Letecká doprava

​Stát jedná s aerolinkami o posílení spojů do Bruselu, v létě není dost letů

14.6. – Stát jedná s belgickými aerolinkami Brussels Airlines o možném letním posílení letů mezi Prahou a Bruselem. Důvodem je možná hrozba nedostatečných kapacit letů na trase během českého předsednictví v Radě EU. Dopravce zatím přislíbil využití větších letadel na vybraných spojích, od září pak přidá i další lety. V létě však stále hrozí kapacitní problémy. Řekli to mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková a mluvčí ministra pro evropské záležitosti Marek Zeman.

Skupina Letiště Praha zastavila ztráty, vloni navýšila spojení i počet odbavených cestujících

12.6. - Skupina Letiště Praha za rok 2021 vykázala provozní zisk (EBITDA*) ve výši 145 milionů korun. Uplynulý rok byl opět náročný kvůli pokračující pandemii onemocnění Covid-19. To v hospodaření významně ovlivnilo také handlingové služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i opětovná částečná nejistota na trhu se dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics.

Lufthansa kvůli nedostatku personálu zrušila stovky spojů na léto

9.6. - Německá společnost Lufthansa kvůli nedostatku personálu zrušila stovky spojů na letní měsíce. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Odvětví letecké dopravy v Evropě se před letní sezonou vedle nedostatku zaměstnanců potýká i se stávkami. Například pracující francouzského letiště Charlese De Gaulla dnes stávkují za vyšší mzdy, zrušena kvůli tomu byla čtvrtina letů.

Aerolinky Wizz Air kvůli drahým pohonným hmotám prohloubily celoroční ztrátu

8.6. - Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air prohloubila v uplynulém finančním roce ztrátu na 642,5 milionu EUR (15,8 miliardy Kč) z 576 milionů eur v předchozím roce. Důvodem byly rostoucí náklady na pohonné hmoty, oznámila dnes firma. Tržby za rok do konce března ale o 125 procent vzrostly a dostaly se na 1,66 miliardy EUR.

Emirates SkyCargo s novým nákladním letounem Boeing 777F navyšuje svou přepravní kapacitu

5.6. - Divize Emirates SkyCargo, lídr v oblasti globální nákladní letecké přepravy, během minulého víkendu obdržela nový letoun Boeing 777F a její flotila se tak rozšířila na celkem 11 letounů tohoto typu.

Prodejce letenek Kiwi.com loni snížil ztrátu z miliardy na 304 mil. Kč

3.6. - Brněnský prodejce letenek Kiwi.com se loni začal zotavovat z pandemického roku 2020. Ztráta přesahující tehdy miliardu korun se podařilo snížit na 304 milionů korun. Tržby se loni meziročně zvýšily o pět miliard korun na 16,9 miliardy korun a dosáhly úrovně mírně přes 50 procent roku 2019. Vyplývá to z výroční zprávy, která je umístěná ve Sbírce listin. Vedení společnosti předpokládá, že do zisku se hospodaření podaří vrátit v roce 2025. Naposledy bylo v zisku v roce 2018.

Státy EU se shodly na infrastruktuře pro elektromobily, čeká je jednání s EP

3.6. - Všechny velké silnice v Evropě by měly být do konce roku 2025 vybaveny na každých 60 kilometrech dobíjecí stanicí pro osobní elektromobily, o pět let později i pro nákladní auta. Rovněž do konce roku 2030 by na každých 200 kilometrech těchto silnic mělo jít doplnit palivo v autech na vodík. Shodli se na tom včera ministři dopravy zemí Evropské unie, kteří schválili také kritéria pro přechod k ekologickým palivům v letecké a lodní dopravě. Státy nyní budou o konečném znění norem vyjednávat s Evropským parlamentem, což bude podle českého ministra Martina Kupky úkolem nadcházejícího českého předsednictví EU.

ČSA deklarují splnění podstatných částí reorganizačního plánu

1.6. - Zadlužené České aerolinie (ČSA) deklarují, že splnily podstatnou část schváleného reorganizačního plánu. Jde především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

​Norwegian si objednaly 50 letadel Boeing 737 MAX, na dalších 30 mají opci

30.5. – Nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air, která se zotavuje z úpadku vyvolaného pandemií, si objednala 50 letadel Boeing 737 MAX. Na dalších 30 má opci, oznámila firma, která je největším leteckých dopravcem v Norsku. Finanční podmínky transakce nesdělila.

​Delta Air Lines zajišťují přímé letecké spojení z Prahy do USA

28.5. – Na Letiště Václava Havla Praha přistála zpět společnost Delta Air Lines a obnovila tak jediné přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Spojenými státy. Cestující na letech v obou směrech téměř kompletně naplnili dostupné kapacity, což dokládá zájem o novou linku – první ze strany společnosti Delta za více než dva roky.

spinner