Letecká doprava

​V Číně se po téměř čtyřleté přestávce obnovil provoz letadel Boeing 737 MAX

15.1. – V Číně se po téměř čtyřleté přestávce vrátil do komerčního provozu letoun 737 MAX od americké společnosti. Největší čínské aerolinky China Southern Airlines tento stroj nasadily na let z Kantonu do Čeng-čou. Provoz letadel 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Koncem roku 2020 se provoz těchto letadel ve světě začal obnovovat, čínské aerolinky ale až dosud tyto letouny nepoužívaly.

​Cestující z Číny do ČR se budou muset před letem prokázat negativním testem

14.1. – Cestující z Číny do Česka se budou muset před nástupem do letadla prokázat negativním testem na covid, povinnost nebude platit pro Čechy a jejich rodinné příslušníky. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) včera v tiskové zprávě informovalo, že povinnost zavádí od pondělí 16. ledna. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob doplnil, že kontrolovat povinnost budou letecké společnosti podle cílové destinace cestujících.

​Vysokorychlostní připojení bude u Emirates dostupné v 50 nových letadlech A350

12.1. – Letecká společnost Emirates chystá pro cestující lepší zážitek z cesty, a to díky novému vysokorychlostnímu připojení během letu, které poběží prostřednictvím služby GX Aviation od společnosti Inmarsat. Tato služba bude dostupná na palubě 50 nových Airbusů A350, které by měly být uvedeny do provozu v roce 2024. Výsledkem bude lepší konektivita a větší globální internetové pokrytí, a to i na letech nad Arktidou.

​Boeing loni dodal o 41 procent více letadel než před rokem, na Airbusem to však nestačilo

11.1. – Americký výrobce letecké techniky Boeing loni dodal zákazníkům 480 osobních a nákladních letadel, což je zhruba o 41 procent více než v předchozím roce. Za evropským Airbusem, který dodal 661 strojů, ale americký podnik výrazně zaostal, i když Airbusu se zase nepodařilo splnit svůj původní cíl. Boeing zveřejnil údaje za rok 2022 ve svém dnešním sdělení. Airbus vydal svou zprávu záhy po něm. Airbus překonal číslo 480 už na podzim. Zůstal tak čtvrtým rokem největším výrobcem letadel na světě.

​Emirates uvádí do provozu první modernizovaný letoun A380

9.1. – První letoun A380 společnosti Emirates, který byl kompletně zrekonstruován v rámci modernizačního programu této aerolinky v hodnotě 2 miliardy USD, byl nově zařazen na linku Dubaj – Londýn (Heathrow) v letu označeném EK003. „Rozdílu si zákazníci všimnou hned, jakmile vstoupí na palubu letadla – prostorný letoun A380 vypadá ještě působivěji a pohodlněji. Díky našim nejnovějším interiérům a zavedení nových produktů pozvedne nově zrekonstruované letadlo zážitek z letu ve všech letových třídách opět výše a zároveň nám umožní nabídnout více míst v Premium Economy. Jsem obzvláště hrdý na to, že celý proces renovace byl navržen, proveden a dokončen v našich vlastních prostorách v Dubaji, a to podle nejvyšších standardů kvality a bezpečnosti. Odráží to prvotřídní letecké schopnosti a infrastrukturu, která v rámci společnosti Emirates a ve Spojených arabských emirátech existuje,“ řekl Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline.

​Cena a objem zboží budou podle DSV nadále klesat, ale může dojít i na překvapení

9.1. – Lídři v nákladní přepravě se shodují, že rok 2023 bude mimořádně složitý. Letecká nákladní doprava se vyrovnává s rekordním růstem cen paliv a současně s poklesem objemů transportovaných nákladů, který klesl za rok 2022 o 8 % a následující rok klesne o další 4 %. Experti odhadují snížení ceny paliva jen na průměrných 26 korun. Námořní přeprava očekává pokles zisků v řádu desítek procent, celkově v hodnotě desítek miliard USD. Situaci nepomůže ani očekávané snížení počtu kontejnerů, kterých se plánuje 600 tisíc sešrotovat, což představuje 2,5 % fleetu z roku 2022. Objem přepraveného zboží přes moře podle výhledů na následující roky klesne o desítky procent. Přesto bude mít rok 2023 také pozitivní aspekty, předpovídá DSV.

​Pardubické letiště přepravilo loni 83 000 cestujících, meziročně o 2000 více

8.1. – Pardubické letiště loni přepravilo zhruba 83 000 cestujících, meziročně o 2000 více. V létě stoupl zájem o pobyty u moře. Nejvíc lidí tam odletělo s českou společností Smartwings. Řekla to marketingová manažerka East Bohemian Airport (EBA) Mária Ministrová. Společnost EBA je dlouhodobě ve ztrátě. „K tomu byla pravidelná linka do španělského Alicante, i v loňském roce byla velice oblíbená,“ řekla Ministrová. Linku do Alicante provozuje irský dopravce Ryanair od roku 2020.

​Pasažéři z Číny mají mít negativní test na covid, doporučili to zástupci vlád EU

5.1. – Zástupci vlád Evropské unie včera doporučili, aby pasažéři leteckých společností měli na linkách z Číny do zemí Evropské unie před nástupem do letadla negativní test na covid-19 ne starší než 48 hodin. Oznámilo to včera švédské předsednictví EU. Peking se chystá uvolnit cestovní omezení navzdory sílící vlně koronavirové epidemie v Číně, která má nyní plné nemocnice.

​Letiště Praha má nově financování podle pravidel ESG

5.1. – Letiště Praha s konsorciem bank podepsalo dodatek k úvěrové smlouvě z října 2021. Dokument zohledňuje financování dle principů ESG. V rámci dodatku jsou zvoleny konkrétní parametry, které se budou pravidelně vyhodnocovat, a při jejichž splnění se stávající financování letišti zlevní. Základním pilířem je postupné snižování uhlíkové stopy.

​Lufthansa je druhou největší leteckou společností v Evropě

5.1. – Před 70 lety, 6. ledna 1953, vznikla německá letecká společnost Deutsche Lufthansa, která je dnes druhým největším leteckým dopravcem v Evropě podle počtu přepravených osob. Založili ji zaměstnanci původní letecké společnosti Deutsche Lufthansa, vzniklé v lednu 1926, která byla jednou z největších aerolinek meziválečného období, ale po druhé světové válce jí vítězní spojenci zakázali provoz. Opětovně byla Lufthansa založena jako akciová společnost, kterou do roku 1963 téměř stoprocentně vlastnil stát.

spinner