

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepíše ještě letos smlouvu s firmou, která postaví obchvat jihočeského Lišova. Do výběrového řízení se do konce srpna přihlásilo osm uchazečů. Nejnižší nabídku za 963,9 milionu Kč bez DPH podala společnost M – Silnice. Je to 76,5 procenta předpokládané ceny. ŘSD ještě požádalo firmu kvůli inflaci, aby doložila doklady, že cenu dodrží. Stavět začne ŘSD na přelomu ledna a února. V tiskové zprávě o tom informoval Adam Koloušek z českobudějovické pobočky ŘSD.

​Eurowings slaví první výročí své základny v Praze

4.11. – Německá letecká společnost Eurowings slaví první rok své základny na pražském letišti, během kterého přepravila bezmála půl milionu cestujících. V rámci letního letového řádu létala společnost do 19 pravidelných destinací, v současném zimním letovém řádu pak Eurowings operuje do 12 destinací.

Emirates a Air Canada uzavřely codesharovou dohodu

3.11. – Letecké společnosti Emirates a Air Canada oznámily zahájení codesharové spolupráce. Nové partnerství umožní zákazníkům obou dopravců využívat bezproblémové spojení na 46 trhů na třech kontinentech, včetně destinací v Americe, na Blízkém východě, v Africe, jihovýchodní Asii a na indickém subkontinentu.

​První letoun A380 společnosti Emirates prochází kompletní modernizací

2.11. – Letecká společnost Emirates zahájila svůj rozsáhlý dvouletý program modernizace a oficiálně spustila práce na prvním ze 120 letounů určených pro kompletní modernizaci interiéru kabiny a instalaci nejnovějších sedadel Premium Economy. Tento ambiciózní projekt představuje investici v hodnotě několika miliard dolarů, která má zákazníkům společnosti Emirates zajistit ještě lepší zážitek z létání.

spinner