Letecká doprava

Pražské letiště je podle hodnocení uživatelů Google pátým nejlepším v Evropě

10.9. - Letiště Praha je podle hodnocení uživatelů Google pátým nejlepším v Evropě. Meziročně si o tři příčky polepšilo. Z více než 20.000 uživatel­ských recenzí mu vyšlo na pětibodové škále hodnocení 4,3. Nejlépe lidé hodnotili istanbulské letiště, naopak nejhůře letiště v Bordeaux. Žebříček nejlepších evropských letišť podle recenzí z dat Google map sestavil portál Holidu.

Aircraft Industries dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 do Kazachstánu

9.9. - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 UVP-E20 do Kazachstánu. Zákazníkem je tamní ministerstvo obrany, finanční podmínky transakce firma neuvedla. Letadla budou sloužit pro výcvik pilotů a pro přepravu pasažérů a nákladu, řekl včera ČTK a Českému rozhlasu obchodní ředitel Aircraft Industries Tomáš Novák. Podle ředitelky marketingu a komunikace Omnipolu Mariky Přinosilové Aircraft Industries za první pololetí vyrobil šest letounů.

Berlín se rozloučil s někdejším letištěm Schönefeld, není pro něj využití

3.9. - Nové berlínské letiště Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, se včera rozloučilo s ter­minálem 5. Terminál, který byl před otevřením nového vzdušného přístavu znám jako letiště Schönefeld a kterým prošli cestující naposledy před dvěma lety, zůstane trvale uzavřen, neboť pro něj není dopravní využití.

České aerolinie obnoví lety do Jerevanu

1.9. - České aerolinie (ČSA) od 2. října obnoví provoz na lince Praha – Jerevan. Na tuto trasu se ČSA vrací po pěti letech. Linka do hlavního města Arménie bude provozována 2× týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Během zimního letového řádu budou ČSA nadále provozovat pravidelné letecké spojení do Paříže (až 2× denně), Madridu (2× týdně) a do dalších více než 20 destinací je možné letět na linkách code-sharových partnerů.

Nedostatek kontejnerů a nízká cena ovlivňují svět námořní přepravy

1.9. - Globální námořní obchod čelí složitému prostředí, které přináší několik zásadních výzev. Vedle postupného obnovování narušených dodavatelských řetězců se setkáváme s poklesem poptávky po dopravních kapacitách, což způsobuje snižující se sazby v námořní dopravě. Cena za přepravu dvanáctimetrového kontejneru z Asie do Evropy poklesla ze 14 tisíc USD na pouhých 1700 USD. Pro mnohé přepravce se klesající cena za dopravu stala významným bodem zlomu. Prognózy na rok 2023 navíc naznačují, že situace se pravděpodobně v nejbližší době zásadně nezlepší. Možný problém v letošním roce představuje skartace 600 tisíc přepravních kontejnerů.

Corendon Airlines budou testovat zónu bez dětí za příplatek

31.8. - Letecká společnost Corendon Airlines chce zjistit, zda budou cestují ochotní připlatit za cestu bez dětí. Turecký dopravce oznámil, že od listopadu bude na letech mezi Amsterodamem a karibskou destinací Curaçao prodávat zónu pouze pro dospělé, respektive pro lidi starší 16 let. Informovala o tom agentura AP. Lidé tak stráví cestu v klidném prostředí a rodiče se nebudou muset obávat, že jejich plačící nebo neposední potomci budou obtěžovat spolucestující, uvedla letecká společnost.

Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo zavádějí pilotní projekt „bezpapírových“ logistických linek

29.8. - V době digitální transformace a důrazu na environmentální odpovědnost je snižování spotřeby papíru i zefektivňování provozu stále důležitější. Společnosti Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo proto zavádějí projekt „bezpapírových linek“ spojujících Evropu s Asií.

​Češi mají větší zájem o cestování s nízkonákladovými dopravci, tvrdí prodejci

23.8. – Zájem o cestování s nízkonákladovými dopravci v posledních letech u českých zákazníků roste. Může za to úpadek českého dopravce ČSA nebo nová základna Eurowings na pražském letišti, a s tím spojená větší nabídka přímých nízkonákladových spojů. Vyplývá to z vyjádření prodejců letenek. Ceny letenek se zvýšily zejména na dálkových trasách.

​Eurowings rozšiřují partnerství se společností Smartwings

22.8. – Společnost Eurowings ze své pražské základny posiluje celoevropský růst. Největší německá volnočasová letecká společnost prohlubuje spolupráci s přední českou leteckou společností Smartwings. V rámci oboustranné dohody o sdílení letů lze nyní spoje provozované společností Smartwings z Prahy rezervovat také pod kódy letů Eurowings.

​Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranky v regionu

22.8. – Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranné služby (LZS) v regionu. Obávají se možného přesunu do sousedního Karlovarského kraje, o němž se začalo hovořit po návštěvě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka v Karlových Varech začátkem srpna. Ministr po jednání s vedením kraje uvedl, že by LZS mohla začít fungovat v Karlovarském kraji příští rok. Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor Plzně Roman Zarzycký poslali ministrům průmyslu a zdravotnictví otevřený dopis, jehož text má k dispozici. Ministerstva i vláda stále deklarují, že LZS z Plzeňského kraje neodejde.

spinner