Berlín se rozloučil s někdejším letištěm Schönefeld, není pro něj využití

Berlín se rozloučil s někdejším letištěm Schönefeld, není pro něj využití

3.9. - Nové berlínské letiště Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, se včera rozloučilo s terminálem 5. Terminál, který byl před otevřením nového vzdušného přístavu znám jako letiště Schönefeld a kterým prošli cestující naposledy před dvěma lety, zůstane trvale uzavřen, neboť pro něj není dopravní využití.

Uzavření terminálu 5 je spojeno s oslavou 20. výročí obce Schönefeld, která v roce 2003 vznikla sloučením několika osad a vesnic. Festival připravil atrakce pro děti a hudební vystoupení. Do programu byly zařazeny prohlídky bývalého letiště a nyní uzavřeného terminálu 5.

Začátkem konce terminálu 5 se stalo otevření nového letiště Willyho Brandta na podzim v roce 2020. Jen pár dní poté ukončilo provoz bývalé letiště Tegel na severozápadě metropole a veškerá letecká doprava se soustředila do nového vzdušného přístavu.

S terminálem 5, bývalým Schönefeldem, vedení letiště počítalo pro nízkonákladové aerolinky, neboť s roční kapacitou odbavení až deseti milionů cestujících znamenal významnou kapacitní zálohu. Jeho nevýhodou bylo, že s hlavní budovou letiště nebyl spojen pěší cestou, nutné bylo použít příměstskou železnici, případně autobus.

S nástupem pandemie nemoci covid-19 ale začalo být jasné, že pětka nemá využití a pro zadlužené letiště představuje značné finanční náklady. Když někdejší šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup terminál v únoru 2021 dočasně uzavíral, novináře ujišťoval, že po pandemii bude opět otevřen, protože se bez něj letiště neobejde. Nové vedení ale v závěru loňského roku rozhodlo, že z dočasného uzavření se stane trvalé.

Terminál 1, který je středem nového letiště, má roční odbavovací kapacitu 25 milionů pasažérů, přilehlý terminál 2 pak šest milionů. V budoucnu se počítá s výstavbou dalších dvou terminálů vedle jedničky a dvojky, které ale nyní potřebné nejsou.

Mnozí Berlíňané, obzvláště z východní části metropole, vnímají konec terminálu s nostalgií. Podobně smutně vnímali západní obyvatelé hlavního města uzavření letiště Tegel. Obě letiště byla pro obyvatele kdysi rozdělené metropole symbolem spojení se světem. Letiště Willyho Brandta si naopak spojují se stavebním šlendriánem, protože se otevřelo s devítiletým zpožděním oproti původně předpokládaném termínu.

(čtk)

Foto: Berlin.de

spinner