Letecká doprava

​Společnost Aero Vodochody Aerospace uzavřela smlouvu s ČVUT

13.6. – Viktor Sotona, prezident a CEO společnosti Aero Vodochody Aerospace, a Ondřej Přibyl, děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze, podepsali 8. června 2023 smlouvu o dílo. Na jejím základě byla zahájena další fáze spolupráce mezi největším leteckým výrobcem v České republice a Fakultou dopravní, ČVUT v Praze.

​ACI Europe: Provoz na letištích v Evropě byl v dubnu nejblíž zotavení z pandemie

8.6. – Navzdory prudkému nárůstu cen letenek byl provoz na evropských letištích u osobní dopravy v dubnu nejblíže úplnému zotavení z pandemie. Na svém webu to uvedlo sdružení ACI Europe, které zastupuje evropská letiště. Podle něj se počet cestujících v dubnu meziročně zvýšil o 21,1 procenta. Praha se řadí k letištím, která mají k plnému zotavení nejdále.

​Nejdelší přímé lety na světě budou o pětinu dražší než letenky s mezipřistáním

6.6. – Nejdelší přímé lety na světě, které v roce 2025 plánují spustit australské aerolinky Qantas Airways, budou o pětinu dražší než letenky s mezipřistáním. Na konferenci Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) v Istanbulu to včeera naznačila finanční ředitelka společnosti Vanessa Hudsonovová. Australská letecká společnost sází na to, že si cestující zhruba za dvacetihodinové lety rádi připlatí, aby se vyhnuli komplikacím a dalšímu času na cestě. Dlouhé lety bez přestupu spojí Sydney s Londýnem a New Yorkem, uvedla agentura Bloomberg.


​Společnosti Honeywell a Lockheed Martin podepsaly memorandum o porozumění

5.6. – Společnost Honeywell, světový lídr v projektování, integraci a výrobě komerčních a vojenských leteckých technologií, a společnost Lockheed Martin, globální společnost působící v oblasti bezpečnosti a letectví, podepsaly memorandum o porozumění. Dohoda podepsaná na nedávno skončeném Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky (IDET) v Brně nastiňuje spolupráci při identifikaci příležitostí k růstu v České republice, což pro Honeywell představuje důležitý milník expanze v platformě F-35 Lightning II.

​IATA: Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku

5.6. – Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku na 9,8 miliardy dolarů (216,5 miliardy Kč). Přispěla k tomu silná poptávka s tím, jak se odvětví zotavuje z útlumu způsobeného pandemií. Na konferenci v Istanbulu to řekl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh. Původní odhad z loňského prosince uváděl, že zisk aerolinek dosáhne 4,7 miliardy dolarů.

​Letecké společnosti tvrdí, že letos se letní cestovní chaos opakovat nebude

5.6. – Letecké společnosti včera uvedly, že jsou připraveny zabránit opakování loňského chaosu v cestování. Varovaly ale, že některé lety stále mohou narušit stávky dispečerů, a ohradily se proti systémům, které je nutí platit kompenzace za nevyhnutelná zpoždění. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

​Londýnské letiště Heathrow zasáhne 33denní stávka bezpečnostních pracovníků

4.6. – Přes 2000 bezpečnostních pracovníků na londýnském letišti Heathrow bude od 17. června stávkovat po dobu 33 dnů kvůli nízkým příjmům. S odvoláním na odborový svaz Unite o tom dnes informovala agentura Reuters. Protestní akce naváže na tři dny stávek z konce května, kdy se zaměstnanci dostali do sporu se letištěm ohledně mezd.

​Šéf Boeingu: Problémy dodavatelského řetězce v letectví se zlepšují jenom pomalu

3.6. – Problémy dodavatelského řetězce v leteckém odvětví se zlepšují jenom pomalu, ale poptávka aerolinek po letadlech se vrátila na úroveň před pandemií. Na konferenci v New Yorku to včera řekl šéf americké společnosti Boeing Dave Calhoun. Schopnost výrobců letadel, jako je evropský Airbus či jmenovaný Boeing, uspokojit poptávku bude podle Calhouna v následujících pěti letech omezená. Informovala o tom agentura Reuters.

​Letenky v EU jsou po pandemii o 58 procent dražší

1.6. – Pro 55 procent cestujících je klíčová cena a její stabilita. Doplácí na to letecká doprava, která je o více než polovinu dražší než před pandemií. Ukazují to nová data o cestování v EU od platformy Omio, která srovnávají čísla z prvního čtvrtletí roku 2019 s těmi letošními. Podle zprávy se průměrné ceny letenek zvýšily o 58 %, zatímco u jízdenek na vlak došlo k 3% snížení. Tomu odpovídají i uskutečněné objednávky, které u letenek klesly o 54 % a u vlaků vzrostly o 20 %. Z čísel vyplývají další změny v chování cestujících: spoje objednávají s větším předstihem, vrací se cestování na dlouhé vzdálenosti a roste význam udržitelnosti cestování, která je prioritou pro 12 % cestujících. Omio o trendech v cestování reportuje pravidelně na základě vlastních dat o spojích více než 1 000 dopravců ve 37 zemích světa.

​Letiště Praha kontroluje stavební rozpočty díky metodě BIM a klasifikačním systémem CCI

30.5. – Společnost Letiště Praha se před několika měsíci rozhodlo na svých stavebních projektech využívajících metodu BIM přejít od klasifikačního systému Uniclass k mezinárodnímu klasifikačnímu systému CCI. Problematika kontroly rozpočtů oddělení plánování a ekonomika staveb se ukázala být vhodným pilotním projektem pro otestování nové klasifikace. Toto oddělení se na Letišti Praha stará mimo jiné o kontrolu rozpočtů probíhajících staveb, jeho úkolem je také ověřovat, jestli vykázaná množství odpovídají skutečně použitým na stavbě. Strukturovat rozpočtované informace pomáhá oddělení plánování a ekonomiky staveb třídník stavebních konstrukcí a prací (TSKP).

spinner