Letecká doprava

Reuters: Objednávek na nákup letadel přibývá, aerolinky se obávají nedostatku

15.5. - Výrobci letadel nestíhají vyrábět, aerolinky ale i tak nová letadla nedokážou přestat kupovat. Airbus a Boeing se stále potýkají s problémy v odvětví, které jim brání dodat letadla prodaná ještě před pandemií. Díky oživení letecké dopravy teď navíc získávají nové zakázky, jejichž hodnota se pohybuje v miliardách dolarů. Dodávky těchto strojů ale výrobci dokážou uspokojit až po roce 2030, uvedla agentura Reuters.

Ryanair si objednal až 300 letadel Boeing 737 MAX v ceně přes 40 miliard USD

9.5. - Irské aerolinky Ryanair si objednaly až 300 letadel Boeing 737 MAX 10. Polovina z nich má pevný harmonogram dodání, na druhou polovinu si firma vzala opci. Ryanair to dnes uvedl ve zprávě pro regulační úřady. Jde o jednu z největších zakázek na nákup letadel. Celková katalogová cena činí více než 40 miliard dolarů (854 miliard Kč), aerolinky ale běžně dostávají velké množstevní slevy.

​Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu

8.5. – Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu, chybí mu asi 80 pracovníků. Po covidové krizi je těžké získat pracovníky zpět, řekl ředitel letiště Jiří Pos. V tiskové zprávě Letiště Praha uvedlo, že očekává silnou letní sezonu. Odhaduje, že za červenec a srpen odbaví přes tři miliony cestujících.

​Aerolinky Air France-KLM a IAG zlepšily hospodaření, léto vidí optimisticky

7.5. – Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM i konkurenční IAG, která je vlastníkem aerolinek British Airways, registrují silnou poptávku po cestování v letní sezoně, a to navzdory přetrvávající vysoké inflaci a nejistým ekonomickým podmínkám. IAG nicméně varovala, že stávky a problémy s nedostatkem personálu by mohly vést k výpadkům na letištích.

​Letiště Praha po dvou ztrátových letech loni vykázalo zisk 283 milionů Kč

28.4. – Společnost Letiště Praha vykázala za loňský rok čistý zisk 283 milionů korun, když v roce 2021 firma skončila téměř v miliardové ztrátě kvůli pandemii covid-19. Oproti roku 2019 je však loňský výsledek stále nižší o zhruba 2,7 miliardy Kč. Hrubý provozní zisk (EBITDA) mělo letiště loni 2,2 miliardy korun, což je o dvě miliardy více než v předešlém roce.

​První čtvrtletí bylo pro Kuehne+Nagel ve znamení vyšší efektivity a nižších objemů

25.4. – Začátek roku 2023 byl poznamenán globálními geopolitickými problémy a vysokou inflací. Současně s tím došlo po letech 2021 a 2022 k normalizaci dodavatelských řetězců. Přestože poptávka po přepravních službách podle očekávání poklesla, skupina Kuehne+Nagel dosáhla dobrých hospodářských výsledků. Srovnání se stejným obdobím loňska ovlivnila specifická tržní situace související s koronavirem. V kontextu normalizovaného tržního prostředí a ve srovnání s předpandemickým obdobím však dosáhla skupina Kuehne+Nagel v prvním čtvrtletí roku 2023 rekordních výsledků.

Všechny digitalizované letecké agendy najdou občané přehledně na Portálu dopravy

24.4. – Portál dál rozšiřuje své služby. Uživatelé tam najdou přehledně všechny informace o jimi vlastněných leteckých osvědčeních a registracích, a to i v případě dronů. Přes Portál dopravy lze nově také podávat žádosti na Letecký rejstřík ČR. Jedná se o další krok ke kompletní digitalizaci dopravních agend.

IATA: Celosvětová kapacita aerolinek zůstane omezená nejméně do roku 2025

20.4. - Celosvětová kapacita leteckých společností bude letos nižší, než se očekávalo, a zůstane omezená nejméně do roku 2025. Na konferenci v Dublinu to včera řekl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh. Problém přičetl potížím s dodávkami nových letadel a nedostatku náhradních dílů. Informovala o tom agentura Reuters.

Airbus uvědomil dopravce o zpoždění dodávek svých nejprodávanějších letadel

18.4. - Evropský výrobce letadel Airbus uvědomil dopravce o zpoždění dodávek svých nejprodávanějších letadel s jednou uličkou plánovaných na příští rok. Dodávka několika stovek strojů se posune zhruba o tři měsíce, uvedla dnes agentura Reuters. Firma zdůraznila, že výrobní cíle na příští rok a další léta zůstávají beze změny. Zpoždění se podle zdrojů týká zejména většího a složitějšího modelu A321neo.

Sustainable Aviation: Náklady na dekarbonizaci letecké dopravy zdraží letenky

17.4. - Náklady na dekarbonizaci letecké dopravy povedou k růstu cen letenek a budou mít negativní dopad na poptávku. Počet cestujících v letecké dopravě by se však měl v příštích letech dál zvyšovat. S odkazem na zprávu aliance britského leteckého průmyslu to uvedla stanice BBC. Sustainable Aviation, která zahrnuje například leteckou společnosti British Airways, londýnské letiště Heathrow či výrobce letadel Airbus. Lidé podle aliance budou stále chtít létat, a to navzdory „mírně vyšším nákladům“.

spinner