Letecká doprava

Letiště Praha mění parkovací služby

8.4. - Na Letišti Václava Havla Praha dojde od května k několika změnám v oblasti parkování. Stávající parkovací systém nahradí nový, který přinese mnoho vylepšení a vyšší komfort pro řidiče. Navýší se počet expresních stání díky otevření již třetího expresního parkoviště a změny se dotknou také ceníků.

Širokotrupý Boeing 777 slouží ve flotilách leteckých dopravců z celého světa

7.4. - Americký dopravní letoun Boeing 777 patří k nejúspěšnějším strojům svého druhu, během necelých 30 let se vyrobilo přes 1700 kusů, které slouží ve flotilách dopravců z celého světa. Stroje, jehož první exemplář se veřejnosti představil 9. dubna 1994 a do vzduchu vzlétl o dva měsíce později, ve službách aerolinek postupně nahrazují zejména Boeingy 747. Oproti legendárnímu Jumbo Jetu sice řada 777 nabízí o něco menší kapacitu, letadla jsou ale úspornější.

Nová linka do Tel Avivu oživí karlovarské letiště

3.4. - Z karlovarského letiště se začne koncem května létat do Tel Avivu. Pro mezinárodní letiště půjde o první pravidelnou linku po výpadku způsobeném protikoronavirovými opatřeními na začátku roku 2020. Dosud se na letišti uskutečňovaly jen charterové lety. Vedení kraje si od nového spoje slibuje příliv izraelských turistů do lázeňského města, informoval karlovarský hejtman Petr Kulhánek.

Aerolinky Air Malta skončily, nahradila je nová společnost

1.4. - Státní letecká společnost Air Malta v sobotu ukončila provoz a nahradila ji nová státní firma s názvem KM Malta Air Lines. Aerolinky musely skončit, protože regulační orgány Evropské unie zablokovaly další státní pomoc pro ztrátového národního vlajkového dopravce, uvedla agentura Reuters.

Z Mošnova bude létat pravidelná nákladní linka do Almaty

30.3. - Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začne od dubna létat další pravidelná nákladní linka, směřovat bude do kazašské Almaty. Provozovat ji bude společnost EGT Express. Lety budou odbavovány jednou týdně letadlem Boeing B767. ČTK to sdělila mluvčí letiště Kateřina Pustějovská.

​Série skandálů vyvolala v Boeingu personání otřesy, odejde i generální ředitel

26.3. – Série skandálů v americké strojírenské společnosti Boeing vyvolala personální otřesy. Do konce roku z funkce odstoupí generální ředitel David Calhoun (66), výměna ale čeká i další manažery. Rozhodnutí je součástí rozsáhlých změn, k nimž výrobce letadel přistoupil po lednovém incidentu, kdy se jednomu z letadel 737 MAX za letu odtrhl panel, jenž v trupu zaslepuje otvor pro další nouzový východ. Boeing o tom informoval v tiskové zprávě.

​Z Letiště Praha se bude v letní sezoně létat do 167 destinací, o 15 víc než loni

24.3. – Z pražského Letiště Václava Havla se bude v letošní letní sezoně létat do 167 destinací. Proti loňsku letiště nabídne o 15 přímých spojení více, jejich provoz zajistí 68 dopravců. Letní letový řád, který bude platný od 31. března do 26. října, se ale stále nevyrovná počtu linek z roku 2019, kdy se létalo do 190 destinací. Nově se cestující přímým letem z Prahy dostanou například do italské Verony a Florencie, portugalské Ponta Delgady, estonského Talinnu, polské Poznaně nebo kazašské Astany. Informovali o tom zástupci Letiště Praha.

​Údržba na pražském letišti přesune provoz na dva týdny na vedlejší ranvej

21.3. – Letecký provoz na Letišti Václava Havla Praha bude na přelomu března a dubna v sekvencích převeden na vedlejší dráhu 12/30. Důvodem uzavírky hlavní ranveje v termínu od 25. března do 5. dubna je primárně její údržba před letošní sezónou. Jde například o odgumování a lokální opravu povrchu. K převedení na vedlejší dráhu bude docházet dle počasí a pouze v čase mezi osmou hodinou ráno a pátou hodinou odpoledne.

​Boeing 737-800 přistál na letišti v Oregonu bez části svého vnějšího pláště

16.3. – Letadlo typu Boeing 737–800 v pátek přistálo na letišti v americkém Oregonu bez části svého vnějšího pláště. Je možné, že o panel na spodní části trupu poblíž místa, kde se vysouvá podvozek, přišlo za letu. O případu informují agentury AP a Reuters. Záležitostí se bude zabývat americký Federální úřad pro letectví (FAA). Stroje americké společnosti Boeing se v poslední době s problémy potýkají opakovaně.

​Služby Emirates SkyCargo jsou nyní dostupné na cargo.one

14.3. – Společnost Emirates SkyCargo posiluje svoji přítomnost na třech hlavních digitálních trzích pro nákladní leteckou přepravu a spustila provoz na platformě cargo.one. Toto partnerství zdůrazňuje dlouhodobý závazek společnosti Emirates SkyCargo k zavádění digitálních řešení, která zjednodušují provoz, zvyšují efektivitu a přináší hodnotu pro její globální zákazníky. Partnerství s cargo.one posiluje její pokročilou a zákaznicky orientovanou digitální distribuční strategii a zajišťuje, že nabídka Emirates SkyCargo je dostupná zákazníkům na jimi preferovaných platformách.

spinner