Letecká doprava

​Německá Lufthansa koupí menšinový podíl v italské společnosti ITA Airways

26.5 – Německá letecká společnost Lufthansa se dohodla s italskou vládou, že koupí menšinový podíl v italském konkurentovi ITA Airways, který je nástupcem zkrachovalé Alitalie. Lufthansa uvedla, že nyní do firmy ITA investuje 325 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy Kč) a získá v ní podíl 41 procent. Dodala, že si rovněž zajistila opci na zvýšení tohoto podílu či úplné převzetí italského podniku. Italský stát se zavázal, že do firmy vloží dalších 250 milionů eur.

Irské aerolinky Ryanair se loni díky oživení poptávky vrátily k zisku

22.5. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v loňském fiskálním roce vykázala čistý zisk 1,43 miliardy EUR (33,9 miliardy Kč) po ztrátě 355 milionů EUR předloni. Firmě pomohlo oživení poptávky po letecké dopravě po pandemii nemoci covid-19. Podnik to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Prodejci letenek hlásí nejlepší výsledky za poslední tři roky

21.5. - Zájem o letenky je největší za poslední tři roky, uvedli prodejci letenek. Nárůst zájmu oproti minulému roku je v závislosti na prodejci od deseti do 50 procent. Nejvíce chtějí toto léto Češi cestovat do Španělska a Itálie. Prodeje rostou i přes zdražování letenek.

Croatia Airlines zahájily lety do Dubrovníku

19.5. – Historické město, nádherné pláže a významný přístav. To vše nabízí Dubrovník, který je často považován za nejkrásnější město v Chorvatsku. Cesta na jih Dalmácie se letos zjednoduší díky nové lince společnosti Croatia Airlines, která bude létat z Prahy do Dubrovníku každý čtvrtek až do poloviny října. Kromě toho každý týden nabídne také dva lety do Splitu.

Dachser založil joint venture v Japonsku

17.5. - Mezinárodní logistický provider Dachser uzavřel dohodu o joint venture s japonskou logistickou společnosti Nishi-Nippon Railroad. Společnost Dachser Japan K.K. otevře svoji první pobočku v Tokiu na konci roku 2023. Dachser tak posílí svoji pozici na trhu s třetí největší ekonomikou na světě.

Reuters: Objednávek na nákup letadel přibývá, aerolinky se obávají nedostatku

15.5. - Výrobci letadel nestíhají vyrábět, aerolinky ale i tak nová letadla nedokážou přestat kupovat. Airbus a Boeing se stále potýkají s problémy v odvětví, které jim brání dodat letadla prodaná ještě před pandemií. Díky oživení letecké dopravy teď navíc získávají nové zakázky, jejichž hodnota se pohybuje v miliardách dolarů. Dodávky těchto strojů ale výrobci dokážou uspokojit až po roce 2030, uvedla agentura Reuters.

Ryanair si objednal až 300 letadel Boeing 737 MAX v ceně přes 40 miliard USD

9.5. - Irské aerolinky Ryanair si objednaly až 300 letadel Boeing 737 MAX 10. Polovina z nich má pevný harmonogram dodání, na druhou polovinu si firma vzala opci. Ryanair to dnes uvedl ve zprávě pro regulační úřady. Jde o jednu z největších zakázek na nákup letadel. Celková katalogová cena činí více než 40 miliard dolarů (854 miliard Kč), aerolinky ale běžně dostávají velké množstevní slevy.

​Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu

8.5. – Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu, chybí mu asi 80 pracovníků. Po covidové krizi je těžké získat pracovníky zpět, řekl ředitel letiště Jiří Pos. V tiskové zprávě Letiště Praha uvedlo, že očekává silnou letní sezonu. Odhaduje, že za červenec a srpen odbaví přes tři miliony cestujících.

​Aerolinky Air France-KLM a IAG zlepšily hospodaření, léto vidí optimisticky

7.5. – Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM i konkurenční IAG, která je vlastníkem aerolinek British Airways, registrují silnou poptávku po cestování v letní sezoně, a to navzdory přetrvávající vysoké inflaci a nejistým ekonomickým podmínkám. IAG nicméně varovala, že stávky a problémy s nedostatkem personálu by mohly vést k výpadkům na letištích.

​Letiště Praha po dvou ztrátových letech loni vykázalo zisk 283 milionů Kč

28.4. – Společnost Letiště Praha vykázala za loňský rok čistý zisk 283 milionů korun, když v roce 2021 firma skončila téměř v miliardové ztrátě kvůli pandemii covid-19. Oproti roku 2019 je však loňský výsledek stále nižší o zhruba 2,7 miliardy Kč. Hrubý provozní zisk (EBITDA) mělo letiště loni 2,2 miliardy korun, což je o dvě miliardy více než v předešlém roce.

spinner