Letecká doprava

​Společnost dnata v Praze získala několikaletý kontrakt s China Airlines

17.9. – Společnost dnata, světový poskytovatel leteckých a cestovních služeb, získala od společnosti China Airlines v České republice víceletý kontrakt. V rámci tohoto partnerství bude dnata pro dopravce zajišťovat kvalitní služby palubního stravování ze svého moderního pracoviště na pražském letišti.

​Letiště Praha od příštího roku možná zvýší letištní poplatky o pět procent

14.9. – Letiště Praha možná od dubna příštího roku zvýší letištní poplatek za použití letiště cestujícím o pět procent. Nyní činí 649 korun, zvedl by se tak o zhruba 32 korun. Včera to uvedl mluvčí Letiště Praha Michal Procházka. Na včerejším setkání s novináři si na vysoké poplatky pražského letiště stěžovali zástupci dopravce Ryanair. Podle analytika budou poplatky na pražském letišti i po zvýšení na průměru střední Evropy.

​Emirates A380 bude od listopadu létat do Sydney a v plánu je návrat linky do Adelaide

13.9. – Letecká společnost Emirates oznámila modernizaci svých služeb na lince do Sydney prostřednictvím letounů A380, které budou dostupné na všech linkách do této australské destinace. Aerolinka tak od 4. listopadu vyčlení na této trase o téměř 2 tisíce míst týdně více.

Pražské letiště je podle hodnocení uživatelů Google pátým nejlepším v Evropě

10.9. - Letiště Praha je podle hodnocení uživatelů Google pátým nejlepším v Evropě. Meziročně si o tři příčky polepšilo. Z více než 20.000 uživatel­ských recenzí mu vyšlo na pětibodové škále hodnocení 4,3. Nejlépe lidé hodnotili istanbulské letiště, naopak nejhůře letiště v Bordeaux. Žebříček nejlepších evropských letišť podle recenzí z dat Google map sestavil portál Holidu.

Aircraft Industries dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 do Kazachstánu

9.9. - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 UVP-E20 do Kazachstánu. Zákazníkem je tamní ministerstvo obrany, finanční podmínky transakce firma neuvedla. Letadla budou sloužit pro výcvik pilotů a pro přepravu pasažérů a nákladu, řekl včera ČTK a Českému rozhlasu obchodní ředitel Aircraft Industries Tomáš Novák. Podle ředitelky marketingu a komunikace Omnipolu Mariky Přinosilové Aircraft Industries za první pololetí vyrobil šest letounů.

Berlín se rozloučil s někdejším letištěm Schönefeld, není pro něj využití

3.9. - Nové berlínské letiště Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, se včera rozloučilo s ter­minálem 5. Terminál, který byl před otevřením nového vzdušného přístavu znám jako letiště Schönefeld a kterým prošli cestující naposledy před dvěma lety, zůstane trvale uzavřen, neboť pro něj není dopravní využití.

České aerolinie obnoví lety do Jerevanu

1.9. - České aerolinie (ČSA) od 2. října obnoví provoz na lince Praha – Jerevan. Na tuto trasu se ČSA vrací po pěti letech. Linka do hlavního města Arménie bude provozována 2× týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Během zimního letového řádu budou ČSA nadále provozovat pravidelné letecké spojení do Paříže (až 2× denně), Madridu (2× týdně) a do dalších více než 20 destinací je možné letět na linkách code-sharových partnerů.

Nedostatek kontejnerů a nízká cena ovlivňují svět námořní přepravy

1.9. - Globální námořní obchod čelí složitému prostředí, které přináší několik zásadních výzev. Vedle postupného obnovování narušených dodavatelských řetězců se setkáváme s poklesem poptávky po dopravních kapacitách, což způsobuje snižující se sazby v námořní dopravě. Cena za přepravu dvanáctimetrového kontejneru z Asie do Evropy poklesla ze 14 tisíc USD na pouhých 1700 USD. Pro mnohé přepravce se klesající cena za dopravu stala významným bodem zlomu. Prognózy na rok 2023 navíc naznačují, že situace se pravděpodobně v nejbližší době zásadně nezlepší. Možný problém v letošním roce představuje skartace 600 tisíc přepravních kontejnerů.

Corendon Airlines budou testovat zónu bez dětí za příplatek

31.8. - Letecká společnost Corendon Airlines chce zjistit, zda budou cestují ochotní připlatit za cestu bez dětí. Turecký dopravce oznámil, že od listopadu bude na letech mezi Amsterodamem a karibskou destinací Curaçao prodávat zónu pouze pro dospělé, respektive pro lidi starší 16 let. Informovala o tom agentura AP. Lidé tak stráví cestu v klidném prostředí a rodiče se nebudou muset obávat, že jejich plačící nebo neposední potomci budou obtěžovat spolucestující, uvedla letecká společnost.

Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo zavádějí pilotní projekt „bezpapírových“ logistických linek

29.8. - V době digitální transformace a důrazu na environmentální odpovědnost je snižování spotřeby papíru i zefektivňování provozu stále důležitější. Společnosti Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo proto zavádějí projekt „bezpapírových linek“ spojujících Evropu s Asií.

spinner