Letecká doprava

Dnes zahájí provoz první přímá letecká linka mezi Českem a Tchaj-wanem

18.7. - Dnes zahájí provoz první přímá letecká linka mezi Českem a Tchaj-wanem. Dopravce China Airlines bude z Prahy do Tchaj-peje létat dvakrát týdně. Ceny zpáteční letenky začínají podle webu dopravce zhruba na 17 800 Kč. Podle českých prodejců letenek je o cesty do Tchaj-wanu čím dál větší zájem. Přímá linka by měla také rozšířit možnosti cestování do dalších míst v Asii.

Turecké aerolinky Pegasus si objednaly 36 letadel Airbus A321neo

16.7. - Turecká nízkonákladová letecká společnost Pegasus Airlines si objednala 36 letadel Airbus A321neo. Firma si tak chce udržet mladou flotilu s nízkou spotřebou paliva a přejít pouze na letadla od Airbusu. Hodnota objednávky nebyla zveřejněna. Podle poslední katalogové ceny Airbusu, která nebyla od roku 2018 aktualizována, by měla činit 4,67 miliardy USD (99 miliard Kč), uvedla v pátek agentura AFP.

Společnost Czech Airlines Technics podepsala dlouhodobý kontrakt s Air Serbia

14.7. - Dlouhodobá spolupráce Czech Airlines Technics a letecké společnosti Air Serbia bude pokračovat také v budoucnu. Potvrzuje to nový kontrakt na údržbu, opravy a generální opravy kol a brzd pro celou flotilu A330, A320, A319 a ATR srbského dopravce.

Smartwings přepravily za pololetí 1,7 milionu cestujících, meziročně více

12.7. - Český letecký dopravce Smartwings za první pololetí letošního roku přepravil přes 1,7 milionu cestujících, což je meziročně o 6,6 procenta více. V letní sezoně dopravce provozuje v průměru 210 letů denně. ČTK to sdělila mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Na čísla před pandemií však dopravce stále nedosahuje.

Airbus v jihozápadní Francii otevřel novou montážní linku pro letadlo A321neo

11.7. - Evropský výrobce letadel Airbus včera na jihozápadě Francie otevřel novou montážní linku pro letadlo A321neo. Na místě se vyráběl stroj A380, výrobu tohoto dvoupatrového letadla s dvěma uličkami ale firma v roce 2021 ukončila. Spuštění nové linky souvisí s rekordní poptávkou po menších letadlech, uvedla agentura Reuters. První letadlo má být v závodě dokončeno v závěru letošního roku a dodáno v roce příštím.

Prodejce letenek Kiwi.com měl loni téměř půlmiliardovou ztrátu

8.7. - Česká společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, loni zvýšila ztrátu o polovinu na 19,6 milionu EUR (468 milionů Kč). Ve ztrátě se pohybuje poslední čtyři roky, tedy včetně předcovidového roku 2019, a dohromady činí ztráta za ty roky téměř dvě miliardy korun. Vyplývá to z výročních zpráv ve Sbírce listin. Ve ztrátě firma loni skončila i přes to, že trh zaznamenal v prvním čtvrtletí výrazné oživení po pandemii covidu a loňské tržby za prodané letenky byly za deset let existence v rekordní výši 2,1 miliardy EUR (50 miliard Kč).

Airbusu díky zájmu z Indie vzrostly v pololetí objednávky o 144 procent

7.7. - Evropský výrobce letadel Airbus získal v prvním pololetí letošního roku objednávky na 1080 letadel, což je výrazný růst proti stejnému období loni, kdy získal jen 442 objednávek. K vysokému růstu pomohly červnové rekordní objednávky z Indie. Dodávky letadel zákazníkům vzrostly na 316 z loňských 297 letadel, uvedla dnes firma.

Letiště Ostrava loni po mnoha letech skončilo v zisku, činil 4,99 milionu korun

6.7. - Společnost Letiště Ostrava, která provozuje mezinárodní Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku, loni po mnoha letech skončila v zisku, jenž činil 4,99 milionu korun. Předloni byla ve ztrátě 32,6 milionu korun. Výnosy společnosti meziročně vzrostly o 70,2 milionu (26,8 procenta) na 332,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy Letiště Ostrava zveřejněné ve Sbírce listin. Dosažení zisku společnost označila za historický milník. Vlastníkem společnosti, která má přibližně 200 zaměstnanců, je Moravskoslezský kraj.

Pražské letiště odbavilo do června 4,4 milionu cestujících, meziročně více

4.7. - Letiště Praha odbavilo za prvních pět měsíců letošního roku 4,4 milionu cestujících, meziročně asi o 1,3 milionu více. Proti roku 2021 je to o zhruba čtyři miliony více. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Nejčastěji se z Prahy létá do Londýna, Paříže a Milána.

​Na evropských letištích v létě hrozí chaos, varoval Eurocontrol

3.7. – Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol varovala cestující před náročným létem. Na mnoha klíčových letištích v následujících měsících očekává přetížení letového provozu, napsal list The Times. V Evropě se v příštích osmi týdnech uskuteční přibližně 33 000 letů denně. Jedná se o zhruba osmiprocentní nárůst oproti loňskému létu.

spinner