Letecká doprava

Aerolinky Cathay Pacific začnou opět využívat ruský vzdušný prostor

31.10. - Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific Airways začne opět využívat ruský vzdušný prostor pro své lety mezi New Yorkem a Hongkongem. Aerolinky přestaly ruský vzdušný prostor využívat po únorové invazi Moskvy na Ukrajinu. Oznámila to firma ve včerejším proh­lášení. Cathay Pacific se tak stanou jednou z prvních velkých leteckých společností, která začne znovu využívat ruský vzdušný prostor, upozornila agentura Bloomberg.

Z ostravského letiště v Mošnově se bude do Varšavy a Londýna létat i přes zimu

29.10. - Podle zimního letového řádu, který začne platit v neděli, bude z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku létat pětkrát týdně linka do Varšavy a dvakrát týdně do Londýna. Společnost Letiště Ostrava to oznámila v tiskové zprávě. Loňskou zimu se z Mošnova létalo jen do Londýna, linka do Varšavy byla kvůli koronavirové pandemii pozastavena.

Výrobce letadel Boeing zvýšil tržby, kvůli obranné divizi je ale ve ztrátě

27.10. - Americký výrobce letadel Boeing ve třetím čtvrtletí vykázal ztrátu 3,3 miliardy USD (80,8 miliardy Kč). Na vině jsou především problémy v jeho zbrojní divizi, uvedla firma ve svém včerejším sdělení. Tržby firma zvýšila o čtyři procenta na téměř 16 miliard USD.

Airbus kvůli vysoké inflaci vyplatí zaměstnancům mimořádnou prémii

26.10. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus kvůli vysoké inflaci a energetické krizi vyplatí svým zaměstnancům mimořádnou prémii. Pracovníci podniku v Německu, Francii a Španělsku tak obdrží jednorázovou platbu 1500 EUR (téměř 37 000 Kč) na osobu. Oznámil to mluvčí podniku.

Agentura Moody´s potvrdila Letišti Praha rating Aa3

25.10. - Letiště Praha je nadále vysoce finančně stabilní. Renomovaná agentura Moody´s Investors Service potvrdila rating úvěrové spolehlivosti na úrovni Aa3 s výhledem negativní. Vzhledem k ratingu České republiky jde o nejvyšší možné hodnocení, kterého letiště mohlo dosáhnout. Důvodem pro opětovné udělení vysokého hodnocení je především silný finanční profil společnosti. Letiště obhájilo ratingové hodnocení navzdory dopadu pandemie a energetické krizi.

Pasažéři ze dvou tragických nehod Boeingu 737 MAX jsou podle soudu oběti zločinu

23.10. - Pasažéři zabití při dvou tragických nehodách Boeingu 737 MAX jsou právně považováni za oběti trestného činu. Rozhodl o tom v pátek texaský soud. Tato skutečnost určí, jaká má být zjednána náprava, uvedla agentura Reuters. Právní zástupce obětí uvedl, že to umožní trestní stíhání, díky němuž bude společnost Boeing hnána k plné odpovědnosti.

Aerolinky SalamAir spojí pravidelnými přímými lety Prahu a Omán

22.10. - Letiště Praha nabídne během zimní sezóny další přímé spojení za teplem a exotikou. Dopravce SalamAir bude dvakrát týdně létat z Prahy do Ománu. Nádherné pláže, úchvatné hory a pouště, vodopády, moderní města i historie. To vše čeká na cestující v Maskatu, hlavním městě Ománského sultanátu, a v Salály, který se nachází v provincii Dhofar u Arabského moře. Spojení do obou měst zajistí moderní letouny Airbus A321neo.

Kuehne+Nagel a Novo Nordisk rozšiřují partnerství v oblasti nízkouhlíkových paliv

22.10. - Novo Nordisk, jedna z předních světových zdravotnických společností, spolupracuje se skupinou Kuehne+Nagel na rozvoji programu využívání udržitelného leteckého paliva (SAF). Pro Novo Nordisk se jedná o další krok ke splnění ambiciózního cíle dosáhnout do roku 2030 nulových emisí oxidu uhličitého z pro­vozu a přepravy. Díky 12 milionům litrů SAF v roce 2022 Novo Nordisk nahradí fosilní palivo u všech leteckých přeprav od Kuehne+Nagel.

SpaceX zavádí internetovou službu Starlink Aviation pro letadla

20.10. - Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska rozšiřuje služby své divize Starlink o internet na paluby letadel. Služba Starlink Aviation nabízí anténu za jednorázový poplatek 150 000 USD (3,8 milionu Kč) a za připojení klient zaplatí 12 500 až 25 000 USD. Informovala o tom společnost SpaceX.

Lufthansa zdvojnásobila výhled provozního zisku na letošní rok

18.10. - Německá letecká společnost Lufthansa zdvojnásobila výhled provozního zisku na letošní rok, zejména díky vysoké poptávce po letecké dopravě. Společnost podle svého sdělení očekává očištěný provozní zisk více než jednu miliardu EUR (24,6 miliardy Kč), zatímco doposud počítala s částkou 500 milionů EUR.

spinner