​Letiště Praha od příštího roku možná zvýší letištní poplatky o pět procent

​Letiště Praha od příštího roku možná zvýší letištní poplatky o pět procent

14.9. - Letiště Praha možná od dubna příštího roku zvýší letištní poplatek za použití letiště cestujícím o pět procent. Nyní činí 649 korun, zvedl by se tak o zhruba 32 korun. Včera to uvedl mluvčí Letiště Praha Michal Procházka. Na včerejším setkání s novináři si na vysoké poplatky pražského letiště stěžovali zástupci dopravce Ryanair. Podle analytika budou poplatky na pražském letišti i po zvýšení na průměru střední Evropy.

Podle starých ceníků na webu zvyšovalo letiště poplatky naposledy v roce 2021, a to z 568 na nynějších 649 korun. Procházka uvedl, že do ceny musí zahrnout dražší energie a inflaci. Poplatek za použití letiště cestujícím je zahrnutý v ceně letenky, letišti ho pak platí dopravce. Cestující tak s tímto poplatkem nepřijdou do kontaktu.

Mluvčí českého dopravce Smartwings Vladimíra Dufková uvedla, že rozhodnutí letiště rozumí. "Pokud se má pražské letiště udržet nadále mezi pěti nejlepšími letišti v Evropě, musí samozřejmě investovat do zkvalitňování služeb a infrastruktury," uvedla.

Na včerejším setkání s novináři uvedl zástupce Ryanair Jason McGuinness, že poplatky na pražském letišti jsou tím, co blokuje další jeho rozvoj. "Pražské letiště by mohlo klidně odbavit 30 milionů cestujících," řekl. Kvůli vysokým poplatkům není pro Ryanair letiště v Praze tak lákavé jako jiná evropská letiště, podotkl.

Podle dat Ryanairu se platí průměrně za letištní poplatek sedm eur (v přepočtu asi 170 korun), pražské letiště je tak skoro čtyřikrát dražší. Data jsou však ze všech letišť, která Ryanair obsluhuje, tedy včetně těch regionálních. V letošním roce chce dopravce na pražském letišti přepravit 2,4 milionu cestujících. McGuinness však vidí v Praze potenciál několikanásobně vyšší. "Pokud budou poplatky stanoveny rozumně," dodal.

Analytik společnosti EY Petr Kováč uvedl, že výše poplatků není limitujícím faktorem rozvoje pražského letiště. "Ryanair má v DNA zakódovanou stížnost na výši letištních poplatků. Tak se chovají prakticky všechny low-cost aerolinky a prakticky všude. Poplatky na Letišti Václava Havla Praha se opravdu pohybují na průměru střední Evropy a i po zvýšení tomu nebude jinak," řekl Kováč. Ani dopravce Smartwings nemá dojem, že by byly poplatky na pražském letišti vysoké, uvedla Dufková.

Nízkonákladový dopravce Ryanair včera oznámil, že přidá na zimní sezonu na pražské letiště čtvrté letadlo a spustí šest nových linek. Dohromady bude v zimě z Prahy obsluhovat 27 tras. Navýší i frekvence stávajících linek. V roce 2019 přepravil Ryanair v Praze asi 2,4 milionu cestujících, tedy stejně, jako má v plánu letos. Podle McGuinnesse nyní dopravce v celé Evropě přepravuje asi o 30 procent více cestujících než před covidem-19, takže růst na pražském letišti považuje za slabý. I to je podle McGuinnesse důsledek vysokých letištních poplatků. Na Letišti Praha je Ryanair druhým nejsilnějším dopravcem po Smartwings.

(čtk)

Ilustrační foto: Letiště Praha

spinner