Aircraft Industries dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 do Kazachstánu

Aircraft Industries dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 do Kazachstánu

9.9. - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 UVP-E20 do Kazachstánu. Zákazníkem je tamní ministerstvo obrany, finanční podmínky transakce firma neuvedla. Letadla budou sloužit pro výcvik pilotů a pro přepravu pasažérů a nákladu, řekl včera ČTK a Českému rozhlasu obchodní ředitel Aircraft Industries Tomáš Novák. Podle ředitelky marketingu a komunikace Omnipolu Mariky Přinosilové Aircraft Industries za první pololetí vyrobil šest letounů.

Stroje pro Kazachstán jsou už vyrobené a předané zákazníkovi, nyní podle Tomáše Nováka čekají na dovozní dokumentaci. Firma očekává, že do měsíce by měly přeletět do Kazachstánu. "Předpokládáme, že těch letadel tam budeme provozovat víc. My v Kazachstánu máme civilní provozovatele, kteří jsou spokojeni s našimi letadly L 410. Nahrazují stará ruská letadla západní technikou," uvedl Tomáš Novák.

Další dvě letadla L 410 UVP-E20 dodal v létě Aircraft Industries do Uzbekistánu. Letecká společnost Uzbekistan Airways s nimi přepravuje pasažéry na regionálních linkách. "Letoun je kompletně vybavený digitální avionikou, klimatizací, koženými sedačkami. My počítáme, že další letadla tam ještě dodáme," řekl obchodní ředitel.

Loni na jaře koupila Aircraft Industries od jejího ruského majitele, firmy Ostov, skupina Omnipol. Stalo se tak po vojenské agresi Ruska na Ukrajině. Právě Rusko bylo pro podnik v minulosti klíčovým trhem, kam dodával většinu svých letounů. Podle Mariky Přinosilové měl v době akvizice Aircraft Industries na lince 12 rozpracovaných letadel. Kvůli sankcím vůči Rusku pro ně bylo nutné hledat uplatnění na jiných světových trzích. "Myslím, že všech 12 už svého zákazníka má. Teď už pracujeme na těch nových," řekla Marika Přinosilová.

Za první letošní pololetí podle ní Aircraft Industries vyrobil šest letounů. Podnik se nyní orientuje především na trhy v jihovýchodní a střední Asii, v Africe a na Blízkém východě. "Pro letadlo se nové trhy hledají dlouho. Máme některé nové smlouvy, které nemůžeme komunikovat kvůli NDA," uvedla Marika Přinosilová. Anglická zkratka NDA, tedy non-disclosure agreement, znamená dohodu o mlčenlivosti.

Spolu s letounem L 410 UVP-E20 vyrábí firma i modernizovanou verzi L 410 NG, tedy nové generace, která má delší dolet bez nutnosti tankování. Obě letadla mohou přepravit až 19 pasažérů. Kromě civilních verzí vyrábí Aircraft Industries také nákladní, ambulantní, výsadkové nebo pozorovací verze letadel.

Aircraft Industries je největším výrobcem civilních letadel v České republice. Navazuje na více než osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Hlavním produktem závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200. Předloni podnik utržil přes 1,807 miliardy korun, zisk společnosti tehdy činil zhruba 54 milionů korun. Loňské hospodářské výsledky firma zhruba s tisícovkou zaměstnanců zatím oficiálně nezveřejnila.

(čtk)

Foto: Aircraft Industries

spinner