Letecká doprava

Architektonický ateliér MVRDV a NACO navrhnou nové budovy Letiště Václava Havla

27.10. - Návrh nizozemského studia MVRDV připravený pro tři nové letištní objekty ve spolupráci se společností NACO (Netherlands Airport Consultants) zvítězil v architektonické soutěži Letiště Praha. Návrh rozšiřuje Terminál 1 o novou budovu pro centrální bezpečnostní kontrolu, nové obchodní plochy i VIP salonky. Ve veřejné části letiště přibude budova s hotelem, konferenčním centrem a parkovištěm. Nové stavby zajistí letišti posílení provozní flexibility a další možnosti snadného přizpůsobení jakémukoli budoucímu rozšíření a přestavbě.

Boeing snížil čtvrtletní ztrátu o polovinu, zhoršil výhled pro letadla 737

26.10. - Americký výrobce letadel Boeing ve třetím čtvrtletí snížil čistou ztrátu zhruba o polovinu na 1,64 miliardy USD (přibližně 38 miliard Kč) z 3,31 miliardy USD před rokem. Firma to oznámila včera v tiskové zprávě. Zhoršila nicméně odhad celoročního odbytu letounů 737.

DHL Express a World Energy společně urychlí dekarbonizaci letectví

24.10. - DHL Express a World Energy, přední výrobce SAF a poskytovatel nízkouhlíkových řešení, podepsaly dlouhodobou strategickou dohodu o urychlení dekarbonizace letecké logistiky prostřednictvím nákupu cca 668 milionů litrů paliva pro udržitelné letectví prostřednictvím certifikátů udržitelného leteckého paliva (SAFc). Sedmiletá smlouva s platností do roku 2030 je aktuálně jednou z nejdelších a největších dohod SAFc v leteckém průmyslu.

Letiště Praha do října odbavilo 10,5 milionu lidí, meziročně o 28 procent více

24.10. - Letiště Praha za tři čtvrtletí letošního roku odbavilo 10,5 milionu cestujících, což je proti loňsku asi o 28 procent více. Za celý loňský rok využilo pražské letiště asi 10,7 milionu cestujících, loňská čísla tak letiště letos téměř vyrovnalo za prvních devět měsíců. Vyplývá to ze zveřejněných statistik na webu letiště. Proti roku 2019 jde však stále zhruba o 23procentní pokles. Letiště zároveň zvýšilo očekávaný počet odbavených cestujících za letošní rok na 13,7 milionu. V září byly stále nejžádanější dovolenkové destinace jako Itálie či Řecko.

​Nový cargo terminál rozšíří možnosti přepravy nákladu na ostravském letišti

22.10. – 20. října byl slavnostně otevřen nový terminál pro nákladní dopravu s označením Cargo2. Hala disponuje rozlohou více než 4 500 metrů čtverečních a je napojena přímo na odbavovací plochu. Současně je k dispozici dostatečná manipulační plocha pro příjezd a vykládku kamionů. Terminál je vybaven technologiemi umožňujícími kompletaci nákladu na letecké palety a kontejnery. Nová technika pomůže zvýšit kvalitu procesů odbavení a umožní jednodušší manipulaci s leteckým nákladem, zároveň také efektivnější využití prostoru.

​Geis: V mezinárodní letecké a námořní přepravě jsou patrné pozitivní záblesky

20.10. – Krize v mezinárodní letecké a námořní přepravě, která započala koronavirovou pandemií, dosud plně neodezněla. Objemy přeprav stále nedosáhly hodnot z roku 2019, dodavatelské řetězce se plně neobnovily a poptávka po většině komodit je menší. Vyhlídky pro mezinárodní přepravu však nejsou tak černé, protože na trhu už sledujeme i pozitivní záblesky. Uvedl to Martin Tokič, ředitel pobočky Geis CZ Air+Sea.

​Smartwings loni zdvojnásobily tržby a pokračují v restrukturalizaci

18.10. – Tržby letecké společnosti Smartwings se v loňském roce zdvojnásobily a dosáhly celkové výše 19,3 miliardy korun. Oproti roku 2021, kdy tržby z prodeje služeb činily 8,2 miliardy korun, jde o nárůst o 11,1 miliardy, tedy na 234,50 procenta roku předchozího. Provozní výsledek hospodaření loni vzrostl na 766,3 milionů korun, meziročně o 1,79 procenta. Společnost v roce 2022 zaznamenala také výrazný růst přepravních výkonů.

​Letecký provoz na Letišti Praha se kvůli pravidelné údržbě krátkodobě přesune na vedlejší dráhu

16.10. – Pravidelná podzimní údržba hlavní dráhy přesune letecký provoz na Letišti Praha krátkodobě na vedlejší runway. K uzavření hlavní dráhy dojde ve vybraných dnech a v sekvencích v období mezi 16. a 27. říjnem, vždy pouze v denních hodinách od 8 do 16 hodin. Nezbytné práce zahrnují odstranění gumy, obnovu značení, kontrolu revizních šachet, pravidelné geodetické měření nebo údržbu podzemních objektů a poklopů.

​Komerční lety v EU podle Eurostatu stále nejsou na úrovni před pandemií

15.10. – Komerční lety v Evropské unii stále nejsou na úrovni před pandemií covidu-19. V září sice meziročně stouply o 7,9 procenta na 605.806 letů, ale za zářím roku 2019, tedy před vypuknutím pandemie, zaostaly o 8,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat na svém webu.

​Mezinárodní letiště České Budějovice ukončilo první sezonu, odbavilo 5000 lidí

15.10. – Letiště České Budějovice ukončilo první sezonu se statusem civilní mezinárodní letiště. Od srpna, kdy provoz zahájilo, z něj odlétlo na dovolenu přibližně 5000 lidí. Naposledy na něm přistál ve čtvrtek spoj z turecké Antalye. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba.

spinner